Magazín 112

  • Povodí Odry zabezpečuje splavy kruhy, ale lidé je kradou
  • Zásady záchrany tonoucího
  • Muž ukradl známé hesla k účtům na internetu
  • Bezpečné chování na sociálních sítícha internetu
  • Policisté pátrají po lupiči z Ostravy

Povodí Odry zabezpečuje splavy kruhy, ale lidé je kradou

Víkendová tragédie, kdy v řece ve Frýdlantě nad Ostravicí utonuli tři mladíci, ukázala jak důležité jsou záchranné prostředky připravené na břehu právě pro záchranu tonoucích. Bohužel, u splavu ve Frýdlantě tyto pomůcky někdo ukradl.

Pomoc tonoucímu musí být především rychlá. Proto jsou v rizikových místech připravené záchranné pomůcky. Tvoří je lano a plovací podkova, která nahrazuje záchranný kruh. S jejich pomocí je možné tonoucího vytáhnout na břeh, aniž by zachránci museli sami vstupovat do vody a riskovat svůj vlastní život. Pomůcky však kradou zloději.

Anketa: “Je smutné, že tady někdo ty kruhy krade, potom je jich potřeba a nejsou k dispozici.”

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: “Ve spolupráci s hasičským záchranným sborem jsme začali vybavovat nebezpečné jezy, které byly vytipovány na celém území povodí Odry. V současnosti máme takto vytipovaných 15 spádových stupňů, které jsme vybavili různými záchrannými prvky, jako jsou informační tabule, záchranná lana, skoby pro uchycení lan hasičů a také záchranné kruhy. Bohužel, tyto záchranné prvky se velmi často ztrácí, nebo se ničí.”

Že je rychlá pomoc tonoucímu důležitá, potvrzují také záchranáři, kteří doporučují i ve vypjatých momentech postupovat s rozvahou.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: “Házecí prostředky, které jsou k dispozici na exponovaných místech, například u splavů vodních toků, mohou výrazně zvýšit šanci na záchranu tonoucích, pokud jsou na místě svědkové a takový prostředek použijí, tzn. hodí jej tonoucímu.”

Zatímco například na dvou místech u řeky Ostravice ve Frýdlantě záchranné pomůcky scházejí, v centru Ostravy jsou pro případ potřeby na obou březích.

Muž ukradl známé hesla k účtům na internetu

V Regionálních zprávách vás často upozorňujeme na nebezpečí, které na vás číhají v kyberprostoru, tedy na sociálních sítích nebo kdekoliv na internetu. Jak se dají lehce zneužít osobní údaje se přesvědčila mladí žena z Ostravy, která dala hesla téměř neznámému muži a on se pak naboural do jejich účtů.

Mladou ženu z Ostravy oslovil muž, se kterým se téměř neznala, že na erotických stránkách našel její fotografie. Zároveň ji nabídl pomoc. Prý zajistí že fotografie budou vymazány a dal ji číslo na údajného odborníka. Číslo bylo ale na něj.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Mladý podvodník se měl „nabourat“ na sociální účty od ženy, které celé zkontroloval. Následně měl přes NICK ŽENY napsat několik vzkazů jejím přátelům. Vzhledem k tomu, že poškozená měla stejná hesla do všech účtů na internetu, měl se ji pachatel nabourat i do mailové adresy."

Muž se tak doslova přehrabával v její poště a na některé maily dokonce i jejím jménem odpovídal. Pak změnil přístupová hesla a to ho samozřejmě prozradilo. Žena vše oznámila na policii. V této souvislosti policisté znovu varují, aby lidé byli při pohybu na internetu opatrní.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Tímto bychom chtěli doporučit veřejnosti, aby byla obezřetná při vytváření svých účtů či hesel zřízené nejen na internetu. Nepoužívejte jedno heslo do více účtů. Nesdělujte své údaje jiným osobám, byť je můžete považovat za přátelé, tím budete minimalizovat možnost nabourání se do svého soukromí. Chraňte sami sebe a předcházejte tak problémům."

Policisté zjistili, že 25letý mladík už jednou podobný skutek spáchal a byl za něj i odsouzen. Znovu ho tedy obvinili z přečinu neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací, za což mu nyní hrozí 3 roky vězení.

Bezpečné chování na sociálních sítícha internetu

Václav Korytář, IT specialista: Máme pravidla jakým způsobem se na internetu pohybovat. Za prvé jsou to osobní údaje, které je třeba si opravdu chránit ať je člověk kde je, protože nikdy neví jakým způsobem se k nim dostane nějaká třetí strana, něčím je zneužije. Co se týče nějakého soukromí, lidi neuvažují, že třeba nahrávání fotek nebo něčeho, co v tu chvíli prostě potřebují někomu poslat, tak se může zneužít. Za třetí je "brouzdání", normálně nepřijdete někde v nějakém městské části, kde se cítíte nebezpečně, kde hrozí nebezpečí, tak to samé je prostě na internetu, že přijdete na nějakou stránku, která může mít nějakou komplikaci, může se vám něco stáhnout do počítače, může se vám něco v tu chvíli něco pokazit. Je potřeba dbát na kvalitní hesla, na dlouhá hesla, na znaky v heslech, případně nějaký password manažer který vám ty hesla chrání. Když máte jedno heslo, tak je to riziko, že vás pak napadají, protože zjistí, že máte jedno heslo a jdou po e-mailech, po bankách. Jeden ze zásadních problémů je sociální inženýrství, kdy se lidé vydávají za někoho jiného, myslí si, že tu oběť chytnou, pracují s ní, píšou jí, znají nějaké údaje, snaží se jí nachytávat a opravdu toto je velmi nebezpečné. Stává se to, je to běžné. Je to sranda pro mnoho lidí, někteří to dělají ze zábavy, někteří to dělají z nějakého zisku, ale nedochází jim, že ta postižená osoba opravdu s tím může mít velké problémy. V tu chvíli ona si vůbec neuvědomuje, že nějaký takový problém je, že někdo je na té druhé straně, který chce ty údaje proti ní v budoucnu někdy využít. Děti samozřejmě vidí dneska TikToky, Instagramy, nahrávají se, napostují fotky, které by normálně jako nedělaly. Rodiče by měli s nimi komunikovat, akorát je otázka jestli ten rodič je dostatečně edukovaný a tomu problému taky rozumí, případně jestli ten rodič ví, jak to dítě se na tom internetu pohybuje. Určitě je to důležité, aby byly nějaké restrikce v zařízení, které to dítě používá, aby nemohlo nějaké věci navštěvovat nebo nějaké věci používat. Ale jak známe děti, tak to prostě kontrolovat všechno nejde. Měli by se tedy s dětma bavit jakým způsobem, jak pracovat se svými osobními údaji, jak pracovat se svými fotografiemi, videi, kam je nahrávat, protože opravdu nikdo neví, když to dítě s někým komunikuje, kdo je na druhé straně.

Policisté pátrají po lupiči z Ostravy

Nyní vás poprosíme o pomoc. Policisté potřebují zjistit totožnost muže, který se pohyboval v blízkosti místa v Ostravě-Plesné, kde byla přepadena mladá dívka. Charakteristická je hlavně jeho rozevlátá chůze.

16. března se v Ostravě večer krátce před devátou hodinou, kdy začíná zákaz vycházení, vracela 18letá dívka domů do Plesné. Na chodníku v lesoparku mezi Průběžnou ulicí v Porubě a ulicí Hrabek v Plesné se minula s neznámým mladíkem a ten na ní po pár krocích zezadu skočil.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Neustanovený muž měl fyzicky napadnout poškozenou a dožadovat se věcí, které měla u sebe. Mladá žena ze strachu pachateli vydala věci i platební kartu."

Vyděšená dívka lupiči vydala nejen platební kartu, ale i bezdrátová sluchátka. To mu stačilo a utekl. Takto ho pak zaznamenaly kamery. Obličej nejde na záběrech příliš vidět a policisté spíš doufají, že ho může někdo známý poznat podle rozevláté chůze a pohybů. Má asi 20 let, je štíhlý,

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Žádáme veřejnost, která by mohla k totožnosti uvedeného muže poskytnout jakékoliv informace, aby se obrátila na linku 158, případně na nejbližší policejní služebnu."

Lupiči hrozí obvinění z loupeže a krádeže platebního prostředku. Hrozí mu 10 let vězení. Celková škoda je 5 tisíc korun. Z karty nestačil nic vybrat, protože ji dívka rychle zablokovala. Také by mohl někde nabízet sluchátka značky Sony s nabíjecím dockem.


Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat