Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Karvinská hornická nemocnice je nejlepší českou nemocnicí
  • Nadace OKD předala ocenění a také v Karviné oslavila 15. výročí
  • Sklad Ztrát a nálezů je plný kol

Karvinská hornická nemocnice je nejlepší českou nemocnicí

V 17. ročníku celostátního projektu Nemocnice ČR 2022 se stala Karvinská hornická nemocnice podle hospitalizovaných pacientů nejlepší českou. I z pohledu zaměstnanců a ambulantních pacientů patří mezi nejlepší v Moravskoslezském kraji.

Karvinská hornická nemocnice se drží ve vedení žebříčku nejlepších nemocnic dlouhodobě. Vysoký standard péče ocenili v loňském roce nejen hospotalizovaní pacienti, ale i pacineti ambulancí a zaměstannci.

Do průzkumu se zapojilo 148 českých nemocnic s akutními lůžky. O své zkušenosti se podělilo přes 85 tisíc respondentů.

Andrea Vargová, mluvčí KHN: "Ocenili nás za rychlost a organizaci při přijímání k hospitalizaci, pohotovou reakci zdravotníků na bolest, kvalitu podávané stravy, čistotu na odděleních, srozumitelné orientační značení a jednání s úctou a respektem, které je v celé nemocnici naprostou samozřejmostí."

Karvinská hornická nemocnice je v kategorii Bezpečnost a spokojenost hospitalizovaných pacientů celostátním vítězem. Hospitalizovaní pacienti ji považují za nejdůvěryhodnější českou nemocnici.


Tomáš Canibal, ředitel KHN
: “Tu anketu organizuje společnost Healthcare Institute a nám se jí opravdu podařilo vyhrát v rámci nemocnice ČR. Ten úspěch nás těší, je to odraz práce našich zaměstnanců, odráží jejich přístup při poskytování péče, jsme za to rádi.”

Úspěšná v rámci Moravskoslezského kraje je Karvinská hornická nemocnice také v kategoriích ambulantních pacientů a zaměstnanců.

Tomáš Canibal, ředitel KHN: “Na tom výsledku se podílí i prostředí, ve kterém se pacienti vyskytují, máme ji kompletně zmodernizovanou. V roce 2022 už byli pacienti hospitalizovaní v našem novém pavilonu, který jsme v rekordním čase postavili modulárním způsobem výstavby.” 

I přesto, že letošní rok nebude jednoduchý, prioritou je zachovat péči pacientům tak, jak jsou zvyklí.

Tomáš Canibal, ředitel KHN: “Čeká nás složitý rok, je tu obrovská inflace, dodavatelé nám zdražují, největším nárůstem nákladů budou ceny energií, teplo a elektrická energie, ale vytvořili jsme plán, který v roce 2023 počítá s kladným hospodařením a doufám že plán dodržíme a budeme opět úspěšní."

Z hlediska investic chce nemocnice letos pořídit nový skiaskopicko-skiagrafický přístroj, tzn, nový rentgen a počítá i s průběžnou obnovou přístrojového vybavení.

---

Nadace OKD předala ocenění a také v Karviné oslavila 15. výročí

Nadace OKD pomáhá už 15 let. Za tu dobu podpořila 3060 nejrůznějších projektů částkou přesahující 350 milionů korun. V podpoře projektů a srdcařů pokračuje, ty nejlepší za rok 2022 ocenila v obřadním sále městského domu kultury.

V lednu před patnácti lety zřídila společnost OKD svou nadaci, která od té doby finančně pomáhá realizovat projekty nejrůznějších organizací, spolků, klubů a udržovatelů hornických tradic měst a obcí. Oslava k tomuto výročí se konala v městském domě kultury podpořená krásným vystoupením Permoníku. Také se udělovaly ceny za nejlepší projekty roku 2022 a vyhlašovali se i vítězové kategorie Srdcař roku.

Monika Němcová, ředitelka nadace OKD: "Vybírali jsme z projektu Pro region z 86, které proběhly v předminulém roce a z 50 pro Srdcaře."

Podpora putuje ze strany nadace OKD formou grantu. Za historií se ohlédla Monika Němcová, která funkci ředitelky převzala nedávno.

Monika Němcová, ředitelka nadace OKD: “I když jsem nová, tak jsme se se ohlížela a seznamovala s nadací. Pro mě nadace není úplně nový projekt, protože celý můj profesní život je spojený s OKD.. Klobouk dolů, sice nadace pomáhá finančně, ale je to o těch lidech, kteří dali své srdce a projekty a těch jsou tisíce a tisíce."

