Magazín 112

  • Pracovníci sociálních služeb se zdokonalují v první pomoci
  • V Ostravě se množí ničení a krádeže sdílených kol
  • Mariánské Hory chtějí kvůli bezpečnosti omezit provozy nonstopů

Pracovníci sociálních služeb se zdokonalují v první pomoci

Po celé České republice, ale i na Slovensku se v těchto dnech konají speciální kurzy první pomoci, které jsou určeny pro sociální pracovníky. Jedná se o charitativní projekt, jehož cílem je proškolit co nejvíce pracovníků neziskových organizací, aby v případě potřeby dokázali rychle a správně zasáhnout. Účastníci kurzů si mohli vše vyzkoušet na vlastní kůži. My jsme byli s kamerou v Ostravě.

Každý z nás se může v životě dostat do situace, kdy na něm bude záviset záchrana života dalšího člověka. je tedy důležité vědět, jak v takovém případě postupovat a také si čas od času vše zopakovat, protože metody první pomoci se stále zdokonalují. Proto také vznikl charitativní projekt "50 míst pro dobrý skutek," v rámci kterého se konají na 30 místech České republiky a 20 místech Slovenska bezplatné kurzy první pomoci.

Rostislav Golda, zástupce společnosti Coca - Cola HBC: "Naše společnost slaví na Českém a Slovenském trhu 50. výročí. A protože chceme být prospěšní, zorganizovali jsme tyto akce. Byla doba covidová, na to navazovala událost, která se stala na jižní Moravě a nás napadlo, že bychom přispěli k tomu, aby lidé dokázali v kritických situacích pomáhat. Jsme strašně moc rádi, že tímto můžeme přispět."

Cílem projektu je podpořit personál dětských domovů, azylových domů a pracovníky různých neziskových organizací, kteří dále pomáhají rozmanitým skupinám lidí. Kurzy probíhají ve spolupráci s Nadací Terezy Maxové, Nadací Úsmev jako dar a Českým a Slovenským Červeným křížem.

Alice Juračková, instruktora Českého červeného kříže: "První pomoc je jednou z nezastupitelných dovedností. Nejen znalostí, ale hlavně dovedností v našich životech. Nás těší, že je o tyto školení zájem. Spousta z nás jsou řidiči a nebo aspoň spolujezdci a mnozí si už nepamatují, co se naučili v autoškole a potřebují si to oživit. Nejen život zachraňující úkony, ale i běžné stavy."Zdeněk Mede, pilot Letecké záchranné služby MS kraje: "Byť létáme rychle a co nejkratším směrem, nejsme tam většinou první. Bývá tam většinou nějaký svědek, který by měl poskytnout tu laickou první pomoc."

Rychlost první pomoci je v mnoha případech klíčová. Mozek totiž bez kyslíku velmi rychle odumírá a tyto změny jsou bohužel často nevratné.

MUDr. Jan Rajner, neurolog Městská nemocnice Ostrava: "Mozek, který má váhu jen dvě procenta z celého organismu, vyžaduje pro svou potřebu 20 procent kyslíku. Po několika minutách se zastaví i srdce, které má nedostatek kyslíku a mozek nedostává žádnou krev s kyslíkem a glukózou, kterou nezbytně potřebuje pro svou existenci. Po 5 minutách odumírají buňky korové a do dvaceti minut už odumírají i buňky kmenové, takové ty rozhodující v kmeni, které řídí chod srdce, dýchání, tlaku, pulzu apod. Toto je nezvratný konec a vede to ke smrti mozku a tudíž organismu."

Absolvovat kurzy by mělo celkem až 500 zaměstnanců z neziskového sektoru. Ti si školení pochvalují. Mnoho věcí už zapomněli a rádi si je oživili.

anketa, účastníci kurzu: 1/ "Pracuji v Centru sociálních služeb Ostrava a my máme spoustu služeb, takže tady ten kurz je velmi přínosný. Pracujeme s dětmi, pracujeme s pěstouny s dětmi, máme azylové domy a všude může docházet k nějakým poraněním. Hlavně si myslím, že je úplně super, že si člověk opráší ty věci a vyzkouší si je prakticky."2/ "Vzhledem k tomu, že pracuji v azylovém domě pro muže, tak se často setkávám s problémy typu epileptických záchvatů, omdlívání nebo padání na zem. Ten kurz tak má pro mé povolání velký přínos."

Tento kurz je akreditován Ministerstvem práce a sociálních věcí České republiky a zaměřuje se především na hlavní principy a správné základní postupy první pomoci, a to jak v teoretické, tak i v praktické rovině. Výuka první pomoci by měla účastníky kurzu motivovat, podpořit jejich ochotu pomoci druhým a zvýšit jejich sebevědomí.

 V Ostravě se množí ničení a krádeže sdílených kol

Dnes pro vás máme výzvu nebo spíš prosbu, abyste nebyli lhostejní ke svému okolí. Provozovatel sdílených jízdních kol v Ostravě si totiž stěžuje, že se v poslední době stále častěji stávají bicykly terčem vandalů a několik kol bylo i ukradeno. Pokud jste něčeho takového svědky, neváhejte zavolat strážníky.

Ostravu trápí vandalové, kteří ničí sdílená jízdní kola. Přitom tento způsob dopravy je ve městě stále populárnější a v současné době využívá kola více než 55 tisíc lidí. V posledních týdnech ale značně přibylo jejich ničení i krádeží.

Lukáš Luňák, jednatel společnosti Nextbike: "Za poslední asi měsíc evidujeme zhruba 60 zničených jízdních kol, ať už je někdo rozebere nebo jim zničí zámek."

Asi dvacet kol pak bylo ukradeno. Část z nich se ale vždy zase dohledá díky GPS zařízení. Policie tak vyšetřuje jen některé z těchto případů. Na vandaly se ale chce společně se strážníky nyní zaměřit.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Policisté Městského ředitelství v Ostravě, ve spolupráci s městskou policií, provádí mimo jiné v rámci běžného výkonu služby preventivní dohled a kontrolu sdílených jízdních kol."

Vandalismu ale můžeme zabránit všichni, když nebudeme lhostejní ke svému okolí.

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: "My bychom rádi vyzvali občany nebo návštěvníky Ostravy, aby, pokud uvidí kolo v nestandardní situaci, není umístěno ve stojanu, je na nějakém neobvyklém místě nebo je poškozeno, problém nahlásili přímo na zákaznický servis společnosti Nextbike nebo rovnou kontaktovali policii na lince 158."

Vytipovány byly i lokality, kde k ničení kol dochází nejčastěji. Jde o okolí ulic Zengrova, Erbenova, Tavičská, v Husově sadu, u Nové Karoliny nebo také v Komenského sadech. Tak nebuďte lhostejní k tomu, co se kolem vás děje.

Mariánské Hory chtějí kvůli bezpečnosti omezit provozy nonstopů

Bezpečnostní situace v Ostravě - Mariánských Horách se prý neustále zhoršuje a proto se rozhodli zdejší občané sepsat petici. V ní požadují především to, aby různé obchůdky a bufety nemohly mít nonstop provoz. U nich se totiž často nejrůznější živly scházejí.

Necítíme se v našem městském obvodu v bezpečí...takto začíná petice obyvatel Mariánských Hor a Hulvák, kteří nejsou spokojeni s aktuální situací v ulicích této části města. Veřejný prostor se prý stal útočištěm narkomanů, zlodějů a pachatelů další trestné činnosti.

Kateřina Rosandićová, organizátorka petice: "Je to neúnosné. Každý den potkáváme drogové dealery, běžně na ulicích prodávají drogy, dokonce je nabízejí i nám, přímo na ulicích fetují. Nejhorší je, když se podíváte z okna, on si dá dávku a hned se vykálí. Denně jsou vykradená auta, vykradené provozovny. Prostě občané mají strach. Máme strach vycházet hlavně večer."

V petici jsou přímo vypsány některé ulice. Například 1. máje, Bendlova, Rubová, Slévárenská a další, kde jsou nonstopy a v nich různé živly nakupují alkohol, opilí pak dělají nepořádek. Autoři petice chtějí nonstopy omezit v létě do 9 hodin a v zimě do 10 hodin večer. Musí to ale udělat magistrát prostřednictvím vyhlášky.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "My jsme se rozhodli, že zahájíme legislativní proces na nové vyhlášce, která by měla dát možnost omezení provozní doby provozoven, které ve svém okolí působí nějaké problémy."

Petice má podporu také u vedení městského obvodu. Pomoci by měla i zesílená hlídková činnost strážníků.

Patrik Hujdus, starosta Mar. Hor a Hulvák: "Jsou to konkrétní místa, kde se shlukuje tahle skupina obyvatel a my je tady prostě nechceme. Myslíme si, že když se zavřou problémové provozovny, hostince, nonstopy a večerky, tak že by to mohlo významně pomoci."

Vyhláška, která omezuje provoz takzvaných nonstop hladových oken platí už i v Karviné nebo Havířově. V Ostravě o ní mají zájem i další městské obvody, například Ostrava - Jih.


Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry