Kulturní okénko

  • GVUO, Vernisáž - Ladislav Zírv, Eliška Čabalová
  • Muzeum Novojičínska, Acta Mythologica

Podkroví novojičínského zámku obklopili vlci 

Druhý vstup Kulturního okénka nás zavede do starého Kravařska, do doby, kdy se tu lidé báli vlků i vlkodlaků. Právě tomuto tématu je věnován první díl cyklu Acta Mythologica, který připravilo Muzeum Novojičínska. 

  Impulsem pro realizaci tohoto projektu, který má představit minulost Kravařska prostřednictvím bájí a legend, byl mimo jiné nález pověsti o vlkodlakovi, který údajně řádil v nedalekých lesích. Setkání první tak mělo podtitul Vlkodlak. 

Zdeněk Orlita, ředitel Muzea Novojičínska: “Dnes 15. září se setkáváme v den výročí smrti německého etnografa Stephana Weigla, v jehož písemné pozůstalosti jsme našli nepublikovaný rukopis pověsti, která nese v originále název Wehrwolf in Blattendorf, tedy v překladu Vlkodlak v Blahutovicích. Cílem toho dnešního setkání je podívat se z různých zorných úhlů pohledu na problematiku nejen této pověsti, al eobecně na problematiku vlkodlaků, lykantropie.”

Součástí komponovaného pořadu byla i dramatizace nalezené pověsti v podání Statického divadla Ostrava nebo komentované výstavy, první z nich s názvem Kvílení aneb vlkodlaci v nás.

Martin Jiroušek, filmový historik, publicista, specialista na horor: “Já jsem tady přispěl přehlídkou toho, co tady vyšlo na téma vlkodlaka v české knize od 19. století. Jsou tady i tištěné plakáty, takže česká tištěná kultura.”

Druhá výstava představuje obrazy ze série Rotkäppchen neboli Červená Karkulka.

Oľga Paštéková, výtvarnice: “Je to taková hra, je to vztahu mezi člověkem a zvířetem, mezi člověkem a přírodou, ale i mezi a mužem a ženou.”

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat