Magazín 112

  • V celém MS kraji přibývá pádů z výšek
  • První pomoc po pádu z výšky
  • Dopravně bezpečnostní akce zaměřená na rychlost

V celém MS kraji přibývá pádů z výšek

Stejně jako každý rok v tomto období přibývá zdravotnickým záchranářům práce s se zraněnými po pádech z výšky. Nejčastěji jde o úrazy při česání ovoce a nebo také při nejrůznějších kutilských opravách na domech. Pády z výšky mohou skončit těžkými úrazy nebo i smrtí.

Začala sklizeň ovoce ze stromů. V současné době jde především o třešně, které mají velmi křehké větve. Lidé mají dovolené a tak se vrhli na odkládané opravy na domech. Lezou na střechy, opravují okapy, natírají zdi. Samozřejmě všechno ze žebříků. To vše sebou přineslo i zvýšené množství pádů z výšek. V sobotu museli zdravotníci ke dvěma vážným úrazům.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Před sedmnáctou hodinou došlo v obci Bítov k pádu devětasedmdesátiletého muže ze čtyřmetrové výšky, když trhal ovoce. Přivodil si poranění hrudníku a horní končetiny. Po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče jej pozemní tým přepravil do ostravské Fakultní nemocnice. Později zasahovali záchranáři u obdobné události v Krmelíně. Šestapadesátiletý muž spadl při prořezávání stromu. Utrpěl otřes mozku a poranění v oblasti zad."

O týden dříve pak například v Lhotce spadl při rekonstrukci domu z půdy 56letý muž. Vrtulník ho v kritickém stavu přepravil do nemocnice. Při podobných úrazech je důležitá rychlá pomoc zdravotníků. Není vhodné se zraněnými příliš hýbat.

Petr Jaššo, ZZS MS kraje: “Pokud postižený nereaguje, je nutné ho šetrně přetočit na záda a to s fixací hlavy a těla, tak abychom ho přetáčeli v jedné rovině. Většinou je ale pacient při vědomí. To je pak nejlepší s ním nemanipulovat a přivolat záchrannou službu.”

Zdravotníci nabádají k co největší opatrnosti. Obzvláště senioři by si měli dát velký pozor, protože se jim může ve výšce zatočit hlava. Žebříky by měly být pevně ustavené a nejlepší je, když je další člověk ještě zajišťuje.

Dopravně bezpečnostní akce zaměřená na rychlost

Policistům došla trpělivost s řidiči, kteří překračují rychlost jízdy na Místecké ulici v Ostravě a proto v úterý realizovali velkou akci. Jen v průběhu první hodiny zastavili 40 vozidel, která překročila povolenou rychlost. Někteří řidiči přijdou i o své průkazy.

Jedním z největších nešvarů, se kterým se potýká dopravní policie je nedodržování nejvyšší povolené rychlosti. Jistě jste si všimli, že řidič, který dodržuje padesátku v obci v podstatě brzdí provoz. Policie v MS kraji se proto na tento přestupek zaměřila a do dopravní akce investovala velké množství aut i lidí. Vybrána byla Místecká ulice v Ostravě, kde je povolená osmdesátka.

vysílačka: "Modré, staré Mondeo v kombíku, registračka 9 Tamara 9, rychlost 113 km za hodinu."

Dva radary na mostě měřily rychlost aut a informace o hříšnících okamžitě posílali policisté svým kolegům do aut. O několik set metrů dále stála vozidla, připravená stíhat a zastavit tyto řidiče.

Po hodině už policisté měli zaevidováno 40 přestupků. Nejvyšší naměřená rychlost v osmdesátce byla 137 a tento řidič zcela jistě přijde o řidičák.

Petr Štencel, vedoucí dopravní policie MS kraje: "Na místě můžeme uložit pokutu do 5 tisíc korun. Pokud to jde do správního řízení, protože je to velká rychlost, tak je tam sankce 5 - 10 tisíc korun, plus zákaz řízení na půl roku až rok."

Tomáš Kužel, ředitel PČR MS kraje: "Někteří řidiči nabyli dojmu, že policie přestala kontrolovat bezpečnost a plynulost silničního provozu, konkrétně rychlost. Proto jsme tedy namátkou udělali několik bezpečnostních akcí."

Podobné akce budou policisté opakovat po celé prázdniny, takže uberte plyn a buďte pozorní.

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat