Kulturní okénko

  • GVUO, vernisáže výstav
  • Muzeum Beskyd - FM, Výstava Ex libris

GVUO, vernisáže výstav

Teď vás zavedeme do Galerie výtvarného umění v Ostravě hned na dvě výstavy. První nese název Radost a podařilo se ji vytvořit čistě ze sbírek.galerie.

Jaroslav Michna, kurátor výstavy: Koncept výstavy vznikl už před dvěma lety, kdy začala sílit pandemie koronaviru a my jsme se jako instituce rozhodli na to zareagovat odlehčenou tématikou.

Výstava je rozdělena na 8 témat. Od lidské vášně přes jídlo, světlo, koupání nebo pohyb a tanec.

Jaroslav Michna, kurátor výstavy: Umělecká díla ve výstavě spolu nějakým způsobem komunikují. ///takže divák může ve výstavě hledat různé vazbení, ať už socha versus obraz, nebo dva obrazy spolu. Příkladem může být obraz od Jiřího Načeradského Běžící muži, který se vztahuje k fotce Jindřicha Štreita, na které vidíme unikající jeptišky.

Do Domu umění si můžete zajít i na výstavu fotografií Michala Kalhouse, který své fotografie vyvolává klasicky v tmavé místnosti mokrou cestou. Tedy od zvětšováku, po vývojku a ustalovač. Výstavu pojmenoval pocitově Stary knedlik.

Štěpánka Bieleszová, kurátorka výstavy: Na této výstavě uvidíte jak fotografie starší, to je právě ten zmíněný starý knedlík, který dal název celé výstavě. To je jedna z nejstarších fotografií a můžeme ji považovat za jakýsi autoportrét autora.

Michal Kalhous, autor fotografií: Asi je to tak trošku o tom životním pocitu člověka v mém věku. Že vlastně má nějakou životní zkušenost, je vděčný za to všechno, co ho potkalo a s důvěrou hledí do budoucnosti. Životní zkušenost mu umožňuje užít si to obyčejné štěstí, i s důvěrou hledí do budoucnosti a doufá, že nepřijde nějaká fatální věc, s kterou se nebude moci vypořádat.

Štěpánka: Jeho fotografie jsou na první pohled možná málo nápadné. Diváka zaujme na první pohled spíše jenom forma. Jsou obrovské, ale když k nim přistoupíte, tak najednou začnete odkrývat další a další vrstvy.

Obě výstavy budou v Galerii výtvarného umění v Ostravě k vidění až do 6. března.

Muzeum Beskyd - FM, Výstava Ex libris

Až do 27. února budou moci lidé navštívit výstavu Ex libris knižní značka na frýdeckém zámku. Vystaveny jsou i historické exponáty.

Kateřina Janásová, autorka výstavy: “Dneska otvíráme po dlouhé době i vernisáží výstavu Ex libris knižní značka. V současnosti si většina lidí představuje Ex libris jako drobné grafické dílo, které je samo o sobě prostě krásné, ale patří vlastně i ke knížce, obrázek ke knížce, pro kterou byla kdysi jako Ex libris jako knižní značka vytvořena.”

Anketa: “Chodím pravidelně skoro na každou výstavu a mají to vždy moc hezky nachystané, takže mě zajímají knížky a tady toto je zas něco nového pro mě.”

Kateřina Janásová, autorka výstavy: “Všechno, co je zde vystaveno, je vlastně ze sbírky Muzea Beskyd. Základem jsou Ex libris Ferdiše Duši, kterých je téměř šedesát tady vystavených, které vytvářel pro své přátele a pro sebe. Máme třeba vystavené razítko, které si vytvořil a jímž si označoval knihy ze své knihovny. Další Ex libris, jejich autorem je Leopold Parma a z jeho pozůstalosti jsou Ex libris různých jiných výtvarníků. Je tady zastoupen Ex libris Jaroslav Olšák. Dále jsou zde vystavované staré tisky, kde jsou vedle obrázků Ex libris také rukopisná Ex libris, a to nejen jedné osoby. Vystavovaný starý tisk ze 17. století se supralibros značkou na knížce na přední vazební desce zase dokládá, jak lze odhalit tajemství jeho majitele.”

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry