Magazín 112

  • Ostravští strážníci musejí denně řešit kolem 350 volání
  • V Žabni zachvátily plameny podkroví penzionu Statek
  • Na Bruntálsku spadl na cyklistu za jízdy strom

Ostravští strážníci musejí denně řešit kolem 350 volání

Ostravská městská policie je neodmyslitelnou součástí integrovaného záchranného systému a značnou měrou se podílí na zajištění pořádku ve městě. Strážníci denně řeší asi 350 volání, ze kterých je přibližně třetina urgentních.

Mozkem správného fungování Městské policie Ostrava je operační středisko, které je součástí Integrovaného bezpečnostního centra a sídlí v něm všechny hlavní bezpečnostní složky. Jde o pracoviště s nonstop provozem, které zajišťuje hned několik funkcí.

Marcel Vácha, zástupce vedoucího operačního střediska: "V loňském roce jsme přijali cca 44 tisíc tísňových volání. Středisko denně vyřizuje asi 120 volání na linku 156 a dalších 230 neurgentních záležitostí."

Běžnou prací operačního střediska je reakce na tísňová volání a vysílání hlídek k nejrůznějším krizovým situacím, ať už nehodám nebo třeba rvačkám.

Jan Skřížala, operační středisko MP Ostrava: "Přijímáme jak hovory na tísňovou linku, tak hovory na zelenou linku, ty hovory pak vyhodnocujeme a předáváme na místně příslušné služebny, které vysílají na místo hlídky."

Strážníci rovněž hlídají kamerový systém, který patří k nejrozsáhlejším v naší zemi. Díky kamerám jsou často dopadení pachatelé nejrůznějších přestupků přímo při činu.

Svatopluk Harok, operační středisko MP Ostrava: "V Ostravě je přes 500 dopravních kamer a přes 300 kamer, které se zaměřují na místa, kde dochází k narušování veřejného pořádku."

Součástí pracoviště je i pult centralizované ochrany, na který jsou napojeny objekty, jako například školy, úřady nebo i služebny strážníků v době, kdy jsou prázdné. Městští policisté také reagují na stisknutí tlačítka senior linky, která slouží důchodcům v krizových situacích.

V Žabni zachvátily plameny podkroví penzionu Statek

V pondělí odpoledne zachvátily plameny podkroví a střechu penzionu Statek v Žabni na Frýdeckomístecku. Oheň byl rozsáhly a hasiči museli zasahovat v dýchací technice. Po příčinách nyní pátrají odborníci.

Patnáct minut před 17 hodinou přijalo Integrované bezpečnostní centrum v Ostravě tísňové volání z obce Žabeň na Frýdeckomístecku. Svědek oznamoval, že hoří penzion Statek. V přízemí objektu je navíc i autodílna.

Jakub Kozák, zastupující mluvčí HZS MS kraje: "Po příjezdu na místo události byla požárem zasažena celá střecha objektu o půdorysu přibližně 50 x 15 metrů. V jeho přízemí byla autodílna, patro sloužilo jako prostor pro ubytování. Hasiči v dýchací technice nasadili k likvidaci čtyři vodní proudy vnitřkem objektu, pomáhali s vyklízením hořlavých předmětů z prostor autoservisu a rovněž před požárem chránili přilehlý vedlejší objekt. S hašením a rozebíráním vnějšího pláště střechy vydatně pomáhala výšková technika."

Kvůli velkému rozsahu požáru bylo na místo postupně vysláno 12 profesionálních i dobrovolných jednotek z Frýdku- Místku a okolních obcí.

Jakub Kozák, zastupující mluvčí HZS MS kraje: "Na potoce Olešná bylo zřízeno čerpací stanoviště, cisterny jezdily pro vodu rovněž do areálu firmy Lenzing Biocel. Pro rychlou výměnu lahví se vzduchem v dýchacích přístrojích byl na místě protiplynový automobil."

Hasičům se velkou část penzionu podařilo zachránit. V úterý se na místo vydali hasičští vyšetřovatelé společně s kriminalisty, aby pátrali po příčinách.

pracovnice penzionu Statek: "Naštěstí nejsou zničené všechny pokoje, takže fungujeme dále."

Škoda je odhadována přibližně na milion korun. Podle našich informací mohl oheň vzniknout v souvislosti s opravou rozvodné skříně.

Na Bruntálsku spadl na cyklistu za jízdy strom

Ačkoliv se to zdá málo pravděpodobné, spadl na jedoucího cyklistu u Vrbna pod Pradědem vzrostlý strom. Bylo to v pondělí odpoledne, kdy se přes Bruntálsko přehnaly bouřky, doprovázené silným větrem. Cyklista skončil v bezvědomí nemocnici.

O půl páté odpoledne přijalo integrované bezpečnostní centrum tísňové volání z Vrbna pod Pradědem, kde byl na silnici směrem na Pustou Rudnou u Zámeckého potoka nalezen cyklista v bezvědomí. Ležel i s kolem pod přibližně dvacet metrů velkým stromem, který vyvrátily silné poryvy větru. V tu dobu totiž přes Bruntálsko přecházely bouřky.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: "Muž ležel v bezvědomí pod vzrostlým listnatým stromem, kterému zabránila v úplném pádu na asfaltovou silnici krajní svodidla. Hasiči spolupracovali se zdravotnickými záchranáři při jeho ošetřování, opatrně jej jen pomocí svých rukou vyprostili, položili do nosítek a předali ZZS MSK."

Zdravotníci muže vyšetřili a našli poranění na hlavě. Je velmi důležité, že cyklista měl na hlavě helmu. Zřejmě mu zachránila život. V hustém dešti asi padající strom vůbec neviděl.

Ladislav Lang, zastupující mluvčí ZZS MS kraje: "Záchranáři ošetřovali 39letého muže, který byl v době příjezdu posádek v bezvědomí. Na hlavě měl viditelné modřiny s tím, že žádná další vnější závažná poranění neměl. Byl ošetřen a imobilizován s použitím krčního límce."

Zatímco cyklistu transportoval vrtulník do Fakultní nemocnice Ostrava, hasiči se postarali o úklid stromu a vozovky. Lékaři v nemocnici zjistili, že muž utrpěl krvácení do mozku. Nyní je v umělém spánku a jeho stav je vážný.


Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry