Magazín 112

  • First respondeři v MS kraji zachraňují životy
  • Hasiči z našeho kraje jsou mistry ČR v požárním sportu

First respondeři v MS kraji zachraňují životy

Jistě už jste slyšeli o projektu dobrovolných zachránců, kteří jsou vysílání k případům společně se záchrannou službou. Povoláváni jsou dobrovolníci, kteří se nacházejí poblíž události a je tedy předpoklad, že budou u pacienta první. Počet zachráněných ukazuje, že se projekt osvědčil.

Projekt First responderů neboli školených zachránců byl zahájen už v roce 2018. Pak jej ale zastavila pandemie a tak se naplno znovu rozjíždí v letošním roce. Čísla ukazují, že je velmi úspěšný. Je založen na aktivaci vyškolených zachránců pomocí mobilní aplikace a jejich současné vyslání s posádkami profesionálních záchranářů.

Petr Jaššo, vedoucí Vzdělávacího a výcvikového střediska ZZS MS kraje: "Systém first responderů nepoužíváme u každého bezvědomí, resuscitace či těžkého traumatu, ale je to v těch případech, kdy volající na tísňovou linku nespolupracuje a nebo není schopen plnit pokyny operátora."

Tomáš Grzywač prošel školením mezi prvními. Projekt se mu od začátku líbil, protože pracuje u záchranné služby. Letos už ve svém volnu vyrazil na pomoc dvakrát a poprvé byl na místě už za 30 sekund.

Tomáš Grzywač, first responder: "Došel jsem na místo, zjistil jsem, že na ulici leží muž. Provedl jsem ověření, jestli se jedná o zástavu oběhu a zahájil jsem stlačování hrudníku, nepřímou srdeční masáž."

Záchranná služba do poloviny roku požádala o pomoc first respondery v 1072 případech a 73 pacientům skutečně první pomoc až do příjezdu záchranné služby poskytovali.

Roman Gřegoř, ředitel ZZS MS kraje: „Díky pravidelným školením našich first responderů víme, že tato pomoc je poskytována odborně a kvalitně. Rychlou a účinnou první pomoc však může poskytnout opravdu každý. Díky dispečerům tísňové linky 155 je možno instruovat k první pomoc v rámci tzv. telefonicky asistované neodkladné resuscitace i úplné laiky."

V současné době je first responderů téměř 700, ale záchranná služba by uvítala další i proto, že mnoho ze stávajících není příliš aktivních.


Hasiči z našeho kraje jsou mistry ČR v požárním sportu

Reprezentanti našeho regionu zcela ovládli domácí šampionát v požárním sportu v Pardubicích a Hradci Králové a po 4 letech vrátili titul do Moravskoslezského kraje. Nejlepší byli hned ve třech ze 4 disciplín. Špičkové podmínky hasiči mají mezi lezci na stanici v Ostravě-Porubě.

Hasičská stanice v Ostravě-Porubě je jako Baník Ostrava. Špičkové sportovce vychovává i stahuje z okolí, protože jim dokáže vytvořit ty nejlepší podmínky pro trénink požárního sportu. Letos se ale hasičům daří mnohem lépe, než Baníku a mistrovství republiky v Pardubicích a Hradci Králové zcela ovládli. Zvítězili celkově a i v jednotlivcích vyhráli skoro všechno. Oporami týmu jsou Daniel Klvaňa a Jan Vyvial.

Daniel Klvaňa, HZS MS kraje, reprezentant ČR v požárním sportu

Jan Vyvial, HZS MS kraje, reprezentant ČR v požárním sportu

Daniel Klavaňa je navíc také několikanásobným mistrem světa a držitelem světového rekordu ve výstupu na věž s časem 14,70. Jeho národní rekord je ještě o pár setin lepší. I když jsou všichni tito borci špičkoví sportovci, v prvé řadě jsou ale hasiči a i při tréninku jsou neustále připraveni vyrazit někomu na pomoc.

Lukáš Popp, velitel stanice Ostrava-Poruba HZS MS kraje

Na této špičkové úrovni je prý potřeba trénovat stejně, jako vrcholoví sportovci a proto má třeba Dan Klvaňa své hadice a rozdělovač doma, aby si mohl zatrénovat i když zrovna není v práci.

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat