Léta běží

 • MS kraj schválil 120 mil. na dotace pro soc. oblast
 • Srdce pro Porubu tentokrát pomůže Josífkovi
 • Válečný veterán vzpomíná na Vánoce v dětství
 • Benefiční BĚH PRO pomohl chlapci s rakovinou

Lukáš Zavadil, TV Polar: Dobrý den, začíná další vydání pořadu Léta běží. Nejprve dobrá zpráva ze sociální oblasti našeho regionu. Stejný balík peněz jako v tomto roce - 120 milionů korun - schválili na rok 2021 krajští zastupitelé na dotace do sociální oblasti. A to i přesto, že kvůli pandemii koronaviru kraj očekává nižší příjmy. V sociálních službách totiž s opatřeními výrazně rostou provozní výdaje.

MS kraj schválil 120 mil. na dotace pro soc. oblast

  Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: “Částka 120 milionů korun je podpora v podstatě nezisku a poskytovatelů sociálních služeb na území Moravskoslezského kraje. Díky tomu dojde i k rozvoji sociálních služeb a k jejich zlepšení, například nové výtahy, lůžka, ale i další činnosti, které jsou třeba zajišťovat pro chod našich sociálních zařízení a hlavně ku prospěchu všech uživatelů těchto služeb.

  Srdce pro Porubu tentokrát pomůže Josífkovi

  Lukáš Zavadil, TV Polar:Ostrava-Poruba loni založila charitativní sbírku Srdce pro Porubu. Jejím účelem je pomáhat tomu, kdo ji zrovna nejvíce potřebuje. Musí ale mít trvalé bydliště v Porubě. Aktuálně můžete přispívat na Josífka, který se narodil s diagnózou Downův syndrom.

  Lukáš Zavadil, TV Polar: Charitativní sbírka Srdce pro Porubu opět pomáhá. Tentokrát můžete přispívat na malého Josífka. 5letého chlapce, který s pomocí zvládá své první krůčky a moc by mu pomohlo elektrokolo.

  Lumír Uvíra, otec Josífka: “Toto je náš kluk, Josífek. Má downův syndrom. To znamená mentální postižení plus ještě samozřejmě připojena k tomu je epilepsie a tím pádem v podstatě nutnost celkově řeknu postupných kroků, které na delší dobu trvají, takže se teď aktuálně Josífek rozchází a doopravdy předpokládáme, že ještě nějakou dobu to bude trvat než bude chodit úplně, bez kočárku.

  Lukáš Zavadil, TV Polar: Josífek má nejraději hudbu a dovádění s mladším bráchou, kterému je teprve jeden rok.

  Lumír Uvíra, otec Josífka: “My samozřejmě chceme Josífkovi dopřát, řeknu, co nejvíc jeho pozitivních zážitků Aktuálně tady slyší hudbu, tak začíná prozpěvovat si a reagovat na hudbu, ale vzhledem k tomu, že má Josífek mladšího bráchu Vašíka, tak chceme podpořit vlastně integraci rodiny a toho, aby měli kluci společné zážitky a chceme požádat o podporu na elektrokolo."

  Lukáš Zavadil, TV Polar:To by umožnilo, aby jako rodina mohli všichni společně vyrazit na výlety po okolí Ostravy.

  Lukáš Zavadil, TV Polar: Do sbírky můžete přispět buď přímo do zapečetěné sbírkové kasičky v informačním centru na Hlavní tříně, nebo na speciálně zřízený transparentní účet č. 500063622/0800. Lidé už díky této sbírce pomohli třem lidem.

  Miroslav Otipka, mluvčí MOb Ostrava-Poruba: “Nejdříve Davidu Cvrčkovi, který si přál vozíček za kolo. Potom Tomáši Boháčovi, kterému lidé, vlastně Porubané ve sbírce přispěli na hipoterapii, která mu pomáhá a potom jsme přispěli na elektrický vozík pro pana Petra Haase. Bohužel v letošním roce nám ten koronavirus způsobil, že jsme nemohli dělat žádné akce, které bysme spojili s tou charitativní sbírkou, což nás velice mrzí, protože tak bysme byli schopni pomoct více lidem.

  Válečný veterán vzpomíná na Vánoce v dětství

   Lukáš Zavadil, TV Polar: Teď vás seznámíme s Rudolfem Janulkem. Je to jeden z posledních žijících válečných veteránů z Karviné. S námi zavzpomínal na dětství, válku i v mládí prožité Vánoce.
   Rudolf Janulek se narodil v roce 1927 v Karviné. Dětství prožil spolu s rodiči a svými pěti sourozenci ve Stonavě na statku. Později postavil dům v Lipinách. Pracoval na dole ČSA a dělal i promítače v bývalé kinokavárně Reflex. V době, když začala druhá světová válka, mu bylo 12 let.

   Rudolf Janulek, válečný veterán: "V roce 38 roce obsadili Poláci celé Slezsko a 3.10. 1939 ho obsadili Němci."

   Lukáš Zavadil, TV Polar: Po základní škole studoval sedm měsíců zemědělskou školu, ta ale byla zrušena a pan Rudolf musel nastoupit ve čtrnácti letech jako hornický učeň.

   Rudolf Janulek, válečný veterán: "Donuceně, tam vás zavolali, vyberte si šachtu, kterou chcete a konec, tam se nebavili s nikým. To byla tehdy Johan šachta, to bylo Larischových a po válce to byla Armáda. Jako hornický učeň, my jsme měli přídavky, my jsme nedostávali kořalku a cigarety, místo toho nám dávali sardinky ty oválné. Já jsem třeba na Vánoce přivezl 12 těch krabiček, tak celou rodinu jsme nafutrovali tím."

