Magazín 112

Dny NATO v Ostravě budou 18. - 19. září

Tomáš Kořistka, TV Polar: Hezký den. Dnes se ve 112 zaměříme na největší akci, která čeká náš kraj v letošním roce a bude to zároveň i akce, na kterou bude moci přijít nejvíce diváků. Třetí týden v září nás totiž opět čekají Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády České republiky na Letišti Leoše Janáčka Ostrava. Všechny složky integrovaného záchranného systému našeho kraje budou samozřejmě na místě a některé z nich se budou i aktivně účastnit programu.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Jednadvacetiletý ročník Dnů NATO bude ve znamení zbraní budoucnosti. Italské letectvo do Mošnově vyšle letoun páté generace, super moderními technologiemi nabitou stíhačku F-35. Tento víceúčelový letoun je vybaven také technologií stealth, díky které je na běžných radary neviditelný.

Zbyněk Pavlačík, Jagello 2000, organizátor akce: Máme velkou radost z toho, že Dny NATO do třetí dekády vstupují prezentací nejmodernějších technologií, které nyní jsou.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Armáda Spojených států amerických se pochlubí bezpilotním letounem Reaper, který bude na akci pro veřejnost poprvé. Znovu také přiletí unikátní konvertoplán Osprey, který se dokáže za letu transformovat z letadla na vrtulník.

Zbyněk Pavlačík, Jagello 2000, organizátor akce: Dále to bude prezentace armády ČR, kdy něco obdobného se doposud vlastně v ČR nikdy nekonalo. Kde bude možné na konkrétních případech vidět to, co se v posledních letech podařilo obnovit. Nadále je to samozřejmě Švédsko jako partnerská země. Návrat jejich velice atraktivní historické letky a potom je to také vlastně Německo. Německo se v uplynulých letech prezentuje na naši akci velice intenzivně a letos tady posílá dva velké transportní letouny A400. Jeden na statickou ukázku, druhý pak na ukázku dynamickou, takže my si myslíme, že na poměry, které dneska jsou, tak máme program velice atraktivní včetně několika novinek, ke kterým bych ještě řekl, že je to vlastně nejmodernější letoun A330 MRTT který je z programu, jehož členem je ČR, který udělá letové ukázky v sobotu i v neděli. Letos bohužel my jsme měli mít dvě akrobatické skupiny. Měli jsme mít švýcarskou Patrouille Suisse, která byla oficiálně potvrzena. Pak s námi ještě v červnu jednali Britští Red Arrows, kteří zde byli s velkým úspěchem u nás dvakrát. No nicméně ve stejném termínu bez nějaké předchozí koordinace, a právě k tomu probíhají vždycky na podzim předcházejícího roku koordinační schůzky na evropské úrovni, aby vlastně takové ty velké akce se nepotkali v jednom termínu, tak bez nějaké předchozí indikace nebo koordinace máme ve stejném termínu kulaté výročí italské akrobatické skupiny Frecce Tricolori, což samozřejmě je v tomto světě velký pojem a my rozumíme tomu, že když oni slaví svých 60 let, takže k nim recipročně míří všechny akrobatické skupiny

Tomáš Kořistka, TV Polar: Na akci bude moci dorazit čtyřicet tisíc lidí každý den.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: Já jsem moc rád, že se můžeme znovu sejít na tiskové konferenci k dvacátým prvním dnům NATO a Dnům Vzdušných sil České republiky. Víte dobře, že jsme procházeli především v tom minulém roce skutečně těžkým obdobím a dokázali jsme tu tradici udržet a já jsem rád, že letos budeme moci zase pootevřít dveře dnům nebo těmto dnům i pro ostatní, kteří tady přijdou a můžou Dny NATO navštívit. Jsem rád za to, že tady se setkají opět zástupci spřátelených armád. Pokud se nemýlím, tak vlastně partnerem je Švédsko v tomto roce. Takže jsem rád, že tady se sejdeme a že znova tady budeme moci si užít vojenské techniky, letecké techniky a samozřejmě nejen vojenské, ale i ostatních složek, které tvoří součást našeho integrovaného záchranného systému.

Radim Kuchař, statutární zástupce krajského ředitele HZS MS kraje: Budeme se spolu s kolegy z policie České republiky podílet ve své činnosti na bezpečnostním opatření, to je každoroční aktivita. Pokud se jenom krátce zmíním o našem příspěvku do hasičského sboru ČR možná celkově programu, tak jeden bude, co se týká statických ukázek tady, není to možná překvapením. My jsme se rozhodli, že v tomto roce statickou ukázku, jak naši, tak společně s kolegy ze záchranného útvaru z Hlučína. Záchranný útvar hasičského sboru ČR, tak zaměříme na hašení lesních požárů, co už zmínil také pan primátor. Bude to dávat platformu, že budeme moct předvést opravdu široké spektrum mobilní techniky i věcných prostředků, které se v České republice používají anebo dají se použít při hašení lesních požárů včetně například i závěsného vaku pod vrtulí.

Tomáš Kužel, ředitel PČR MS kraje: Organizátorství a zajištění bezpečnosti je hlavním krédem policie České republiky. V letošním roce se bude zabezpečení v podstatě podobat době před COVIDOVÉ, protože počet návštěvníků znamená nasazení půl počtu policistů a nadto opatření. Možná to bude složitější ještě tím, že jsme se dnes dozvěděli od organizátora akce pana Pavlačíka, že bude tzv. adresný ticketing něco podobného jak známe třeba na fotbale a o to složitější bude tzv. napouštění diváků do prostoru celého konání Dnů NATO. O to složitější to bude i samozřejmě pro bezpečnostní agenturu, protože policie včetně organizátora policie je tam od zachování udržení bezpečnosti. Nicméně součinnost s bezpečnostními agenturami je vždycky velmi aktivní.

Tomáš Macura (ANO), primátor Ostravy: Já jsem rád, že po tom loňském ročníku, který přestože jsem rád, že se podařil, ale přece jenom maličko smutný pro všechny, kteří jsme tam fyzicky na té prázdné ploše byli bez tolika návštěvníků. Takže se letos uskuteční a v tom pozitivním v té pozitivní verzi i s návštěvníky, takže klobouk dolů. A oceňuji opravdu tu budoucí vůli organizátorů, kteří osvědčili železné nervy, protože já to říkám při všech podobných příležitostech, organizovat podobnou akci v těchto podmínkách je skutečně těžký adrenalin. Takže ještě jednou klobouk dolů. My jako město pochopitelně kromě finanční podpory opět zapojujeme svoji ozbrojenou složku za městskou policii Ostrava, která tam bude mít na starosti organizační záležitosti plus i dynamickou ukázku, tak jako vždycky. Budeme zastřešovat soutěž o nejlepší letovou a leteckou ukázku jako ve všech předchozích ročnících. Dovolte mi také vyjádřit názor, že i v kontextu toho, že v této době se ozývají hlasy, které zpochybňují význam řekněme aliance NATO, tak a bohužel ty názory zaznívají z nejvyšších míst, tak si myslím, že organizace této akce a podpora této akce je tou potřebnou a pádnou odpovědí na tyto balónky. Ve finále, teď si dovolím maličko odbočit, bych chtěl, ještě jsem neměl možnost, neviděl jsem se s panem plukovníkem Kuchařem poslední dny a ono tak nějak do toho kontextu zapadá poděkovat hasičského záchrannému sboru za unikátní teda pomoc při řešení požárů v Řecku.

Zbyněk Pavlačík, Jagello 2000, organizátor akce: Těší nás, ale současně to opravdu vnímáme jako velký závazek, aby pak se z akce nestal následně nějaký, jak my říkáme megatechtlemechtle nebo něco podobného. Toto není opravdu v ničím zájmu. Vlastně to bude první akce od počátku pandemie, kde se budeme moci těšit na takovouto oznámenou výši návštěvníků. To znamená jeden strop na čtyřiceti tisících za den. Takže za tímto účelem budeme poprvé v historii distribuovat vstupenky, abychom my měli zase kontrolu nad počtem návštěvníků. Jejich exkluzivním dodavatelem bude zkušená renomovaná společnost Ticketportal, která spustí první vlnu jejich distribuce, již příští pátek a pak tedy ke vstupu bude samozřejmě, tak jako na všechny hromadné akce v České republice zapotřebí mít jednu ze tří kompetencí.

Tomáš Kořistka, TV Polar: Celkem je připraveno 37 ukázek a 75 kusů techniky. Návštěvníci musejí mít dopředu pořízenou vstupenku a musejí doložit, že jsou buď naočkování, prodělali COVID-19 a nebo mají platný test. Dny NATO se uskuteční 18. a 19. září.

Tomáš Kořistka, TV Polar: 112 je na konci, díky že jste se dívali na viděnou zase příště.Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry