Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Vysoké kolo na náměstí avizovalo charitativní akci
  • Kulturu probudí k životu Divadelní dílna
  • Náměstí je herní plochou Pohádkové stezky

Vysoké kolo na náměstí avizovalo charitativní akci

Do města zavítala cyklotour Na kole dětem, kterou vede několikanásobný mistr světa v jízdě na vysokém kole Josef Zimovčák. Tato charitativní akce podporuje onkologicky nemocné děti. Nový Jičín se připojil potřetí.

Masarykovo náměstí se stalo jednou ze zhruba 50 zastávek zastávek 12. ročníku cykotour Na kole dětem. Připojením se k této cyklojízdě lze podpořit projekt na pomoc onkologicky nemocným. Letošní ročník probíhá od 2. do 12. června, kdy peloton vedený Josefem Zimovčákem, několikanásobným mistrem světa v jízdě na vysokém kole, absolvuje více než 1200 kilometrů napříč republikou.

Josef Zimovčák, pořadatel cyklotour: “Už dvanáctý rok se nám daří sednout na kolo, objekt Českou republiku a peníze, které získáme, dát dětem, které skončí onkologickou léčbu. Celý projekt má čtyři P. První P je pomoci těm dětem, které to potřebují. Pomáháme rodinám, jejichž dítě skončí onkologickou léčbu. Ty děti pak jezdí na rekondiční pobyty, a my je hradíme v rámci celé České republiky.”

Za 11 let vybrala nadace částku přes 14 a půl milionu korun a pomohla tak už zhruba 450 dětem.

Dalšími P cyklotour jsou partnerství lidí, poznávání krásy naší vlasti a pohyb.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Určitě rádi podpoříme. Jednak tím vyjadřujeme obdiv ke všem cyklistům včele s panem Zimovčákem, ale hlavně je to podpora v tom, že poskytneme občerstvení, nějaké zázemí, a dále jako město věnujeme každý rok také finanční obnos na podporu této akce.”

Nový Jičín podpořilo cyklotour potřetí, poprvé to bylo v roce 2014, podruhé loni. 

Josef Zimovčák, pořadatel cyklotour: “Na tom je nádherné, že když to město navštívíte jednou, setkáte se s představiteli těch měst, tak jim se to líbí. A my přijedeme zase. Stává se, že některá města navštěvujeme už 12 let. A samozřejmě navštěvujeme další a další. republika má zhruba šest a půl tisíce měst a obcí, my jsme jich takto navštívili přes 550.”

Cyklotour má 10 etap, přes Nový Jičín vedla ta oficiálně první, startovala v Kopřivnici a její cíl byl v obci Slopná u Luhačovic.

V projektu je stabilně zapojeno 25 cyklistů, kteří jedou celou trasu, průběžně se připojují a odpojují další.

V Novém Jičíně se k pelotonu přidal asi na 6 kilometrů místostarosta Ondřej Syrovátka.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Tak symbolicky, samozřejmě. Tím, že jezdím v podstatě skoro každý den do práce na kole, tak tady kolo mám a vyjedu s nimi směrem do Loučky. Oni pak pokračují na Hranice a dále. Tak daleko já už nepojedu.”

Nový Jičín věnoval Nadačnímu fondu Josefa Zimovčáka pět tisíc korun, tedy stejnou částku, jako loni a jako například i Kopřivnice.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Každoročně přispíváme finanční částkou na Linku bezpečí, což je také celostátní organizace, a potom na některé místní akce, které se zde konají. Z těch celostátních je to opravdu výjimečné.”

V loňské roce se na konto nadačního fondu Na kole dětem podařilo získat okolo dvou milionů korun, což je nejvíce za celou dobu fungování nadace. Zájemci mohou přispívat na účet nebo na zastávkách cyklotour do kasičky.

---

Kulturu probudí k životu Divadelní dílna

Pravděpodobně vůbec první kulturní akcí v Novém Jičíně po rozvolnění vládních omezení, pomineme-li promítání kina, bude 11. a 12. června Divadelní dílna.

Kamenné divadlo ožije po roční pauze a přivítá její 24. ročník. Páteční večer bude určený především pro dospělé publikum.

