Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Město připravuje lokalitu pro nové rodinné domy
  • Strážníci v NJ zastavili muže při krádeži čtyřkolky
  • Porodnice hlásí více miminek, letos byl první Adam
  • Tři králové do města přece jen dorazili

Město připravuje lokalitu pro nové rodinné domy

Město nabízí pozemky pro výstavbu rodinných domů. V místní části Žilina vznikne více než dvacet zasíťovaných parcel. Podmínky prodeje schválili zastupitelé na poslední schůzi v prosinci. Rozhodovat bude cena, u menších pozemků losování.

Jak radnice v souvislosti s přijetím rozpočtu na rok 2021 avizovala, investice budou v letošním roce směřovat z velké části do bydlení. Jedním z projektů za 41 milionů korun je vybudování infrastruktury na pozemcích pro výstavbu rodinných domků v lokalitě Za školou v Žilině. Zastupitelé v prosinci schválili prodej těchto parcel i podmínky.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Máme zde 23 parcel, které již byly geometrickým plánem vyměřeny s tím, že parcely budou nabízeny ve veřejném prodeji. Deset parcel proběhne obálkovou metodou, čili, kdo dá víc. U zbývajících 13 parcel bude cena jednotná a budeme vítězné zájemce vybírat losem.”

Město má k dispozici pozemky s výměrou od přibližně 600 do téměř 2 tisíc metrů čtverečních. Los bude rozhodovat o majitelích menších parcel.

Své nabídky mohou zájemci posílat do 2. února, podrobné informace, včetně přesných podmínek, jsou k dispozici na webu města.
---

Strážníci v NJ zastavili muže při krádeži čtyřkolky

Novojičínská městská policie zastavila zloděje při krádeži dětské motorové čtyřkolky. Pachatel ji ukradl ze sklepa panelového domu. Strážníci ho načapali, když se ji v brzkých ranních hodinách snažil odvézt na vozíku.

Dětskou benzínovou čtyřkolku za 11 tisíc korun si zloděj vyhlédl ve sklepě jednoho z panelových domů na ulici Luční v Novém Jičíně. Zřejmě využil toho, že kolárna, kde byla zaparkovaná, nebyla řádně uzamčena. Dovnitř se dostal ještě za tmy v úterý v brzkých ranních hodinách.

René Černohorský, tiskový mluvčí Policie ČR, ÚO Nový Jičín: “Po vynesení tříkolky ze sklepních prostor domu s ní sjel setrvačností po ulici Luční k nedaleké prodejně potravin, zde ji zanechal, do místa svého bydliště si došel pro dvoukolový vozík a jakmile tříkolku na vozík naložil a převážel ji po ulici Riegrové v Novém Jičíně, tak byl zastaven a kontrolován službu konající hlídkou strážníků novojičínské městské policie.”

Ilona Majorošová, tisková mluvčí MP Nový Jičín: “Strážníci se muže zeptali, kde ke čtyřkolce přišel, a kam ji převáží. Muž trošku zpanikařil a nedokázal vůbec vysvětlit, kam ji veze. Proto pojali podezření, že by mohlo jít o kradenou čtyřkolku a věc ohlásili Policii České republiky.”

Dopadený 35 letý zloděj z Nového Jičína byl předán policistům místního územního odboru a celou záležitost dále prověřují kriminalisté.

---

Porodnice hlásí více miminek, letos byl první Adam

Prvním novojičínským občánkem narozeným v roce 2021 v místní porodnici je Adam Segeťa. Na svět přišel 1. ledna v 9:22 hodin, vážil 3650 gramů a měřil 49 centimetrů. Šťastnými rodiči se stali Eva Segeťová a Tomáš Wilder.

Kvůli vládním nařízením musel starosta Nového Jičína Stanislav Kopecký upustit od gratulace a přivítání miminka ještě v porodnici. Po dohodě s rodinou se pasoval do role pošťáka a mamince domů doručil kytičku a chlapečkovi drobný dárek. K předání došlo mezi dveřmi.

V novojičínské nemocnici se v loňském roce narodilo více miminek. Na svět zde přišlo 725 dětí, což je o 74 novorozenců více než v roce 2019. V mírné převaze byli chlapci, kterých se narodilo 370, oproti děvčátkům, těch bylo 355. Do porodních knih zdravotníci zapsali také troje dvojčátka. Zajímavostí, o které informovala tisková mluvčí- nemocnice AGEL Radka Miloševská je, že každá pátá maminka byla starší 35 let a nejstarší rodička měla 46 let.

Většina rodičů zvolila pro své děti tradiční česká jména. Mezi děvčaty převládala Eliška, Anna, Natálie nebo Viktorie. U chlapců patřila mezi nejoblíbenější jména Jakub, Filip, Matyáš a Vojtěch. Někteří rodiče si pro své ratolesti naopak vybrali originální a netradiční jména. Děvčátka pojmenovali například Laya nebo Lily, u chlapců James nebo Angel Luis.

---

Tři králové do města přece jen dorazili

Slavnostní Tříkrálový průvod se vzhledem k vládním omezením letos v Novém Jičíně konat nemohl. Přesto se tuto tradici podařilo ve městě zachovat. Králové dorazili alespoň na zahradu mateřské školy.

Poslední dva roky se v Novém Jičíně konal vždy 6. ledna velký Tříkrálový průvod, pořádaný zdejší charitou a městem, který do centra přilákal veřejnost a školáky. Vládní omezení jeho pořádání letos nedovolila. O Tříkrálovou tradici ovšem nemusely být ochuzeny děti ve fungujících mateřských školách, zprostředkovali ji například v mateřince na ulici Máchova.

Romana Seifertová, ředitelka MŠ Trojlístek: “Takže jsme to zkusili způsobem, který lze, který je možný, uspořádali jsme to na zahradě. Celý týden se věnujeme projektu Tři králové, kdy s dětmi vytváříme královské koruny, sledujeme hvězdy na obloze a směřují k tématu veškeré činnosti.”

 děti MŠ Trojlístek, pracoviště Máchova: “Tři králové přivezli Ježíškovi zlato, kadidlo a myrhu.” “Jmenovali se Melichar, Kašpar a Baltazar.”

Romana Seifertová, ředitelka MŠ Trojlístek: “V současné době máme skoro plné stavy dětí, což je velké plus, jsme za to rádi, a snažíme se proto ty činnosti zorganizovat tak, aby to bylo možné.”

Děti z jednotlivých tříd se stejně jako v budově školy ani na zahradě neslučovaly, držely se ve svých skupinách i při projížďce na koni a hrách tematicky zaměřených na Tříkrálovou tradici.

Připomeňme ještě, že letošní Tříkrálová sbírka probíhá víceméně online. Podrobné informace jsou na webových stránkách sbírky, kde je také přímo odkaz na virtuální pokladničku. Koledníci se proměnili v pošťáky a do schránek roznesli balíčky s kalendářem a cukrem s logem Tříkrálové sbírky a dopis s informacemi, jakým způsobem mohou lidé dobročinnou sbírku podpořit.  Klasická kasička, na jakou jsou lidé zvyklí, je například v Návštěvnickém centru na náměstí.  Sbírka je letos prodloužena až do 26. ledna.

---Mohlo by Vás také zajímat