Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Nová magnetická rezonance v KHN
  • Denní stacionář Galaxie sní o proměně zahrady
  • Montessori skupina v Centru pro rodinu Sluníčko

Nová magnetická rezonance v KHN

V rámci postupné obměny přístrojové techniky radiodiagnostického oddělení pořídila Karvinská hornická nemocnice novou magnetickou rezonanci za více jak 16,5 milionu korun. Jedná o upgrade původního přístroje za modernější typ skeneru, bez nutnosti stavební úpravy a uzavírání pracoviště.

Radiodiagnostického oddělení v Karvinské hornické nemocnici má k dispozici výkonnější a modernější přístroj magnetické rezonance. Obnova původního přístroje, který tady fungoval nepřetržitě 14 let, zaplatila nemocnice ze svých prostředků.

Roman Najder, primář Radiodiagnostického oddělení v KHN: "Došlo ke zkvalitnění gradientních systémů, radiofrekvenčních systémů, díky tomu, že jde dopředu i softwarové vybavení, můžeme používat sekvence, které jsou časově kratší a je kvalitnější výstup, kvalitnější obraz."

Z celého přístroje zůstal pouze původní magnet o síle magnetického pole 1,5 Tesla.

Roman Najder, primář Radiodiagnostického oddělení v KHN: "Vše se znovu ocívkovalo,vybavilo, je nový hardware, software."

Jana Múčková, radiologická asistentka: "Teď ten magnet je vlastně šikovnější, chytřejší, pomáhá nám v nastavení a usnadňuje nám trochu i práci."


Doby samotného vyšetření pacientů se díky vylepšení zkracuje v řádech minut. Nejčastěji jsou k vyšetření na magnetické rezonanci objednáváni pacienti z neurologie, ortopedie a spondylochirurgie, ale i pacienti z jiných oborů – například onkologie, gastroenterologie, nebo urologie.

---

Denní stacionář Galaxie sní o proměně zahrady

Snem pracovníků Denního stacionáře Galaxie centrum pomoci je přetvořit přilehlou zahradu stacionáře na místo, které by využívali i lidé z blízkého sídliště. Finanční prostředky na realizaci proměny by mohl pomoct sehnat Nadační fond Křídlení, podívejte se na reportáž.

Denní stacionář Galaxie centrum pomoci funguje pro dospělé mentálně, sluchově nebo zrakově postižené už 21 let. Zázemí našli v budově bývalé mateřské školky uprostřed sídliště v Karviné-Hranicích. K dispozici mají klienti i velkou zahradu, na které zahradničí, pěstují zeleninu, ale také se rádi baví. Snem vedení stacionáře je zahradu vylepšit a otevřít veřejnosti.

Marcel Dvořák, ředitel Galaxie: “Letos jsme se dostali do okruhu šesti neziskovek, které se teď navzájem scházejí, prohlížejí si své neziskovky, zjišťují, jak jsou na tom ostatní neziskovky a jak by se mohly navzájem obohatit. My jsme jim napsali náš projekt, kde chceme zkulturnit naši zahradu pro okolní obyvatele, o to usilujeme pár let. Že by tady chodily matky s dětmi, aby se tady mohly bavit, nabídneme jim občerstvení."

Zahrada by mohla být oživena i herními prvky, které projekt zahrnuje. Ostravský nadační fond Křídlení pomáhá neziskovým organizacím od roku 2013.

Lucie Houthoofdtová, zakladatelka Nadačního fondu Křídlení: "Vybíráme projekty a organizace , které známe z akce, která se jmenuje Advent plný křídlení. Vybíráme je velmi srdečně tím, že jsou jiné a to je důvod, proč jsme v Galaxii."

Letos Nadační fond Křídlení podpoří celkem šest projektů.

Lucie Houthoofdtová, zakladatelka Nadačního fondu Křídlení: "O tom, na který projekt půjde podpora, rozhoduje dárce. Pokud vás zaujme projekt Galaxie, tak na webových stránkách je variabilní číslo, pokud ho vyberete, tak částka půjde přímo na tento projekt."

Denní stacionář galaxie centrum pomoci chystá pro veřejnost akci už na 18. září, stejně jako loni při oslavě 20. výročí se uskuteční venku na zahradě. Akce je primárně cílená na podporu zdravotně postižených spoluobčanů.

Marcel Dvořák, ředitel Galaxie: “Budeme tady mít jako minulý rok workshop, hudbu, promítání, koně, skákací hrad, dřevěný kolotoč."

Akce začne na zahradě od půl čtvrté dopoledne.

---

Montessori skupina v Centru pro rodinu Sluníčko

V karvinském Centru pro rodinu Sluníčko už hezkou řádku let funguje takzvaná Montessori dětská skupina. Nově tady pedagogové vycházejí vstříc pracujícím rodičům, skupina bude fungovat už od šesté hodiny ranní.

V karvinském Centru pro rodinu Sluníčko funguje dětská skupina s Montessori prvky už sedm let.

Lenka Kalniková, ředitelka Centra pro rodinu Sluníčko Karviná: "Naše zkušenosti práce s malými dětmi začala už v roce 2010, kdy jsme dělali denní hlídání dětí. V roce 2012 nás zaujala myšlenka Montessori, otevřeli jsme klub a v roce 2013 jsme otevřeli dětskou skupinu. Mohou sem přicházet děti od dvou let, je tady celodenní péče o ně."

Od září nabídne Centrum pro rodinu Sluníčko rodičům rozšířenou dobu fungování Montessori dětské skupiny.

Lenka Kalniková, ředitelka Centra pro rodinu Sluníčko Karviná: "Důležité je to, že pracujeme s dětmi od dvou let, ale i pro starší máme tady kvalitní program a od od září chystáme i program pro děti, které se chystají na zápis do první třídy, tak nabízíme Klub předškolák."

Více informací najdete na webových stránkách centra. Montessori dětská skupina vás zve i na den otevřených dveří, který se uskuteční 9. září.

---Mohlo by Vás také zajímat