Magazín TV medicína

  • Prim. MUDr. Martin Němec, Nemocnice ve Frýdku-Místku: Endometrióza trápí ženy v produktivním věku, Centrum pro léčbu endometriozy, FB: endometrioza Morava
  • V NsP Karviná -Ráj staví nové ortopedické sály
  • Medicína na dosah: Laboratoř SPADIA LAB darovala 500 PCR testů ze slin školám. Test je jednoduchý, bezpečný a hygienický

Simona Součková, TV Polar: Je tady další díl magazínu o zdraví. Jsem ráda, že se díváte. Primář gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice ve Frýdku-Místku Martin Němec bude mluvit o endometrioze – onemocnění, které trápí nejvíce ženy v produktivním věku. Představíme nový PCR test ze slin pomocí tyčinky a podíváme se do Nemocnice Karviná-Ráj. Budou tady nové ortopedické sály. Podívejte se na reportáž.

V NSP KARVINÁ-RÁJ STAVÍ NOVÉ ORTOPEDICKÉ OPERAČNÍ SÁLY

Monika Danková, TV Polar: Výstavba dvou nových ortopedických sálů začala v Nemocnici s poliklinikou v Karviné-Ráji na začátku října kompletním vybouráním celého patra.

Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná-Ráj: Úplně na zelené louce stavíme moderní špičkové operační sály, které budou vyhovovat potřebám jak pacientů tak zejména operačnímu týmu chirurgického oddělení.

MARTIN HOLINKA, primář ortopedického oddělení: Jeden sál bude připravený pro operativu totálních endoprotéz, nejčastěji kyčelního kolenního kloubu, druhý sál bude pro jinou kostní operativu, třeba se může jednat o artroskopie kolena nebo ramena, pro chirurgie ruky popřípadě nohy.

Monika Danková, TV Polar: Tady bude zároveň i dospávací pro pacienty, kteří se po operaci přesunou do těchto prostor, kde zrovna stojíme.

Monika Danková, TV Polar: V nemocnici ještě před vypuknutím epidemie koronaviru začali provádět chirurgii ruky a současně ve spolupráci s diabetology se tady zaměřují na pacienty s diabetickou nohou, což je regionální unikát. Nové zázemí se špičkovým vybavením poskytne pacientům ještě větší komfort.

Endometrioza trápí ženy v produktivním věku

Simona Součková, TV Polar: Jsem ráda, že můžu pozdravit pana primáře Martina Němce z porodnicko-gynekologického oddělení nemocnice ve Frýdku-Místku, dobrý den. My jsme se domluvili, že se budeme bavit o endometrióze, což je onemocnění, které postihuje asi nejvíce nebo trápí nejvíce ženy v produktivním věku. Můžete velmi stručně říci, co to je za onemocnění?

Martin Němec, primář gynekologického-porodnického odd. Nemocnice ve F-M: Je to onemocnění, které postihuje zhruba každou 10tou ženu v reprodukčním věku a projevuje se nejčastěji bolestivou menstruací, bolestmi při pohlavním styku nemožnosti otěhotnět. U některých žen probíhá onemocnění naprosto asymptomaticky.

Simona Součková, TV Polar: Takže o tom ani neví. Jak probíhá péče o takovou pacientku v současné době, kdy řešíte na prvním místě covid a místa v nemocnici pro covidové pacienty.

Martin Němec, primář gynekologického-porodnického odd. Nemocnice ve F-M: Většinu žen musíme řešit symptomaticky. To znamená, že jim doporučujeme užívání hormonální antikoncepce nebo léků proti bolesti, ale existují i v endometrióze situace, které jsou akutní a které musíme s ohledem na to, že je určitá péče a hlavně péče reprodukční medicíny je pojišťovnou hrazena pouze do 39 let, tak tyto klientky musíme řešit i za současného stavu.

Simona Součková, TV Polar: To znamená, abychom si to vysvětlili. Akutní stav znamená co? Akutní krvácení nebo akutní bolest?

Martin Němec, primář gynekologického-porodnického odd. Nemocnice ve F-M: Stav, který je neodložitelný s ohledem na zachování a přežití. Tohle je klasický akutní stav, ale pokud máte klientku, která víte, že bude potřebovat otěhotnění s pomocí IVF centra a to IVF centrum poskytne hrazenou péči od zdravotní pojišťovny pouze do 39 let, tak víte, že když máte klientku, které je 38,5 let, tak ji nemůžete odkládat další tři, čtyři měsíce. Protože pak by už nebyl prostor na to, ji tu hrazenou péči poskytnout.

Simona Součková, TV Polar: Dobře. Shrneme si to. Takže můžeme rozdělit ty pacientky s endometriózou na neakutní a akutní v případě, že akutní tak i v současné době toto řešíte, aby mohla případně otěhotnět, když už jí zbývá málo času do 39 let, kdy to hradí pojišťovna.

Martin Němec, primář gynekologického-porodnického odd. Nemocnice ve F-M: Pokud má klientka nezvladatelné bolesti, které nereagují na antikoncepci ani na bolest, tak to ani nemůžete odkládat.

Simona Součková, TV Polar: Došlo ve vaší nemocnici k posunu v léčbě endometriózy? Jen si vzpomínám, že my jsme pro televizi Polar dělali rozhovor o tomto tématu zhruba před dvěma lety.

Martin Němec, primář gynekologického-porodnického odd. Nemocnice ve F-M: Určitě. Od té doby jsme se posunuli o kus dál. Byla vybudována magnetická rezonance, díky níž jsme schopni diagnostikovat vlastně veškeré případy, takové nejisté. Rozšířili jsme spolupráci s chirurgickým oddělením, urologickým oddělením a s oddělením gastroenterologie. Takže v současné době jsme schopni klientkám nabídnout komplexní operační léčbu a nejsme nuceni je odesílat někam jinam.

Simona Součková, TV Polar: Myslíte si, že je dostatečná informovanost mezi ženami o tomto typu onemocnění?

Martin Němec, primář gynekologického-porodnického odd. Nemocnice ve F-M: Informovanost se zlepšuje. V poslední době je vidět snaha jednak odborných společností i organizací, které se snaží tuhle problematiku medializovat. My sami jsme založili facebook, který se jmenuje endometrióza Morava a na tomto facebooku poskytujeme základní informace o onemocnění, nějaké tipy jak to onemocnění řešit a v neposlední míře, tam mají klientky možnost vidět operace, které provádíme, aby viděli jak vlastně endometrióza naživo vypadá a jak jinak se dá řešit.

Simona Součková, TV Polar: Co plánujete do budoucna?

Martin Němec, primář gynekologického-porodnického odd. Nemocnice ve F-M: Pokud se budeme držet tématu, tak ty plány jsou velké. Já jsem hrozně hrdý na to, že se nám podařilo zapojit se do celorepublikové informační kampaně, která bude spuštěna příští týden. Je to celorepubliková kampaň, která bude šířit osvětu tohoto onemocnění. A další věc, ale to bych nechal jako spíš překvapení. Bude doufám následovat v průběhu tohoto roku a bude to překvapení. Budeme informovat na našeho webu a na facebooku.

Simona Součková, TV Polar: Já věřím, že televize Polar a hlavně pořad TV medicína bude u toho u té velké události. Pane primáři, já vám v tuto chvíli děkuju za vaše slova k tématu a věřím, že budete mít štěstí v péči o tyto pacientky i nadále.

Simona Součková, TV Polar: Děkuju a na shledanou.


MEDICÍNA NA DOSAH 

Simona Součková, TV Polar: Laboratoř SPADIA LAB ve spolupráci s Univerzitou Karlovou a její společností GeneSpector nabídla školám v Moravskoslezském, Olomouckém a Středočeském kraji vyzkoušet si zdarma nový PCR test ze slin skládající se ze zkumavky s tyčinkou. V pilotní fázi vyčlenila laboratoř 500 kusů testovací sady. Známé jsou už výsledky, které nepotvrdily žádné ohnisko nákazy COVID-19.

SPADIA LAB darovala 500 PCR testů ze slin do škol

Test je jednoduchý, bezpečný a hygienický

Simona Součková, TV Polar: Celkem 98 % dětí a pedagogů bylo negativních, pouze 2 procenta z pětistovky testovaných mělo pozitivní test. Výsledky dodává laboratoř vedení škol tentýž den večer. Děti jsou schopné test udělat samy pod dohledem dospělé osoby podle přehledného návodu k použití.
Novinka PCR testu ze slin spočívá v použití bezpečné odběrové soustavy s připravenou tyčinkou. Tyčinka se vloží do úst a po dvou minutách se opatrně vloží zpět do zkumavky. Je to hygienické, jednoduché a pohodlné. Možnost zapojit se do dobrovolného testování žáků a zaměstnanců uvítala v našem kraji Základní škola pro žáky s mentálním postižením z Frenštátu pod Radhoštěm a dvě školy v Novém Jičíně. Učitelé se do pilotního projektu zapojili s tím, že chtěli zjistit, zda jsou školy ohnisky nákazy. Výsledky je ujistily, že nejsou. Proto shodně apelují, že by se do výuky by se měl vrátit celý první stupeň nebo alespoň třetí třídy, aby byla zachována kontinuita vzdělávání na 1. stupni.

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat