Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín 112

Magazín 112

  • Senioři si mohou požádat o kukátko a řetízek na dveře
  • Na letním koupališti proběhla akce Prázdniny bez úrazu
  • Kylešovičtí dobrovolní hasiči mají novou stanici
  • Sdílená kola mají kvůli zlodějům nově obrněné zámky
  • MP Havířov uspořádala opět střelecké závody

Senioři si mohou požádat o kukátko a řetízek na dveře

Ostrava se dlouhodobě zaměřuje na pomoci seniorům, kteří patří mezi zranitelné skupiny obyvatel. Projekt městské policie a magistrátu jim umožňuje zdarma získat bezpečnostní řetízek a kukátko na dveře.

Paní Krmášková bydlí sama už třetím rokem v Ostravě-Muglinově, protože manžela musela umístit do domova s nepřetržitou péčí. Na svou bezpečnost začala myslet po události, kdy ji vyděsil soused. Uvědomila si, že nemůže otevírat každému. 

Milena Krmášková: "Někdo na mně zazvonil, tak já energicky otevřu a tam stál nepříliš upravený pán, který na mě hrknul: potřebuju prášek na spaní." 

Využila tedy nabídku městské policie, o které se dozvěděla na jedné z besed, které v rámci prevence strážníci pro seniory pořádají.

Miroslav Plaček, ředitel MP Ostrava: "Na seniory míří celá řada projektů realizovaných MP Ostrava. Jedním z nich je i montáž bezpečnostních řetízků a panoramatických kukátek." 

Marek Vajda, strážník preventista MP Ostrava: "Žadatel musí splňovat věkovou hranici 65 let a potom stačí se za námi vypravit na jakoukoliv služebnu nebo na sociální odbor, kteréhokoliv městského obvodu."

Bezpečnostní řetízky a panoramatická kukátka jsou ale jen jedním z mnoha projektů, které cílí na zranitelné skupiny obyvatel.

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Město Ostrava spolu s městskou policií vychází seniorům vstříc a děláme řadu preventivních opatření. Od roku 2005 běží program instalace panoramatických kukátek a řetízků na dveře a za tu dobu této možnosti využilo přes 2700 seniorů:" 

Na prevenci se u ostravské městské policie zaměřuje celý jeden oddíl. Aktuálně je v něm zařazeno 13 strážníků a 12 asistentů prevence kriminality. 

---

Na letním koupališti proběhla akce Prázdniny bez úrazu

Aby prožily děti blížící se prázdniny ve zdraví a bez úrazu setkávají se v Karviné pravidelně se zástupci složek Integrovaného záchranného systému, kteří jim připomínají základní rady v chování na cestách nebo u vody.

Letos se této tradiční a pro děti velmi užitečné akce zúčastnili nejen karvinští předškoláci a školáci, ale přidaly se i školy ze Stonavy a Horní Suché. Na její organizaci se tradičně podílí Základní a Mateřská škola Prameny ve spolupráci se složkami IZS.

Dagmar Czinege, ředitelka ZŠ a MŠ Prameny: “Jsem ráda, že se celý IZS zapojil do této akce, děti se mohou seznámit s tím, jak se bezpečně chovat o prázdninách a to je důležité jak pro rodiny, tak pro nás školy, kdy jezdíme na výlety a potřebujeme, aby ty děti měly nějaké povědomí o tom, jak se chovat.” 

Andrzej Bizoń, náměstek primátora: “Ať už je to na Karvinském moři, na bazénu, na průlezkách, aby se uměly zachovat, když by se eventuelně něco stalo. Jsem moc rád, že děti budou upozorněny na různá rizika, které na ně číhají o prázdninách a doufám, že ty prázdniny budou letos bez úrazu."

Akce byla dvoudenní, na letní koupaliště děti přicházely podle věku, zvlášť mateřské a základní školy.

---

Kylešovičtí dobrovolní hasiči mají novou stanici

Po necelých dvou letech se jednotka dobrovolných hasičů z Opavy-Kylešovic dočkala nové moderní stanice. Ta původní prošla poslední větší rekonstrukcí před zhruba 15 lety. Potřebám hasičů už ale dlouhodobě nevyhovovala. Chyběla zde šatna, školící místnost i zázemí pro cvičení. To už je ale minulostí.

Tam, kde původně stál betonový skelet u Městského dopravního podniku, vyrostla nová hasičská zbrojnice. Kromě budovy přibyly chodníky, parkoviště, kanalizace i oplocení. Stavba byla zahájena na začátku loňského roku a přišla na zhruba 65 milionů korun.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor města Opavy: "Ta stavba trvala necelé dva roky a byla složitá, protože do toho přišly další věci jako byl covid, válka a podobně. Ona samotná ta stavba nebyla jednoduchá. I přes všechno se to ale zvládlo v krásném čase a myslím si, že se to všem, podle návštěvnosti, líbí."

Přemysl Ptášník, velitel JSDH Kylešovice: "Jsou to obrovské prostory. Přicházíme z budovy 13x10 metrů plus mínus a tady máme obrovskou stavbu. Myslím si, že to je naprosto životní milník tady vůbec celého sboru hasičstva."

První patro hasičárny využívá hlavně jednotka. Je vybaveno šatnami, sprchami a také potřebnou pračkou. V garážích pak parkuje hasičská technika: cisternová stříkačka, dopravní automobil i vozík s člunem. V budoucnu by se vozový park mohl rozšířit o velkokapacitní cisternový vůz.

Přemysl Ptášník, velitel JSDH Kylešovice: "Budeme se snažit a dbát na to, ať ten hasič má co nejlepší výbavu, ať opravdu má co nejlepší zázemí ve smyslu toho, že to oblečení bude mít vždy čisté, což jsme doteď neměli."

Do nové budovy se vešly také společenské prostory. Velký konferenční sál pro 60 lidí, který bude jednotka využívat pro schůze, ale i pro výuku hasičského dorostu a také kanceláře a plně vybavené pokoje. Ty jsou určené pro krátkodobé ubytování lidí, kteří například kvůli požáru přišli o střechu nad hlavou.

Přemysl Ptášník, velitel JSDH Kylešovice: "Do teď jsme neměli vůbec kanceláře. Já jsem pracoval pouze z domu, takže jsem vděčný, že mám po dvaceti třech letech kancelář. Moji strojníci, technici můžou také pracovat tady, nemusí z domu řešit hasičskou problematiku."

Ke zrychlení výjezdu jednotky k zásahu pomůže automatizovaný systém, který otevře brány, rozsvítí světla v garážích i šatnách a po odjezdu hasičů dá zase zpět do původní polohy. V případě výpadku proudu je k dispozici vlastní agregát. Slavnostní otevření nové hasičárny si nenechaly ujít stovky lidí. Návštěvníkům byla zpřístupněna veškerá technika i oblečení, do kterého se odvážní navlékli a vyzkoušet si mohli také hasičské dovednosti.

Vojtěch Děkan, člen Opavské liga mladých hasičů: "Bylo tu stanoviště se džberovky, kdy se vlastně návštěvníci museli trefit do takových terčů, aby pak za to dostali odměnu. Pak pexeso a mohli si tu vyzkoušet i oblek a přilbu a takové věci. A samozřejmě prohlédnout si hasičárnu."

Dobrovolný hasičský sbor Kylešovice jezdí ročně ke zhruba 140 výjezdům.

---

Sdílená kola mají kvůli zlodějům nově obrněné zámky

V minulých dvou letech řešili provozovatelé sdílených jízdních kol v Ostravě velký problém s vandaly, kteří rozbíjeli zámky a poškozovali GPS moduly, aby mohli jezdit zdarma. Problém vyřešila až kovová ochrana zámku. Přesto se najdou kutilové, kteří je stále rozbíjejí.

Hlídku strážníků po půlnoci upoutal cyklista na sdíleném kole, který jel po chodníku na ulici Českobratrské v centru Ostravy. Vydali se za ním a zastavili ho, aby provedli kontrolu dokladů. Dobře věděli, že v minulosti se kola stávala cílem vandalů. 

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Vzhledem k tomu, že se cyklista dopustil jízdou po chodníku porušení pravidel silničního provozu, rozhodli se jej strážníci zastavit. Při prohlídce sdíleného jízdního kola však strážníci zjistili, že jízdní kolo má poškozen nejenom GPS modul, ale rovněž i samotný zámek."

Cyklista strážníkům řekl, že takto poškozené kolo mu před chvílí půjčil kamarád a že neví, že se to nesmí. Strážníci případ předali k vyřešení na úřad. Ukázalo se, že je  to jedno z minima kol, které ještě neměly obrněný zámek, které firma Nextbike kvůli vandalům na zámky instalovala. 

Tomáš Karpov, obchodní ředitel společnosti Nextbike: "Zainvestovali jsme do speciálně upravených zámků, které byly implementovány i někde v Německu, kde se řešil stejný problém a všechny zámky jsou vyměněné. Mělo to obrovský vliv." 

Letos strážníci v Ostravě zaregistrovali 7 případů poškozených sdílených kol. Před 2 roky do bylo i 7 za den, takže se kovové brnění zámků osvědčilo. V Ostravě jezdí 1100 kol společnosti Nextbike. 

---

MP Havířov uspořádala opět střelecké závody

Každý policista by měl dobře střílet. Právě tuto dovednost si mohli muži zákona ověřit na střeleckých závodech, které pravidelně pořádá havířovská městská policie.

Po covidové pauze uspořádala havířovská MP opět střelecké závody O pohár primátora města. Jednalo se již o 24. ročník. Dvoučlenná družstva strážníků a policistů si změřili svou přesnost ve třech disciplínách. Při každé záleželo na rychlosti, ale i fyzické zdatnosti.

Bohuslav Muras, ředitel MP Havířov: "Je to soutěž strážníků a policistů jak místních, tak z družebních měst. Máme tady zástupce z Omiše, tak z Jastrzębie-ZdrójMy jsme oslovili více měst tady z okolí. My to neděláme pro celou republiku, oslovujeme tady města v okolí."

Jak předpokládáte, že dopadnou vaši chlapi?

Bohuslav Muras, ředitel MP Havířov: "Zcela otevřeně, já bych byl rád, aby vyhráli, protože celkem držíme tu lajnu, střílejí dobře hoši. Uvidíme, jaká je konkurence. Tři roky jsme se neviděli, takže jsem sám zvědav, jak to bude probíhat.”

Soutěž nebyla určena jen pro policisty, ale o den dříve i pro děti ze základních škol.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "To, že včera se zúčastnily děti je fajn, protože i ty výsledky, o kterých jsem se dneska informoval, tak byly velmi dobré. No a dneska střílí zástupci městských policií z partnerských měst, zástupci naší MP a PČR a já věřím, že naše MP zvítězí. Ty disciplíny, které dnes budou střílet, jsou velmi zajímavé, no a sám jsem zvědavý, jaké ty výsledky dneska budou.”

Jaromír Třetina, strážník MP Havířov: "Před závody máme nějaký trénink, takže odstřílíme si nějaké disciplíny, vyzkoušíme si to. Ostatní kolegové jsou vášnivější střelci, chodí střílet častěji. Já tak moc ne, ale výsledky máme stejné. Doufám, že nám to dneska půjde. Je dobře, že se soutěž obnovila, protože je fajn se setkávat s kolegy z jiných měst. Jsou tady zahraniční účastníci. Člověk si rád popovídá, jak to funguje jinde, jaké mají zkušenosti.”

Václav Antošík, strážník MP Havířov: “Ta první disciplína nebylo to úplně nejlepší, ale stejně, závod končí posledním výstřelem. Takže nebudeme házet flintu do žita. Já jsem sám za sebe spokojený, ale jsou před námi ještě dvě disciplíny. Ostatní střelci střílejí slušně, ale jsme domácí, tak snad to dopadne dobře.”

Pavel Pastrňák, PČR Havířov 3: "Soutěže jsem se prozatím nikdy neúčastnil. Toto je mé první kolo. Každopádně disciplíny byly zajímavé, barvité. Co se týká družby, tak já většinu z těch kolegů potkávám pravidelně ve výkonu, protože jsem zasahující a hlídkující policista. Z kolegy z Polska je velká legrace a doufám, že se budou dít častěji tyto soutěže a družby.”

Nejvíce se na závodech dařilo domácím strážníkům. Družstva obsadila první a druhé místo.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín 112
15. června 2023, 17:44

Senioři si mohou požádat o kukátko a řetízek na dveře

Ostrava se dlouhodobě zaměřuje na pomoci seniorům, kteří patří mezi zranitelné skupiny obyvatel. Projekt městské policie a magistrátu jim umožňuje zdarma získat bezpečnostní řetízek a kukátko na dveře.

Paní Krmášková bydlí sama už třetím rokem v Ostravě-Muglinově, protože manžela musela umístit do domova s nepřetržitou péčí. Na svou bezpečnost začala myslet po události, kdy ji vyděsil soused. Uvědomila si, že nemůže otevírat každému. 

Milena Krmášková: "Někdo na mně zazvonil, tak já energicky otevřu a tam stál nepříliš upravený pán, který na mě hrknul: potřebuju prášek na spaní." 

Využila tedy nabídku městské policie, o které se dozvěděla na jedné z besed, které v rámci prevence strážníci pro seniory pořádají.

Miroslav Plaček, ředitel MP Ostrava: "Na seniory míří celá řada projektů realizovaných MP Ostrava. Jedním z nich je i montáž bezpečnostních řetízků a panoramatických kukátek." 

Marek Vajda, strážník preventista MP Ostrava: "Žadatel musí splňovat věkovou hranici 65 let a potom stačí se za námi vypravit na jakoukoliv služebnu nebo na sociální odbor, kteréhokoliv městského obvodu."

Bezpečnostní řetízky a panoramatická kukátka jsou ale jen jedním z mnoha projektů, které cílí na zranitelné skupiny obyvatel.

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Město Ostrava spolu s městskou policií vychází seniorům vstříc a děláme řadu preventivních opatření. Od roku 2005 běží program instalace panoramatických kukátek a řetízků na dveře a za tu dobu této možnosti využilo přes 2700 seniorů:" 

Na prevenci se u ostravské městské policie zaměřuje celý jeden oddíl. Aktuálně je v něm zařazeno 13 strážníků a 12 asistentů prevence kriminality. 

---

Na letním koupališti proběhla akce Prázdniny bez úrazu

Aby prožily děti blížící se prázdniny ve zdraví a bez úrazu setkávají se v Karviné pravidelně se zástupci složek Integrovaného záchranného systému, kteří jim připomínají základní rady v chování na cestách nebo u vody.

Letos se této tradiční a pro děti velmi užitečné akce zúčastnili nejen karvinští předškoláci a školáci, ale přidaly se i školy ze Stonavy a Horní Suché. Na její organizaci se tradičně podílí Základní a Mateřská škola Prameny ve spolupráci se složkami IZS.

Dagmar Czinege, ředitelka ZŠ a MŠ Prameny: “Jsem ráda, že se celý IZS zapojil do této akce, děti se mohou seznámit s tím, jak se bezpečně chovat o prázdninách a to je důležité jak pro rodiny, tak pro nás školy, kdy jezdíme na výlety a potřebujeme, aby ty děti měly nějaké povědomí o tom, jak se chovat.” 

Andrzej Bizoń, náměstek primátora: “Ať už je to na Karvinském moři, na bazénu, na průlezkách, aby se uměly zachovat, když by se eventuelně něco stalo. Jsem moc rád, že děti budou upozorněny na různá rizika, které na ně číhají o prázdninách a doufám, že ty prázdniny budou letos bez úrazu."

Akce byla dvoudenní, na letní koupaliště děti přicházely podle věku, zvlášť mateřské a základní školy.

---

Kylešovičtí dobrovolní hasiči mají novou stanici

Po necelých dvou letech se jednotka dobrovolných hasičů z Opavy-Kylešovic dočkala nové moderní stanice. Ta původní prošla poslední větší rekonstrukcí před zhruba 15 lety. Potřebám hasičů už ale dlouhodobě nevyhovovala. Chyběla zde šatna, školící místnost i zázemí pro cvičení. To už je ale minulostí.

Tam, kde původně stál betonový skelet u Městského dopravního podniku, vyrostla nová hasičská zbrojnice. Kromě budovy přibyly chodníky, parkoviště, kanalizace i oplocení. Stavba byla zahájena na začátku loňského roku a přišla na zhruba 65 milionů korun.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor města Opavy: "Ta stavba trvala necelé dva roky a byla složitá, protože do toho přišly další věci jako byl covid, válka a podobně. Ona samotná ta stavba nebyla jednoduchá. I přes všechno se to ale zvládlo v krásném čase a myslím si, že se to všem, podle návštěvnosti, líbí."

Přemysl Ptášník, velitel JSDH Kylešovice: "Jsou to obrovské prostory. Přicházíme z budovy 13x10 metrů plus mínus a tady máme obrovskou stavbu. Myslím si, že to je naprosto životní milník tady vůbec celého sboru hasičstva."

První patro hasičárny využívá hlavně jednotka. Je vybaveno šatnami, sprchami a také potřebnou pračkou. V garážích pak parkuje hasičská technika: cisternová stříkačka, dopravní automobil i vozík s člunem. V budoucnu by se vozový park mohl rozšířit o velkokapacitní cisternový vůz.

Přemysl Ptášník, velitel JSDH Kylešovice: "Budeme se snažit a dbát na to, ať ten hasič má co nejlepší výbavu, ať opravdu má co nejlepší zázemí ve smyslu toho, že to oblečení bude mít vždy čisté, což jsme doteď neměli."

Do nové budovy se vešly také společenské prostory. Velký konferenční sál pro 60 lidí, který bude jednotka využívat pro schůze, ale i pro výuku hasičského dorostu a také kanceláře a plně vybavené pokoje. Ty jsou určené pro krátkodobé ubytování lidí, kteří například kvůli požáru přišli o střechu nad hlavou.

Přemysl Ptášník, velitel JSDH Kylešovice: "Do teď jsme neměli vůbec kanceláře. Já jsem pracoval pouze z domu, takže jsem vděčný, že mám po dvaceti třech letech kancelář. Moji strojníci, technici můžou také pracovat tady, nemusí z domu řešit hasičskou problematiku."

Ke zrychlení výjezdu jednotky k zásahu pomůže automatizovaný systém, který otevře brány, rozsvítí světla v garážích i šatnách a po odjezdu hasičů dá zase zpět do původní polohy. V případě výpadku proudu je k dispozici vlastní agregát. Slavnostní otevření nové hasičárny si nenechaly ujít stovky lidí. Návštěvníkům byla zpřístupněna veškerá technika i oblečení, do kterého se odvážní navlékli a vyzkoušet si mohli také hasičské dovednosti.

Vojtěch Děkan, člen Opavské liga mladých hasičů: "Bylo tu stanoviště se džberovky, kdy se vlastně návštěvníci museli trefit do takových terčů, aby pak za to dostali odměnu. Pak pexeso a mohli si tu vyzkoušet i oblek a přilbu a takové věci. A samozřejmě prohlédnout si hasičárnu."

Dobrovolný hasičský sbor Kylešovice jezdí ročně ke zhruba 140 výjezdům.

---

Sdílená kola mají kvůli zlodějům nově obrněné zámky

V minulých dvou letech řešili provozovatelé sdílených jízdních kol v Ostravě velký problém s vandaly, kteří rozbíjeli zámky a poškozovali GPS moduly, aby mohli jezdit zdarma. Problém vyřešila až kovová ochrana zámku. Přesto se najdou kutilové, kteří je stále rozbíjejí.

Hlídku strážníků po půlnoci upoutal cyklista na sdíleném kole, který jel po chodníku na ulici Českobratrské v centru Ostravy. Vydali se za ním a zastavili ho, aby provedli kontrolu dokladů. Dobře věděli, že v minulosti se kola stávala cílem vandalů. 

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Vzhledem k tomu, že se cyklista dopustil jízdou po chodníku porušení pravidel silničního provozu, rozhodli se jej strážníci zastavit. Při prohlídce sdíleného jízdního kola však strážníci zjistili, že jízdní kolo má poškozen nejenom GPS modul, ale rovněž i samotný zámek."

Cyklista strážníkům řekl, že takto poškozené kolo mu před chvílí půjčil kamarád a že neví, že se to nesmí. Strážníci případ předali k vyřešení na úřad. Ukázalo se, že je  to jedno z minima kol, které ještě neměly obrněný zámek, které firma Nextbike kvůli vandalům na zámky instalovala. 

Tomáš Karpov, obchodní ředitel společnosti Nextbike: "Zainvestovali jsme do speciálně upravených zámků, které byly implementovány i někde v Německu, kde se řešil stejný problém a všechny zámky jsou vyměněné. Mělo to obrovský vliv." 

Letos strážníci v Ostravě zaregistrovali 7 případů poškozených sdílených kol. Před 2 roky do bylo i 7 za den, takže se kovové brnění zámků osvědčilo. V Ostravě jezdí 1100 kol společnosti Nextbike. 

---

MP Havířov uspořádala opět střelecké závody

Každý policista by měl dobře střílet. Právě tuto dovednost si mohli muži zákona ověřit na střeleckých závodech, které pravidelně pořádá havířovská městská policie.

Po covidové pauze uspořádala havířovská MP opět střelecké závody O pohár primátora města. Jednalo se již o 24. ročník. Dvoučlenná družstva strážníků a policistů si změřili svou přesnost ve třech disciplínách. Při každé záleželo na rychlosti, ale i fyzické zdatnosti.

Bohuslav Muras, ředitel MP Havířov: "Je to soutěž strážníků a policistů jak místních, tak z družebních měst. Máme tady zástupce z Omiše, tak z Jastrzębie-ZdrójMy jsme oslovili více měst tady z okolí. My to neděláme pro celou republiku, oslovujeme tady města v okolí."

Jak předpokládáte, že dopadnou vaši chlapi?

Bohuslav Muras, ředitel MP Havířov: "Zcela otevřeně, já bych byl rád, aby vyhráli, protože celkem držíme tu lajnu, střílejí dobře hoši. Uvidíme, jaká je konkurence. Tři roky jsme se neviděli, takže jsem sám zvědav, jak to bude probíhat.”

Soutěž nebyla určena jen pro policisty, ale o den dříve i pro děti ze základních škol.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "To, že včera se zúčastnily děti je fajn, protože i ty výsledky, o kterých jsem se dneska informoval, tak byly velmi dobré. No a dneska střílí zástupci městských policií z partnerských měst, zástupci naší MP a PČR a já věřím, že naše MP zvítězí. Ty disciplíny, které dnes budou střílet, jsou velmi zajímavé, no a sám jsem zvědavý, jaké ty výsledky dneska budou.”

Jaromír Třetina, strážník MP Havířov: "Před závody máme nějaký trénink, takže odstřílíme si nějaké disciplíny, vyzkoušíme si to. Ostatní kolegové jsou vášnivější střelci, chodí střílet častěji. Já tak moc ne, ale výsledky máme stejné. Doufám, že nám to dneska půjde. Je dobře, že se soutěž obnovila, protože je fajn se setkávat s kolegy z jiných měst. Jsou tady zahraniční účastníci. Člověk si rád popovídá, jak to funguje jinde, jaké mají zkušenosti.”

Václav Antošík, strážník MP Havířov: “Ta první disciplína nebylo to úplně nejlepší, ale stejně, závod končí posledním výstřelem. Takže nebudeme házet flintu do žita. Já jsem sám za sebe spokojený, ale jsou před námi ještě dvě disciplíny. Ostatní střelci střílejí slušně, ale jsme domácí, tak snad to dopadne dobře.”

Pavel Pastrňák, PČR Havířov 3: "Soutěže jsem se prozatím nikdy neúčastnil. Toto je mé první kolo. Každopádně disciplíny byly zajímavé, barvité. Co se týká družby, tak já většinu z těch kolegů potkávám pravidelně ve výkonu, protože jsem zasahující a hlídkující policista. Z kolegy z Polska je velká legrace a doufám, že se budou dít častěji tyto soutěže a družby.”

Nejvíce se na závodech dařilo domácím strážníkům. Družstva obsadila první a druhé místo.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/magazin-112/magazin-112-15-06-2023-17-44