Magazín 112

  • Hasiči z MS kraje uspěli v anketě Hasič roku 2020
  • Policisté dopadli zloděje, který vykradl 12 objektů
  • Hasiči z MS kraje uspěli v anketě hasič roku 2020
  • Zloděj zametal stopy jako v amerických filmech

Hasiči z MS kraje uspěli v anketě hasič roku 2020

Hasiči z Moravskoslezského kraje uspěli v celostátní anketě hasič roku 2020. Nejnáročnějším zásahem loňského roku byl vyhodnocen tragický požár panelového domu v Bohumíně, oceněn byl ale také Jiří Němčík v kategorii velitel roku a mezi zaměstnanci byla oceněna ekonomka Daniela Budínová.

V anketě Hasič roku za rok 2020 získali zástupci našeho kraje hned tři ocenění. Nejnáročnějším zásahem minulého roku byl požár výškového domu v Bohumíně, při kterém zahynulo 11 lidí, z toho 3 děti. Vzhledem k místu požáru, množství obětí a jeho rychlému rozvoji se jednalo o fyzicky, a především psychicky extrémně náročný zásah.

Radim Kuchař, zástupce ředitele HZS MS kraje: "Dva profesionální hasiči, později podporovaní ještě dalšíma dvěma dobrovolnými hasiči ze Starého Bohumína, předvedli naprosto heroický výkon, který byl na hranici osobního nasazení a později nasadili i vlastní životy přímo při tom zásahu v bytě."

V kategorii velitel roku byl na třetím místě vyhlášen Jiří Němčík, který se vypracoval na vedoucího Integrovaného záchranného systému, je styčný důstojník speciálních odřadů USAR a WASAR, v roce 2014 např. velel při záchranných akcích u povodní v Bosně a Hercegovině. Byl také klíčovým mužem při koordinaci odběrových míst a odběrových týmů v době pandemie.

Jiří Němčík, HZS MS kraji: "Byl jsem morálně ohodnocen za to, co jsem za takřka čtvrtstoletí u hasičského záchranného sboru udělal, takže opravdu mě to potěšilo."

Na třetím místě také skončila – v kategorii „Zaměstnanec roku 2020“ ekonomka Daniela Budinová, která má na starosti rozpočet krajského ředitelství hasičů. 

---

Zloděj zametal stopy jako v amerických filmech

Policisté dopadli zloděje, který našel inspiraci pro zametání stop v amerických filmech. Při výslechu se přiznal ke 12 vykradeným objektům. Mezi nimi byla například hasičská zbrojnice ve Vřesině, kde odcizil radiostanice, čímž hasičům velmi zkomplikoval jejich práci.

Na jaře jsme vám přinesli zprávu o zloději, který paralyzoval dobrovolné hasiče z Vřesiny, když se jim vloupal do zbrojnice. Ukradl totiž vysílačky a pokusil se také vniknout do trezoru, který měli v budově obecní policisté na zbraně. To se mu naštěstí nepovedlo. Hasiči ale museli omezit své nasazení na jednoduché zásahy.  

Stanislav Drastich, velitel JSDH Vřesina: "Jednotka je akce schopna jen velmi omezeně. Zasahovat můžeme pouze u technických záležitostí, ale třeba u požárů a nebo tam, kde je důležitá komunikace, nejsme schopni zasahovat."

Podobných krádeží, kdy zloděj bral na co přišel, zaznamenali policisté v okolí Ostravy více a tak případy začali spojovat. Vloupání se stala v mateřských, základních i středních školách, vykraden byl obecní úřad nebo právě hasičská zbrojnice. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Způsob vloupání byl téměř stejný. Za použití nářadí násilně vniknul do vnitřních prostor, ze kterých měl vzít vše, co našel. Například fotoaparáty, tablety, finanční hotovost, ale také svazky klíčů či násadu na koště. U posledního skutku měl odejít jen s čokoládou."

Policisté už také věděli, jak zloděj přibližně vypadá. Natočila ho totiž kamera. Kulhání je ale nahrané, aby zmátl stopu.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Když věděl, že ho při činu snímá kamerový systém, změnil chůzi a dělal ze sebe postižnou osobu. Ve chvíli, kdy vniknul do vnitřních prostor objektů, tak v několika případech se snažil zamést stopy. Na místě činu rozléval chemikálie nebo čisticí prostředky."

Nakonec ho policisté dopadli. Zjistili, že jde o 33letého muže. Přiznal se k vykradení 12 objektů s celkovou škodou 600 tisíc korun. Hrozí mu 5 let vězení. 

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry