Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Městské informační centrum má novou adresu
  • Zámek Fryštát vás zve na výstavu i vánoční akci
  • ČČK Karviná ocenil nejaktivnější dárce krve
  • Mezinárodní halový turnaj Karviná Indoor 2022

Městské informační centrum má novou adresu

Karvinské městské informační centrum našlo nové zázemí v jednom ze tří opravených historických domů na Masarykově náměstí. Z menších prostor pod radniční věží se přestěhovalo do kapacitně velkorysejší místnosti v přízemí. Horní patro pak bude sloužit jako galerie a multifunkční prostor.

Prostřední ze tří historických domů na náměstí už z části slouží občanům města i jeho návštěvníkům. Přízemní prostory patří městském u informačního centru, které se sem přestěhovalo. Nadále nabízí veřejnosti širokou škálu služeb.

Marcela Truchlá, pracovnice MIC: "Na novém pracovišti se mi moc líbí, protože je tady více prostoru na propagační materiály, lepší technika, technické vybavení, lepší možnosti pro návštěvníky informačního centra."

Markéta Kukrechtová, ředitelka RKK: "Lidé se tady mohou nakoupit například staré knihy z antikvariátu, které mohou sem i přinést na prodej. Máme mnoho propagačních materiálů města, ale i fotbalového klubu nebo házenkářů."

V infocentrum nabízí i služby reprografické, je tady kopírka i tiskárna a přístupný internet.

Markéta Kukrechtová, ředitelka RKK: "Ve druhém nadzemním podlaží se nachází multifunkční prostor, který si budou moci firmy, školy nebo organizace pronajmout a bude tam také prostor pro galerii."


Infocentrum je otevřeno ve všední od 8 do 18 hodin, s půl hodinou polední pauzou. Od listopadu do března bude infocentrum otevřeno o víkendu pouze dopoledne, přes hlavní turistickou sezonu, tedy od 1. dubna do posledního října, pak bude víkendová otevírací doba prodloužena až do 17. hodiny.

---

Zámek Fryštát vás zve na výstavu i vánoční akci

I když hlavní zámecká sezona skončila v říjnu a nastalo mimosezonní období, které je věnováno úklidu a péči o exponáty, dveře zámku se přeci jen pro návštěvníky úplně neuzavřely. Čeká je dokonce velká vánoční akce spojená s Mužem se železnou maskou.

Prohlídky komnat zámku Fryštát jsou mimo sezonu možné o víkendech v 11:00 a 13:00 hodin a pro návštěvníky je také připravena speciální akce Vánoce na zámku.

Ingrid Szczypková, ved. odd. školství, kultury a sportu Odboru školství a rozvoje MMK: "Ta se bude konat 10. prosince v sobotu a pro návštěvníky jsme připravili zajímavý program. Oblíbené divadelní představení, jsou to filmové adaptace slavných románů Alexandra Dumase."

Tentokrát na vás v komnatách bude čekat „Muž se železnou maskou“.

Ingrid Szczypková, ved. odd. školství, kultury a sportu Odboru školství a rozvoje MMK: "To není všechno, pro rodiče s dětmi máme připravenou kreativní dílničku, velice oblíbenou. Tam si budou moci s rodiči připravit speciální vánoční dekorace. Divadelní představení proběhnou od 10 do 16 hodin, máme vstupy v každou celou hodinu, máme tam pauzu ve 12 hodin. Srdečně zveme."

Prodej vstupenek začíná 1. prosince. A zastavit se můžete hned v Lottyhausu prohlédnout si multimediální výstavu o císaři Rudolfu II.

Petr Lukas, spolukurátor výstavy Rudolf II. ožívá: "Výstava vznikla k výročí narození a úmrtí Rudolfa II, letos si připomínáme 410 let a 460 let spojených s tímto jedním z našich nejvýznamnějších panovníků a celá ta výstava je moderně pojata. Jedná se o multimediální expozici kde máme různé technologie jako multi videomapping, projekci, animaci, hologramy a další. Využíváme ale i takové záležitosti, jako jsou rozšířené informační texty, 3D exponáty atd.”

Na výstavě jsou také vystaveny mini diorámy.

Petr Lukas, spolukurátor výstavy Rudolf II. ožívá: "V truhlicích jsou vyřezávané figurky z lipového dřeva pomalované, které představují různé důležité události z Rudolfova života a připoínají jeho záliby a koníčky."

Nebude chybět ani úvodní projekce, která představuje život a vládu tohoto panovníka.

Ingrid Szczypková, ved. odd. školství, kultury a sportu Odboru školství a rozvoje MMK: "Srdečně zveme všechny, protože výstava je zajímavá, využívá spoustu moderních prvků, takže se určitě bude líbit mládeži, dětem, ale zveme všechny, protože se budou moci dozvědět něco o tomto panovníkovi, kterého si jistě vybavujeme z dvoudílného filmu Císařův pekař a Pekařův císař. V tomto filmu ho skvěle zahrál Jan Werich a my jsme rádi, že průvodního slova v rámci multimediální prezentace se ujal syn Jana Wericha, pan Jiří Werich Petrášek."

Výstavu bude možné shlédnout do konce února.

---

ČČK Karviná ocenil nejaktivnější dárce krve

V Obřadní síni Městského domu kultury ocenil Český červený kříž Karviná dárce krve, kteří darovali krev na Transfuzní stanici v Karviné – Ráji.

Šlo o dárce z Karviné, Havířova, Orlové, Českého Těšína a okolních obcí. Zlatý kříž III. třídy za 80 odběrů krve nebo plazmy převzalo 25 dárců krve. 76 dárců krve bylo Zlatou plaketou MUDr. J. Jánského oceněno za 40 odběrů. Slavnostního aktivu se zúčastnili i představitelé města, zástupci transfuzní stanice i zdravotních pojišťoven. Všichni dárci si vyslechli slova poděkování a převzali i upomínkové dary.

---

Mezinárodní halový turnaj Karviná Indoor 2022

Karviná hostila nejlepší hendikepované tenisty z celého světa v rámci mezinárodního halového turnaje Karviná Indoor 2022. Českou republiku reprezentovalo sedm hráčů, jeden z nich pochází z Karviné.

Už pojedenácté patřily tenisové kurty na zimním stadionu v Karviné tenistům na vozíku a to z různých zemí světa. Konal se mezinárodní halový turnaj Karviná Indoor 2022.

Martin Císař, ředitel turnaje: "V letošním roce se tady objevila šestnáctka v hlavní soutěži takových hráčů, kde první čtyři byli dokonce z první světové čtyřicítky, takže si myslím, že úroveň je obrovská. Máme letos i kategorii žen a po dvou letech znova se nám přihlásilo dostatek quadruplegiků, což jsou hráči i s hendikepem horních končetin, takže přes čtyřicet hráčů je krásná atmosféra i skvělý tenis.” 

Kategorie i pravidla se nijak zvlášť neliší od běžného tenisu.

Martin Císař, ředitel turnaje: "Je to úplně standardní tenis, se stejně velkým hřištěm, se stejně vysokou sítí. Jediná úleva, která existuje v tenise na vozíku, je dvojdopad toho míčku. Tzn. oni mohou ještě po prvním dopadu a druhém dopadu o zem odehrát a pokračovat ve hře."

Diváci mohli sledovat Izraelce, Francouze, Slováky, Rakušany, Němce, Poláky a samozřejmě i české hráče.

Martin Císař, ředitel turnaje: "Za Českou republiku tady máme sedm želízek v ohni, z nichž za chvilku jeden z nich bude hrát semifinále čtyřhry, i Češi tady nechali hezkou stopu."

Do semifinále deblu se dostal se slovenským spoluhráčem Jozefem Felixem i Tomáš Svášek. Tomáš se před nedávnem vrátil z nemocnice, zdravotně je na tom lépe a čekají ho dokonce skvělé vyhlídky.

Tomáš Svášek, účastník turnaje: “Mě operovali neurostimulační dvaatřicetibodovu elektrodu, což je taková novinka nejen v ČR, ale celém světě, má ji asi 30 pacientů, začalo to ve Švýcarsku a postavím se znovu na nohy."

Své zastoupení na soutěži měla i Karviná v podobě tenisty Dalibora Potůčka, který odehrál velmi slušné zápasy.

Dalibor Potůček, účastník turnaje: “Jsem rád, že jsem se do toho turnaje dostal, protože už nepatřím mezi hvězdy v popředí. Přicházejí mladší a mladší a je to pro mě čím dál tím horší a horší. Ale baví mě to, protože ještě některé ty hráče porážím, proto se tomu věnuji.”

Mezinárodní halový turnaj Karviná Indoor 2022 zorganizoval Český tenisový svaz vozíčkářů za finanční podpory Moravskoslezského kraje i města Karviná. Vítězné trofeje z jednotlivých kategorií odcestovaly z Karviné do Polska, Francie a Izraele.

---Mohlo by Vás také zajímat