Miniexpres Horní Suché

Vyjádření starosty Horní Suché k plánovanému obchvatu

Vyjádření starosty Horní Suché k plánovanému obchvatu

Plánovaný obchvat Havířova se má znatelně dotknout i území Horní Suché. Zastupitelé i vedení radnice nevidí smysl v jeho výstavbě.

Jan Lipner (STAN), starosta Horní Suché: “V tomto okrese ubývá 2000 obyvatel ročně. Kromě loňského roku, kdy ubylo 3200. To o něčem svědčí a já jsem zvědavý na výsledky sčítání dopravy, které je co pět let. A já si myslím, že se situace začíná obracet a ta frekvence na našich silnicích se bude spíše snižovat. A asi největší změna, která je, že tady končí uhelné hornictví. My jsme si nedokázali představit spojku přes Stonavu, ČSM, Louky. To všechno byla území, která byla v pohybu. Ta situace se diametrálně změnila a možná je doba otevřít zpátky ten původní záměr a pustit ten obchvat jedenáctky kolem Karviné a klidně pokračovat na Český Těšín a dál na Slovensko.”

V Horní Suché by se sice nejednalo o velký počet zbouraných rodinných domů, ale stavba by podle starosty narušila celkový život v obci a také jde o zeleň.

Jan Lipner (STAN), starosta Horní Suché: “Ta dálnice v uvozovkách by měla probíhat jediným zeleným pásem, který ještě existuje mezi Prostřední a Horní Suchou. Naruší lesní masiv velkého lesa. U nás je ten záběr lesa v Horní Suché velký. Chceme zdůraznit to, že to nebude o nějakých stromech, žábách. To je opravdu koncepce, která je poplatná k době. Před třiceti lety měla svůj význam, ale zkusme se posunout do tohoto století.”

Obec dobře komunikuje s projektanty, ale prozatím není účastníkem řízení. To se změní až při projednávání vlivů na životní prostředí a tam chce být vedení radnice aktivní a nevylučuje ani petici, se kterou už mají místní obyvatelé zkušenosti.

---Mohlo by Vás také zajímat