Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Starý typ babyboxu byl vyměněn za nový, modernější
  • Karviná Cup 2021
  • Dolański Gróm 2021

Starý typ babyboxu byl vyměněn za nový, modernější

Schránka babyboxu, který v Karviné sloužil 11 let, byla ve čtvrtek vyměněna za nový, modernější typ. Má automatické otevírání a zavírání, je vybavena klimatizací, a mnohonásobně jištěnou signalizací.

Přesně před 11 lety byl na budovu Nemocnice s poliklinikou v Karviné-Ráji umístěna schránka babyboxu. Šlo v pořadí 38. babybox ze současných 80 na území České republiky. A protože doba pokročila, rozhodl se zakladatel babyboxů Ludvík Hess postupně staré typy vyměnit za nové.

Ludvík Hess, zakladatel babyboxů, předseda Nadačního fondu pro odložené děti STATIM: “Bedýnka, která byla v Karviné namontována, je 11 let stará a stejně tak, jako vyměňujeme stará auta a televize, tak já vyměňuji babyboxy. Z původních bedýnek jsme jich 36 vyměnil, tohle je 37, kterou jsem vyměnil."

Babybox nové generace je plně klimatizována, teplota uvnitř má po celý rok 28 stupňů. Má automatická dvířka a je celý z nerezu.

Radek Jetelin, zástupce výrobce: "Maminka přijde k boxu, zmáčkne zelené tlačítko, dvířka se automaticky otevřou, po vložení dítěte se sami zavřou."

O dítěti v babyboxů se ihned dozví nejen nemocnice, ale i pan Hess.

Zbyněk Juřica ml., IT technik: "Babybox je složen z několika softwarů, které mezi sebou komunikují a udržují se v běhu tak, aby vše fungovalo správně. Je tam několik signalizací, emailová, smsky a zároveň je na vrátnici monitorovací počítač, na kterém je další signalizace přímo těm lidem, kteří to obsluhují. V babyboxu je také IP kamera, která pořizuje snímky a posílá je emailem."

I když nemocnice dostala babybox darem, zakladatel babyboxů Ludvík Hess hledá potencionální regionální dárce, kteří by pomohli výrobu a instalaci finančně pokrýt.

Ludvík Hess, zakladatel babyboxů, předseda Nadačního fondu pro odložené děti STATIM: "Rozeslal jsem dopisy, přes 2 tisíce dopisů místním podnikatelům a doufám, že někteří z nich se ozvou. Zatím jich ale došlo jen tolik, že za to bychom nepořídili ani čtvrtinu toho babyboxu, takže věřím, že někteří z nich se ještě dodatečně ozvou a pošlou nějaké korunky, abychom na tom neprodělali kalhoty.”

Za šestnáct let existence babyboxů pomohly bedýnky 222 děťátkům, z toho osmi letos. V Karviné zachránil život třem dětem, 16. března 2012 holčičce, která dostala jméno Radka - Barbora, 31. března roku 2014 malé Sylvě a 26. března 2018 chlapci, který dostal jméno Pavel Veliký.

---

Karviná Cup 2021

V karvinské házenkářské hale se uskutečnil o víkendu turnaj pro mladší a starší dorostence nazvaný Karviná Cup.

Poslední srpnový víkend se v Karviné konal velký mezinárodní dorostenecký házenkářský turnaj kategorií U16 a U18. O poháry zabojovaly týmy z Česka, Polska a Německa, kvůli opatřením se na turnaj nedostali hráči ze Slovenska. V kategorii U16 se na prvním místě umístil tým Lovci z Lovosic, nejlépe z kategorie U18 se vedlo polskému manšaftu. Karvinští v této kategorii vybojovali druhé místo. Na slavnostním ukončení turnaje předal týmům i jednotlivcům poháry, věcné ceny a diplomy prezident klubu a trenér Michal Brůna společně s náměstkem primátora Andrzejem Bizoněm.

---

Dolański Gróm 2021

Po dvouleté pauze se v parku Boženy Němcové uskutečnil velký česko-polský festival Dolański Gróm.

Organizátoři z PZKO Karviná-Fryštát opět po dvouleté pauze uspořádali velký česko-polský hudební festival Dolański Gróm. Konal se v parku Boženy Němcové a program přilákal na festival nejen návštěvníky z okolí, ale přijeli i ze vzdálenějších míst a Polska.

anketa, návštěvníci festivalu: "Zavzpomínat na mladá léta, člověk celý život žil muzikou." "Protože je tu Ewa Farna a hodně lidí, které známe." "Muzika, přátelé, kontakty, prostě je fajně."

Marek Matusziński, organizátor festivalu: "Ta dvouletá pauza měla vliv na to, jak to celé vypadá, ale myslím si, že pozitivní vliv, protože jsme byli všichni natěšení, že jsme se do toho pustili a doufám, že to vše klapne."

Programový šéf festivalu Bogdan Zemene se pokaždé snaží přivést na festival kromě známých interpretů i mladé a velmi nadějné začínající kapely, které zatím nejsou příliš poslouchané..

Marek Matusziński, organizátor festivalu: "Zatím se nám daří najít někoho, kdo je opravdovým klenotem a po Grómu tu kariéru vznese nahoru, ale samozřejmě musíme mít i hvězdy, letos je to trochu jinak, je jedna česko-polská hvězda, Ewa Farna a letos tady zazní premiérově koncert, který bude jak česky tak polsky."

Ewa Farna, zpěvačka: "Tady na pohraničí hrajeme často, ale na polské akci jsme nehráli dlouho, proto ten koncert bude výjimečný, že budeme zpívat ty písničky v polském i českém jazyce. Je to průřez moji hudební cestou a začínáme od mé první písničky, kterou jsme nazpívala, je to 15 let zpět Měls mě vůbec rád, pak Boží mlýny melou, až po ty nejnovější, Na ostří nože nebo Tělo.."

Hlavní hvězdou festivalu byl Ray Wilson, zpěvák kapely Genesis, který měl svůj koncert na samý závěr festivalu.

Marek Matusziński, organizátor festivalu: "Nahrál s Genesis desku a zazní legendární hity kapely Genesis, Phila Collinse a něco ze samostatné tvorby Raye Wilsna. Je to zpěvák, který pochází ze Skotska, žije v Polsku a myslím si, že sem přijela celá řada fanoušků Genesis."

---

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat