Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Vedení Karviné ocenilo osobnosti v kultuře
  • Karviná připravila pocitovou mapu a dotazník
  • Pozvánka do karvinských kin pro děti i dospělé

Vedení Karviné ocenilo osobnosti v kultuře

Vedení Karviné ocenilo na zámku Fryštát osobnosti, které se výraznou měrou podílejí na rozvoji kultury ve městě. Pamětní list Rady města dostali nejen veřejně známí umělci, ale i lidé, kteří kulturní život organizují.

Na Zámku Fryštát v Karviné bylo oceněno deset osobností v oblasti kultury. Za dlouhodobou činnost, vedení uměleckých aktivit nebo za mimořádný umělecký počin obdržely Pamětní list Rady města Karviné.

Andrzej Bizoń,náměstek primátora:  "Tito lidé svou prací a pílí se podílí na rozvoji kulturního dění a života v Karviné. Tito lidé se angažují v různých směrech a oborech kultury, nejsou to jen..malíři, umělci, zpěváci, ale jsou to lidé, kteří se podílejí na kulturním životě bez kterých by to nešlo a to jsou třeba promítači, lidé, kteří organizují ten kulturní život a to je velmi důležité a úctyhodné a patří jim velké poděkování."Ocenění za dlouhodobou činnost v oblasti kultury získala Marie Bartulcová, která pracuje v karvinské knihovně 40 let. Je iniciátorkou akcí na propagací čtenářství Bibliomaniak, Wieczór z Andersenem, setkávání se spisovateli a zajímavými lidmi v rámci kampaně Celé Česko čte dětem.

Další oceněnou je Šárka Hanušová, která aktivně pomáhá s činností Filmového klubu v Regionální knihovně Karviná od roku 1992 a také například zajišťuje dramaturgii projektu Film a škola určeného středním školám.

Oceněn byl i Ondřej Pilich, který od roku 1972 pracuje na pozici filmového promítače, na pozici, která je pro běžného návštěvníka kina neviditelnou, ale zcela nepostradatelnou, a pro chod kina zásadní. Loni oslavil životní jubileum 80 let. Oceněn byl poprvé v životě.

Ondřej Pilich, oceněná osobnost: “Já jsem po té technické stránce a vždycky jsem to tak bral, někdy jsem i s tím obsahem, který se promítal na festivalech ve Varech nesouhlasil, ale jako práci jsem to dělal rád a je to moje první ocenění."

Dalším oceněným je Boleslav Hanzel, který je již 63 let členem PZKO, kde se aktivně podílí na práci výboru. Připravuje přednášky o historii regionu a také se například zajímá a dbá o údržbu památníků I. a II. světové války v Karviné-Dolech.

Oceněn byl rovněž Wiesław Janusz, předseda MS PZKO Karviná-Staré Město. Podílí se na řízení činnosti spolku, na organizování a pořádání kulturních akcí různého charakteru na území města Karviné.

Za vedení uměleckých aktivit převzala ocenění i učitelka Základní umělecké školy B. Smetany Lucie Semančíková, která se věnuje výuce literárně-dramatického oboru a je organizátorkou okresních a krajských kol přehlídky Wolkrův Prostějov. I ona byla oceněna poprvé, a ještě ji při slavnostním oceňování čekalo překvapení.

Lucie Semančíková, oceněná osobnost :  "Těžko se to popisuje, protože už jen to, že získám takové ocenění pro mě byla obrovská čest a teď pro mě i to velké překvapení, já sama netušila, že mi tady zazpívá i má studentka, moje žákyně."

Do budoucna by se Lucie Semančíková i nadále věnovala mluvenému slovu a recitaci.

Lucie Semančíková, oceněná osobnost: "Mé sny jsou dále trochu rozšiřovat semináře nejen pro žáky a recitátory, ale i pro učitele, občas se mi toto daří, takže to bych chtěla trochu více."

Ocenění převzala i Jana Kiedroňová z Městského domu kultury. Zajišťuje například výstavy v Mánesové síni, činnost divadelních souborů, kurzovní činnost a kompletní organizací akcí Moravský vrabec a Prolínání kultur.

Pro ocenění si přišel i Milan Kupka, výrazná osobnost města Karviné v oblasti kultury v žánru dechové hudby. Letos oslavil 70. narozeniny. Od svých 11 let je aktivním členem a hráčem Dechového orchestru Májovák a od roku 1992 je také kapelníkem a manažerem Malé černé hudby.

V nepřítomnosti byla oceněna i Anna Rzymanová, členka PZKO od roku 1957 a členka pěveckého souboru „Dźwięk”. 40 let vede Klub žen jako předsedkyně.

Zvláštní ocenění za umělecký počin převzala i autorka knihy Hornické vdovy Kamila Hladká.

Kamila Hladká oceněná osobnost:  "Velmi si toho považuji, byla jsem překvapená, protože když cizák přijede do cizího regionu s tím, že bude něco tvořit nebo psát, tak ho často ženou rychlostí blesku nebo se na jeho účet snese vlna kritiky, takže jsem byla překvapená a považuji si to."


Všem oceněným gratulujeme.

---

Karviná připravila pocitovou mapu a dotazník

Obyvatelé Karviné mají nyní jedinečnou možnost zapojit se do výzkumu, který momentálně probíhá. Provádí se pomocí dotazníku a pocitové mapy, kterou lidé mohu vyplnit. Toto šetření je důležité pro zpracování nového Strategického plánu ekonomického rozvoje města.

Obyvatelé Karviné mají možnost zaznamenat své názory do pocitové mapy. Ta je v současné době dostupná elektronicky na úvodní straně webu města a také v regionální knihovně v Karviné-Mizerově.

Martina Šrámková, vedoucí Odboru školství a rozvoje MMK: "Je to úžasná věc, máte tam čtyři druhy barevných špendlíků a podle těch jednotlivých barev zapichujete místa, kde se cítíte dobře, kde se necítíte dobře, kam byste pozvali návštěvu a které plochy a lokality vidíte, které by stály za to k dalšímu rozvoji."

Míst na území města mohou lidé vybrat několik a přidat k nim i komentář.

Martina Šrámková, vedoucí Odboru školství a rozvoje MMK: "Bych poprosila nejen čtenáře, co chodí do knihovny, ale všechny, kteří mají zájem. Je to něco nového, tohle jsme tady ještě nedělali."

Pocitovou mapu lidé vyplní za pár minut. O něco déle jim zabere čas dotazník a to zhruba dvacet minut.

Gabriela Monczková, ved. odd. strategie a plánování Odboru školství a rozvoje MMK: "Dotazníkové šetření mohou lidé vyplnit fyzicky v budově magistrátu, v městském informačním centru a také v RKK . V rámci toho můžete odpovědět o tom, kam chcete, aby naše město směřovalo. Ať už v oblasti rozvoje bydlení, podnikání, volnočasových aktivit, školství, nezaměstnanosti."

I dotazník je v elektronické podobě na webu města. Dotazník i pocitovou mapu mohou lidé vyplnit do konce června.

Gabriela Monczková, ved. odd. strategie a plánování Odboru školství a rozvoje MMK: "Obě tyto věci jsou anonymní, město nemůže a nikdy nebude zjišťovat, kdo jakou odpověď vyplnil."Zpracovatelé strategického dokumentu vyhodnotí i pocitovou mapu i dotazník. Na základě výsledku pak bude město připravovat další rozvojové projekty a strategický plán nejbližšího období i vývoj Karviné až do roku 2040.

---

Pozvánka do karvinských kin pro děti i dospělé

Velké letní prázdniny se nezadržitelně blíží a s nimi i tradiční pozvánka k PRÁZDNINÁM S KINEM. Jde o cyklus dopoledních pohádkových projekcí pro školáky. Letos na všechny čeká i překvapení.

Už příští týden začíná pro děti a jejich rodiče tradiční cyklus dopoledních promítání
v kině Centrum.Jakub Gajdica, vedoucí kin:
“Nejen dětské diváky bychom chtěli pozvat na pravidelné středeční projekce Prázdniny s kinem, začínáme ve středu animákem Frčíme, další týden ve středu to bude pohádka Zakleté pírko. Všechny projekce budou doplněny zajímavým doprovodným programem, určitě se mají malí diváci na co těšit."

V letním období se také pravidelně promítá v letním kině, i tady je připraven pestrý program pro všechny návštěvníky.Jakub Gajdica, vedoucí kin:
"Vždycky od čtvrtka do neděle se můžete těšit na novinky, české filmy, dětské filmy. Hned o příštím víkendu se mohou diváci těšit na český film Bourák nebo rodinný snímek Lassie se vrací, další týden to bude novinka, český film Bobule."

---Mohlo by Vás také zajímat