Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Strážníci z Karviné zasahovali při odchytu hada
  • Májovák chystá ještě několik velkých koncertů
  • V Karviné se konal fotbalový kemp pro děti

Strážníci z Karviné zasahovali při odchytu hada

V Karviné nalezli občané v popelnici hada. Při odchytu zasahovala městská policie. Není to poprvé, kdy se s podobnou situací setkali. Už dříve odchytávali hada, lišku, koně nebo pštrosa.

Obyvatelé ulice Sovova v Karviné-Ráji zažili nepříjemné překvapení. Při vynášení odpadků nalezli v jedné z popelnic hada. Na místo zavolali strážníky, kde na ně již čekal asi metrový hroznýš královský. Městská policie je na podobné zásahy zvyklá.

Petr Bičej, ředitel Městské policie Karviná: "Ty odchyty jsou někdy nebezpečné, jenom za letošní rok evidujeme dva úrazy pokousání psem a někdy jsou úsměvné, vzpomeňme kterak jsme půl dne honili pštrosa po Karviné, kterého jsme ve finále chytili pomocí volejbalové sítě."

Had byl poté převezen do přírodovědné stanice Střediska volného času Juventus.

Lukáš Barchański, vedoucí Centra přírodovědné stanice SVČ Juventus Karviná: "Had, kterého nám dnes přivezla městská policie je hroznýš královský, podle velikosti bych to dohadoval na rok staré zvíře. Bohužel byl úplně zamořený roztoči, že jsme ho museli ošetřit."

Po vyléčení zůstane nalezený had v přírodovědné stanici.

---

Májovák chystá ještě několik velkých koncertů

Symfonický dechový orchestr Májovák oslaví v příštím roce své 115. výročí vzniku. Už teď běží potřebné přípravy k oslavě výročí a postupně se realizují všechny letošní naplánované koncerty. Do konce roku jich bude ještě několik.

Úspěšný dechový orchestr Májovák má za sebou několik významných koncertů, které se uskutečnily v průběhu letošního půl roku. A na další vystoupení se připravuje.

Petr Ženč, předseda Správní rady Májováku: "My jsme rádi, že ten první půlrok proběhl normálně, že ta omezení, která jsme měli dva roky, už nebyla, takže jsme mohli uskutečnit několik zajímavých projektů. Jeden z nejzajímavějších bylo nahrávání tří skladeb světových autorů symfonické hudby v Českém rozhlase v Ostravě. Ty skladby měly velký ohlas, dokonce se nám ozvalo několik skladatelů ze světa, že by s námi rádi navázali spolupráci, což plánujeme udělat v příštích letech. Nahrávky si mohou lidé poslechnout na našem youtube kanále.”

Další významnou akcí byl prvomájový koncert nazvaný Symfonické jaro, který proběhl v Trojhalí Karolína. Májovák nezapomněl ani na své karvinské posluchače. Pro ně se uskutečnil velký koncert filmové hudby v rámci Dnů Karviné.

Petr Ženč, předseda Správní rady Májováku: "Já myslím, že všichni byli spokojeni, že koncert se jim líbil a ty ohlasy jsme měli dobré, jsme moc rádi, že jsme se mohli tohoto festivalu zúčastnit.”

Před letními prázdninami vystoupil Májovák i na bývalém Dole Gabriela.

Petr Ženč, předseda Správní rady Májováku: "To je vlastně místo, ke kterému má náš orchestr specifický vztah, protože v roce 1918 náš orchestr na tomto dole vznikl a my jsme se tam po řadě let letos poprvé vrátili. 7. července se zde uskutečnilo setkání evropských velvyslanců, kde proběhla prezentace celého území v rámci jeho připravovaného rozvoje a připravovaného území Gabriela. pro tyto velvyslance jsme připravili program, který byl složený z autorů regionálních, vystoupila zde dvě menší naše seskupení."

Na Důl Gabriela se Májovák ještě jednou letos vrátí a odehraje o půl osmé večer svůj koncert pro širokou veřejnost v rámci chystaného POHOdne, který proběhne 27. srpna.

Petr Ženč, předseda Správní rady Májováku: "Samozřejmě všechny naše posluchače a zájemce o POHOden zveme a budeme se těšit na setkání 27. srpna."

Příznivci Májováku nepřijdou ani o tradiční Dušičkový koncert, který se uskuteční v šikmém kostele sv. Petra z Alkantary 30. října. Opět bude vstupné dobrovolné, je ale nutné sledovat webové nebo facebookové stránky Májováku a místo si kvůli omezené kapacitě včas zarezervovat.

Ani letošní rok není výjimkou v obměně hudebních nástrojů a nákupu potřebných.. Na tyto výdaje jim přispívá město.

Petr Ženč, předseda Správní rady Májováku: "Za to bych velmi rád poděkoval našemu statutárnímu městu Karviná za podporu, protože velký 70 členný orchestr potřebuje neustále obnovovat svůj “vzový park”, všechny nástroje potřebují svou opravu, rekonstrukce, takže jsme rádi, že i letos můžeme pokračovat ve vybavování hudebními nástroji."

A jelikož čeká příští rok Májovák oslava 115. výročí svého založení, už teď běží přípravy a projednávání nápadů a nových projektů, posluchači se budou mít na co těšit.

---

V Karviné se konal fotbalový kemp pro děti

V Karviné proběhl okresní fotbalový kemp pro děti od šesti let. Malým hráčům a hráčkám se věnovali zkušení trenéři a čas na setkání s dětmi si našli i ligoví fotbalisté.

Hřiště Kovony se stalo posedmé zázemím letošního fotbalového kempu pro malé fotbalisty a fotbalistky z klubů napříč celým okresem.

Tomáš Červenka, spoluorganizátor fotbalového kempu, trenér U13 MFK Karviná: "Vždy se tady vystřídá kolem čtyřiceti dětí. Je to příměstský kemp, od pondělí do pátku a jelikož se jedná o čistě fotbalový kemp, tak tady kluci a holky zdokonalují své individuální schopnosti. Vesměs to jsou děti, které už fotbal hrají, občas tu je výjimka, že se tu objeví někdo, kdo fotbal nehraje."

Čas na malé fotbalisty si našli i ligoví hráči, kteří je přišli povzbudit a také si s nimi zahrát.

Tvrdě za svým snem si šel třeba útočník Michal Papadopulos, který hrál za ostravský Baník nebo londýnský Arsenal. Hostoval také v Německu a Polsku. S fotbalem začínal v pěti letech na “enháčku”.

Michal Papadopulos, hráč MFK Karviná: "Ten klub už vlastně neexistuje, chodil jsme se dívat na muže, co hráli tehdejší třetí a potom druhou ligu, ti byli mým vzorem. Je úplně jedno, jestli zůstanou u fotbalu, ale hlavně ať sportují, protože to je pro tu mládež strašně důležité a je jedno, jestli to je hokej, fotbal, ping pong, ať hlavně sportují. Nejdůležitější je, že z toho mají radost a těší se a takhle by to mělo být."

Laura Průškovská, účastnice fotbalového kempu: "Jsem ráda, že přišli a jsem moc překvapená."

Matěj Janulek, účastník fotbalového kempu: "Jsem úplně rád. Jsou hrozně dobří, hodní a dávají dobré nahrávky na góly."

Matěj Janulek našel svůj vzor ve španělském týmu.

Matěj Janulek, účastník fotbalového kempu: "Mám Roberta Lewandowského. Je z Barcelony, je mu 32 let. Dává hrozně gólů, já jsem taky útočník, on je taky útočník a dáváme góly."

Tyto kempy se pravidelně pořádají po celé republice.

Tomáš Červenka, spoluorganizátor fotbalového kempu, trenér U13 MFK Karviná: "Jsme jedni z mála, kteří po tom covidu jsme ty kempy znovu nastartovali a rozjeli."

Děti mají denně tři tréninky, začínají ráno v devět hodin.

Tomáš Červenka, spoluorganizátor fotbalového kempu, trenér U13 MFK Karviná: " Během celého týdne plní challenge a na konci dostávají odměny. Protože se prezentujeme jako fotbalový kemp, nejsme žádný tábor, takže drill s míčem, různé kličky světových hráčů, máme to pojmenované a pak různé kombinace jeden na jednoho, dva na dva a snažíme se to dávat zábavnou formou.”

 Malé účastníky náplň kempu velmi bavila.

anketa, účastníci kempu: "Máme takové challenge, třeba nožičky několik a takové." "Je to super, že tu jsou trenéři hodní, najdeme si tu nové kamarády."


Děti na závěr setkání potěšily i podepsané kartičky fotbalistů.

---Mohlo by Vás také zajímat