Magazín TV medicína

  • MUDr. Martin Mužík, gynekologie Nemocnice ve Frýdku-Místku: Dětská gynekologie je specifická podle věku. Ambulance dětské gynekologie nově ve Frýdku-Místku. Příčiny předčasného dospívání jsou různé
  • Reportáž: Nová lůžka pro seniory, kteří potřebují stálou péči
  • Medicína na dosah: V krnovské nemocnici naočkovali Elvise

Začíná pořad o zdraví, jsem ráda, že jste si udělali čas a strávíte následujících deset minut s TV POLAR. O problematice dětské gynekologie bude mluvit lékař z frýdeckomístecké nemocnice Martin Mužík. Očkování je v plném proudu, o zpestření se postaral v krnovské nemocnici známý imitátor božského Elvise Presleyho, který sestřičkám i zazpíval. No a v Opavě byla dokončena rekonstrukce domova pro seniory. Lůžka jsou určena lidem, kteří potřebují celodenní zdravotní péči. Více už v reportáži. 

Reportáž: Nová lůžka pro seniory, kteří potřebují stálou péči

Dříve byly v této budově výhradně městské nájemní byty pro starší občany. Část jich byla již před třemi lety přestavěna na pokoje pro seniory, kteří potřebuji nepřetržitou péči. Nyní je rekonstrukce Domova sv. Kateřiny dokončená. K původním 24 lůžkám přibylo dalších 26.

Michaela Rédrová, vedoucí Domova sv. Kateřiny, Seniorcentrum v Opavě: Přijímáme klienty od 65 let, kteří mají vysokou míru potřebnosti. Buď jim neslouží už fyzická stránka, potřebují dopomoci z běžnými úkony. Nebo už je tam počínající demence, takž potřebují radu, pomoc, podporu.“

Prostorné pokoje jsou částečně vybaveny nábytkem a polohovacími postelemi. Je tady také kuchyňský kout. Koupelna a toaleta jsou bezbariérové. První klienti se sem mohou začít stěhovat od června.

Radim Křupala, ředitel Seniorcentra v Opavě „V současné době máme rezervovánu asi polovinu lůžek. Věřím, že v průběhu léta naplníme kapacitu plně.“

Přestavba stála 17 mil. korun. Zhruba polovinu této částky uhradilo město. Zbytek byl financován z prostředků Ministerstva práce a sociálních věcí. Město ještě plánuje úpravu venkovní fasády budovy a výměnu oken.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Investice, které dáváme do sociální oblasti nám každoročně rostou. I v letošním roce jsme je navyšovali.“

V Opavě je pro klienty v pobytových službách nyní k dispozici 355 lůžek. Toto číslo se má během letošního a příštího roku navýšit na 500.

Igor Hendrych (ANO), náměstek primátora Opavy: „Poté, co tyto kapacity budou otevřeny, tak na tom bude Opava ve srovnání s jinými městy v kraji velmi dobře.“

Opava v posledních době investuje do bydlení seniorů. Před rokem bylo dokončeno 52 malometrážních bytů, jejichž obyvatelé mohou vyžívat pečovatelskou službu.

Medicína na dosah: V krnovské nemocnici naočkovali Elvise

Na očkování chodí i lidé, kteří to původně neplánovali. Jako například krnovský Elvis, známý imitátor rockového krále Pavel Elvis Pavlevský, který dorazil na očkování do krnovské nemocnice v kostýmu a sestřičkám i zazpíval.

Jedním z důvodů jeho očkování je snaha vrátit se co nejdříve na pódia a také to, že mu zemřelo několik kamarádů. Umělec, který absolvoval tisíce vystoupení po celém světě, na očkování dorazil ve speciálním kostýmu, vzal si i Elvisův zlatý pás a prsteny, které si nechal vyrobit v Americe.

Kvalita pitné vody je v Moravskoslezském kraji výborná

Kvalita pitné vody v lokalitách, kam ji dodává SmVaK Ostrava, je jednou z nejlepších v naší zemi. Přispívají k tomu zdroje vody v podobě údolních nádrží, moderní úpravárenský proces a pravidelná péče o kvalitu vody v průběhu její distribuce. Z více než dvaceti tisíc laboratorně sladovaných ukazatelů v loňském roce odpovídalo parametrům stanoveným příslušnou vyhláškou přes 99,8 procent.

MUDr. Martin Mužík, gynekologie Nemocnice ve Frýdku-Místku: Dětská gynekologie je specifická podle věku. Ambulance dětské gynekologie nově ve Frýdku-Místku. Příčiny předčasného dospívání jsou různé

Simona Součková, TV Polar: A já už vítám v našem studiu pana doktora Martina Mužíka gynekologa z nemocnice ve Frýdku-Místku. Dobrý den.

Martin Mužík, lékař: Dobrý den, zdravím Vás.

Simona Součková, TV Polar: Pane doktore, naše dnešní téma je dětská gynekologie - vlastně od období narození až po období dospívání se o dívky stará dětský gynekolog. Proč je ta gynekologie dětská tak důležitá pro celý obor?

Martin Mužík, lékař: No ono není to úplně tak, že o ty děti se vždy musí starat dětský gynekolog. často se v praxi setkáváme s tím, že má dívka v dětském věku nějakou náhlou příhodu břišní nebo nějaký akutní zdravotní problém. Pak přijde do nemocnice, kde zrovna tem dětský gynekolog nemusí být. Proto se o tu dívku postará gynekolog dospělý a teprve následně ji potom odesílá ke specializovanému vyšetření právě k lékaři, který má statistické gynekologie. Ta dětská gynekologie je důležitá zejména proto, že my si nemůžeme představit tu malou holčičku jako nějakou zmenšeninu dospělé ženy. Tak to není, malé děti batolata nebo dospívající dívky, když mají nějaké gynekologické onemocnění, tak je to gynekologické onemocnění, které je specifické pro ten daný věk té dívky. Proto ten dospělý gynekolog, který se většinou stará o ženy dospělé, tak se s těmito okrajovými záležitostmi tolik nesetkává a proto je tento obor té dětské gynekologie.

Simona Součková, TV Polar: Či-li obor dětská gynekologie je i v nemocnici ve Frýdku-Místku. Či-li složité pro celou spádovou oblast.

Martin Mužík, lékař: Je to tak. Ambulanci máme založenou zhruba na tři měsíce. Troufám si říct, že funguje velice dobře.

Simona Součková, TV Polar: Většina dívek se setkává v gynekologem vlastně poprvé při první menstruaci nebo problémy s ní spojené, ale souhlasíte s názorem, že vlastně ta dětská gynekologie může chránit budoucí plodnost dívky.

Martin Mužík, lékař: S tímto absolutně souhlasím a vlastně ochranu budoucí plodnosti to je jedním z hlavních cílů dětské gynekologie a já jako dětský gynekolog se zabývám především různými vývojovými vadami vnitřního genitálu, zevního genitálu. A právě pokud se nám podaří operačním zákrokem umožnit té dívce do budoucna mít děti, tak tohle pokládám za veliký úspěch dětské gynekologii.

Simona Součková, TV Polar: Kdy mluví lékaři o předčasné menstruaci? Může mít třeba vliv na rozvoj nemoci v budoucnu?

Martin Mužík, lékař: Předčasná menstruace je trošičku nepřesný termín. My spíše mluvíme o předčasném dospívání o předčasném začátku puberty a právě předčasná menstruace je jednou ze známek předčasného dospívání. Při časné pubertě mluvíme tehdy, pokud se začnou rozvíjet sekundární pohlavní znaky dívky před osmým rokem života u chlapců je to později, u chlapců je to až po devátém roce života. Důvodů pro vznik předčasné puberty je celá řada. Je to široké spektrum problémů. Ten problém může nastat třeba ve špatném vyplavování hormonů, další diagnózou může být třeba například zhoubný nádor vaječníků, který produkuje ženské hormony a vlastně funguje také jako spouštěč předčasné puberty. Dětská gynekologie jako taková je silně hraniční obor a nutně musí spolupracovat s řadou dalších specializací. A právě u těch předčasných pubert úzce spolupracujeme s endokrinology. A kdy vlastně ta dívka je dispenzarizována jak námi, tak i dětskými endokrinology.

Předpokládám, že maminky chodí se svými dívkami na dětskou gynekologii. Jsou informované dneska natolik, že je nemusíte třeba poučit nebo edukovat v péči o malinké holčičky. Ještě v tom batolecím věku

Martin Mužík, lékař: Ten batolecí věk je pro rodiče těch děvčátek trošku složitější než pro rodiče chlapců. Je to dítě, pokud je v plínce a dochází tam vlastně ke vzniku stolice, tak ta stolice může kontaminovat ten zevní genitál a dochází, tak vlastně k infekci střední bakteriální toho genitálu. A toho ty maminky jsou si vědomy, že jsou poučeny a ta hygiena u těch dětí je dostačující, ale někdy se stane, že opravdu k té infekci dojde a maminky pak právě od toho okamžiku, kdy mají navštívit tu dětskou gynekologii. Někdy setkáváme s problémem jemuž se říká synechie zevního genitálu, jsou to takové srůsty a velice jednoduše řečeno já bych to přirovnal ke srůstání předkožky u chlapců a třeba o tomto problému si myslím, že rodiče jsou edukováni velice dobře a i široká veřejnost si myslím, že je o tomto poučená. Ale například o vzniku těch synechií tam často o tom slyší ty maminky poprvé až přijdou od toho gynekologa, kdy už přijdou s nějakým problémem.

Simona Součková, TV Polar: Já vím, že je to velmi těžká otázka, jak dokážete minimalizovat stres u tak malých dětí nebo minimalizovat vlastně to trauma dívky, která přijde ke gynekologové a ještě k muži.

Martin Mužík, lékař: Musíme počítat s určitou povahou toho dítěte a podle toho zase vysvětlit to, co ho čeká. Bezesporu je velice důležitý čas na to dítě, udělat si ten čas, ovšem ho poučit a v ideálním případě domluvit se i třeba s tou matkou, s rodiči, aby tu holčičku dopředu nějakým způsobem poučili, co ji čeká, že na podobné vyšetření chodí i maminka a že ji nečeká nic strašného.

Simona Součková, TV Polar: Pane doktore, já vám děkuji za Vaše dnešní odpovědi. Pan doktor Martin Mužík gynekolog z nemocnice ve Frýdku byl naším dnešním hostem. Děkuji. Mějte se hezky a zároveň se loučím také s našimi diváky. Na shledanou.


    Redakčně upraveno / zkráceno.    Mohlo by Vás také zajímat