Každoročně jsou mezi oceněnými i tvůrčí lidé z Karviné.Třetí cenu v kategorii Projekt roku převzal Radek Godál, projektový manažer HCB Karviná

Radek Godál, projektový manažer HCB Karviná: "My jsme získali tuto cenu za projekt Karviná Cup, kdy vždy v srpnu pořádáme jeden z největších turnajů mládeže. Tento projekt byl v roce 2012 a především díky třem partnerům jako je nadace OKD, město Karviná a MSK se nám podařilo tento projekt obnovit a jsme rádi, že ho pořádáme tady u nás v Karviné.” 

První „Karviná CUP se konal už v roce 1994. Akce se postupně stala významnou událostí pro celý karvinský region a získal v zahraničí svou prestiž a v současné době se na něj hlásí celky z Německa, Švýcarska, Slovenska, Polska.

I druhé místo v kategorii Projekt roku se týkal Karviné. Patří humanitární společnosti ADRA, která zde také působí.

Hana Čadová, vedoucí Dobrovolnického centra Humanitární společnosti ADRA: "My jsme nesmírně vděční za dlouholetou a přátelskou spolupráci s OKD. Jsme tady 10 let a od začátku spolupracujeme, podporují nás, je to velká radost. Z ocenění mám velkou radost, přeji to všem kolegům, zapáleným pro tu práci koordinátorskou, zaměstnancům našich obchůdků a šatníků. Je nádherné být u toho, když je tady člověk pro druhé.” 

První místo v kategorii Projekt roku získala organizace Velká náruč působící v Hormí Suché. Srdcaři byli oceněni tři. Radek Taussig z UNIE ROSKA-Frýdek-Místek, Jan Jurásek za Shotokan Karate Frýdek-Místek a Lubomír Partyka z Klubu vojenské historie Ostrava. Gratulujeme.

---

Sklad Ztrát a nálezů je plný kol

Sociální sítě jsou dnes plné nejrůznějších oznámení o nalezení mobilů, ODIS karet, hraček a dalších předmětů, nicméně internet nevyužívá každý a spousta věcí čeká na své majitele na magistrátě města, v oddělení Ztrát a nálezů. Většina z nich po třech letech propadá do majetku města.

Sklady oddělení Ztrát a nálezů jsou plné věcí, které odevzdali poctiví občané. Možná i vy jste se před časem smířili s tím, že se vaše kolo, peněženka nebo kabelka už nenajde, přesto tady čeká na vyzvednutí.

Renáta Blaníková, vedoucí Oddělení vnitřních služeb MMK: "Pravidelně se nalezené věci vyhlašují na úřední desce magistrátu města a celková evidence nalezených věcí je zveřejněna tři roky zpětně na webových stránkách města Karviné. Po třech letech automaticky nalezené věci spadají do majetku obce, pokud o ně neprojeví zájem nálezce.” 

Mezi věcmi, o které se od roku 2019 nikdo nepřihlásil, je i tato rybářská sada.

Renáta Blaníková, vedoucí Oddělení vnitřních služeb MMK: "Mezi nálezy je spousta kol, ale většinou jsou to kola nepojízdná, dále jsou to tašky, kabelky, batohy. peněženky, klíče a podobně.Mívali jsme tu třeba i invalidní vozík, jsou zde i drony a podobné věci.” 

Po třech letech pak komise rozhoduje o tom, co s věcmi, které si nikdo nevyzvedl a spadly do majetku obce, bude dál.

Renáta Blaníková, vedoucí Oddělení vnitřních služeb MMK: "Jelikož se jedná o neupotřebitelné věci pro magistrát, předávají se bezúplatně charitativním organizacím jako je Adra nebo kola pro Afriku a podobně."

V Karviné se nalezené věci odevzdávají v budově B magistrátu města, kde je agenda Ztrát a nálezů na odboru organizačním. Nálezce pak musí dokázat, že věc je skutečně jeho, buď popisem znaků dané věci nebo doložením fotek.

Renáta Blaníková, vedoucí Oddělení vnitřních služeb MMK: "Zatím se nestalo, že by si někdo přivlastnil věc, která mu nepatří, alespoň jsme o tom nezaznamenali žádnou stížnost."

---Mohlo by Vás také zajímat