Magazín 112

  • Policie dohlíží na dodržování omezení pohybu mezi okresy
  • Polsko zpřísnilo podmínky pro vstup do země
  • Leteckou záchrannou službu MS kraje provozuje ATE
  • Vykradač garáží opět polapen

Policie dohlíží na dodržování omezení pohybu mezi okresy

První den kontrol v Moravskoslezském kraji byli policisté shovívaví a jen malé procento z kontrolovaných osob vrátili zpátky, protože nesplňovaly výjimku nařízení o omezení pohybu mezi okresy. Udělili pouze 11 pokut. Dnes hlídky posílili také vojáci a na hranicích celní stráž.

Už druhý den policisté od 5 hodin ráno obsadili 110 stanovišť na území MS kraje. Namátkově zastavují vozidla, aby kontrolovali plnění nařízení o omezení pohybu mezi okresy. V pondělí, kdy nařízení začalo platit zkontrolovali policisté 35 tisíc osob. 550 osob ve 420 vozidlech bylo vráceno do okresu.

Tomáš Kužel, ředitel PČR MS kraje: "Snažíme se doklady, které osoby předkládají pro vstup do jiného okresu posuzovat maximálně široce, respektujeme i elektronické verze například pracovních smluv a snažíme se to s lidmi vykomunikovat tak, abychom jim nepůsobili zbytečná omezení."

11 pokut, které policisté udělili se týkalo například odmítnutí nasazení roušky nebo přestupků v dopravě. Od úterý pomáhá policistům 500 vojáků, kteří se střídají ve směnách. Dnes jich nastoupilo 200.

Martin Ogořalek, Krajské vojenské velitelství Ostrava: "Na teritoriu Moravskoslezského kraje budou působit vojáci z Přáslavic, Hranic na Moravě, Lipníku nad Bečvou a Opavy. Termín operačního nasazení armády je stanoven od úterý 2. března do neděle 21. března 2021 s možností prodloužení do konce nouzového stavu."

S obavami se policisté připravují na víkend, kdy se bude spousta lidí zřejmě snažit dostat do hor nebo do přírody.

Tomáš Kužel, ředitel PČR MS kraje: "Uvidíme, jak disciplinovaní budou občané. To, že někdo nasedne do auta a odjede z domova se stát může, otázka je, jestli tam přes policejní kontroly dojede."

V následujících dnech budou policisté přitvrzovat a bude nutné umět dokázat, zda se na cestu mimo okres skutečně vztahuje výjimka.

Polsko zpřísnilo podmínky pro vstup do země

Přestože v rámci České republiky aktuálně platí zákaz překračování hranic okresů, mezi výjimkami je rovněž cesta do zahraničí. Čechům tedy nikdo nebrání vycestovat například do Polska. Na hranicích se však musí polským policistům prokázat buď dokladem o plném očkování nebo negativním covidovým testem. Některé povinnosti mají také při návratu z Polska domů.

Češi, kteří jsou zvyklí jezdit do Polska například pracovat nebo nakupovat, si teď zvykají na to, že je při návratu na hranicích kontrolují čeští policisté.

Gabriela Hřebačková (BEZPP), starostka Českého Těšína: “Podle informací lidí, kteří překračují česko-polskou hranici přímo v centru města, tak praxe je taková, o které jsme věděli. Lidé, kteří se vracejí z Polska do ČR můžou být kontrolováni.

Podle platných nařízení mohou Češi bez omezení pobývat v Polsku nejdéle 12 hodin. Pokud tuto dobu překročí, nebo nejsou schopni prokázat, že nebyli v Polsku déle, musí na hranicích předložit vyplněný příjezdový formulář a doklad o aktuálním antigenním nebo PCR testu. Navíc by museli do karantény.

Gabriela Hřebačková (BEZPP), starostka Českého Těšína: “Víme, že od 1. března je nové vládní nařízení, že se nesmíme přemisťovat mezi okresy a máme se zdržovat v místě svého bydliště. Proto se musím prokazovat, že tam pracuji. Mám ty zkušenosti, že tady byla odchycena občanka ČR, která se vracela z Polska domů, tak se jí namátkově ptali, za jakým účelem překračuje hranice a ona jim proto ukázala pracovní smlouvu a že bydlí v Českém Těšíně.”

Na nařízení a povinnosti si zvykají lidé z obou stran hranice. Také polské zdravotnictví má problém s vysokým počtem nakažených.

Anketa, polský občan: “Většina lidí tím není nadšená, ale je to nutné, protože v nemocnicích potom není místo a zdravotníci nejsou schopni se o nemocné postarat.”

Před cestou do Polska se doporučuje zjistit aktuální omezení a mít u sebe všechny potřebné dokumenty.

Vykradač garáží opět polapen

Ostravští kriminalisté objasnili jednu z největších sérií vloupání do aut. 27letý muž z Ostravy vykradl během několika měsíců na 90 aut a napáchal škodu za více než 650 tisíc korun. Vykrádat auta začal navíc jen co vyšel z vězení. Při dopadení pak všeho litoval. Teď mu hrozí až osm let vězení.

V polovině listopadu loňského roku vyšel z vězení, kde seděl za krádeže. Náprava mu ale dlouho nevydržela a téměř okamžitě se pustil do svého řemesla. Už v prosinci vykradl několik aut v Ostravě- Svinově a Porubě. Vzápětí si rozšířil pole působnosti na na celou Ostravu.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Byly dny, kdy policisté zadokumentovali i během jedné noci větší počet poškozených aut a škoda se postupně navyšovala. Když byla tma, měl si svítit baterkou."

Způsob provedení byl vždy stejný. Za použití nářadí rozbil skleněné výplně oken a z auta poté bral všechno, co tam našel.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Například alkohol, peněženku s doklady, finanční hotovost, mobilní telefon, ale také notebook či tablet. V několika případech měl jen prohledat auto a odejít s prázdnou."

Během jedné noci dokázal vykrást i deset aut za sebou. Na jeho vypátrání a zadržení se spolupodíleli policisté napříč celou Ostravou.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Zde opravdu mohla vyniknout především dobrá spolupráce kriminalistického týmu, která měla stejný a jediný cíl, zamezit vloupáním do vozidel a zadržet pachatele. Operativní činností, vyhodnocením zajištěných stop a kamerových záznamů se podařilo ztotožnit možného podezřelého, kterým byl 27letý muž. Mladík ve svém věku už má v rejstříku trestu už 10 záznamů.

Policie ho poté obvinila ze spáchání zločinu krádež a z přečinu poškození cizí věci. Byl podán návrh na jeho vzetí do vazby, který soudce akceptoval.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Obviněný muž se ke svému jednání z větší části doznal. Do výslechu měl uvést, že svého jednání lituje a neví, co ho to mělo napadnout, těmito slovy byl výslech ukončen."

Celkově napáchal škodu za více než 650 tisíc korun. Teď mu hrozí až osm let vězení.


Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat