Kvůli covidu přibývá výjezdů zdravotnické záchranné služby
Zdravotnická záchranná služba MS kraje musí v posledních dnech častěji vyjíždět. Přibylo totiž pacientů s covidem, kteří si zavolají záchranku, protože se jejich stav zhoršuje. Každý takový zásah je mnohem delší, než je běžné, protože je nutná dekontaminace posádky a i sanitky. Podobná je situace v celé zemi.
Zdravotnická záchranná služba MS kraje má dlouhodobě každý den přibližně 350 výjezdů. V Posledních dnech se ale stejně jako i ve zbytku země počet zvýšil až na 400 výjezdů za 24 hodin. Zvýšení se pohybuje mezi 10 - 15 procenty.
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Ze zmíněného množství řešených událostí jde denně o pět desítek pacientů, k nimž posádky ZZS MSK vyjíždějí již jako ke Covid pozitivním, především z důvodu zhoršení jejich zdravotního stavu."
To bohužel také znamená mnohem delší dobu zásahu. Celý zásahový tým totiž pracuje ve speciálních oblecích a ochranných pomůckách. Vše se pak musí dekontaminovat a to včetně zásahového vozidla. Záchranáři také spolupracují transportech covid pozitivních pacientů mezi nemocnicemi sanitkami i vrtulníky.
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Z důvodu zvýšeného počtu tzv. sekundárních transportů byl provoz v Ostravě posílen o posádku určenou právě pro tyto účely."
Aktuálně jsou k dispozici navíc využívány také čtyři pohotovostní týmy specificky určené pro zásahy u covid pozitivních pacientů.
Od začátku roku policisté v Ostravě zajistili 5 varen drog
Drogové podsvětí v Ostravě dostává jednu tvrdou ránu za druh ou. Specialisté z toxi týmu už od začátku roku zlikvidovali 5 varen pervitinu a za mřížemi v této souvislosti skončilo 23 lidí. Všechny drogové gangy byly dobře organizované a varny neustále stěhovaly.
Přímo při výrobě pervitinu zadrželi v únoru členové ostravského toxi týmu gang 6 osob. 51letý šéf jednu ženu a čtyři muže řídil. Role měli všichni přesně dané. Varny několikrát stěhovali po různých pronajatých bytech v celém městě.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Každý z organizované skupiny měl svou roli při výrobě či prodeji drog. Následný prodej šel za mužem ve věku 51, který trestnou činnost organizoval a řídil. Ze sousedního státu si měli opatřit farmaceutické přípravky, které následně použili k výrobě pervitinu. Od října 2020 do zadržení bylo prokázáno, že důvodně obvinění měli vyrobit minimálně 900g pervitinu."
Podobných případů už policisté řešili v prvních dvou měsících tohoto roku 5. 23 Osob je stíháno a ve vazbě zůstává 9 podezřelých. Při domovních prohlídkách bylo zajištěno mnoho věcí, které jsou k výrobě pervitinu potřeba. laboratorní sklo, chemikálie a také například 6 tisíc tablet léku, ze kterého se droga vaří. Tablety se dovážejí z Polska.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Pachatelé byli ve všech případech obviněni ze spáchání zvlášť závažného zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, za který jim hrozí až 10 let vězení."
Jeden z gangů prodával pervitin v sociálně vyloučených lokalitách Ostravy Přívozu a Hrušova. Díky dobré spolupráci s vězeňskou službou se podařilo zadokumentovat také distribuci drog do věznice Heřmanice. v Loňském roce bylo v Ostravě odhaleno 15 varen.
V Krmelíně se stala tragická dopravní nehoda
Ve čtvrtek se v obci Krmelín stala tragická dopravní nehoda. Řidič osobního vozu z neznámých příčin přejel do protisměru, kde se čelně srazil s jiným osobním autem. Jeho spolujezdkyně byla na místě mrtvá.
Nehoda se stala chvíli před 11 hodinou na ulici Brušperská mezi Krmelínem a Brušperkem. 78letý řidič osobního auta Peugeot přejel do protisměru, kde zrovna projíždělo vozidlo Audi. Čelní srážce už jeho 28letá řidička nedokázala zabránit.
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "V jednom z havarovaných vozidel zůstala zaklíněná pětasedmdesátiletá žena. Po vyproštění zasahující lékař zjistil, že došlo k selhání jejího dýchání i krevního oběhu. Záchranáři proto ihned započali s rozšířenou resuscitací. Přes půl hodiny trvající snahu o záchranu musel lékař ZZS nakonec ukončit a konstatovat smrt."
Z vyprošťováním zraněných museli pomáhat hasiči, kteří se před příjezdem zdravotnické záchranné služby starali i o předlékařskou pomoc. Pomáhali i s následným ošetřováním a transportem do vrtulníku. Dorazili samozřejmě také policisté, aby objasnili příčinu srážky a určili viníka.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Z předběžně zjištěných informací vyplývá, že řidič osobního vozidla Peugeot, z dosud nezjištěného důvodu přejel do protisměru vozovky, čímž došlo ke střetu projíždějícího vozidla Audi, které řídila žena. Ve vozidle Peugeot také cestovala spolujezdkyně, která na místě dopravní nehody svému zranění podlehla. Vyšetřováním nehodového děje, příčin a okolnostmi nehody se nyní policisté zabývají."
Žena, která při nehodě zahynula, byla manželkou řidiče Peugeotu. Proč náhle vjel do protisměru snad zjistí policie. Je možné, že měl zdravotní problémy, nebo se pouze plně nevěnoval řízení. V tuto chvíli nelze vyloučit ani technickou závadu vozu.
Dobrovolní hasiči ze Slezské Ostravy dostali nové vybavení
Pět jednotek dobrovolných hasičů, které spadají pod Slezsku Ostravu získalo od radnice nové vybavení. Hasiči dostali speciální přilby a zásahové obleky za 410 tisíc korun. Obvod společně s městem Ostrava také pravidelně investují do rekonstrukcí hasičských zbrojnic.
Nové vybavení převzali zástupci dobrovolných hasičů z Muglinova, Antošovic, Heřmanic, Koblova a Kunčiček přímo od starosty Slezské Ostravy.
Zdeněk Gvuzď, starosta SDH Muglinov: "To staré vybavení, které doteďka máme, tak už nesplňuje normy, které musíme mít u zásahu. Takže vlastně je to kvůli bezpečí a ochraně vlastně osoby."
Pět jednotek si mezi sebou rozdělí 20 speciálních přileb se svítilnami a 10 zásahových obleků. Jejich pořízení vyšlo na 410 tisíc korun.
Zdeněk Gvuzď, starosta SDH Muglinov: "My jsme strašně rádi za tady toto, co se nám dostává a momentálně teď když přijdeme na obec, tak nemáme s ničím vůbec problémy, že by nám nevyhověli."
Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: "Jen za loňský rok nás činnost jednotek sboru dobrovolných hasičů vyšla na 3,5 milionu korun. Já jsem proto rád, že se i letos podařilo dohodnout s městem Ostrava na tom, že právě město na činnost dobrovolných hasičů částečně přispěje, tak aby mohli své úkoly zajišťovat co nejlépe."
Další náklady na činnost jednotek nese přímo i Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje. Dobrovolní hasiči pomáhají u požárů, nehod a řady technických zásahů. Každá jednotka má většinou své specifické předurčení.
Zdeněk Gvuzď, starosta SDH Muglinov: "My teda v Muglinově jsme předurčení přes léto na likvidaci obtížného hmyzu, teď jsme nově předurčení na tu koronu, takže jezdíme dezinfikovat. No a za loňský rok jsme měli nějakých 160 výjezdů."
Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: "Město společně s obvodem také pravidelně investují do hasičských zbrojnic. Z těch posledních akcí stojí za to určitě zmínit novou hasičskou zbrojnici právě tady v Muglinově a v současné době připravujeme rekonstrukci hasičské zbrojnice v Heřmanicích."
Všechny jednotky získaly už v minulosti od obvodu i automatické externí defibrilátory, které umí při resuscitaci zachránit lidský život.
Pohotoví policisté zabránili v Michálkovicích explozi domu
Pohotoví policisté zabránili v Ostravě explozi domu. Hlídka byla nejprve vyslána kvůli napadení dvou žen, ale když dojeli na místo zjistili, že se násilník zamkl v bytě a pustil plyn. Po rychlé evakuaci dalších obyvatel domu, policisté vyrazili dveře a muže zneškodnili.
Bylo krátce po 21 hodině, když na tísňové lince policie přijal operační důstojník telefonát vystrašené ženy, že na ulici v Michálkovicích nějaký muž mlátí matku s dcerou.
telefonát na tísňovou linku: "Chtěla bych nahlásit, že tady nějaký muž bije dvě ženy, dceru a matku a ti lidi tam úplně řvou."
Policisté okamžitě spěchali na místo. Na ulici u činžovního domu ležela zraněná 38letá žena a její 18letá dcera jim vysvětlila, že že je zmlátil matčin přítel a že utekl do podkrovního bytu domu. To už na policisty začal muž řvát z okna.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Muž začal na policisty vulgárně pokřikovat a vyhrožovat sebepoškozením a zabitím ostatních."
Dokonce z okna hodil kuchyňský nůž, ale nikoho netrefil. Policisté si pro muže šli do domu a už na chodbě ucítili plyn. Na výzvy nereagoval a tak vyrazili dveře. Muž stál u sporáku, ze kterého uřezal hadici pro přívod plynu. Tu před nimi zapálil přesto, že unikající plyn mohl okamžitě explodovat. Policisté muže zadrželi, plyn zastavili a evakuovali 10 dalších osob z domu.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Komisař 2. oddělení obecné kriminality Městského ředitelství Ostrava zahájil trestní stíhání a obvinil muže pro podezření ze spáchání zločinu obecného ohrožení."
Soudce 36letého muže vzal do vazby. V případě prokázání viny mu hrozí až 8 let vězení.
Redakčně upraveno / zkráceno.