Magazín 112

  • Záchranka dá zraněnému krev už ve vrtulníku
  • KACPU v Ostravě se bude stěhovat
  • Kriminalisté zadrželi zloděje jízdních kol
  • V přehradě Baška na Frýdecko-Místecku se utopil senior
  • Asistenční centrum pro uprchlíky se bude stěhovat
  • V přehradě Baška na Frýdeckomístecku se utopil senior

Záchranka dá zraněnému krev už ve vrtulníku

Záchranná služba MS kraje zavádí převratnou novinku a jako druhá v zemi bude dávat těžce zraněným pacientům krev už na palubě vrtulníku. Značně to zvyšuje jejich šanci na přežití. Inspirace k této metodě pochází z americké armády.

Zdravotnická záchranná služba MS kraje patří k nejlepším v zemi a stále se snaží zlepšovat a modernizovat své postupy podle nejnovějších lékařských trendů a poznatků. Jako druhá v zemi po Hradci Králové proto zavádí podávání krve už na palubě vrtulníku. 

David Holeš, primář ZZS MS kraje: „Použití krve v terénu bylo přitom ještě před dvěma lety určeno výhradně pro vojenské zdravotnictví. Studie zjišťující přežití těžce zraněných vojáků ve válečných konfliktech ukázaly, že ideální čas pro zahájení aplikace krve je asi 15 minut po závažném úraze. Proto má tato metoda i jednoznačné uplatnění v podmínkách přednemocniční péče v Evropě, kde se průměrný čas předání pacienta do traumacentra pohybuje kolem 60 minut."

Zavedení této novinky předcházela dlouhá a pečlivá příprava a také velmi úzká spolupráce s Krevním centrem FNO, které musí krev pro účely záchranné služby speciálně připravena.  

Zuzana Čermáková, primářka Krevního centra FN Ostrava: „Používá se univerzální krev skupiny 0, Rh negativní, ochuzená o bílé krvinky. Pacienti tak dostávají zpět tekutinu, jejíž složení se co nejvíce blíží krvi, kterou po úrazu ztratili."

Roman Gřegoř, ředitel ZZS MS kraje: "Z dosavadních zkušeností lze předpokládat, že vhodnými příjemci této metody léčby přímo na místě zásahu a během transportu vrtulníkem, se stane v našem kraji skupina asi 20 pacientů rok.

Je také prokázáno, že čím dříve je zahájeno podávání krve, tím menší je u daného pacienta celková potřeba krevních derivátů později v nemocnici.

---

KACPU v Ostravě se bude stěhovat

Krajské asistenční centrum pro uprchlíky na Černé louce v Ostravě se bude zavírat. V současné době už je příliv Ukrajinců nižší a tak budou stačit menší prostory. Centrum se proto přestěhuje do objektu na ulici Dr. Malého, který nyní funguje jako ubytovna.

Asistenční centrum na Černé louce v Ostravě, které už od 8. března fungovalo jako první kontaktní místo pro uprchlíky z Ukrajiny, se bude stěhovat. Centrum bylo schopno v době největšího náporu zvládnout téměř tisícovku uprchlíků denně. Nyní jich přichází kolem 50 za 24 hodin a prostory na výstavišti jsou zbytečně velké. Úplně rušit se ale zatím nebude.

Ivo Vondrák,  hejtman MS kraje: "Vytvoříme nové KACPU v prostorách, které budou menší, to znamená efektivnější. Samozřejmě chceme zajistit, aby všechny služby, které potřebujeme, byly na jednom místě. Bráníme se tomu, abychom těch 50 uprchlíků denně nechali na ulicích, aby pobíhali mezi cizineckou policií, mezi pojišťovnami a mezi body, kde se bude zajišťovat ubytování."

V MS kraji se dosud zaregistrovalo téměř 22 900 uprchlíků z Ukrajiny. Pomocí systému HUMPO je v kraji ubytováno 6981 utečenců. Neexistuje ale žádná evidence, kolik Ukrajinců už se vrátilo a kolik ji zůstává u nás. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Stále platí, že nemáme problém s tím lidi ubytovat. Ještě pořád jsme v situaci, kdy máme místa dost, je teď řádově asi 3000 míst, kde bychom je mohli ubytovat."

Poskytovatelům ubytování už kraj jako kompenzační příspěvky vyplatil 92 milionů korun, kromě toho na uprchlickou krizi vynaložil přes 30 milionů korun. Na dotaci od státu krajský úřad stále čeká marně. 

---

Kriminalisté zadrželi zloděje jízdních kol

Nyní potěšíme obyvatele Frýdku-Místku. Policistům se v minulých dnech podařilo zadržet hned dva zloděje, kteří kradli v tomto městě především jízdní kola ze sklepů i stojanů venku. Občas ale ukradli i něco jiného.

Krádeže kol jsou pro zloděje bohužel lukrativní, protože jsou poměrně drahá a lidé je často nechávají bez dozoru. Běžný zámek pak před zloději neobstojí, jak můžete vidět na videozáznamu jednoho z případů ve Frýdku-Místku. Toto je ale jen jedna z 12 krádeží 39letého zloděje. 

Kateřina Kubzová, mluvčí PČR Frýdek-Místek: "39letý muž se měl v průběhu posledních dvou měsíců ve 12 případech vloupat do sklepních prostor či koloven bytových domů jak ve Frýdku-Místku, tak i v Ostravě. V dalším případě pak měl odcizit jízdní kolo přímo ze stojanu před prodejnou.

Frýdeckomístečtí kriminalisté zadrželi ještě také druhého zloděje, který dojížděl z Ostravy a i on se specializoval na kola. Vykradl ale i kancelář a nebo auto. Krádeže se ale nevyplácí a díky videozáznamu byl v minulých dnech odhalen i muž, který ukradl kolo ve Frýdlantu. Stačilo pouze záběry zveřejnit. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR MS kraje: "Tímto bychom chtěli poděkovat veřejnosti, že díky jejich spolupráci došlo k objasnění tohoto trestného činu. Jejich reakce byla opravdu rychlá a byť i anonymně sdělila iniciály možného podezřelého, nám pomohlo rychle skutek objasnit."

Všichni zloději se ke svým činům doznali a všichni jsou recidivisté. Elektrokolo ukradené ve Frýdlantu už je vráceno zpět majiteli. 

---

V přehradě Baška na Frýdeckomístecku se utopil senior

V neděli spěchala záchranná služba na přehradu Baška, kde svědci vytáhli z vody tonoucího muže. Ani lékařka už mu ale nedokázala pomoci. V letošní sezóně je výjezdů k tonutím nezvykle mnoho. Na mnoha vodních plochách a koupalištích už bohužel nefungují vyškolení plavčíci.

Pár minut po půl čtvrté odpoledne získali pracovníci operačního střediska zdravotnické záchranné služby informaci o tonoucím na přehradě Baška poblíž Frýdku-Místku. Na místo vyrazil zdravotnický i lékařský tým z nedaleké základny. Kolemjdoucí už muže vytáhli a zahájili laickou resuscitaci. Profesionálové po příjezdu pokračovali.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "V okamžiku příjezdu záchranářů byl nadále v bezdeší a srdeční zástavě. Doba, po kterou se nacházel ve vodě, přitom zůstávala nejasná. Týmy pokračovaly ve snaze o záchranu – zajistily dýchací cesty a umělou plicní ventilaci, podávaly léky s cílem obnovit krevní oběh. Ani po další půl hodině však nebylo jejich úsilí úspěšné a zasahující lékařka musela konstatovat smrt postiženého."

V tomto případě postupovali svědci správně i když to nedopadlo dobře. První pomoc při tonutí není složitá, stačí si pamatovat několik zásad a nebo rovnou zavolat na tísňovou linku, prostřednictvím které operátor volajícího povede. 

Petr Jaššo, vedoucí Školícího střediska ZZS MS kraje: "U dospělého pacienta zprůchodníme dýchací cesty, zakloníme, zacpeme nosní křídla, pootevřeme si ústa a 5 krát vdechneme. Pokud to nepomáhá, tak přikládáme ruce na hrudník a začneme stlačovat 30 krát a zase 2 vdechy." 

V letošním roce je bohužel v MS kraji nezvykle mnoho případů tonutí. Záchranáři proto varují před přeceňováním vlastních sil a požíváním alkoholu na slunci, což bývají časté důvody tonutí. 

---

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat