Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Judisté TJ Baník Karviná mají vylepšené zázemí
  • Knihovna připravila na březen mnoho aktivit
  • Devítiletá klavíristka z Karviné sklízí první úspěchy

Judisté TJ Baník Karviná mají vylepšené zázemí

Oddíl judistů Tělovýchovné jednoty Karviná začal sezonu ve vylepšeném zázemí. Během jarních prázdnin se judo hala opět modernizovala. Po zateplení se v hale vyměnila stropní krytina a osvětlení. Náklady na opravu zaplatilo město.

Judisté TJ Baník Karviná se těší z modernějšího zázemí. Díky dotaci z fondu primátora města mohli opravit strop a osvětlení v hale, které už bylo zastaralé.

"Máme konečně zakrytovaný nový strop, nové světla, už je to hotové, kromě zdí, které budeme malovat v průběhu měsíce. My jsme v loňském roce pomocí města zateplili tu část, která není vidět, aby nám neunikalo tolik tepla a letos jsme byli nuceni sundat starou krytinu, která nám začala padat na hlavu, takže jsme posundávali starou krytinu a sehnali jsme firmu, která nám udělala nový strop. Je tam nové elektro, nové světla, je to teď udělané doufejme na dalších 35 let," řekl Karel Štefánik, předseda oddílu juda.

Za finance z města si nechali judisté vyměnit i zastaralý kotel v hale.

"Jsem rád, že jsme mohli finančně podpořit další zvelebení a rekonstrukci judo haly. Lidé,. kteří se o halu starají, dělají spoustu věcí svépomocí a každá koruna navíc, kterou můžeme přispět, tu halu posouvá zase o kus dál, je tam spousta dětí, které tam sportují, takže to je super," řekl primátor Karviné Jan Wolf.

Malí judisté už naplno závodí, před sebou mají Český pohár, kvalifikaci na mistrovství republiky žáků a dorostu. 

"My, veteráni, začínáme sezonu v dubnu, jedeme na mezinárodní mistrovství Maďarska, pak Slovenska, čeká nás ME v Řecku a mistrovství Rakouska v Linci," vyjmenovala Inna Indráková, trenérka, judistka .

Oddíl judo má v současné době přes 80 členů a jejich počet každoročně roste. Je jedním z nejúspěšnějších oddílů v celé TJ, závodníci a závodnice přivážejí každoročně z domácích i zahraničních soutěží a turnajů desítky medailí a pohárů. Děti tady trénují třikrát týdně, akrobacii, atletiku, techniku a postoje.

---

Knihovna připravila na březen mnoho aktivit

Více než 400 knihoven z celé České republiky si v březnu, měsíci čtenářů připravilo pro obyvatele měst a obcí aktivity na podporu čtenářství. Už pojedenácté se přidává i karvinská regionální knihovna.

Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky si i letos připravil kampaň na podporu čtenářství  březen - měsíc čtenářů. Přidává se už pojedenácté i regionální knihovna. 

"Letošní ročník je věnovaný J.A.Komenskému, my jsme si připravili kvízy, výstavy a soutěže, samozřejmě kvízy jsou ohodnoceny," řekla ředitelka knihovny Markéta Kukrechtová.

Do Karviné také zavítá herecká a manželská dvojice Igor Bareš a Antonie Talacková. Beseda s tímto hereckým párem se uskuteční ve čtvrtek 5. března od 17 hodin v literárním salonku.

Proběhne také 18. ročník odpoledne poezie a prózy. Program si tentokrát připravili děti ze základních škol. Pozadu nezůstává ani filmový klub, který si připravil promítání několika filmů.  

V Karviné každoročně počet čtenářů stoupá stoupá, v současné době je zaregistrováno více jak sedm tisíc lidí.

---

Devítiletá klavíristka z Karviné sklízí první úspěchy

Teď vás seznámíme s devítiletou Nikol Hamplovou z Karviné. Navštěvuje Základní uměleckou školu Bedřicha Smetany, kde se teprve třetím rokem učí hrát na klavír. Získala několik cen na mezinárodních soutěžích a patří taky mezi nejúspěšnější účastníky klavírní soutěže Pro Bohemia.

Tohle je devítiletá Nikol Hamplová, žákyně třetího ročníku oboru klavír Základní umělecké školy Bedřicha Smetany. Je nesmírně talentovaná, ctižádostivá a také na svůj věk velmi úspěšná. 

"Začala jsem s klavírem, protože moje prababička měla doma klavír a mamka mě na něj naučila tak trochu hrát, časem jsem hrála lépe, už jsem do toho tak netřískala a počkali jsme, až budu chodit do školy a pak jsem začala chodit hrát na klavír," prozradila Nikol.

Nejraději hraje rychlé skladby, nám ale zahrála i pomalou - Stmívání od  Yoshiana Nakada.

"Ta se mi líbí, protože paní učitelka mi dá vždycky na výběr, tak jsem si vybrala zrovna tu, protože je krátká ale nádherná," řekla.

Nikol získala  první cenu v mezinárodní soutězi Pro Bohemia, titul laureát a cenu náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje jako nejúspěšnější účastník regionu. Této soutěže se účastnila podruhé, poprvé získala čestné uznání.

"Předtím bylo to čestné uznání, jelikož jsem byla bez duše, že jsem nehrála úplně nejlépe a potom už tam ta duše byla a měla jsem tam vše, co jsem cvičila, tak jsem byla laureát," vysvětlila.

Velmi úspěšná byla na mezinárodní mozartovské soutěži v Brně Amadeus, určené pro děti do 11 let a také například v Ústí nad Labem, na slavné Virtuosi per muzika di pianoforte.

"Tam je to nejvíc prestižní soutěž u nás a tam hned získala třetí místo. nejvíc ji potěšilo, že potkala Klárku Gibišovou a ta si začala rozumět s naší Nikolkou a jsou to super kamarádky teď, protože ona je zrovna takový čertík jak Nikolka a měli hodně společného," řekla její učitelka Halina Heinzová.

Pedagožka Halina Heinzová rozvíjí její talent. Nikol zvládá náročné skladby, které hrají třeba žáci konzervatoří.

"Ona tu manuální zručnost má, to je v genech, tam je hodně dáno a celkem lehce ji to přichází. Když je nastudováno, tak to musí sama pochopit a uležet v hlavě, včetně Mozarta, kterého má nového a to je skladba, která se hraje na konzervatoři, už ji hrála na Amadeu a díky tomu na tak těžké soutěži měla to druhé místo," dodala učitelka.

Nikol je také velmi samostatná a ráda se učí nové věci sama. V současné době postoupila Nikol jako absolutní vítěz do krajského kola klavírní soutěže ve Frýdku Místku, vítěz pak postupuje do ústředního kola v Praze.

---Mohlo by Vás také zajímat