Markéta Dendišová, MKS Nový Jičín: “Začínáme v sedm hodin večer kapelou Evamore a pak se můžete těšit na nevšední zážitek z divadelní improvizace v podání Anny Polívkové, Martina Zbrožka a Lukáše Pavláska. Sobota, ta je určena především pro rodiny s dětmi a můžete se těšit především na vypravěče pohádek Dana Tarabu nebo na kejklíře Vojtu Vrtka.”

Následovat bude bubenická show s překvapením, akrobatické vystoupení a na závěr ohňová podívaná s názvem Joker a královna.

Markéta Dendišová, MKS Nový Jičín: “Máme tam divadla, která, pokud se nemýlím, tu ještě na Divadelní dílně nebyla. Třeba Divadlo Věž z Brna, se kterým si zazpíváme známé písničky pánů Uhlíře a Svěráka.”

Divadelní představení začínají v sobotu v 15 hodin, lesní areál ale nabídne zábavu už o hodinu dříve.

Markéta Dendišová, MKS Nový Jičín: “Máme přichystané i workshopy, budou tam tradičně Circus dance studio z Nového Jičína, které bude mít i představení, a Rodinné centrum Mozaika. To bude mít také připravené workshopy, které následně využije na Pohádkové lesní cestě zakončené pokladem.”

Vstupenky, zejména na páteční večer, je dobré zakoupit na online předprodeji. V případě nepříznivého počasí se páteční program přesouvá do kina Květen.

---

Náměstí je herní plochou Pohádkové stezky

Masarykovo náměstí se na dva týdny stalo herní plochou pohádkové stezky. Ta je nápadem Rodinného centra Mozaika. Dětem tak poskytlo zábavu a současně do hry vtáhlo místní podnikatele.

Skákající a běhající děti plnící různé úkoly jsou v těchto dnech běžnou součástí života na Masarykově náměstí. To se proměnilo v jeden velký herní plány pohádkové stezky, kterou připravilo Rodinné centrum Mozaika.

Zuzana Rosová, RC Mozaika, Nový Jičín: “Pořádali jsme velký Pohádkový les na Skalkách a také jsme pořádali Dětský den, ale protože epidemiologická situace ještě není taková, abychom ty akce mohli udělat tak, jak jsme byli zvyklí, tak jsme vymysleli Mikiho pohádkovou stezku na náměstí.”

Ke spolupráci oslovili majitele místních provozoven, obchodů, kaváren a restaurací, a úkoly umístili do jejich výloh.

Martin Dobeš, provozovatel kavárny: “Rodinné centrum Mozaika nás oslovilo, zda bychom se zúčastnili této akce pro děti. S potěšením jsme to přijali, protože je to pro děti, máme krásné počasí, doba se rozvolňuje. Takže děti přijdou k nám, splní úkol, a odnesou si od nás malý dárek.”

Aby mohly děti na pohádkovou stezku vyrazit, potřebují hrací balíček, který pořídí v pohádkovém okénku, tedy v sídle rodinného centra na Hoblíkově ulici. Tam je vítají různé kostýmované postavy známé z pohádek, nebo i kapitán Amerika.

Zuzana Rosová, RC Mozaika, Nový Jičín: “V hracím balíčku dostanete hrací kartu a další věci potřebné ke splnění úkolů. Ty jsou jak pohybové, tak pro starší děti typu otázek. Na jednom stanovišti se děti promění v indiánku a proto jsou v balíčku tři šňůrky, protože mají za úkol si uplést čelenku.”

V první den konání si stezku prošlo více než 80 dětí.

anketa: rodič účastníka pohádkové stezky: “Jsem ráda, že je něco takového, že alespoň někdo vymyslí něco, když byl ten Den dětí. Čekali jsme tedy Pohádkový les, který býval i v minulých letech, tak uvidíme, jestli ještě něco takového bude.”

Pohádková stezka je určena školkovým dětem a dětem mladšího školního věku. Vydat se na ni mohou i skupinky z mateřinek nebo školních družin.

Akce trvá od 1. do 18. června. Informace o tom, kdy je pohádkové okénko otevřené a lze herní balíčky vyzvednout, jsou na webových stránkách Mozaiky.

---Mohlo by Vás také zajímat