Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín 112

Magazín 112

  • Nepřeceňujte na horách síly a buďte opatrní
  • Lovec zastřelil v Darkovicích u cyklostezky Border kolii
  • Dva Poláci k nám jezdili krást Mazdy
  • MP Ostrava se zaměřuje na prevenci už od předškoláků
  • Halové soutěže mladých hasičů se zúčastnilo na 700 dětí

Nepřeceňujte na horách síly a buďte opatrní

V lyžařských areálech V Beskydech i Jeseníkách je stále dostatek sněhu a lyžaři je hojně navštěvují. Souvisí s tím bohužel i velké množství úrazů, které musejí ošetřovat zdravotníci. Horská služba proto zdůrazňuje, aby lyžaři byli opatrní a nepřeceňovali své síly.

V těchto dnech se jednotlivé okresy střídají s jarními prázdninami a na horách je proto velké množství dětí. V tomto týdnu mají volno děti na Opavsku. Projevuje se to i v zásazích zdravotnické záchranné služby, která jen ve středu musela k 8 úrazům na svazích hor. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Mezi desátou a patnáctou hodinou spěchali záchranáři ke zraněným lyžařům pětkrát na Frýdecko Místecku, jednou do Horní Lhoty u Ostravy a Staré Vsi na Bruntálsku. Pět zraněných byly děti, ale dva úrazy na lyžích se přihodily také seniorům."

Nejčastěji zdravotníci ošetřovali zranění končetin a hlavy. Nejvážnější zranění utrpěla 10letá dívka v Pstruží, která se srazila s jiným lyžařem a letěl pro ni vrtulník. Na svazích by měl každý dodržovat desatero rad a pokynů, aby se úrazům vyhnul.

Michal Klimeš, Horská služba Jeseníky: "Všechno opravdu vychází z nepřeceňování svých schopností a sil. Musíme brát ohledy na ostatní lyžaře, zvládnout rychlost a styl jízdy. Na sjezdových trasách často dochází ke srážkám, takže je důležité být ohleduplný a mít přehled před sebou. Pak také nezastavovat za terénními vlnami." 

Pokud se už úraz stane a jste poblíž, neváhejte poskytnout první pomoc a nejlépe okamžitě volejte tísňovou linku Horské služby 1210. 

---

Lovec zastřelil v Darkovicích u cyklostezky Border kolii

Hrůzný zážitek má za sebou studentka z Darkovic, která se svým přítelem venčila psa na cyklostezce vedoucí okrajem pole. Přímo před očima ji milovanou border kolii Dixie zastřelil myslivec z posedu. Prý si myslel, že je to liška.

Měla to být běžná procházka s border kolií Dixie, ale skončilo to jako noční můra. Majitelka psa šla po cyklostezce v Darkovicích se svým přítelem. Povídali si a smáli se, když v tom se nad jejich hlavami ozval výstřel. Byli v tu chvíli totiž přímo pod posedem. To co následovalo, nechce žádný milovník zvířat zažít. 

Sabina Plačková, majitelka psa: "Když jsme se otočila, Dixie už tady ležela, takže mé první myšlenky byly, že ji musím zachránit, protože byla jako mé dítě. Umírala mi pod rukama a já jsem s tím nemohla vůbec nic dělat. Už jsem si jen přála, ať to skončí." 

Pes umíral dívce v náručí dlouhé minuty a tak prosili myslivce, aby mu dal ránu z milosti. Ten se ale prý bál slézt z posedu, než dorazí místní myslivecký hospodář, protože mu přítel dívky nadával. Pak už jen tvrdil, že střílel na lišku.

Jiří Smolka, myslivec: "Vidím, že tam je něco podobného jako liška, že tam je liška. Ona se vrátila a teďkom běží. Mířil jsem na ní a pak jsem vystřelil." 

Zákon jasně vymezuje situaci, kdy může myslivec střílet na psa. Nikdo nechápe jak lze psa a lišku zaměnit. Dixie vážila přes 20 kilo a byla huňatá, zatímco liška má stěží 10 kg kilo a je štíhlá.  

Vlastimil Waic, mluví České myslivecké jednoty: "Podmínkou je, aby pes byl mimo vliv vedoucího, pronásledoval zvěř a současně se nacházel více než 200 metrů od nejbližší nemovitosti sloužící k bydlení."

Případ vyšetřuje policie a všechno nasvědčuje tomu, že řešení skončí jako přestupek na úřadu.

René Černohorský, mluvčí PČR Opava: "Zjišťujeme, zda byla naplněna skutková podstata některého z trestných činů, případně, zda se jedná o protiprávní jednání a chování přestupkového charakteru." 

Majitelka psa chce hlavně dosáhnout toho, aby tento lovec už nikdy nesměl vzít legálně pušku do ruky a střílet po živých tvorech. Základní myslivecké pravidlo je, že než vystřelíš, musíš si být stoprocentně jistý, že víš na co.

---

Dva Poláci k nám jezdili krást Mazdy

Kriminalistům se podařilo zadržet dva členy polského gangu, kteří do naší země jezdili krást auta. Zaměřovali se především na japonské vozy Mazda, které nemají tak dokonalé zabezpečení, jako třeba Škodovky. K otevření a nastartování vozu používali elektronické zařízení.

Na konci loňského roku byli v MS kraji ukradeny 3 Mazdy a hned v únoru ohlásila majitelka, že ji bylo ukradeno auto z parkoviště v Ostravě-Porubě. 

hovor na tísňovou linku, okradená majitelka vozidla:  "Dobrý den, před 20 minutami mi ukradli v Porubě auto, je to Mazda CX3."

Operační středisko ihned předalo informaci o hledaném vozidle prostřednictvím vysílaček všem hlídkám v terénu a kriminalistům a začalo rozsáhlé pátrání. Zjistilo se, že podobné auto někdo ukradl i od den dříve na Olomoucku.

pokyny operačního důstojníka:  "Prohlídky na D1. V případě, že spatříte vozidlo Mazda CX3, proveďte kontrolu, je možné že bude mít vyměněné značky."

Kriminalisté zjistili, že k nám pachatelé jezdí z Polska vozidlem Hyundai a už den po krádeži je měli.  Přiznali se ke dvěma ukradeným Mazdám.

Tomáš Robenek, kriminalista: "Pachatelé se dostávali do vozidel bez poškození dveří. Následně dekódovali imobilizér za pomocí zařízení, které sloužilo ke krádeži vozidel. Vozidlo nastartovali a odjížděli směrem do Polska."  

Bylo štěstí, že pachatelé obou krádeží byli dopadeni v tak krátkém čase. Během několika dalších dní už by bylo prý vozidlo rozebráno na náhradní díly.

Patrik Heinzke, kriminalista: "Jeden z pachatelů vystupoval pod skrytou identitou svého netrestaného bratra, kdy se vydával za jednovaječné dvojče." 

I když se pachatelé přiznali pouze ke dvěma ukradeným Mazdám, je pravděpodobné, že jich ukradli minimálně pět. 

---

MP Ostrava se zaměřuje na prevenci už od předškoláků

Ostravská městská policie věnuje velkou část své práce prevenci. Zaměřuje se především na zranitelné skupiny obyvatel jako jsou senioři, ale začíná už u dětí v mateřských školách.

Prevence je pro ostravské strážníky velmi důležitou součástí každodenní práce a když je prováděna dobře, ke spoustě trestných činů pak nemusí vůbec dojít. Důležité je začít s prevencí co nejdříve a to strážníci dobře vědí. proto docházejí už do mateřských škol.

I když učitelky v mateřských školách samozřejmě s dětmi o bezpečnosti často mluví, strážník v uniformě vzbuzuje u žáčků respekt a pozornost.

anketa, děti: "Dozvěděla jsem se jaké má policie číslo." 

"Nemám si povídat s cizími lidmi a když mi bude dávat lízátko, určitě s ním nepůjdu domů." 

Martina Stoklasová, učitelka MŠ Plesná: "Učitelka má samozřejmě povědomí a know-how jak to pojmout, přesto, když tady přijdou ti policisté a děti vidí ty odznaky a všechno kolem, je to velmi atraktivní." 

V průběhu jednoho týdne stihli ostravští strážníci navštívit 31 vybraných školek. 

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Ostravská MP dává velký důraz prevenci. my věříme, že prevence se vyplácí a proto jsme připravili řadu přednášek a projektů. začínáme předškoláky a končíme seniory."

V dubnu budou strážnici v této preventivní činnosti pokračovat. Tématem tentokrát bude bezpečnost silničního provozu.

---

Halové soutěže mladých hasičů se zúčastnilo na 700 dětí

Sbor dobrovolných hasičů v Havířově uspořádal již 33. ročník halové soutěže starších a mladších žáků. Účast byla opět rekordní. Do soutěže se zapojilo 65 družstev z celé ČR a přijeli i mladí hasiči ze Slovenka.

V Havířově se konal další ročník největší halové soutěže mladých hasičů v Česku. Disciplíny v hale Slavii plnilo na 700 dětí. Soutěž je určena hasičům do patnácti let.

Lukáš Jurok, starosta SDH Havířov: "V republice už je hodně halových soutěží, ale furt si myslíme, že tato byla kdysi jako jediná v zimním období, byla první a myslím si, že to jméno má už hodně velké.”

Lucie Zsibritová, starostka SDH Horní Suchá: "Havířov to plánuje celkem dlouho dopředu. Organizačně to mají perfektní. Vezměte si, že za hodinu a půl už je skoro půlka soutěže, takže za mne super.”

Mladí hasiči soutěžili v uzlové štafetě, běžecké štafetě dvojic a v týmové štafetě 4X40 metrů, kdy o umístění rozhodovala doslova každá vteřina.

anketa: “Dělal jsem štafetu dvojic a moc jsem se těšili. Na dnešek jsme hodně trénovali.”

anketa: “Připravovali jsme se dlouho, máme za sebou uzle a myslím, že se nám povedly. Je to takové každoroční, takže se na to těšíme.”

anketa: "Já jak jsem byl malý, tak jsem strašně obdivoval hasiče."

Během covidu sborům napříč republikou ubyly děti. Situace už se ale zlepšuje.

Jana Urbancová, SDH Havířov: "Ty děti si zvykly na volnější režim a bylo těžké je nastartovat. Každopádně po tom covidu nám začaly chodit děti už od tří let a stalo se nám, že jsme měli celé družstvo přípravky." 

První místo v kategorii mladších žáků nakonec získalo družstvo z Ostravy Heřmanic. V kategorii starších se pak nejvíce dařilo družstvu z obce Lukavice.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín 112
09. března 2023, 17:44

Nepřeceňujte na horách síly a buďte opatrní

V lyžařských areálech V Beskydech i Jeseníkách je stále dostatek sněhu a lyžaři je hojně navštěvují. Souvisí s tím bohužel i velké množství úrazů, které musejí ošetřovat zdravotníci. Horská služba proto zdůrazňuje, aby lyžaři byli opatrní a nepřeceňovali své síly.

V těchto dnech se jednotlivé okresy střídají s jarními prázdninami a na horách je proto velké množství dětí. V tomto týdnu mají volno děti na Opavsku. Projevuje se to i v zásazích zdravotnické záchranné služby, která jen ve středu musela k 8 úrazům na svazích hor. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Mezi desátou a patnáctou hodinou spěchali záchranáři ke zraněným lyžařům pětkrát na Frýdecko Místecku, jednou do Horní Lhoty u Ostravy a Staré Vsi na Bruntálsku. Pět zraněných byly děti, ale dva úrazy na lyžích se přihodily také seniorům."

Nejčastěji zdravotníci ošetřovali zranění končetin a hlavy. Nejvážnější zranění utrpěla 10letá dívka v Pstruží, která se srazila s jiným lyžařem a letěl pro ni vrtulník. Na svazích by měl každý dodržovat desatero rad a pokynů, aby se úrazům vyhnul.

Michal Klimeš, Horská služba Jeseníky: "Všechno opravdu vychází z nepřeceňování svých schopností a sil. Musíme brát ohledy na ostatní lyžaře, zvládnout rychlost a styl jízdy. Na sjezdových trasách často dochází ke srážkám, takže je důležité být ohleduplný a mít přehled před sebou. Pak také nezastavovat za terénními vlnami." 

Pokud se už úraz stane a jste poblíž, neváhejte poskytnout první pomoc a nejlépe okamžitě volejte tísňovou linku Horské služby 1210. 

---

Lovec zastřelil v Darkovicích u cyklostezky Border kolii

Hrůzný zážitek má za sebou studentka z Darkovic, která se svým přítelem venčila psa na cyklostezce vedoucí okrajem pole. Přímo před očima ji milovanou border kolii Dixie zastřelil myslivec z posedu. Prý si myslel, že je to liška.

Měla to být běžná procházka s border kolií Dixie, ale skončilo to jako noční můra. Majitelka psa šla po cyklostezce v Darkovicích se svým přítelem. Povídali si a smáli se, když v tom se nad jejich hlavami ozval výstřel. Byli v tu chvíli totiž přímo pod posedem. To co následovalo, nechce žádný milovník zvířat zažít. 

Sabina Plačková, majitelka psa: "Když jsme se otočila, Dixie už tady ležela, takže mé první myšlenky byly, že ji musím zachránit, protože byla jako mé dítě. Umírala mi pod rukama a já jsem s tím nemohla vůbec nic dělat. Už jsem si jen přála, ať to skončí." 

Pes umíral dívce v náručí dlouhé minuty a tak prosili myslivce, aby mu dal ránu z milosti. Ten se ale prý bál slézt z posedu, než dorazí místní myslivecký hospodář, protože mu přítel dívky nadával. Pak už jen tvrdil, že střílel na lišku.

Jiří Smolka, myslivec: "Vidím, že tam je něco podobného jako liška, že tam je liška. Ona se vrátila a teďkom běží. Mířil jsem na ní a pak jsem vystřelil." 

Zákon jasně vymezuje situaci, kdy může myslivec střílet na psa. Nikdo nechápe jak lze psa a lišku zaměnit. Dixie vážila přes 20 kilo a byla huňatá, zatímco liška má stěží 10 kg kilo a je štíhlá.  

Vlastimil Waic, mluví České myslivecké jednoty: "Podmínkou je, aby pes byl mimo vliv vedoucího, pronásledoval zvěř a současně se nacházel více než 200 metrů od nejbližší nemovitosti sloužící k bydlení."

Případ vyšetřuje policie a všechno nasvědčuje tomu, že řešení skončí jako přestupek na úřadu.

René Černohorský, mluvčí PČR Opava: "Zjišťujeme, zda byla naplněna skutková podstata některého z trestných činů, případně, zda se jedná o protiprávní jednání a chování přestupkového charakteru." 

Majitelka psa chce hlavně dosáhnout toho, aby tento lovec už nikdy nesměl vzít legálně pušku do ruky a střílet po živých tvorech. Základní myslivecké pravidlo je, že než vystřelíš, musíš si být stoprocentně jistý, že víš na co.

---

Dva Poláci k nám jezdili krást Mazdy

Kriminalistům se podařilo zadržet dva členy polského gangu, kteří do naší země jezdili krást auta. Zaměřovali se především na japonské vozy Mazda, které nemají tak dokonalé zabezpečení, jako třeba Škodovky. K otevření a nastartování vozu používali elektronické zařízení.

Na konci loňského roku byli v MS kraji ukradeny 3 Mazdy a hned v únoru ohlásila majitelka, že ji bylo ukradeno auto z parkoviště v Ostravě-Porubě. 

hovor na tísňovou linku, okradená majitelka vozidla:  "Dobrý den, před 20 minutami mi ukradli v Porubě auto, je to Mazda CX3."

Operační středisko ihned předalo informaci o hledaném vozidle prostřednictvím vysílaček všem hlídkám v terénu a kriminalistům a začalo rozsáhlé pátrání. Zjistilo se, že podobné auto někdo ukradl i od den dříve na Olomoucku.

pokyny operačního důstojníka:  "Prohlídky na D1. V případě, že spatříte vozidlo Mazda CX3, proveďte kontrolu, je možné že bude mít vyměněné značky."

Kriminalisté zjistili, že k nám pachatelé jezdí z Polska vozidlem Hyundai a už den po krádeži je měli.  Přiznali se ke dvěma ukradeným Mazdám.

Tomáš Robenek, kriminalista: "Pachatelé se dostávali do vozidel bez poškození dveří. Následně dekódovali imobilizér za pomocí zařízení, které sloužilo ke krádeži vozidel. Vozidlo nastartovali a odjížděli směrem do Polska."  

Bylo štěstí, že pachatelé obou krádeží byli dopadeni v tak krátkém čase. Během několika dalších dní už by bylo prý vozidlo rozebráno na náhradní díly.

Patrik Heinzke, kriminalista: "Jeden z pachatelů vystupoval pod skrytou identitou svého netrestaného bratra, kdy se vydával za jednovaječné dvojče." 

I když se pachatelé přiznali pouze ke dvěma ukradeným Mazdám, je pravděpodobné, že jich ukradli minimálně pět. 

---

MP Ostrava se zaměřuje na prevenci už od předškoláků

Ostravská městská policie věnuje velkou část své práce prevenci. Zaměřuje se především na zranitelné skupiny obyvatel jako jsou senioři, ale začíná už u dětí v mateřských školách.

Prevence je pro ostravské strážníky velmi důležitou součástí každodenní práce a když je prováděna dobře, ke spoustě trestných činů pak nemusí vůbec dojít. Důležité je začít s prevencí co nejdříve a to strážníci dobře vědí. proto docházejí už do mateřských škol.

I když učitelky v mateřských školách samozřejmě s dětmi o bezpečnosti často mluví, strážník v uniformě vzbuzuje u žáčků respekt a pozornost.

anketa, děti: "Dozvěděla jsem se jaké má policie číslo." 

"Nemám si povídat s cizími lidmi a když mi bude dávat lízátko, určitě s ním nepůjdu domů." 

Martina Stoklasová, učitelka MŠ Plesná: "Učitelka má samozřejmě povědomí a know-how jak to pojmout, přesto, když tady přijdou ti policisté a děti vidí ty odznaky a všechno kolem, je to velmi atraktivní." 

V průběhu jednoho týdne stihli ostravští strážníci navštívit 31 vybraných školek. 

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Ostravská MP dává velký důraz prevenci. my věříme, že prevence se vyplácí a proto jsme připravili řadu přednášek a projektů. začínáme předškoláky a končíme seniory."

V dubnu budou strážnici v této preventivní činnosti pokračovat. Tématem tentokrát bude bezpečnost silničního provozu.

---

Halové soutěže mladých hasičů se zúčastnilo na 700 dětí

Sbor dobrovolných hasičů v Havířově uspořádal již 33. ročník halové soutěže starších a mladších žáků. Účast byla opět rekordní. Do soutěže se zapojilo 65 družstev z celé ČR a přijeli i mladí hasiči ze Slovenka.

V Havířově se konal další ročník největší halové soutěže mladých hasičů v Česku. Disciplíny v hale Slavii plnilo na 700 dětí. Soutěž je určena hasičům do patnácti let.

Lukáš Jurok, starosta SDH Havířov: "V republice už je hodně halových soutěží, ale furt si myslíme, že tato byla kdysi jako jediná v zimním období, byla první a myslím si, že to jméno má už hodně velké.”

Lucie Zsibritová, starostka SDH Horní Suchá: "Havířov to plánuje celkem dlouho dopředu. Organizačně to mají perfektní. Vezměte si, že za hodinu a půl už je skoro půlka soutěže, takže za mne super.”

Mladí hasiči soutěžili v uzlové štafetě, běžecké štafetě dvojic a v týmové štafetě 4X40 metrů, kdy o umístění rozhodovala doslova každá vteřina.

anketa: “Dělal jsem štafetu dvojic a moc jsem se těšili. Na dnešek jsme hodně trénovali.”

anketa: “Připravovali jsme se dlouho, máme za sebou uzle a myslím, že se nám povedly. Je to takové každoroční, takže se na to těšíme.”

anketa: "Já jak jsem byl malý, tak jsem strašně obdivoval hasiče."

Během covidu sborům napříč republikou ubyly děti. Situace už se ale zlepšuje.

Jana Urbancová, SDH Havířov: "Ty děti si zvykly na volnější režim a bylo těžké je nastartovat. Každopádně po tom covidu nám začaly chodit děti už od tří let a stalo se nám, že jsme měli celé družstvo přípravky." 

První místo v kategorii mladších žáků nakonec získalo družstvo z Ostravy Heřmanic. V kategorii starších se pak nejvíce dařilo družstvu z obce Lukavice.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/magazin-112/magazin-112-09-03-2023-17-44