Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Sociální demokraté v Karviné potvrdili svoji pevnou pozici
  • Aktuálně z Karviné 30.9.2021
  • 15. ročník Karvinského talentu

Sociální demokraté v Karviné potvrdili svoji pevnou pozici

V Karviné se letošních komunálních voleb zúčastnilo 35,26 procent oprávněných voličů. Nejvíce hlasů dali voliči ČSSD, která získala 51,23 procenta platných hlasů a tím i 23 křesel v zastupitelstvu.

Za ní skončilo hnutí ANO S 23,45 procenty hlasů, a tedy 10 mandátů.

Martin Gebauer, lídr ANO Karviná: "Máme tolik hlasů, kolik si zasloužíme, myslím, že jsme pro to udělali maximum. Nevím, jestli voliči ocenili i koalici, ve které jsme, kdy se spolupodílíme na rozhodování města, ale hlasy jso rozdány a je vidět, že pan primátor to dělá dobře." 

Třetí skončila Svoboda a přímá demokracie, která od voličů získala 9,4 procenta hlasů, má tedy 4 mandáty.

Ladislav Hammer, lídr SPD Karviná: "Na to, že jsme v Karviné zakládali buňku úplně nanovo na začátku roku, tak si myslíme, že ten výsledek není vůbec špatný. Je to fajn, uvidíme, budeme pokračovat dále, určitě za čtyři roky chceme něco lepšího a ten výsledek bude ještě lepší."

V zastupitelstvu usednou i zástupci Komunistické strany Čech a Moravy, která od voličů získala 5,15 procent platných hlasů a jim náleží 2 mandáty. Nad pětiprocentní hranici se dostala i koalice SPOLU, konkrétně získala 5,89 procent hlasů a také 2 mandáty. Nad pětiprocentní hranici se nedostala Česká pirátská strana a Starostové a nezávislí.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Jsem nadšený z toho, jsem dojatý z toho, že tolik hlasů jsem dostal. Přiznám se, že ta situace ČSSD jako takové nebyla dobrá, ale věřím tomu, že to byla odezva na to, že jsme opravdu se celé čtyři roky snažili pracovat jak nejlépe jsme uměli a výsledky to mělo. Jsem za to hrozně rád, chtěl bych poděkovat všem lidem, kteří nám dali hlas, je to pro nás velký závazek do budoucna snažit dále rozvíjet a posouvat projekty, které máme připravené.”  

Vedení města dosud fungovalo v trojkoalici, kdy ČSSD měla ve funkci primátora města Jana Wolfa, náměstka Lukáše Raszyka a nestraníka za ČSSD Andrzeje Bizoně. Za hnutí ANO byl ve vedení města dosud Vladimír Kolek a za KSČM náměstek primátora Miroslav Hajdušík. I když je výsledek voleb jednoznačný a ČSSD nepotřebuje koaličního partnera, o případné spolupráci s jinými strany chce primátor v příštích dnech jednat.

---

Aktuálně z Karviné 30.9.2022

Do 6. října si mohou lidé na Masarykově náměstí prohlédnout panely s fotografiemi Martina Straky, které zachycují Pěvecký sbor Permoník na letošní soutěži v Carnegie hall. Svůj slavnostní den si v pátek užilo 37 žáků Základní školy Borovského, kteří získali mezinárodně uznávaný certifikát Cambridge English za úspěšné složení zkoušek z anglického jazyka.

OPEN AIR VÝSTAVA PERMONÍKU

Do 6. října si mohou lidé na Masarykově náměstí prohlédnout panely s fotografiemi Martina Straky, které zachycují Pěvecký sbor Permoník na letošní soutěži v  Carnegie hall, odkud přivezli zlato. Vedle absolutního vítězství bylo pro Permoník největší výhrou, že se přes opakované překládání termínu soutěže kvůli pandemii podařilo udržet vysokou uměleckou úroveň sboru a navázat na tradici, kterou před více než půlstoletím začali budovat zakladatelé Eva a Ivan Šeinerovi.

SLAVNOSTNÍ PŘEDÁVÁNÍ CERTIFIKÁTŮ CAMBRIDGE ENGLISH

Svůj slavnostní den si v pátek užilo 37 žáků Základní školy Borovského, kteří získali mezinárodně uznávaný certifikát Cambridge English za úspěšné složení zkoušek z anglického jazyka a to ve čtyřech úrovních. Slavnostní předání certifikátů se uskutečnilo v malém sále Městského domu kultury.

NENECHTE SI UJÍT HUBERTOVU JÍZDU

Jezdecký klub v Českém Těšíně ve spolupráci se statutárním městem Karviná a Dvorem Olšiny připravuje oblíbenou Hubertovu jízdu. Koná se v sobotu 1. října. Slavnostně bude zahájena o půl 11 pod zámkem Fryštát, o hodinu později zastaví koně v areálu Lodiček a o půl jedné se můžete těšit na halali opět pod zámkem.

---

15. ročník Karvinského talentu

Nejlepší zpěváci a zpěvačky z řad mateřských, základních a středních škol mají za sebou účast v patnáctém ročníku pěvecké soutěže Karvinský talent. Jejich vystoupení hodnotila odborná porota a o těch nejlepších ještě v budoucnu určitě uslyšíme.

Pěvecky nadané děti dostaly už po patnácté šanci ukázat svůj talent na veřejnosti. Základní a mateřská škola Prameny společně s městem a domem kultury pro ně opět zorganizovala soutěž nazvanou Karvinský talent.

Dagmar Czinege, organizátorka Karvinského talentu: "Patnáctý ročník se nám opravdu povedl. Já si vážím podpory města a doufám, že zažijeme dalších 15 takto úspěšných ročníků.”

Do předkola se přihlásilo 103 dětí různého věku, z Karviné, Havířova, Horní Suché, Rychvaldu, Skřečoně, Ostravy, Třince nebo Vítkova. Na pódiu se ve čtyřech kategoriích ukázali ti nejlepší z nejlepších, kteří prošli výběrovým kolem a před odbornou porotou zazpívali ze všech nejlíp.

Andonis Civopulos, předseda poroty: “Já jsem tady nebyl rok, dva a řekl bych, že to hodně pokročilo. Ti zpěváci zpívají suprově a je to zase o něco výš než to bylo předtím a je to čím dál lepší."

Soutěžící letos opět doprovodila  kapela.

Adam Farana, člen kapely: “My už jsme tady takoví stálí “houseband”, jak se říká v muzikantské hantýrce. Některé skladby byly velmi náročné, dynamicky pestré skrz žánry."

Z každé kategorie byli vybráni tři nejlepší. Vítězem první kategorie se stala Anna Plášková.

Nejlepší zpěvačkou druhé kategorie byla vyhlášena Žofie Johana Muchová.

Žofie Johana Muchová, vítězka 2. kategorie, 4. třída - 7. třída: "Jsem překvapena, hodně ráda, protože už 9 let zpívám, snažím se posouvat, jsme hodně ráda."

Třetí kategorii vyhrála soutěžící Karolína Šturcová. Je to poprvé, co na pěvecké soutěži vůbec vyhrála.

Karolína Šturcová, vítězka 3.kategorie, 8. třída - SŠ: "Jsem strašně šťastná, nečekala jsem to vůbec. Konkurence byla těžká. Když jsme byli na zkoušce a já slyšela konkurenci, tak jsem byla úplně vyděšená z toho, ale dopadlo to dobře."

První místo ve čtvrté kategorii potěšilo a překvapilo duo Anna a Ella Škobrtalovy s písní Máme tu další dobrý den..

Ella Škobrtalová, z vítězného dua 4. kategorie, bez omezení věku: “Já jsem to vůbec nečekala, myslela jsme, že budeme třetí."

Anna Škobrtalová, z vítězného dua 4. kategorie, bez omezení věku: “Já jsem měla původně zpívat duet s Ivankou, ale ona přestala chodit do zpěvu, tak jsem se se sestrou naučila další duet, který jsme tady mohli zazpívat.”

Zvláštní cenu předsedy poroty získal Adam Swaczyna, který se ve 2. kategorii umístil na třetím místě.

Andonis Civopulos, předseda poroty: “Vybral si hodně těžkou skladbu na tak mladého kluka, měl výborný projev, procítěný, na tak mladého kluka, prostě paráda."

Adam Swaczyna, Cena předsedy poroty, 3. místo 2. kategorie: "Jo překvapilo, já jsem si nemyslel, že dostanu nějakou cenu poroty. Tu písničku mi vybrala učitelka zpěvu Kateřina Lasota, která učí v naší polské škole dr. Olszaka, já si ji ale vybral taky, protože se mi hodně líbila.”

Všichni ocenění si domů odnesli spoustu hodnotných cen a také poukázky na nákup do obchodu s oblečením.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry