Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • V Karviné mají strážníci nově mobilní služebnu
  • I v Karviné se mohou lidé oddlužit
  • Aktuálně z Karviné 27.11.2021
  • Karvinská dobrovolná hasička vybojovala zlato na MS

V Karviné mají strážníci nově mobilní služebnu

Strážníci karvinské městské policie budou ještě lépe dohlížet na pořádek ve městě. K tomu jim slouží nová mobilní služebna. Jde o plnohodnotné pracoviště strážníků v terénu, které bude městská policie umísťovat na riziková místa.

Tohle je nové mobilní pracoviště městských strážníků. Jeho výhodou je, že může být operativně přemísťováno podle potřeby. Mobilní služebna byla pořízena z pokladny města a dotací Ministerstva vnitra.

Jan Wolf, primátor Karviné: "My jsme to měli v programu Bezpečné Karviná, v tom desateru, je to jeden z bodů, kdy můžeme zase trochu více prevence bezpečnosti města dát. Jsme rádi, že se povedlo získat i dotaci na tu mobilní služebnu. Městská policie to bude využívat v rámci vytipovaných rizikových míst. Samozřejmě mobilní služebna není samospásná v tom, že teď tady bude služebna a bude tady nulová kriminalita, těch nástrojů potřebujeme daleko více. Potřebujeme změnu systému, zákonů a pak můžeme mít ty represivní složky, které k tomu slouží. Ale v případě, že stát nezlepší zákonné normy, tak se budeme potýkat pořád s těmi problémy, se kterými se potýkáme my a všechna ostatní města v ČR jako je rušení nočního klidu, jako jsou různá přestupková řízení, drobná kriminalita atd. Myslím, že hlavně tady na tom se musí hlavně zapracovat."

Městská policie má vytipované lokality, kde bude služebna nejčastěji stát.

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: "Ta mobilní služebna se bude stavět do míst se zvýšeným výskytem trestné činnosti, se zvýšeným výskytem narušení veřejného pořádku a také při různých veřejných akcích typu Dny Karviné, fotbalových utkání atd."

Služebna je vybavena kamerovým systémem, záznamovým zařízením, noktovizorem, čili kamerou s nočním vidění a nechybí ani zařízení pro přepínání mezi zdroji dodávky elektrického proudu.

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: "Název mobilní služebna je specifický, protože strážníci slouží i pro veřejnost. Není to jen pro monitorování veřejného prostranství, takže pokud bude mít občan potřebu, uvidí tam strážníky, není problém, aby se ozval a oni mu poskytnou nezbytnou součinnost. Stavíme do vozidla jednu hlídku, je ta kameraman, je tam třeba aby tam byl i druhý člověk, který může i z vozidla vyjít a případně zakročit, Jinak ta taktika metodika zákroku z té mobilní služebny je taková, že se přivolává hlídka. Ta hlídka nezakročuje jedině v bezprostředním ohrožení života a zdraví."

Mobilní služebna dokáže pracovat také jako autonomní dohledové zařízení. Pomocí zabezpečeného připojení lze dohlížet a ovládat kamery přímo z operačního pracoviště městské policie. Služebnu lze tedy umístit v požadované lokalitě i bez fyzické přítomnosti strážníků.

---

I v Karviné se mohou lidé oddlužit

Dlužníci mají šanci vyřešit své dluhy díky „milostivému létu“. Jedná se o jednorázovou a časově omezenou nabídku.

I v Karviné mají lidé mimořádnou šanci zbavit se mnohdy vysokých a letitých dluhů, prostřednictvím Milostivého léta.

Miroslav Hajdušík, náměstek primátora: “Milostivé léto je speciální nástroj, který slouží k tomu, že se lidé, kteří dluží a mají tu pohledávku už u exekutora a dluží státu nebo městu nebo firmám, které stát vlastní, tak se mohou oddlužit."

Jde o časově ohraničenou nabídku, která končí 28 ledna. Stačí, když dlužník zaplatí původní dlužnou částku a 900korunový poplatek exekutorovi, ostatní, mnohdy několikatisícové úroky se pak vynulují.

Miroslav Hajdušík, náměstek primátora: "My jsme připraveni jako město lidem poradit, pokud nám dluží. Nevztahuje se na to úplně všechny dluhy, pouze na vybrané, proto je potřeba zjistit, na čem ten dlužník městu dluží. Nevztahuje se to na dluhy, co se týká odpadů, ale pokud nám dluží fyzická osoba na nájmu, tak je možné se domluvit s exekutorem, že zaplatí ten dluh, který u města má, plus odměnu a nemusí platit několikanásobné úroky a sankce, které na té exekuci jsou."

Poradit se mohou lidé v Karviné na několika místech zdarma a to: v Sociálních službách města, v Občanské poradně, v organizaci Člověk v tísni nebo na magistrátu odboru ekonomickém.---

Aktuálně z Karviné 27.11.2021

Karvinští senioři starší 70 let budou moct i v roce 2022 využívat službu nazvanou Senior taxi. Zájemci z věkové skupiny 65+, kteří mají zájem o třetí posilující dávku očkování proti covidu a potřebují pomoci s registrací, mohou využít městskou krizovou linku. Na litinovou kašnu z roku 1900 byla instalována cedule se zákazem vstupu do vnitřního prostoru.

PRŮKAZKY SENIOR TAXI SE ZAČNOU VYDÁVAT 22. LISTOPADU

Karvinští senioři starší 70 let budou moct i v roce 2022 využívat službu nazvanou Senior taxi. příští rok. Průkazy se budou vydávat od pondělí 22. listopadu až do středy 15. prosince v budově D magistrátu, a to pouze v úřední dny – pondělí a středa – v době od 7:30 do 12:00 a od 13:00 do 17:30 hodin, vyřídit si je senioři mohou i po novém roce od 3. ledna. Senior taxi budou moci využít šest krát měsíčně. Slouží k přepravě z místa jejich bydliště k lékařům, včetně nemocnic a poliklinik na území města, na návštěvu karvinských hřbitovů nebo za účelem vyřízení úředních záležitostí v budovách Magistrátu města Karviné.

MAGISTRÁT OPĚT POMÁHÁ SENIORŮM S REGISTRACÍ NA OČKOVÁNÍ

Zájemci z věkové skupiny 65+, kteří mají zájem o třetí posilující dávku očkování proti covidu a potřebují pomoci s registrací, mohou využít městskou krizovou linku 607 032 821 pro seniory a to od pondělí do čtvrtku od 8 do 15:30 hodin.

VÝZVA: NEVSTUPUJTE DO KAŠNY!

Na litinovou kašnu z roku 1900 byla instalována cedule se zákazem vstupu do vnitřního prostoru. Kašna prochází rekonstrukcí v současné době je vypuštěna a je ozdobena vánoční výzdobou, která je pod napětím. Magistrát apeluje na občany, aby zákaz respektovali.

---

Karvinská dobrovolná hasička vybojovala zlato na MS

Největší události letošního roku pro dobrovolné hasiče bylo Mistrovství světa v požárním sportu mužů a žen, které se konalo v kazašské Karagandě. V týmu českých reprezentantek byla i Karolína Vyvialová z Karviné. Její osobní rekord padl v běhu na 100 metrů překážek, kde také zacinkala zlatá medaile.

Tohle je šestadvacetiletá Karolína Vyvialová. Vyrůstala v rodině hasičů a přirozeně si tak našla cestu k požárnímu sportu už v dětství.

Karolína Vyvialová, reprezentantka ČR v požárním sportu, členka SDH Karviná-Hranice: "Začala jsem v šesti letech, když začínají mladí hasiči, je to v podstatě dvacet let. Mě to baví, je tam dobrá parta lidí na těch závodech, stejně i na reprezentaci, je to super pocit, hlavně to vítězství, něco vyhrát a něco dokázat."

Karolína se věnuje požárnímu sportu ve volném čase po práci, kdy trénuje, v zimě atletiku, v sezoně pak překážky a techniku. V roce 2014 se dostala do české reprezentace. Úspěchů má na svém kontě hodně, letos vyhrála každý závod, kterého se účastnila, včetně Českého poháru. Poslední a největší je letošní vítězství s českou reprezentací na Mistrovství světa v požárním sportu v kazašské Karagandě.

Karolína Vyvialová, reprezentantka ČR v požárním sportu, členka SDH Karviná-Hranice: "Bylo tam pět ženských týmů a mezi sebou jsme závodili ve čtyřech disciplínách. První disciplína byla výstup na cvičnou věž, druhá sto metrů s překážkami, štafeta 4x100 metrů a královská disciplína Požární útok."

Všechny výsledky z jednotlivých disciplín se počítaly pro družstvo, při výstupu na věž a 100 metrů překážek se hodnotily i výsledky jednotlivců.

Karolína Vyvialová, reprezentantka ČR v požárním sportu, členka SDH Karviná-Hranice: "Na té věži tam to máme těžké, na ty Rusky a Bělorusky, na ně nemáme, ony mají jiné podmínky než my. Hlavně to jsou profesionální sportovkyně, takže jejich práce je to, že ony trénují, my to máme jako koníček."

Tam Karolína nedosáhla nejlepšího výsledku, za to na 100 metrech překážek zabodovala a vyhrála.

Karolína Vyvialová, reprezentantka ČR v požárním sportu, členka SDH Karviná-Hranice: "Já jsem si už v základních kolech, hned v prvních pokusech jsem zaběhla svůj osobní rekord, takže to mě překvapilo, dráha byla rychlá, takže jsem byla ráda. Byl to super pocit, byla jsem ráda, že se to podařilo."

Na úspěch je její rodina právem pyšná, zejména otec, který byl zároveň jejím trenérem.

Zdeněk Witosz, otec, jeden z trenérů a starosta SDH Karviná-Hranice: "Pocit to byl krásný. Velký úspěch, slavili jsme potom doma, gratulovali mi všichni v práci."

Celkově skončilo české družstvo reprezentantek na třetím místě. Starosta SDH Karviná-Hranice je pyšný i na úspěch jejich dorostence Jakuba Michalského.

Zdeněk Witosz, otec, jeden z trenérů a starosta SDH Karviná-Hranice: "Ten dosáhl pěkného úspěchu, v loni vyhrál Český pohár v dorostencích, vybrali si ho trenéři ČR a letos se dostal ńa MS v Chorvatsku. Tam skončili kluci v požárním útoku jako mistři světa a celkově skončili na druhém místě."

V příštím roce se koná hasičská olympiáda, té se Karolína určitě zúčastní a ráda by si zopakovala úspěch na mistrovství světa, které se bude konat v Uzbekistánu.

---Mohlo by Vás také zajímat