   Lukáš Zavadil, TV Polar: I v té těžké době se snažili udržovat vánoční tradice, zdobili stromeček a usedali ke štědrovečerní večeři.

   Rudolf Janulek, válečný veterán: "Táta byl gazdou, takovým šafařem a měl kolegy lesníky, takže stromky jsme měli, co si vybrali, jedličky a tak. Dostal každý zaměstnanec kapra." 

   Lukáš Zavadil, TV Polar: Vzpomíná, že v době svého mládí si pod stromeček dávali malé skromné dárky, jedny Vánoce ale dostal fotoaparát, který má dodnes.

   Rudolf Janulek, válečný veterán: "To byl můj první, v roce 1940, jak tu Němci přišli, asi v roce 1938 mi ho koupil táta."

   Lukáš Zavadil, TV Polar: Na začátku roku 1945, 5. ledna ve svých 17 letech musel narukovat do Hradce Králové k letectvu. Den před koncem války, 2. května, přišel o nohu, po výskoku z letadla, které Němci na letišti poškodili.

   Lukáš Zavadil, TV Polar: Rudolf Janulek, válečný veterán: "Vyletěli jsem asi 600 metrů, jeden motor pryč, druhý pryč. Tam byla řeka Elbe, 220 metrů široká, já jsem vyskočil, ale noha mi zůstala mezi kameny." 

   Lukáš Zavadil, TV Polar: Pan Rudolf se po válce, v roce 1951 šťastně oženil, má dva syny Zdeňka a Milana, tři vnuky, čtyři pravnuky a jednu pravnučku. V současné době žije se svým synem v Karviné-Mizerově. Jako otec byl prý pan Rudolf přísný a velmi pracovitý.

   Zdeněk Janulek, syn: “Až mi to někdy hněvalo, bo on mi nedal pokoj, nenechal sedět člověka, nenechal odpočívat no. Děda je hodný člověk..o té válce se tu málo mluví, to je věc, která už je dávno pryč."

   Lukáš Zavadil, TV Polar: A co by si pan Rudolf přál k letošním Vánocům?

   Rudolf Janulek, válečný veterán: "Zdraví kapku a netrápit se."

   Lukáš Zavadil, TV Polar: Pevné zdraví přejeme panu Rudolfovi a jeho rodině i my.

   Benefiční BĚH PRO pomohl chlapci s rakovinou

   Lukáš Zavadil, TV Polar: Benefiční akce Běh pro každoročně pomáhá potřebným. A nepřerušila ji ani pandemie koronaviru. Zatímco léta předtím se běželo hromadně od kostela svatého Ducha v Zábřehu, letos běžel každý sám za sebe.

   Lukáš Zavadil, TV Polar: Benefiční Běh pro tentokrát pomohl Matymu, 12letému chlapci, kterému před 3 lety diagnostikovali rakovinu. Absolvoval tak chemoterapii, transplantaci kostní dřeně a momentálně bojuje s několika komplikacemi.

   Jana, maminka Matyáše: “Maty vlastně zůstal po té operaci první v motolské nemocnici, zůstal ochrnutý na jednu nohu. Tam vlastně došlo k nějakému problému té operace a od té doby jsme se vlastně potýkali s tím, že chodí jednak po špičkách a jednak samozřejmě ta noha ho bolí a nemůže ji zatěžovat.”

   Lukáš Zavadil, TV Polar: Navíc má kvůli tomu nedostatek pohybu a tím, že má i omezené dýchání, trpí i nadváhou. Jeho přáním tak bylo elektrokolo, které se mu díky Běhu pro splnilo. A nejen to. Lidé mu vyběhali nejen elektrokolo, ale také elektrokoloběžku.


   Maty: “Na kole jezdím často a rád. Nejvíce spíš na té koloběžce. Ale i na kole, když s mamkou, nebo s taťkou někam pojedeme, tak určitě i na tom kole. Celkově než jsem onemocněl, tak jsem jezdil pořád. Bavilo mě to hodně a jsem rád, že jsem dostal to elektrokolo hodně.”

   Jana, maminka Matyáše: “Tahle částka nás obrovsky překvapila, obrovsky. Opravdu a .jsme za ní strašně vděční a usnadní to Matyášovi jednak rehabilitace a jednak samozřejmě kvalitnější rehabilitace a počítáme s tím, že bysme mohli odjet i na ozdravný pobyt s Matyášem dohromady. Protože v momentální situaci ač je onkologický pacient, tak já musím jet s ním na vlastní náklady.”

   Lukáš Zavadil, TV Polar: Součástí Běhu pro byla i dražba dresu fotbalisty Marka Jankulovského, který se ještě před ní nechal slyšet, že k částce, která se vydraží, přispěje Matymu stejnou sumu. Což také splnil.

   Marek Jankulovski, bývalý reprezentant ČR ve fotbale: “Já jsem to vlastně tak pojal, abych z toho měl radost i já, nejenom to, že vlastně de facto dám svůj dres a ten prostě se vydraží: Tak jsem si říkal, že by bylo fajn, kdybych samozřejmě taky nějak přispěl."

   Lukáš Zavadil, TV Polar: Dres se nakonec vydražil za krásných 30 tisíc korun.

   Tolik z našich témat magazínu Léta běží, na viděnou příště.

   Redakčně upraveno / zkráceno.   Mohlo by Vás také zajímat