Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Práce na novém krytém bazénu výrazně pokročily
  • Nové operační sály jsou v provozu
  • Matuška projekt - nevšední zážitek na Lodičkách

Práce na novém krytém bazénu výrazně pokročily

Všechny bourací stavební práce bývalého krytého bazénu jsou dokončeny a rýsuje se podoba nového.

Nová podoba moderního krytého bazénu se od předání staveniště, které proběhlo 7. prosince pomalu a jistě rýsuje.

Petr Dyszkiewicz, ředitel společnosti STaRS: " Stavba je naprojektována na 950 dní po předání staveniště. Musím říct, že všechny bourací práce jsou hotovy, můžeme tvrdit, že stavíme. Dokončují se v současné době všechny energetické kanály,... technologie."

Na původní budově krytého bazénu je už nová konstrukce střechy, která se bude izolovat. Chystá se opláštění, aby se do podzimu budova uzavřela. Poté nastoupí technologické profese, které začnou vybavovat vnitřek.

Petr Dyszkiewicz, ředitel společnosti STaRS: "Už se na stavbě objevili i bazénáři...montovat."

Za původní budovou se už rýsují základy nového přístavku, rekreačního bazénu, který Karviná neměla..

Petr Dyszkiewicz, ředitel společnosti STaRS: "By měl být to novum toho bazénu, kdy se tam ti lidé budou různě vířit, budou tam vířivé vany, to znamená toto jsou základy té největší přístavby a bude to největší barák, který bude úplně nový."

Na straně budovy je už přistavěna wellness část bazénu.

Petr Dyszkiewicz, ředitel společnosti STaRS: "Už je zastřešený, příčky jsou taky udělané a už se začne pracovat i uvnitř… základy."

Problémy velkého charakteru se na stavbě neobjevily, i když v průběhu výstavby se stavaři museli vypořádat s objevující se hladinou spodní vody.

Petr Dyszkiewicz, ředitel společnosti STaRS: "Ta se nám podařila dostat pod kontrolu s tím, že byly dodatečné drenáže nadělány, je to udělané tak, aby spodní voda celou stavbu už v žádném případě neohrozila."

Na kontrolních dnes dozor kontroluje dodržování všech technologických postupů a kvalitu provedné práce.

Petr Dyszkiewicz, ředitel společnosti STaRS: "Musím říct, že máme za sebou 35 kontrolní den, proběhlo tady 37 BOZP kontrol, stavba..atd."

O dalším průběhu stavby vás budeme ještě letos informovat.

---

Nové operační sály jsou v provozu

Operativa na nových ortopedických sálech Nemocnice s poliklinikou byla zahájena. V současné době se tady provádí nejmodernější operační trendy v endoprotetice jako je “koleno na míru” nebo miniinvazivní přístupy ke kyčelnímu kloubu.

Moderní, špičkově vybavení ortopedické operační sály v Nemocnici s poliklinikou už jsou v provozu. Naplno se rozjela operativa velkých kloubů, totální endoprotézy.

Jiří Stošek, asistent primáře: "Znamená to výměna kloubů hlavně kolenního a kyčelního, kdy nahrazujeme poškozenou část a dáváme tam implantáty nové."

Při operaci kolene preferují lékaři moderní trendy, které zahrnují takzvané koleno na míru.

Jiří Stošek, asistent primáře: "Což je vlastně koleno, které pacientovi umožňuje to, že mu je vyrobena šablona přímo na míru po absolvování magnetické rezonance a RTG snímku, a díky tomu my jsme schopni tento implantát usadit lépe. Při té operaci se vkládá na tu obnaženou stehenní a holenní kost a podle toho my můžeme udělat tu resekci a implantovat definitivní kloub."

Díky tomu se výrazně zkracuje délka operace a také dochází k menšímu poškození měkkých tkání a zaručuje lepší usazení, což zvyšuje delší životnost endoprotézy. delší než 15 let.

Jiří Stošek, asistent primáře: "Tím, že se ten výkon zkracuje, dochází k menším krevním ztrátám a menšímu poškození měkkých tkání, pacient může rychleji rehabilitovat rychleji se dostat do běžného provozu."

U miniinvazivních operací kyčlí používají lékaři speciální instrumentária.

Jiří Stošek, asistent primáře: "Díky těmto instrumentáriu můžeme provést kosmeticky menší jizvu, opět šetříme měkké tkáně, pro pacienta je to s lepším výsledkem a efektem."

Endoprotetický program na nových sálech zahrnuje každý den tři endoprotézy, plánuje se jeho navýšení.

---

Matuška projekt - nevšední zážitek na Lodičkách

Na návštěvníky volnočasového areálu Lodičky čekal v sobotu podvečer netradiční kulturní zážitek. Na pódiu vystoupil s hudební částí svého projektu Jiné oči karvinský rodák žijící ve Španělsku David Matuška v doprovodu kapely Allskapones. Ta také posluchačům odehrála svůj koncert.

Karvinský rodák David Matuška žijící ve Španělsku je velmi tvůrčí osobnost. Divákům televize Polar se představil před šesti lety v regionální knihovně s projektem Roční období, ve které skloubil poezii, hudbu i obrazový děj. Nyní využil dobu pandemie k další tvorbě, se členy kapely Allskapones, se kterými dlouhodobě spolupracuje.

David Matuška, karvinský rodák, autor projektu Jiné oči: "Dávali jsme dohromady rok hudební složku mutlidisciplinárního představení, které zahrnuje kromě scénického umění, vizuální části ještě i divadlo a moderní tanec."

Na Lodičkách přítomným návštěvníkům představili premiérově hudební část projektu.

David Matuška, karvinský rodák, autor projektu Jiné oči: " Základním pilířem toho je poezie, která je doprovázena hudbou, pro mě to jsou nerozlučitelné sestry a toto byla jen audio část toho vyššího celku, který ještě neměl premiéru, je to projekt, který se jmenuje Jiné oči, a který bude mít premiéru do konce roku ve Španělsku."

Proto má také projekt dvě verze, pro české posluchače a diváky v rodném jazyce a pro posluchače španělské. 

David Matuška, karvinský rodák, autor projektu Jiné oči: "Rok a půl byla naprostá pauza. My jsme ji využili tvořivě, ale nevím, jaký bude návrat do té skutečnosti, protože kultura byla na posledním místě, nikoho to nezajímá, negeneruje to nějaká čísla, která se dají hodit do křivek, je to o jiných hodnotách, které ne všechny lidi zajímají."

Kapela Allskapones večer ještě přítomným divákům odehrála svůj koncert.

---Mohlo by Vás také zajímat