Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • OPF Karviná nabízí nové studijní programy
  • Vydání nové knihy S. Filipa může podpořit veřejnost
  • Judisté TJ Baník Karviná se dostávají zpátky do formy

OPF Karviná nabízí nové studijní programy

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné získala akreditaci nových profesně zaměřených studijních programů pro bakalářské studium. Nově se bude na tété vysoké škole vyučovat Marketing a Management v sociálních službách. V souvislosti s Marketingem má škola připraveny nové prostory pro výuku.

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné nabízí zájemcům ke studiu nové studijní programy. Prvním z nich je bakalářský studijní profesně orientovaný program Marketing. Cílem studia je praktická příprava na budoucí povolání, studenti se budou častěji setkávat s odborníky z praxe.

Halina Starzyczná, garantka studijního programu Marketing: “Marketing je o zákazníkovi a o jeho potřebách, Studenti budou poznávat zákazníky, jak uspokojovat jejich potřeby, budou připravovat a prezentovat jejich produkty,budou si umět vytvořit webové stránky nebo si připraví projekt e-shopu.”

Na studenty čekají semináře, práce v týmech. Absolventi tohoto programu by mohli pracovat jako analytici, kreativci, manažeři v oblasti marketingu, v oblasti průzkumu trhu nebo specialisté na styk s veřejností.

Halina Starzyczná, garantka studijního programu Marketing: “Někteří absolventi se mohu ocitnou jako představitelé menších společností a organizací různého typu nebo si založí vlastní podnik."

V souvislosti s Marketingem má škola připraveny nové prostory pro výuku, tzv. Edukační laboratoř. Ta obsahuje 12 pracovních míst napojených na lokální počítačovou síť, prezentační místnost, relaxační místnost a potřebné sociální zázemí. V prostorách pro prezentaci bude možné realizovat workshopy či jiné odborné akce, setkávání pracovních týmů a podobně.

Druhým studijním programem je Management v sociálních službách.

Jarmila Duháček Šebestová, garantka studijního programu Management v sociálních službách: "Tento obor uchazečům nabízí perspektivu řídit organizaci neziskového sektoru nebo vést svůj vlastní sociální podnik, takže v průběhu studia projdou předměty, které se zabývají příspěvkovými organizacemi, neziskovými organizacemi, mohou si zkusit dobrovolnické projekty, máme i spolupráce s komunitním centrem ARCHA, kde mohou zažít spolupráci se.seniory."

Program nabízí i projekty v rámci sociálního podnikání s odbornými partnery, kteří spolupracují s klastrem sociálních podniků, Studenti budou mít možnost sestavit svůj vlastní podnikatelský plán. S realizací jim pomohou spolupracovníci z Bussines Gatu.

Jarmila Duháček Šebestová, garantka studijního programu Management v sociálních službách: "Mohou se uplatnit v řídících funkcích v rámci neziskových organizací, řízení kvality sociálních služeb, komunitního plánování ve veřejné správě nebo si mohou založit svůj vlastní sociální podnik nebo spolupracovat s chráněnou dílnou."

Přihlášky mohou zájemci podávat až do konce srpna. Pro Marketing bude přijato až 100 studentů pro program Management sociálních služeb pak studentů 50.

---

Vydání nové knihy S. Filipa může podpořit veřejnost

Karvinský patriot, řezbář a spisovatel Stanislav Filip se rozhodl vydat další knížku. Po úspěšných Karvinských pověstech přichází na řadu jeho veršované “ Odpovědi s obrázky na všetečné otázky”. O tom jestli kniha vyjde, rozhodne kampaň na internetu, která právě běží.

Právě teď běží veřejná elektronická kampaň na stránkách pointa.cz, pokud bude úspěšná a v předprodeji se vybere dostatek financí, které pokryjí náklady na vydání, vyjde kniha jako regulérní didaktická pomůcka pro pedagogy, rodiče i zvídavé děti. Právě ony často kladou nevšední otázky.

Stanislav Filip, spisovatel, básník, řezbář: "Když vezmeme od těch nejjednodušších, proč je sníh bílý, proč vidíme jednu stranu měsíce až k odpovědím jak vzniká kulový blesk, proč máme slepé střevo, proč se kočky bojí okurek."

S veršovanými texty má Stanislav Filip bohaté zkušenosti, už před 18 lety psal veršované pohádky pro divadelní spolek Harlekýn. Už tenkrát měli úspěch. Rukopis veršovaných odpovědí na všetečné otázky se dostal do škol z Karvinska a Ostravska.

Jana Čechovská, učitelka ZŠ U Studny: "Já si ještě dnes živě vzpomínám na rok 2015,. kdy vyšly Karvinské pověsti. A protože mám ve třídě, konkrétně ve druhé třídě, velké čtenáře, rádi si čteme tak jsem to okamžitě přivítala a okamžitě jsem to uvedla do praxe, reakce dětí byla úžasná."

Momentálně běží 30 denní kampaň, která prověří zájem lidí. Vydání knihy karvinského patriota Stanislava Filipa podpoří i město Karviná.

Andrzej Bizoń, náměstek primátora: "My jsme si svolali metodický štáb, který knihu zhodnotil a zanalyzoval obsahovou a věcnou stránku a rozhodli jsme se, že tu knihu podpoříme."

Podpořit Stanislava Filipa může každý jednotlivec, škola nebo firma a to na stránce pointa.cz

---

Judisté TJ Baník Karviná se dostávají zpátky do formy

Mladí judisté Tělovýchovné jednoty Baník Karviná se po nucené pauze vrátili zpátky ke svým tréninkům. Výpadek se na mnohých podepsal, bylo nutné znovu vypilovat správnou techniku a zlepšit fyzickou kondici. Po pár týdnech jsou ale judisté zpátky ve formě a připraveni na podzimní závody..

Ihned po rozvolnění opatření vlády začal oddíl judistů TJ Baník Karviná opět fungovat.

Karel Štefánik, předseda oddílu juda TJ Baník Karviná: “Hned, jak přišlo první uvolnění pro těch deset lidí, tak jsme svolali sedm, osm dětí a běhali jsme venku na fyzičku, máme tady schody. Jakmile to šlo, tak jsme už trénovali uvnitř. Fyzička byla relativně dobrá, ale technika, technika, ta bolí trochu, do té se dostáváme pomaleji no. Zapomněli některé chvaty, jak se mají provádět, jim trochu uškodilo to, že to netrénovali i na zemi i v postoji, tam nám to uškodilo nejvíc."

Adam Przybyla, judista TJ Baník Karviná: “Judo mi chybělo, fyzičku jsem si udržoval. Cvičil jsme doma sám, ale to kimono a ta žíněnka tam nebyla, tak mi to chybělo."

Před koronavirovou pauzou se stihli judisté účastnit jednoho Českého poháru v Ostravě. Další soutěže byly pozastaveny, jako Masters v Bratislavě, účast na evropském mistrovství i světovém masters.Karel Štefánik, předseda oddílu juda TJ Baník Karviná: “To už víme, že je zrušené úplně, tak toho co se týče závodů opravdu hodně."

Na závody v září se připravují zkušení závodníci jako například Adam Przybyla, Jan Babič, Filip Durčák nebo Viki Jurčíková.

Adam Przybyla, judista TJ Baník Karviná: "Teď jsem v dorostencích a příští rok taky, pak už půjdu do juniorů, to už bude o něčem jiném. Přes prázdniny se budu snažit nějak udržovat, abych byl ready na podzimní část, tam budou určitě nějaké důležité soutěže a po novém roce už budu nejstarší v kategorii, tak bych chtěl zabrat."

Na zápasy se těší i Míša Dostálová, která se judu věnuje čtyři roky. Vybojovala už několik medailí, v regionu i za hranicemi,.

Michaela Dostálová, judistka TJ Baník Karviná: 25 Chybělo mi, jak se tu trénuje, jak jsme se tu házeli. Chystám se udělat žlutý pásek, musím umět chvaty, házet a chodit hodně na závody."

V září kromě závodů očekávají trenéři i další zájemce, kteří by se tomuto sportu chtěli věnovat.

---Mohlo by Vás také zajímat