Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Romský festival se konal po dvou letech opět v letním kině
  • Letní pozvánka do karvinských kin
  • V Karviné slavili Mezinárodní den jógy

Romský festival se konal po dvou letech opět v letním kině

Romský festival se po dvou letech opět vrátil do letního kina. Organizátoři připravili pestrý hudební program a nezapomněli ani na tradiční romskou kuchyni.

Uplynulou sobotu patřil areál letního kina v parku Boženy Němcové návštěvníkům již 23. ročníku Romského festivalu. Šlo o jeden z nejstarších romských festivalů v republice a tradičně ho navštívili lidé z širokého okolí i vzdálenějších měst.

Milan Ferenc, hlavní organizátor festivalu: "My si potřebujeme udržet naši kulturu, co máme zakořeněnou v sobě, to je třeba prezentovat a o to mi jde, proto i ty festivaly dělám a hledám i takové, kteří jsou třeba méně známí, ale cítím, že mohou hodně předat."

Program festivalu byl opět poskládaný z romských interpretů z celé České republiky i Slovenska. Zvláště mladou generaci přilákal Jan Bendig, který sem do Karviné jezdí pravidelně.

Jan Bendig, zpěvák: "Já už to taky beru spíše jako tradici, že snad 100 let sem jezdím a vždycky je to tady fajn, tady na tom Ostravsku se ti lidi baví prostě náramně a hrozně se sem těším. Sice dlouhá cesta a pak to stojí za to."

Jan Bendig nám prozradil, že momentálně prožívá krásné období.

Jan Bendig, zpěvák: "Každý se mě ptá, co by si chtěl dokázat ještě v budoucnu, já říkám, že aby se mi dařilo tak, jak se mi daří teď a bylo to takový, jako je to teď. Já třeba."

Návštěvníci festivalu z celé Moravy, i Čech, Slovenska a Polska se opět ukázali jako výborní tanečníci a lidé, kteří se umí bavit.

anketa: návštěvníci festivalu: “Přijeli jsme se sestřenkou, tak doufám, že se budeme dobře bavit. Byly jsme loni, syn má rád Bendiga, tak jsme přišli na Bendiga." "Všechno se ráda dívám, Iveta a Marcela." "Jak zpívají cikánsky a Bendig."

Typických romských skupin je podle hlavního organizátora Milana Ference ale málo.

Milan Ferenc, hlavní organizátor festivalu: "Každý, i těch našich interpretů se chtějí podobat jiným zahraničním a nic originálního tam není, snad jen ten hlas."

Každoročně nabízí festival nejen možnost poslechnout si žhavé romské rytmy, ale také poznat a pochopit kulturu tohoto etnika.

Milan Ferenc, hlavní organizátor festivalu: "Pokud chce člověk něco dělat, aby to bylo jakžtakž, tak je to náročné. Spoustu věcí jsem se musel naučit, ta zodpovědnost, která souvisí s těmi festivaly, je velká, protože musíte mít vše zabezpečené, aby, když tady přijdou, aby měli občerstvení, na které jsou zvyklí. Oni mají rádi na grilu, ten oheň je blízký romské mentalitě a dokonce jsem viděl, že i gója tady prodávají."

Hlavní organizátor festivalu Milan Ferenc by si přál, aby tradice Romského festivalu neskončila ani poté, co on sám s organizací festivalu jednou skončí.

Milan Ferenc, hlavní organizátor festivalu: "Jsem hrdý, že byl každý rok, že jsem nevynechal žádný rok. Ty dva roky byly provizorní, ale byly. To poslání splnilo. Jsem už ve věku, takže kladu si otázku, jak dlouho nebo jestli vůbec ještě, byl bych rád, kdybych měl někoho, komu bych to předal, aby v tom pokračoval.” 

---

Letní pozvánka do karvinských kin

Městský dům kultury vás zve na prázdniny do karvinských kin. Promítat bude pravidelně letní kino a na filmová představení se přes prázdniny se můžete vydat i do městského domu kultury. Kino Centrum totiž čeká modernizace, více už v naší další reportáži.

Letní kino ožilo už v polovině června, jeho hlavní sezóna se ale teprve chystá.

Jakub Gajdica, vedoucí karvinských kin: "Prázdninové zahájení bude 1. července, uvedeme Jurský svět: Nadvláda, bude připravena zajímavá akce pro diváky, pro děti, máme připravenou akci s Dinoparkem Ostrava. Budeme uvádět filmy rodinné, dobrodružné, i české komedie, které teprve do kin přijdou jak Řekni to psem nebo Hádkovi."

Promítat se bude vždy od čtvrtku do neděle, pokud tam nebude žádná jiná chystaná větší akce. Provoz kina Centrum bude ale letos vypadat jinak.

Jakub Gajdica, vedoucí karvinských kin: "Velká změna na léto se chystá ta, že kinosál kina Centrum čeká modernizace, protože ty obklady, které tady jsou, jsou úplně původní, z 80. let. Dojde k modernizaci obložení stěn, zlepší se akustika, vymění se světla. Z toho důvodu budeme v letních měsících promítat v MěDK ve velkém sále. Je to něco, na co jsme si už mohli trochu zvyknout, protože v době rekonstrukce budovy kina v letech 2015-2017, jsme promítali také tam. Dojde k přesunu technologie, ten přesun by se měl uskutečnit 7.-8.7. a od 9.7. už začínáme promítat v MěDK místo kina Centrum."

Z důvodu přesunu technologie budou začínat pravidelné pohádkové středy pro děti, které začínají vždy v deset hodin, až 13. července.

Jakub Gajdica, vedoucí karvinských kin: "Budou tam každý měsíc po jedné projekci pro seniory a standardní program plný zejména těch novinek, které v těch letních měsících budou.

---

V Karviné slavili Mezinárodní den jógy

Jóga je v dnešní uspěchané době vyhledávaným zdrojem koncentrace, odpočinku a energie. Toto cvičení má dokonce svůj den v kalendáři a v Karviné si ho připomněli hromadným cvičením pod širým nebem.

Oslava Mezinárodního dne jógy se konala v areálu Lodiček a obsahovala několikahodinový program, ve kterém se střídali lektoři, každý měl připravený jiný druh jógy. 

Grazyna Wilk, lektorka jógy: "Každý se zajímá o něco jiného, každý si tu jógu vede po svém, je tolik druhů jógy a každý si ji pak stejně upraví podle sebe. Já ráda vedu jógu s prodlouženou muzikorelaxací, mám nástroje, ta relaxace je o to příjemnější."

Cvičila se například acroyoga, kundalini jóga nebo jóga, která spojuje všechny generace. Tento blok cvičení si pro přítomné připravila Jana Kovaříková.

Jana Kovaříková, lektorka jógy se zaměřením pro seniory: "Jóga je napůl myšlení, napůl cvičení a o tom, aby se člověk cítil hezky dobře. A tím, jakou jsem tady dala desetiminutovou sestavu, tak to je sestava, kterou cvičíme v domovech pro seniory, je to mix písniček a já jsem to přizpůsobila dnešní lekci."

Každý, kdo se tohoto maratonu jógy zúčastnil, na sobě poznal, čím vším ho toto cvičení obohacuje.

anketa, účastníci akce: "Určitě má člověk vnitřní klid větší než normálně co prožívá v životě ten stres, tady se přijde člověk uklidnit a zapomenout na starosti všechny vlastně." "Hlavně v tom si uvědomit sám sebe, soustředit se sám na sebe."

Spolupráce ve dvojicích a trojicích byla nutná u acroyogy, kterou vedla Karolína Karásek.

Karolína Karásek, lektorka jógy: “Je to jóga, která má prvky akrobatiky a klasické jógy, já tam zapojím do toho i hata jógu a rozcvičení. Hata jóga je taková klasická, ze které vychází všechny ty moderní."

Kundalini jógu nebo-li jógu vědomí zvolila Jana Wilczková.

Jana Wilczková, lektorka jógy: "Zaměřili jsme se dnes na pozitivní mysl, jsme posilovali to, co je v nás pozitivního, abychom se v dnešní době nesoustředili na to, co je špatně, ale na to, co je dobré, za co jsme vděční, pokoru. Rozproudili jsme energii po celé páteři vstupními cviky."

Oshovy dynamické meditace zařadil do svého bloku i další lektor jógy, Tomáš Kozma.

Tomáš Kozma, lektor jógy: "Je to meditace, která je dynamická, je v tom zahrnut aktivní pohyb, dech a tanec a skrze tento dynamický pohyb se dostáváme do vnitřního klidu, tichého světa, který je v nás."

Se všemi lektory se lidé mohou potkávat pravidelně ve Fit Beleze nebo si jógu mohou zacvičit i na pravidelných ranních lekcích na Lodičkách.

Tomáš Kozma, lektor jógy: "To už máme od roku 2017, kdy s Markem Szwedou vedeme cvičení zaměřené na jógu, stabilizační cvičení, jsou součástí i meditace a je to s dobrovolným vstupným, které jde pak na nadační fond Hope, který jsme nedávno s kamarády založili. Je na podporu dětí ať už v ČR nebo ve světě, máme projekty rozjeté po ceLém světě, je potřeba si pomáhat."

Začít cvičit jógu může kdokoliv a v jakémkoliv věku, stačí jen chuť začít.

---Mohlo by Vás také zajímat