Magazín TV medicína

 • V Bílovecké nemocnici se operuje široká škála výkonů, prim. MUDr. Martin Mašek, chirurgické odd. Bílovecká nemocnice
 • Karviná připravuje realizaci proměny polikliniky
 • Medicína na dosah: Student s hendikepem pomáhal v havířovské nemocnici

Je s vámi televize Polar a magazín o zdraví. Vítám vás u jeho sledování. O čem bude? Moravskoslezský kraj daroval městu Karviná budovu polikliniky. Tu čeká velká proměna. Jste v pořadníku na operaci? Dřívější termín vám může nabídnout bílovecká nemocnice. Více podrobností se dozvíte z rozhovoru s primářem chirurgie Martinem Maškem. 

Karviná připravuje realizaci proměny polikliniky

Karviná bude v blízké budoucnosti realizovat několik investičních akcí. Jednou z nich je rekonstrukce budovy polikliniky v Karviné-Mizerově. Více podrobností už v reportáži.

  Jan Wolf, primátor Karviné: “Budovu polikliniky jsme převzali na konci minulého roku darem od Moravskoslezského kraje. Patřila NsP Karviná-Ráj, která nespatřovala velké využití tohoto objektu. Nám to bylo líto, že by poliklinika nebyla funkční a myslím, že má své místo v Karviné, proto jsme se rozhodli, že ten dar přijmeme."

  Téměř okamžitě začaly přípravy projektové dokumentace zahrnující její celkovou proměnu. V současné době už stavební povolení nabylo platnosti.

  Jan Wolf, primátor Karviné: "Odbor majetkový Magistrátu města Karviné připravuje zadávací dokumentaci na realizaci stavby. Vedle toho jsme podali žádost na dotaci na zateplení, takže věřím tomu, že budeme úspěšní, abychom tu stavbu zlevnili touto formou a předpokládám, že na podzim bychom mohli začít rekonstrukci samotného objektu."

  Samotná oprava začne v září. Bude velmi náročná na organizaci.

  V běhu je také příprava marketingového plánu pro samotnou polikliniku. Bude mít své samostatné logo i samostatné webové stránky.Výhodou objektu je velké funkční parkoviště. Do budoucna se počítá i s úpravami v okolí tak, aby změny k lepšímu dostál i okolní areál. (zkráceno)

   V Bílovecké nemocnici se operuje široká škála výkonů, prim. MUDr. Martin Mašek, chirurgické odd. Bílovecká nemocnice 

   Simona Součková, TV Polar: Hezký den přeji do bílovecké nemocnice panu primáři Martinu Haškovi. Dobrý den. Pane primáři, vy jste primářem chirurgického oddělení. Čili otázka číslo jedna zní: zda u vás operujete či nikoliv protože ze všech stran slyšíme, že pacienti musí čekat na plánované výkony čili jaká je aktuální situace v bílovecké nemocnici.

   Martin Mašek, primář chirurgie: Tak aktuální situace v bílovecké nemocnici je ta, že operujeme. Samozřejmě covidová doba se nás taky dotkla. Ale jelikož máme naše chirurgické oddělení kompletně izolováno od ostatních oddělení, takže si můžeme dovolit operovat.

   Simona Součková, TV Polar: Čekací doby jsou tedy jaké?

   Martin Mašek, primář chirurgie: Čekací doby na operaci v tuto chvíli se prodlužují. Ale můžu tak zodpovědně prohlásit, že jsme schopni každého pacienta uspokojit stran operace do měsíce.

   Simona Součková, TV Polar: Jste schopni pane primáři dejme tomu přijmout pacienta, který čeká na plánovaný výkon v jiné krajské nemocnici čili mimo váš region?

   Martin Mašek, primář chirurgie: Volba nemocnice, volba operace a místo operace je čistě na pacientovi.

   Simona Součková, TV Polar: To jsou dobré zprávy. Jak to má pacient udělat pokud například čeká na operaci kýly někde jinde a teď nás slyší a rozhodne se, že už nechce čekat a že osloví vaši nemocnici, jak to má udělat?

   Martin Mašek, primář chirurgie: V tom případě je nejjednodušší řešení kontaktovat naši chirurgickou ambulanci popřípadě chirurgické oddělení na telefonní lince, kde sestřička popřípadě sekretářka je schopna v tu chvíli buď dát přímo termín popřípadě pacienta spojit s lékařem, který se s ním dohodne na případné kontrole nebo už konkrétní termín operace. Samozřejmě je to podmíněno řádným předoperačním vyšetřením a schopnosti toho pacienta operaci absolvovat.

   Simona Součková, TV Polar: Čili musí kontaktovat chirurgickou ambulanci. My to číslo necháme běžet na liště, nicméně to číslo je 556 771 765 a může volat v podstatě během dopoledne až do 15 hodin a domluvit se, že by měl o toto zájem. Ano, pane primáři výborně. Ale abychom si udělali konkrétnější představu o rozsahu operačních výkonů v nemocnici. Můžete nám je konkretizovat? Tak máte tam chirurgii, jste jejím primářem. Takže co ještě dalšího?

   Martin Mašek, primář chirurgie: Bílovecká nemocnice jako taková funguje jako nemocnice standardního městského typu. Takže máme interní oddělení, JIP oddělení, oddělení následné péče ve dvou patrech, potom máme různé specializované ambulance, máme tady dialýzu, ale taky taková nemocnice menšího typu, která léčí standardně a poskytuje péči v plném rozsahu.

   Simona Součková, TV Polar: Pane primáři, můžete ještě objasnit na co všechno lidé nebo co všechno mohou lidé absolvovat v Bílovecké nemocnici v rámci jednodenní chirurgie, protože těch výkonů je poměrně dost. Vy sice máte krásné zázemí i pro hospitalizované pacienty, ale zkuste nastínit alespoň tu jednodenní chirurgii.

   Martin Mašek, primář chirurgie: Je to pravda v nemocnici se snažíme zapojit do toho na jednodenní chirurgie, která spočívá opravdu v tom, že pacient je na oddělení pouze jeden den a v rámci jednodenní chirurgie máme určité spektrum výkonů, které jsme schopni poskytnout. Mezi tyhle výkony patří například operace kýl. Dále provádíme v rámci jednodenní chirurgie operaci kolene, výkony na horní končetině, většinou operace indikované z neurologické ambulance syndromu karpálních tunelů. Takovéto základní menší spektrum děláme v rámci jednodenní chirurgie, ale to spektrum operací máme samozřejmě větší protože v rámci jednodenní chirurgie nejde operovat úplně všechno. Takže to spektrum poté se rozšiřuje na klasické břišní operace, operaci žlučníku poté to jsou standardní traumatologické operace. Potom operace křečových žil.

   Simona Součková, TV Polar: No na to jsem se chtěla zeptat, protože je řada pacientů, kteří čekají protože mají všude přednost covidoví pacienti. Protože u křečových žíl se předpokládá hospitalizace. Děláte i operaci křečových žil moderními způsoby nebo jenom ty klasické?

   Martin Mašek, primář chirurgie: Jsme schopni pacientovi nabídnout jak klasickou operaci chirurgickým řezem, ale nověji také operaci neinvazivní metodou. Samozřejmě jsme schopni udělat i práci v rámci jednodenní chirurgie, ale je podmínka vyšetření pacienta. Ne každý typ pacienta je vhodný na tu metodu, ale samozřejmě je to metoda kterou děláme.

   Simona Součková, TV Polar: Výborně pane primáři, já vám děkuji. Náš čas se naplnil. Přeji hodně spokojených pacientů a zdravé zdravotníky, aby to všechno vydrželi. Mějte se hezky na shledanou.

   Martin Mašek, primář chirurgie: Děkuji, na shledanou.

   TV MEDICÍNA NA DOSAH

   Během pandemie jsou nemocnice rády za každou pomocnou ruku. Během minulého roku si vážnost situace uvědomoval i student z Havířova, který je přitom sám upoután na invalidní vozík. Za pomoc v nemocnici dostal cenu ministra školství.

   Medicína na dosah: Student s hendikepem pomáhal v havířovské nemocnici

   Třiadvacetiletý Jan Melicher z Havířova studuje na vysoké škole Prigo. I přes své zdravotní problémy se rozhodl, že chce během pandemie pomáhat. V nemocnici dělal zdravotně sociální šetření zejména u starších pacientů. Strach, že se sám nakazí, neměl.

   Jan Melicher, oceněný student: "V ten moment jsem na to nemyslel. Důležité pro mě bylo to, že jsem pomohl. Člověk na to tak trochu myslí, ale chránili jsme se a musím říct, že to dopadlo dobře, že jsem se nenakazil ani má paní vedoucí a důležité pro mě bylo také to, že jsem se hodně naučil.”

   Honza nyní dodělává svou bakalářskou práci a ve studiu chce pokračovat. To už byla tečka za dnešním pořadem, mějte hezké dny a zase na viděnou.

   Redakčně upraveno / zkráceno.   Mohlo by Vás také zajímat