Magazín 112

  • Evropský den proti vloupání
  • Rady policejní preventistky proti vloupání do domu a bytu
  • Hudba Hradní stráže a PČR poděkovala IZS
  • Obyvatele Oder vyděsil žlutý mrak z chemičky

Evropský den proti vloupání

Na středu 17. června v letošním roce připadl Evropský den proti vloupání a proto vám chceme připomenout pár důležitých zásad, aby jste se nestali obětí zločinu. Obzvláště v této době, kdy začínají dovolené, je totiž důležité pořádně zabezpečit svůj majetek.

Kriminalisté vyšetřují na Frýdeckomístecku od víkendu dvě podobné události. Jde o krádeže v rodinných domcích a v obou případech to majitelé zlodějům velmi usnadnili. Nemuseli totiž nic páčit ani rozbíjet.

Karolína Bělunková, mluvčí PČR Frýdek-Místek: "V obou případech se pachatel do vnitřních prostor rodinných domů dostal přes neuzamčené vstupní dveře. V jednom případě dokonce využil klíče, který majitelka nechala položený na rohožce před dveřmi. Odcizeny byly doklady, finance i zlaté šperky."

Podobných případů bude v tomto období přibývat. Lidé budou odjíždět na dovolenou, často jsou na zahradě a nechávají neuzamčené dveře domu. Zloději využijí každou příležitost. Proto se snažte být zodpovědní a chraňte svůj majetek.

Martina Jablońská, oddělení prevence PČR MS kraje: "Samozřejmostí je zamykání dveří. Nestačí už ale obyčejný zámek. Na trhu je velká škála bezpečnostních dveří, bezpečnostních zámků, řetízků a dalších bezpečnostních prvků. Před odjezdem na dovolenou byste měli zkontrolovat okna a pokud máte lodžii i tyto uzamkněte."

Podobné zásady platí i u rekreačních objektů. Pokud odjíždíte z chaty, pečlivě ukliďte ze zahrady vše, co se dá ukrást. Okna zabezpečte nejlépe okenicemi a dveře pořádně zamkněte. Dobré také je, domluvit se se sousedy, aby vám na chatu dohlédli.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hudba Hradní stráže a PČR poděkovala IZS

Z areálu Integrovaného výjezdového centra v Ostravě - Zábřehu se mimořádně neozývalo houkání sirén, ale hudba. Záchranářům totiž přijela poděkovat Hudba hradní stráže a Policie ČR za jejich nasazení během pandemie.

Hudba Hradní stráže a Policie ČR přijela 12. června do Ostravy, aby krátkým koncertem vyjádřila poděkování a úctu lidem, kteří v boji s pandemií při výkonu svého povolání často riskovali vlastní zdraví. Před integrovaným výjezdovým centrem se tak sešli zdravotníci, vojáci, hasiči i hygienici a celníci.

Tomáš Kužel, ředitel PČR MS kraje: "Tato výborná a netradiční iniciativa Hudby hradní stráže a PČR má v této době smysl. Můžeme se v této době nadýchnout, můžeme si říct, co jsme udělali špatně, co bychom udělali lépe."

Posádky zdravotnické záchranné služby MS kraje měly v péči téměř čtyři stovky nemocných s Covid-19 nebo s podezřením na toto onemocnění a účastnili se více než pěti tisíc odběrů u potenciálně nakažených.

Roman Gřegoř, ředitel ZZS MS kraje: "Moji lidé si to jednoznačně zaslouží. Odvedli hodně práce a to nejen vlastní neodkladnou péči, ale i to, co nám moc nepřísluší - testování a organizace testů."

Hasiči v prvních týdnech zabezpečovali také distribuci ochranných prostředků a i při běžných zásazích se setkávali s nakaženými osobami. Mnoho z nich také skončilo v karanténě.

Vladimír Vlček, ředitel HZS MS kraje: "Tento počin byl výjimečný. Poděkování si zaslouží nejen hasiči, ale všichni ti, kteří na opatřeních participovali."

Po skončení koncertu ještě Hudba Hradní stráže Policie ČR spěchala do Fakultní nemocnice Ostrava, kde zahrála zdravotníkům.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Obyvatele Oder vyděsil žlutý mrak z chemičky

V pátek ráno vyděsil obyvatele Oder žlutý mrak nad chemičkou Christeyns. Město okamžitě vyhlásilo zákaz vycházení a na místo vyrazili protichemické jednotky hasičů. Podle podnikových odborníků při manipulaci s chemickými látkami došlo k neočekávané reakci, ale barevný mrak prý nebyl nebezpečný lidskému zdraví.

Tento pohled se naskytl obyvatelům Oder v pátek v 6 hodin ráno. Nad areálem chemičky Christeyns se vznášel velký žlutý mrak. Z místního rozhlasu městského úřadu se brzy ozvalo varování, aby lidé nevycházeli a na místo byly vyslány chemické jednotky hasičů. Ty musely zasahovat ve speciálních oblecích. Nikdo netušil o jakou látku jde.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: "Vytáhli jsme z haly kontejner, ve kterém došlo k reakci zatím neznámých látek, naředili a postupně celou halu odvětráváme."

Od podnikové chemičky se hasiči dozvěděli, že plyn vznikl při mísení kyseliny mravenčí a dusičné. V továrně se totiž vyrábí mimo jiné čistící a desinfekční prostředky. Nikdo prý netuší, proč takto chemikálie reagovaly. Ohrožení obyvatel chemickou látkou v ovzduší vyšetřují i policisté.

René Černohorský, mluvčí PČR Nový Jičín: "Doposud bylo zjištěno, že dým vznikl při výrobě desinfekčních prostředků, když byly míseny jednotlivé kyseliny a chemické sloučeniny. Přítomný firemní chemik policistům řekl, že při reakci vznikl plyn dusíku, který není zdraví škodlivý."

Zaměstnanci včas opustili prostory, kde se chemikálie držela. Nikdo prý nemá žádné zdravotní problémy. Co se vlastně při míchání chemikálií stalo budou nyní muset zjistit experti. V Odrách a okolí jsou měřeny koncentrace v ovzduší, ale vše je prý v pořádku.

Redakčně upraveno / zkráceno. Mohlo by Vás také zajímat