Magazín 112

  • V MS kraji přibývá případů podvedených seniorů
  • Zásady bezpečného chování pro seniory
  • Záchranáři nedostávají přesné informace o nakažených
  • Hasiči provedli dekontaminaci Dolu Darkov

V MS kraji přibývá případů podvedených seniorů

Senioři pozor! Po klidnějším období, kdy kvůli pandemii poklesla kriminalita, se opět začali rojit podvodníci, kteří se zaměřují právě na nejzranitelnější skupinu obyvatel. Pod nejrůznějšími smyšlenými legendami se snaží vloudit důchodci do bytu a pak ho okradou. V Havířově ukradly dvě ženy seniorce šperky a o týden dříve, okradl muž téměř stoletou paní.

O nejrůznější fintách podvodníků, kteří se zaměřují na seniory, jsme vás už informovali. Oblíbená je například legenda, kdy se vydávají za vnuka v nesnázích, který potřebuje peníze. V Havířově na konci května oslovila na chodbě bytového domu neznámá žena 74letou důchodkyni. Lhala, že jde na kontrolu vody, plynu a elektřiny a cpala se jí do bytu.

podvedená seniorka: "Přišla s papírem a perem, že půjde do kuchyně, že potřebuje zkontrolovat vodu. Ona za sebou ale nezaklapla dveře a tak se tady dostala ta druhá."

Většinu času pouze odváděla pozornost od druhé ženy, která se mezitím vplížila do bytu a hledala cennosti. Ukradla šperky za 30 tisíc korun.

podvedená seniorka: "Vlezla až dozadu do pokojíku, kde mám šatnu a všechny věci tam zpřeházela, našla moje šperky a všechno mi pobrala."

Před dvěma týdny okradl podobný "šmejd" téměř stoletou paní v centru Ostravy i v tomto případě se vydával za kontrolora.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR Ostrava: "Zazvonil u dveří téměř stoleté paní, představil se jako pracovník úřadu s tím, že jde zkontrolovat nějaké dokumenty k bytu, paní tohoto muže pustila dovnitř. Muž byl zhruba 185 cm vysoký, měl blond prošedivělé vlasy, působil upraveně, slušně a věrohodně."


Mezitím, co stařenka hledala dokumenty, jí podvodník z bytu ukradl několik tisíc korun a zmizel. Znovu tedy apelujeme na seniory, aby do bytu nepouštěli nikoho cizího a bavili se pouze přes zavřené dveře nebo přes řetízek. Všechny kontroly, odečty a revize jsou dopředu ohlášeny a vyvěšeny ve společných prostorách domu. Přesto navíc požadujte průkaz a nebo si návštěvu ověřte telefonicky.

Zásady bezpečného chování pro seniory

Mgr. Daniela Vlčková, prevence PČR: Připomínáme, že senioři patří k nejohroženější skupině. Pachatelé se na ně zaměřují, využívají toho, že jejich kognitivní funkce už nejsou tak, jak u mladého člověka. Je spousta věcí se kterými se jako mladí lidé nesetkali. To jsou všechno situace, které právě pachatelé využívají. Setkáváme se často s legendou, kdy se vydávají za příbuzného, za různé zástupce institucí, organizací, mají dokonce připravené i zfalšované doklady, takže těch legend je hodně a víceméně jsou velice schopní. Pokud nějaká jejich legenda už nefunguje, tak přicházejí s jinou. V tomhle jsou velice pružní. Dokážou být výborní manipulátor. Takže opravdu toho staršího člověka, který už nemá tolik sociálních kontaktů dokážou velice rychle zmanipulovat. Jde jim o to, že se chtějí dostat do bytu nebo do domu toho seniora, kde vlastně využívají toho, že senior hledá nějakou finanční částku na rozměnění peněz. V podstatě oni ví, kde si senioři ukládají peníze, je to pro ně opravdu velice snadný zisk. Proto upozorňujeme seniory, vaše obydlí je vlastně váš hrad, jenom vy si rozhodujete koho k sobě pustíte. Pokud k vám zazvoní osoba, kterou neznáte, tak komunikujte pouze přes pootevřené dveře za pomocí řetízku, neotevírají dveře, nevpouštějte si do bytu někoho cizího. Pokud se legenda týká falešného vnuka,tak jde hlavně o to, že dotyčný kontaktuje seniora nejprve přes telefon, víceméně počká až ho senior sám osloví. Začíná takovým obligátním oslovením například: Ahoj babi, hádej kdo volá? Často vylíčí legendu, kdy nutně potřebuje peníze. Ale pro ty peníze si nejde sám, řekne seniorovi, že vlastně někoho pošle. V tom případě, pokud by se někdo s takovým telefonátem setkal, kontaktujte okamžitě příbuzné. Ověřte si, jestli se opravdu někdo z vašich známých někdo z vaší rodiny dostal do nepříjemné situace. Pokud nemůžete nikoho sehnat, volejte na bezplatnou telefonní linku 158. Policisté při své činnosti pořádají množství besed pro seniory a vydávají preventivní publikaci. Je to kniha, která je určená pro seniory. Obsahuje příběhy, které se opravdu udály, vychází ze skutečných událostí a má seniory takovouto zábavnou formou inspirovat k tomu, jak se zachovat v různých situacích, ve kterých by se mohli ocitnout.

Záchranáři nedostávají přesné informace o nakažených

Záchranným složkám komplikuje práci systém, kdy kvůli ochraně osobních údajů nedostávají informace o nakažených lidech. Může se tak brzy stát, že kvůli tomu skončí v karanténě celá hasičská stanice nebo nebo policejní služebna. Hejtman Ivo Vondrák už kvůli tomu jednal s ministrem vnitra Janem Hamáčkem. 

Po skončení nouzového stavu přestali hygienici dodávat hasičům a policistům přesné informace nemocných osobách. Při zásahu se tak nyní může stát, že mohou jet na pomoc lidem, kteří jsou nakažení novým koronavirem a vůbec o tom nebudou vědět. Už totiž nedostávají jména nemocných.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: "Začínáme mít problém s tím, že když skončil nouzový stav, tak nedostáváme informace pro náš integrovaný záchranný systém, které nám nedodává krajská hygienická stanice s odůvodněním, že je to problematika, která se váže na ochranu osobních dat."

Podle hejtmana jde o systémový problém, který je nutné vyřešit. Netýká se to totiž jen nemoci Covid 19, ale i dalších infekcí, které mohu být mnohem nebezpečnější. Hasiči už mají prvních 20 hasičů v karanténě, protože zasahovali na místě, kde byl nakažený z Dolu Darkov.

Vladimír Vlček, ředitel HZS MS kraje: "Buď nám to Úřad pro ochranu osobních dat povolí a nebo musí dojít k legislativní úpravě. Hrozí to, že své lidi vystavíme nebezpečí nakažení jakoukoliv infekční nemocí, které jsou mnohem nebezpečnější, než koronavir a to může mít fatální následky nejen na toho jednoho člověka, ale na akceschopnost jednotky jako takové."

Hygienici prý postupují podle zákona. Mohou sdělovat zdravotnické informace pouze zdravotníkům. Hasiči a policisté tak mají k dispozici pouze nebezpečné adresy, ale ne jména. Podle hejtmana prý integrovaný záchranný systém splňuje všechny požadavky na ochranu osobních dat. Už také jednal o změnách s ministrem vnitra a zdravotnictví.

Hasiči provedli dekontaminaci Dolu Darkov

Důl Darkov v Karviné prochází dekontaminací. Důvodem je vysoký počet nakažených pracovníků nemocí Covid-19. S likvidací koronaviru v povrchových prostorech na šachtě pomáhají hasiči.

Rozsáhlá třídenní dekontaminace začala v pondělí. Hasiči pracují společně s báňskými záchranáři. Vždy odpoledne procházejí šatny, koupelny, kanceláře a chodby. Ve všech těchto prostorech aplikují horký aerosol, který koronavirus likviduje.

Petr Kůdela, mluvčí hasičů MSK: “Dvojice hasičů v hermeticky uzavřených ochranných oblecích, rukavicích a speciálních maskách Dräger s filtry (a se sluchátky) se střídají v používání až 18 kg těžkého generátoru (hmotnost po jeho naplnění). Zhruba po 40 minutách je potřeba generátor opět naplnit pečlivě testovaným a osvědčeným desinfekčním prostředkem (Virkon S) a benzínem.”

Hasiči mají s dekontaminací koronavirem zamořených objektů zkušenosti.

V květnu obdobným způsobem čistili nemocnice, domovy seniorů, základní školy nebo i své vlastní hasičské stanice.

{{souvisejici-clanek-"I11000020440"}}

Důl Darkov zůstává největším ohniskem nákazy. V úterý tam začalo ověřovací testování zaměstnanců, kteří měli při původním testování negativní výsledky.

Situaci od samého počátku sleduje hejtman.

Ivo Vondrák, hejtman MSK (ANO): "Nejvíce postižená města jsou Ostrava a Karviná. Ta zejména proto, že je tam klastr Dolu Darkov. Ten je dominantní. K pondělí tam bylo 347 nakažených, z toho 299 zaměstnanců, 112 rodinných příslušníků, 11 zahraničních pendlerů a 6 pracovníků jiných firem. Situace i tam se začíná stabilizovat."

Redakčně upraveno/zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat