Miniexpres Návsí
- Zprávy z Návsí od videoreportéra Libora Běčáka
- V Návsí se debatovalo o budoucnosti regionu
Zajímavou regionální akci nazvanou Místní den pro klima a energii pořádala radnice v Návsí ve svém volnočasovém areálu.
Marian Waszut (KDU-ČSL), starosta Návsí: „Je to ojedinělá akce SECAP, Den pro klima, abychom seznámili lidi, nebo širokou veřejnost, s tím, co se na nás může valit, jak bychom se měli připravit na klimatickou změnu, jak by to mělo možná vypadat, jak to možná bude, jak bychom si mohli pomoct. Hlavně je to o energetické soběstačnosti, je to o udržitelném rozvoji, je to všehochuť a taková různorodost. Takže i ti vystavovatelé, kteří tady přijeli – je tady vlastně vše od elektrokol, jsou tady elektroauta, je tady odpadové hospodářství, je tady CirkArena, která nám ukazuje, jak nakládat s odpadem, že vlastně ten odpad je nějaký produkt, který se dá dále zpracovávat, a my z toho můžeme něco využít, nebo na základě těch odpadů mohou vznikat další odvětví, která se budou dále rozvíjet. Takže je toho spousta, co tady mohou lidé vidět."
Marian Waszut (KDU-ČSL), starosta Návsí: „A já si myslím, že jsme teď momentálně na nějaké historické hraně, možná si to lidé ani neuvědomují, že svět se mění a bude se měnit nějakým jiným způsobem, než se dosud vyvíjel. Je to prostě o nějaké neutralitě, je to o udržitelnosti a je to o něčem, o čem bychom se měli opravdu zamýšlet do budoucna a toto implementovat. Takže je to možná jedna z prvních akcí, kde ukazujeme lidem: pozor, něco se tady děje a měli bychom začít všichni uvažovat o tom, že budeme muset žít nějak jinak. A zvláštní důraz jsme kladli na to, abychom tady dostali ty subjekty, které působí tady na Jablunkovsku. Protože každý region bude mít svoje specifické problémy. Takže je to dneska o těch specifických problémech Jablunkovska a o specifických příležitostech Jablunkovska. Je to o tom, kde dneska stojíme a jakým směrem se budeme, nebo měli bychom se ubírat."
Marian Waszut (KDU-ČSL), starosta Návsí: „Jsme hodně navázáni na Třinecké železárny, které jsou tady dominantním zaměstnavatelem. A dneska se spousta lidí ptá, co se bude dít, když železárny třeba budou přecházet na parametry zelených technologií. Co se bude dít v regionu, když my začneme, protože jsme zemědělskou obcí a všude kolem nás jsou zemědělci, přecházet na moderní zemědělské trendy. A dneska je to o těch otázkách a dneska je důležité si tu otázku položit a hledat na ni odpověď, nebo ji začít hledat.“
---
Zajímavou regionální akci nazvanou Místní den pro klima a energii pořádala radnice v Návsí ve svém volnočasovém areálu.
Marian Waszut (KDU-ČSL), starosta Návsí: „Je to ojedinělá akce SECAP, Den pro klima, abychom seznámili lidi, nebo širokou veřejnost, s tím, co se na nás může valit, jak bychom se měli připravit na klimatickou změnu, jak by to mělo možná vypadat, jak to možná bude, jak bychom si mohli pomoct. Hlavně je to o energetické soběstačnosti, je to o udržitelném rozvoji, je to všehochuť a taková různorodost. Takže i ti vystavovatelé, kteří tady přijeli – je tady vlastně vše od elektrokol, jsou tady elektroauta, je tady odpadové hospodářství, je tady CirkArena, která nám ukazuje, jak nakládat s odpadem, že vlastně ten odpad je nějaký produkt, který se dá dále zpracovávat, a my z toho můžeme něco využít, nebo na základě těch odpadů mohou vznikat další odvětví, která se budou dále rozvíjet. Takže je toho spousta, co tady mohou lidé vidět."
Marian Waszut (KDU-ČSL), starosta Návsí: „A já si myslím, že jsme teď momentálně na nějaké historické hraně, možná si to lidé ani neuvědomují, že svět se mění a bude se měnit nějakým jiným způsobem, než se dosud vyvíjel. Je to prostě o nějaké neutralitě, je to o udržitelnosti a je to o něčem, o čem bychom se měli opravdu zamýšlet do budoucna a toto implementovat. Takže je to možná jedna z prvních akcí, kde ukazujeme lidem: pozor, něco se tady děje a měli bychom začít všichni uvažovat o tom, že budeme muset žít nějak jinak. A zvláštní důraz jsme kladli na to, abychom tady dostali ty subjekty, které působí tady na Jablunkovsku. Protože každý region bude mít svoje specifické problémy. Takže je to dneska o těch specifických problémech Jablunkovska a o specifických příležitostech Jablunkovska. Je to o tom, kde dneska stojíme a jakým směrem se budeme, nebo měli bychom se ubírat."
Marian Waszut (KDU-ČSL), starosta Návsí: „Jsme hodně navázáni na Třinecké železárny, které jsou tady dominantním zaměstnavatelem. A dneska se spousta lidí ptá, co se bude dít, když železárny třeba budou přecházet na parametry zelených technologií. Co se bude dít v regionu, když my začneme, protože jsme zemědělskou obcí a všude kolem nás jsou zemědělci, přecházet na moderní zemědělské trendy. A dneska je to o těch otázkách a dneska je důležité si tu otázku položit a hledat na ni odpověď, nebo ji začít hledat.“
---