Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Pokračování dalšího dílu dokumentu o zaniklé Karvinné je na světě
  • Policejní preventisté představují svá edukační videa

Pokračování dalšího dílu dokumentu o zaniklé Karvinné je na světě

Příznivci historie, pamětníci, ale i mladí lidé, kteří se zajímají o život svých předků v Karviné, se dočkali volného pokračování dokumentárního filmu o zaniklé Karvinné. O první díl, který se poprvé promítal na jaře roku 2017, byl mezi lidmi mimořádný zájem.

V kině Centrum se třikrát za sebou promítala premiéra druhého dílu dokumentu O zaniklé Karvinné. Tentokrát druhý díl nepřicházel na svět snadno, podařilo se dokončit po delší době než se předpokládalo a to kvůli covidové době, potížím s technikou a také zdravotním potížím režisérky.
Monika Vodáková, režisérka: “Doufám, že se to lidem bude líbit a těšíme se na lidi."

 První diváci byli plní očekávání, co jim druhý díl přinese. anketa: diváci: “Bydlel jsem s rodiči na Solci, kousek od zámku, takže znám tu historii, čili moc se na to těším, opravdu.” "Moc se těším, viděla jsem jedničku a jsem potěšena, že je i dvojka." "Jedničku jsme viděli, fajné." "Manžel tam bydlel, já jsem se přistěhovala, tak uvidím, jak to bylo.”

Manželé Vodákovi i celý filmařský tým skupiny Art Klapka se natáčení věnovali ve svém volném čase.Monika Vodáková, režisérka: “Děláme to pro lidi, s láskou a s láskou k historii, ta práce je pro nás poslání.”

Ve druhém díle účinkují kromě historiků i pamětníci, kteří tady žili, mezi nimi byl i Richard Koziel.Richard Koziel, pamětník: “Já myslím, že některé to bude bavit, jiní řeknou, co tam ten starý děda tam vzpomíná, ale je dobře, že jsem si to zachytil, protože kolegové už tu nejsou na světě a málokdo o tom ví, je dobře, aby se to zachovalo pro paměť jiných lidí.” 

Materiálu bylo natočeno víc, je možné, že ho tvůrci použijí do dalšího dílu. Druhý díl se točil lépe díky nové technice, kterou filmaři zakoupili z dotace MSK. Jestli se budou přidávat promítací dny, jako se dělo u jedničky, záleží na zájmu lidí.

Miroslav Vodák, asistent režie, producent: "S tou dvojkou to máme jednodušší, že nám město pomůže a dostane se do škol středních i základních a dostanou nabídku v kině tento dokumentu v rámci dějepisu nebo jiných školních hodin.”

Film má i svou vlastní píseň nazvanou Pouta. Speciální videoklip hudebního uskupení Nazdar celý dokument oživil a dodal mu potřebné emoce.

Policejní preventisté představují svá edukační videa

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Edukační video k projektu Policejní rádce pro bezpečný život z dílny policistů. To je téma pro Petra Smětáka z Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje, kterého vítám ve studiu. Dobrý den, vítejte.

Petr Směták, vedoucí oddělení prevence PČR MSK: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Budeme si povídat o projektu. Už jsem řekla, že je z dílny policistů. Policejní rádce pro bezpečný život, už ten název projektu napovídá, že chcete lidi připravit na různé životní situace. Jak široký záběr videa mají nebo kolik témat jste zpracovali?

Petr Směták, vedoucí oddělení prevence PČR MSK: Jedná se o edukační videa, která jsou určená pro všechny věkové kategorie. Oni jsou i nějakým způsobem rozdělená. Edukační videa zpracovávají různá témata od dopravy, kde třeba radíme seniorů. Také jsou zpracována třeba potom dále sociální sítě a bezpečnost na internetu, ale třeba také trestní a přestupková odpovědnost anebo třeba téma domácího násilí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kde všude se lidé s těmi videi mohou setkat? Protože jestliže jsou určená pro veřejnost a mají jim pomáhat v různých životních situacích, jak už tady padlo, tak asi chcete, aby co nejvíc lidí je vidělo.

Petr Směták, vedoucí oddělení prevence PČR MSK: Jenom abych to upřesnil, videa samozřejmě můžete vidět na policejním kanálu YouTube. Stačí zadat heslo: "poradce", "Policejní rádce pro bezpečný život", ale tyto videa jsou určena také policejním preventistům, kteří s těmito videi pracují při svých přednáškách. Tyto videa jsou standardem té policejní přednášky, aby na každé té policejní přednášce zaznělo to, co na ní zaznít má. Pokud dejme tomu by se nikdo nezeptal tak, aby opravdu to trošku toho policejního preventistu navedlo. S tím, že ve chvíli, kdy policejní preventista poskytne tyhle preventivní rady a víceméně všechny ty věci okolo, co se týkají, veřejnost si může kdykoli tyhle věci zopakovat právě na tom policejním kanálu YouTube. Takže se k tomu může volně vrátit a může si pustit kterékoliv z těch témat, které tam je zpracováno.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ta témata určitě zpracováváte na základě těch situací, které jste řešili. Je to tak? Zkuste některé z nich vytáhnout takové třeba nejzajímavější nebo nejčastěji opakované situace, které jste zpracovali.

Petr Směták, vedoucí oddělení prevence PČR MSK: Opravdu se snažíme být aktuální, snažíme se tam mít témata, která jsou požadovaná. Teďka v poslední době se hodně věnujeme kyberprostoru, ale určitě bych chtěl zmínit také a videa, která jsou zaměřená na přestupkovou a trestní odpovědnost, které si myslím, že jsou opravdu velmi dobře udělaná. Dokážou lidi, kteří nejsou znalí nějakých právních předpisů, dokážou se v tomto tématu zorientovat. Dále bych chtěl určitě zmínit i téma domácího násilí, které je zpracováno opravdu velmi dobře. Jak víme, domácí násilí je oblast, která se řeší velmi těžce, zvláště těm, kdo tím jsou nějakým způsobem postižení. Doufáme, že by tohle video mohlo být těmto třeba obětem, nebo kdo je tomu přítomen, nějakým svědkům pomoci, jak mají postupovat třeba při tom domácím násilí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co bylo takovým impulzem pro vznik videí?

Petr Směták, vedoucí oddělení prevence PČR MSK: Chtěli jsme být moderní, chtěli jsme poskytovat preventivní informace volně a všem s tím, že když jsme si vybrali formu videa, uvažovali jsme i nad tím, že ten člověk to vnímá více smysly. Je to obraz, je to zvuk, my tam máme i psaný text a tím pádem si to podle nás ten posluchač více zapamatuje a je to pro něho bližší. I proto jsme následně zvolili do těch videí formu příběhů, takže tam je nějaká linie. Ten divák nebo posluchač to sleduje a následně z toho potom vyplyne nějaké poučení. A opravdu každý si to může brát, tady se to může stát každému z nás.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste zmínil kyberprostor, to je asi teď taková poslední léta už daleko častější téma i různých přečinů. Jak je to složité při tom dokazování a vůbec při té práci? Protože to už je něco jiného, než na co jste léta byli zvyklí, případy, které jste vyšetřovali.

Petr Směták, vedoucí oddělení prevence PČR MSK: Právě na to upozorňujeme v těch edukačních videích, kde se snažíme opravdu těm posluchačům nebo divákům naznačit, že to není až tak anonymní prostředí, že to, co je na internetu, to, co je na sociálních sítí, nemusí být vždycky pravda a ne každý, kdo tam na tom internetu a na těch sociálních sítí je to s vámi myslí dobře. Takže to je asi možná taková ta základní rada, která se tam objevuje. Potom jsou tam popsány různé druhy podvodů od typů nějakého "amerického vojáka" až přes nějaké podvody na nějakých prodejních portálech, popřípadě když by to vzali zase na sociálních sítí, že někdo zneužije váš profil. Takže na tohle všechno tam upozorňujeme. Pravdou nárůst v kyberkriminalitě je, je veliký a proto se snažíme zrovna na tuhle problematiku diváky co nejvíc upozornit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Máte k dispozici nějaká čísla, když říkáte, že ten nárůst je veliký, tak třeba srovnání v letech?

Petr Směták, vedoucí oddělení prevence PČR MSK: Když to řeknu obecně, jestli ty čísla si pamatuju dobře, myslím si, že za posledních deset let to stouplo z nějakých patnácti set případů za rok na nějakých patnáct tisíc, jestli to říkám dobře. Ale statistiku jsem si nepřipravil, takže nejsem si úplně jistý. Myslím si však, že tam opravdu byl takový vysoký nárůst.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám děkuji za rozhovor a vám divákům přeji, abyste se s takovými případy setkávali co nejméně. Mějte se hezky a dík za pozornost.

Petr Směták, vedoucí oddělení prevence PČR MSK: Děkuju za pozvání.

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat