Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Strážníci nacvičovali zákrok proti pachateli
  • Zahrádkáři se pochlubili úrodou na své výstavě
  • O kroužek teraristiky mají děti z Karviné zájem

Strážníci nacvičovali zákrok proti pachateli

Karvinští strážníci mají za sebou jeden z pravidelných metodických nácviků zákroku hlídky s psovodem proti ozbrojenému nebezpečnému pachateli, který se ukrývá uvnitř budovy. Přítomný specialista sledoval jejich koordinaci a postup.

Ozbrojený pachatel chladnou nebo palnou zbraní skrývající se v objektu. To bylo téma metodického dne strážníků MP Karviná.

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: “V rámci metodického dne trenérů jsme si stanovili úkol simulace zadržení pachatele v objektu tentokrát prostřednictvím psa. Strážníci pomocí namířené služební zbraně následně použití hmatů a chvatů a použití pout toho pachatele zadržují."

Přítomný instruktor výcviku bezpečnostní ochrany, jehož úkolem bylo sladit práci psovodů a zakročující hlídky, komunikaci a správný postup.

Josef Kosiec, instruktor výcviku bezpečnostní ochrany: "Tam je důležitá koordinace zakročující hlídky a psovoda. Jestli střelci vstoupí do té budovy, pokryjí si přístupové cesty, které v té budově jsou, tak potom si zavolají psovoda, když je ta situace trochu složitější a pustí si ho do těch daných místností nebo do té dané chodby. Pes si pokrývá terén, dělá tzv. revír, vyhledává si toho pachatele, jestliže pachatele najde, vyštěká si ho."

Instruktor po akci následně každý krok strážníků vyhodnotil včetně zneškodnění pachatele.

Josef Kosiec, instruktor výcviku bezpečnostní ochrany: "To sbalení tam bylo pěkné, tam jsi ho bral hned za pravou paži, hlava dolů, kam jde hlava, tam jde celé tělo, to bylo dobré."


Metodické dny mají strážníci pravidelně 4x do roka, každý trenér ve své směně pak poznatky předává ostatním strážníkům tak, aby je aplikovali v praxi.

---

Zahrádkáři se pochlubili úrodou na své výstavě

Zahrádkáři z Karvinska uspořádali svou tradiční dvoudenní výstavu, na které veřejnosti ukázali, co všechno se jim podařilo vypěstovat a v jaké míře.

Zahrádkáři z Karvinska se opět po roce sešli s veřejností, aby jim ukázali své letošní výpěstky a pochlubili se i svou úrodou. A to přesto, že letošní rok nebyl až tak ideální, jak by si přáli.

Oldřich Janků, předseda Územního sdružení Českého zahrádkářského svazu Karviná: "Ten letošní rok na to pěstování byl, no, zahrádkáři ho nikdy nechválí, ale ideální opravdu nebyl. Květen, červen sucho, červenec déšť a zima, zahrádky jsme měli zatopené, ale vzhledem k tomu špatnému počasí, těch dobrých exponátů je tady dost."

Tradičně se dařilo pěstovat papriky, naopak rajčatům se nedařilo vůbec.

Oldřich Janků, předseda Územního sdružení Českého zahrádkářského svazu Karviná: "Je to špatný a bez postřiku rajčata už nevypěstujete dnes, to je opravdu špatné. Co se týká ovoce, tak 22. května přišly mrazy, pomrzlo nám kde co, od slivoní, meruňky, broskve, dokonce i jablíčka."

Návštěvníci výstavy se také mohli podívat na nové vyvýšené záhony, které zahrádkáři vyrobili z nepotřebných palet. Město pak pomohlo zahrádkářům se substrátem.

Oldřich Janků, předseda Územního sdružení Českého zahrádkářského svazu Karviná: "Je to momentálně takový IN, má to řadu výhod pro starší lidi. nemusíte tam po kolenou lézt, dá se to ve stoje udržovat, řadu výhod to má na zahrádce, když se to udělá, na spodek dáte větší větve, pak menší a štěpky a navrch tu zeminu. Nejsou tam myši, ale slimáci tam lezou a pěstuje se tam opravdu dobře."

Výstava byla obohacena o několik soutěží pro veřejnost a samotné zahrádkáře a také tradičně o soutěžní výstavu prací dětí z pěti základních škol. Vytvořily podzimní aranžmá formou závěsných věnečků a ikebany.

Marcela Urbanová, tajemnice Územního sdružení Českého zahrádkářského svazu Karviná: "Děti nám taky pomáhaly s celkovou expozicí výstavy, zdobily nám kužely, jeden jsme dělali z papriček, jeden ze suchých vazeb. Jinak máme i soutěž znalec rostlin, děti soutěží ve svých vědomostech, je tam 35 otázek, děti zde zjistí, jak jsou na tom."

Samostatně soutěžili zahrádkáři a to o největší a nejtěžší rajče, papriku a nejkrásnější jablko Karvinska. Výstava je každoročně prodejní, k dispozici byla lidem opět i mykologická poradna.

---

O kroužek teraristiky mají děti z Karviné zájem

S kamerou jsme navštívili kroužek teraristiky v karvinské Přírodovědné stanici. Ukážeme vám, o kolik druhů terarijních zvířat se mladí členové starají a co všechno se tady dozví.

Kroužek teraristiky Přírodovědné stanice Střediska volného času Juventus funguje od roku 1990 čili od samého začátku, kdy byla Přírodovědná stanice zprovozněna. Pracovna teraristiky tady byla zřízena úplně jako první.

Zdeňka Szczerbová, vedoucí odd. zoologie a chovatelství: "Ostatní pracovny se savci a exotickým ptactvem byly otevřeny později. Teraristika začínala se třemi druhy plazů, to byli hroznýši, užovky a vodní želvy. Během let se rozrostla až na současných třicet druhů, nejen plazů, ale i exotického hmyzu a obojživelníků. Obojživelníků máme dva druhy, žebrovník a žába rosnice. Hadů máme šest druhů, všichni to jsou škrtiči, nemáme žádné jedovaté hady. Máme užovky, korálovky, hroznýšovce a krajty."

Z exotického hmyzu jsou zastoupeni zlatohlávci, tři druhy švábů, kudlanky, sklípkany nebo strašilky. Starat se mohou členové kroužku i o agamy, gekony i o několik druhů želv, například klapavky, želvy nádherné, tereky, kajmanku supí, želvy stepní, uhlířské a zelenavé.

Kroužek je vhodný pro děti školního věku zhruba od sedmi let.

Zdeňka Szczerbová, vedoucí odd. zoologie a chovatelství: "O teraristiku je velký zájem, ale protože tu jsou malé prostory, tak těch dětí se tu vejde tak 12 maximálně, aby mohly vytahovat terária a a o ta zvířata se starat. přímo. Některé děti toho vědí málo, tak se to tady naučí a také se chtějí naučit se nebát, takže se učí, jak které dítě uchopit. A tím, že se dozvídají ty teoretické informace, tak odbourávají i ten strach z těch zvířat."

Tereza Szotková, členka kroužku teraristiky: "Chodím do kroužku dva roky, začala mě zajímat teraristika, hadi a tak. Jak se třeba jmenuje vrchní a spodní část krunýře, poznala jsem tady i hodně nových kamarádů."

Ema Procházková, členka kroužku teraristiky: "Já jsem začala chodit do kroužku, protože jsem chodila nahoru k morčatům, ale mě se líbí agama vousatá a hadi, co tam jsou."

Matyáš Novotný, člen kroužku teraristiky: "Poprvé jsme si pohladil želvu a doufám, že mě tady bude čekat víc lepších věcí. Co hadi? Hada jsme si zatím nepohladil a nevím, jak na tom jsem."

Zdeňka Szczerbová, vedoucí odd. zoologie a chovatelství: "Určitě se dozví, jak o ty živočichy v zajetí pečovat, dozví se o jejich způsobu života ve volné přírodě a dozvídají se o obojživelnících a plazech, kteří se vyskytují v ČR. Ty se ale nesmí chovat v zajetí, musíme je chránit, jsou zákonem chráněni, takže to mají takto propojené."

Kroužek teraristiky v Přírodovědné stanici funguje každé pondělí a středu. Pondělní kroužek je již plně obsazený, ve středečním jsou ještě tři místa volná.

Veřejnost se může do Přírodovědné stanici přijít podívat každou první sobotu od 10 do 16 hodin, prohlídky začínají vždy v celou hodinu.---Mohlo by Vás také zajímat