Magazín 112

  • Letecká záchraná služba opět použila palubní naviják
  • Strážníci i PČR postupovali podle zákona
  • V Hostašovicích se otravili tři lidé oxidem uhelnatým
  • První pomoc při otravě oxidem uhelnatým

Letecká záchraná služba opět použila palubní naviják

Letecká záchranná služba MS kraje má za sebou další zásah, při které byl využit palubní naviják. Pomocí vrtulníku byl zachráněn lesní dělník, kterého zavalil strom na Vítkovsku. Lékař se pro těžce zraněného muže musel spustil na jeřábu přímo doprostřed lesa.

Operační středisko zdravotnické záchranné služby MS kraje přijalo tísňové volání z lesa u obce Klokočůvek nedaleko Vítkova. Při kácení stromů zavalil jednoho z dřevorubců vzrostlý strom. Na místo vyrazily pozemní týmy i letecká záchranná služba. Při obhlídce místa se jako nejvhodnější ukázala záchrana pomocí vrtulníku.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Sedmačtyřicetiletý muž by stromem zavalen při kácení, a to ve značně obtížně přístupném terénu. Z vrtulníku letecké záchranné služby byl proto po rekognoskaci místa do prudkého svahu vysazen lékař. Prvotní vyšetření pacienta ukázalo na vícečetná poranění v oblasti končetin, pánve a páteře."

Po ošetření byl pacient zajištěn pánevním pásem a uložen do vakuové matrace. V transportním vaku ho pak vytáhl společně s lékařem palubní naviják nad stromy, při mezipřistání byl naložen do vrtulníku a transportován do nemocnice. Palubní naviják je v těchto situacích velkým pomocníkem.

Martin Vaniš, pilot Letecké záchranné služby: “Značně zrychlí zásah v nepřístupném terénu. Výhoda jeřábu je ta, že není potřeba před tím zásahem přistát a z chodu lze vysadit doktora. Máme jeřáb vybaven 50ti metrovým lanem, takže je schopen zásahu více méně v jakýchkoliv podmínkách i v lesnatém terénu.”

Při podobných zásazích je důležitá i pozemní podpora, o kterou se mohu postarat hasiči, horská služba nebo další tým záchranné služby.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: "Hasiči se za mužem vydali zhruba půl kilometru těžce přístupným lesním terénem nahoru do kopce. Pomohli umístit muže do podvěsu vrtulníku a také snést vybavení ZZS MSK. U cesty ještě vyměnili píchlé kolo na vozidle zdravotníků."Palubní naviják je nově využíván teprve od začátku roku a už byl v akci ve čtyřech případech. Bylo to v horách nebo nepřístupném lesním terénu.

Strážníci i PČR postupovali podle zákona

Strážníci ostravské městské policie postupovali podle předpisů. To je závěr interní kontroly zákroku u restaurace Frisko v Porubě. Byla při něm zadržena žena bez roušky, která popíjela na veřejnosti alkohol. Zákrok vzbudil velký zájem na sociálních sítích, protože žena po mnohaminutovém přemlouvání nakonec skončila v poutech na zemi.

2. března popíjela v Ostravě - Porubě u restaurace Frisko pivo 30letá žena v doprovodu pětiletého dítěte. Žena neměla ani roušku, což je v rozporu s protiepidemickým nařízením vlády. Při kontrole se pak odmítla legitimovat strážníkům. Strážníci proto zavolali státní policii.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Strážníci po dobu téměř deseti minut před provedením samotného zákroku hlídkou Policie České republiky se ženou asertivně komunikovali. Zároveň ji trpělivě vysvětlovali rozsah porušení vládních nařízení a důvod jejího setrvání na místě do doby příjezdu Policie České republiky."

Státní policisté pak ženu zajistili, což natočil jeden ze svědků mobilním telefonem. Zákrok vzbudil emoce na sociálních sítích. Lidé řešili přítomnost dítěte a povalení ženy na zem. Vedení městské policie proto provedlo interní šetření. Jeho závěr je jednoznačný. Vše bylo v pořádku.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Prověřením všech dostupných informací bylo konstatováno, že postup strážníků vůči ženě byl proveden zcela v souladu s právními předpisy."

Podobně vyhodnotila situaci i státní policie. I ta podrobila zákrok kontrole odboru vnitřní kontroly.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR Ostrava: "Samotné použití donucovacích prostředků policisty obvodního oddělení Ostrava – Poruba 2 bylo vyhodnoceno jako oprávněné. V obecné rovině lze připojit informaci, že policisté mají obecně zákonnou povinnost konat. Osoby podezřelé z protiprávního jednání mají kromě svých práv také určité povinnosti, například uposlechnout výzev úřední osoby."

Vedení městské policie zdůrazňuje, že každý občan je povinen respektovat zákonná oprávnění strážníka, ať již v podobě prokázání totožnosti nebo uposlechnutí jeho zákonné výzvy.Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat