Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Nadace OKD rozdělovala ceny
  • Krmení v oboře zookoutku
  • I v Karviné se mohou lidé oddlužit
  • Plavkyně z karvinských Kosatek se stala mistryní ČR

Nadace OKD rozdělovala ceny

Nadace OKD i letos předala ceny za nejlepší neziskové projekty roku v kategoriích Projekt roku, Inovativní projekt a Srdcař roku 2021.Ocenění převzali jednotlivci i organizace z Karviné.

Nadace OKD již potřinácté předala ceny neziskovým organizacím, spolkům i jednotlivcům a poděkovala tak lidem, kteří v nich pracují.

Lukáš Raszyk, náměstek primátora: "Já jsem rád, že tady tyto organizace máme. Jde vidět, že spolková činnost v našem městě je velmi dobrá a na vysoké úrovni, protože těch nominací, těch organizací z města byla spousta, některé dokonce vyhrály, za to jsme rádi, takže bych chtěl touto cestou poděkovat všem, kteří jsou aktivní, kteří se podílejí na té činnosti."

Karolína Preisingerová, ředitelka Nadace OKD: "Letos jsme se nemohli vůbec rozhodnout, protože jsme oceňovali mnohem víc neziskových organizací a osobností, takže tam bylo 11 vítězů a za to jsme moc rádi."

Karvinské organizace a osobnosti uspěli hned několikrát. Nejlepším Projektem roku se stala organizace Iniciativa Dokořán z.s. s projektem „Dokořán lidem 2020.“ 

Lukáš Heczko, předseda Iniciativy Dokořán: “My si toho vážíme. Když jsme ty dva roky zpátky, když přišla ta korona krize, tak jsme stáli a přemýšleli co dál,  jsme stáli před křižovatkou, jestli se na to všechno vykašlat, počkat až to přejde nebo se snažit a dělat akce ve všech těch omezeních, co se neustále měnily. Šli jsme do toho a jsme rádi za podporu Nadace OKD nejen finanční, ale i psychickou."

Za projekt Otevřené brány získala ocenění i karvinská Galaxie centrum pomoci. Tento projekt zahrnuje návštěvy zahrady, kde probíhá setkání dětí,seniorů a zdravotně hendikepovaných, kteří si užívají den plný hudby, zábavy nebo, workshopů.

Marcel Dvořák, ředitel Galaxie centrum pomoci: “Děkuji Nadaci OKD, že ocenila náš projekt Otevřené brány, kde se snažíme přiblížit svět hendikepovaných normální komunitě lidí i tady v Karviné. Už to byl letos třetí ročník, návštěvnost stoupá a máme i pozitivní reakce od rodičů ze škol okolních."

Jedním z oceněných srdcařů byl i Roman Koch, zaměstnancem společnosti OKD, který od roku 1980 působí jako člen výboru horolezeckého oddílu TJ Baník Karviná. Oceněn byl poprvé.

Roman Koch, Srdcař roku: “Jako každého člověka každé to ocenění potěší a jelikož jsem Srdcař, tak mě to zahřálo u srdíčka. Požádal jsem o grant na vybavení instruktorů jistícími pomůckami."

Jistící pomůcky využijí instruktoři při tréninku dětí a mládeže na umělých stěnách, ale také na skalách a ve velehorském terénu.

Ocenění v kategorii Inovativní projekt získaly hned 4 organizace, z toho dvě jsou spojeny s Karvinou. Za nejlepším Inovativním projektem s názvem „Uklidíme naše okolí!“ stojí organizace Adesse ecology.

Jakub Martyčák, zakladatel Adesse ecology: “Je to fajn, když si někdo všimne toho, co děláte, že se to nějak daří a jsme moc rádi za to. V současné době naším hlavním projektem je likvidace největší černé skládky tady na Karvinsku, která se nachází v Karviné-Dolech.Během nějakých 12 úklidů jsme odvezli 28 tun odpadu za pomocí dobrovolníků. Podporuje nás město, Nadace OKD a mnoho dalších sponzorů, za což děkujeme. Dobrovolníků máme zatím dost, ale pokud by se někdo chtěl přidat, budeme rádi, máme tam toho k likvidaci opravdu hodně."

A Ocenění v této kategorii získala také Regionální knihovna Karviná s projektem Společně s úsměvem III.

Markéta Kukrechtová, ředitelka RKK: "My si velmi vážíme každého ocenění a velmi si vážíme spolupráce, kterou máme již dlouhodobě s Nadací OKD. Karvinská knihovna získala 3. místo za projekt Společně s úsměvem III. Propojili jsme děti ze speciální základní školy se ZŠ U Studny a realizovalo se v rámci projektu setkání těchto dětí na kreativních dílničkách, byl vydán také v rámci tohoto projektu také komiks o Karviné. Knihovna získala za třetí místo finanční dar od Nadace OKD, který použijeme na realizaci dalšího projektu pro děti a mládež, zakoupíme do knihovny Týpý, který použijeme na aktivity v letních měsících venku."

Nadace OKD 4. prosince spustila příjem žádostí v programu Pro region a také minigrantový program Srdcovka na rok 2022.

Karolína Preisingerová, ředitelka Nadace OKD: "Mohou podávat neziskové organizace a patroni své projekty a příští rok je můžeme podpořit finanční částkou na rozvoj jejich činnosti."

---

Krmení v oboře zookoutku

Karvinský zookoutek je plný různých obyvatel. Starají se o ně pracovníci technických služeb, mezi nimi je i Josef Molnár.

Denně pro ně připravuje krmení a často se také setkává s tím, že návštěvníci parku nevědomě přilepšují zvířatům tím, co jim nedělá dobře, jako je třeba čerstvé pečivo.

Josef Molnár, pracovník TS Karviná: "Čerstvé pečivo nemůžou, nadýmá je a mohli by potom pojít. Co můžou nosit: mrkev, jablka, suché pečivo, zeleninu, salát, zelí, cokoliv."

V oboře je momentálně 15 kusů daňků, 9 koz kamerunských, pět pávů a 18 kusů drůbeže.

Josef Molnár, pracovník TS Karviná: "Chodíme tu krmit každý den, krmíme je granulemi, suchým pečivem, ovsem, pšenicí."

Nechybí ani seno, které dostávají i malí králíci, které byli přestěhováni z venkovní nové ohrady. Morčata jsou prozatím přestěhována do tepla, zpátky do výběhu se společně s králíky vrátí zase na jaře.

---

I v Karviné se mohou lidé oddlužit

Dlužníci mají šanci vyřešit své dluhy díky „milostivému létu“. Jedná se o jednorázovou a časově omezenou nabídku.

I v Karviné mají lidé mimořádnou šanci zbavit se mnohdy vysokých a letitých dluhů, prostřednictvím Milostivého léta.

Miroslav Hajdušík, náměstek primátora: “Milostivé léto je speciální nástroj, který slouží k tomu, že se lidé, kteří dluží a mají tu pohledávku už u exekutora a dluží státu nebo městu nebo firmám, které stát vlastní, tak se mohou oddlužit."

Jde o časově ohraničenou nabídku, která končí 28 ledna. Stačí, když dlužník zaplatí původní dlužnou částku a 900korunový poplatek exekutorovi, ostatní, mnohdy několikatisícové úroky se pak vynulují.

Miroslav Hajdušík, náměstek primátora: "My jsme připraveni jako město lidem poradit, pokud nám dluží. Nevztahuje se na to úplně všechny dluhy, pouze na vybrané, proto je potřeba zjistit, na čem ten dlužník městu dluží. Nevztahuje se to na dluhy, co se týká odpadů, ale pokud nám dluží fyzická osoba na nájmu, tak je možné se domluvit s exekutorem, že zaplatí ten dluh, který u města má, plus odměnu a nemusí platit několikanásobné úroky a sankce, které na té exekuci jsou."

Poradit se mohou lidé v Karviné na několika místech zdarma a to: v Sociálních službách města, v Občanské poradně, v organizaci Člověk v tísni nebo na magistrátu odboru ekonomickém.---

Plavkyně z karvinských Kosatek se stala mistryní ČR

Dvanáctiletá Nela Hajdušíková z oddílu Kosatek uspěla na Mistrovství České republiky v plavání.. Domů do Karviné přivezla zlatou a bronzovou medaili.

Tohle je Nela Hajdušíková, členka plaveckého oddílu Kosatky Karviná. Plavat začala v pěti letech a ve svých dvanácti je držitelkou titulu Mistryně ČR. Závody se konaly v Litoměřicích.

Nela Hajdušíková, členka plaveckého oddílu Kosatky Karviná: "Konkurence tam byla obrovská, proto mě to donutilo vydat co největší výkon."

Zlatou medaili získala za nejrychlejší uplavání disciplíny 200 metrů znak. Šlo také o oddílový rekord.

Nela Hajdušíková, členka plaveckého oddílu Kosatky Karviná: "Měla jsem čas 2,34 a na 100 znak jsem byla třetí a čas. Byla jsem hodně překvapená, trenérka mě hodně motivovala, abych byla první."

Nela pravidelně už sedm let trénuje několikrát týdně. Momentálně se krytý bazén rekonstruuje, dojíždí proto plavat do Ostravy.

Nela Hajdušíková, členka plaveckého oddílu Kosatky Karviná: "Tréninky máme třikrát do týdne a i když teď máme ztížené podmínky, tak se všichni snaží, abychom co nejvíce trénovali. Měli jsme soustředění, rodiče mě berou o víkendech na bazén a snažím se i ve volných časech trénovat."

Tomáš Kaluža, trenér a místopředseda oddílu plavání Kosatky Karviná: "Nelu osobně netrénuji, trénoval jsem ji v minulosti, kdy excelovala na Poháru desetiletého žactva. Nyní ji trénuje kolega, ale když jsme se společně dívali na přihlášky na plavecké závody, tak jsme lehce doufali, že by tento úspěch mohl být krásný, ale nečekali jsme, že bude zlatý."

Z každého svěřence, který dosahuje celostátních a mezinárodních úspěchů, mají trenéři radost. V budoucnu by chtěla Nela cestovat a závodit v různých zemích světa.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry