Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Montovaná stavba ve středisku zeleně ušetřila miliony
  • Výstavou se prolínají UFO, figury a košile
  • Šest zápasů venku moc bodů hokejistům nepřineslo

Montovaná stavba ve středisku zeleně ušetřila miliony

Středisko zeleně technických služeb vybudovalo nové zázemí pro zaměstnance. Místo původně plánované zděné stavby zajistilo montovaný objekt z unimobuněk. Město tak v rozpočtu ušetřilo 5 milionů korun.

Nový objekt, ve kterém budou sklady a šatny včetně sprch pro zaměstnance střediska zeleně technických služeb na Palackého ulici, byl ze čtyř unimobuněk postaven během pár hodin.

Pavel Tichý, ředitel TSM Nový Jičín: “My jsme hlavně potřebovali vyřešit kapacitu prostor pro zaměstnance, a to jak z hygienických důvodů, tak i z důvodů šaten.”

Přitom původním záměrem ještě z dob minulého vedení města i této příspěvkové organizace bylo rozšířit zázemí střediska nadstavbou současné nízké zděné budovy.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “V průběhu let došlo ke změně, protože ta investice by byla zhruba ve výši šesti milionů korun, tak jsme se s novým panem ředitelem vymysleli jinou strategii revitalizace tohoto místa. Objednali jsme unimobuňky. Ty nás vyšly na milion korun. Splňují všechny naše potřeby a navíc jsme získali i skladovací prostory.”

Další výhody smontovaných kontejnerů vidí starosta i v jejich případném snadném přemístění.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Toto území může být kdykoliv během velmi krátké doby vyklizeno. Tyto unimobuňky můžeme použít kdekoliv na území města a toto území na Palackého nebude blokováno nějakou zástavbou.”

Z areálu už také před několika měsíci zmizel polorozpadlý dřevěný sklad, na jehož místě právě stojí nový montovaný objekt. Pryč brzy budou staré unimobuňky sloužící nyní zaměstnancům a další úpravy budou následovat.

Pavel Tichý, ředitel TSM Nový Jičín: “Momentálně probíhá zpracování projektové dokumentace, jednáme se zřizovatelem o uvolnění finančních prostředků v příštím roce, tak abychom mohli pokračovat v revitalizaci střediska veřejné zeleně.”

Příštím krokem tak bude demolice nevyhovující plechové boudy, která slouží jako garáže. Tu nahradí nové přístřeší vhodné pro parkování i servis techniky.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Jeden z úkolů je, aby tento areál byl průjezdný. Zvláště separační dvůr, který bude průjezdný ze dvou stran, aby se občané na tomto dvoře nemuseli se svými vozidly složitě otáčet.”

Středisko městské zeleně má jednadvacet zaměstnanců. Pečují o travnaté plochy, dekorativní výsadbu a celkově se starají o estetický vzhled města.

---

Výstavou se prolínají UFO, figury a košile

Říjnová výstava obrazů na Staré poště přenese návštěvníky do Valašského Meziříčí. Zákoutí nedalekého sousedního města prolíná s výskytem UFO a figurální kresbou. To vše doplňují také výrazné skleněné objekty.

Jitka Skočková z Valašského Meziříčí nejprve vystudovala grafický design na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti, což je na jejich obrazech na první pohled vidět. Poté absolvovala figurální malířství na fakultě výtvarných umění při Vysokém učení technickém v Brně - a také to na její tvorbě zanechalo výraznou stopu.

Jitka Skočková, malířka: “V téměř každém mém obraze najdete nějakou figuru, když ne člověka, tak alespoň zvíře. Tady do Nového Jičína jsem přivezla svou sérii Valmez UFO. To jsou obrazy, které ztvárňují valašskomeziříčská zákoutí a tu a tam se objevuje i UFO. Je to protože v našem městě se stále něco děje a myslím si, že tyto věci by mohly zajímat i jiné civilizace. Samozřejmě to myslím s nadsázkou.”

V galerii Staré pošty jsou tak především k vidění různé pohledy na budovy, veřejná místa a sochy více či méně typické pro Valašské Meziříčí.

Jitka Skočková, malířka: “Na tomto obraze je dětské hřiště, které stojí u Bečvy, a hraje si na něm moje neteř. Své příbuzné často používám do svých obrazů. V pozadí můžete vidět zámek Žerotínů a kapli.”

Kromě klasických obrazů tvořených akrylovou barvou na plátno doplňují výstavu i díla malovaná na košilích. Jejich tématem je tentokrát o něco vzdálenější místo.

Jitka Skočková, malířka: “Celkem náhodně mě před časem napadlo, že staré košile by se vlastně daly využít jako plátno namalování, používám vlastně tu oblast zad. Na tomto obraze je ztvárněna taková momentka z Islandu. Tam v podstatě každý kopec je zároveň sopka, uprostřed má kráter, a to právě vidět na tomto obraze.”

Spolu s tvorbou Jitky Skočkové prezentuje výstava také skleněné objekty Josefa Divína. Jedná se o hutně tvarované vázy. K jejich dekoru používá hliníkovou fólii. Oba autoři společně nevystavují poprvé, oba současně působí jako pedagogové na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské ve Valašském Meziříčí.

---

Šest zápasů venku moc bodů hokejistům nepřineslo

Hokejisté Nového Jičína zahájili svou druholigovou soutěž. Do nové sezony vstoupili sérii venkovních utkání. První domácí zápasy musí zatím odehrát bez diváků.

Oproti loňské sezoně čekají novojičínské hokejisty ve skupině východ II. ligy dva noví soupeři - ambiciózní Znojmo a Velké Meziříčí. Opustil ji Šumperk, který postoupil do I. ligy.

Milan Urban, manažer HK Nový Jičín: “V první fázi je základní část třikrát doma, třikrát venku s každým, takže 42 utkání, 21 doma. Prozatím je zrušena část play-off, potvrzena je jen základní část, a podle toho, jak budou vypadat soutěže na konci kalendářního roku, se rozhodne, jestli se play-off hrát bude nebo nebude.”

Novojičínské áčko povede už pátou sezónu hlavní trenér Petr Macháček.

Petr Macháček, trenér HK Nový Jičín: “Moc jsme to obměňoval. Chceme, aby ten tým zůstal pohromadě, aby ty návyky se prohlubovaly. Takže ta osa zůstala, jako je kapitán Rok Macuh a Jakub Hruška. Přivedli jsme zkušené hráče, jako je Roman Maliník a Richard Bordovský, takže o ty kluky bychom se chtěli opřít. A hlavně se nám podařilo získat do brány dva šikovné kluky, kteří se budou prát o místo jedničky, takže v tomto jsme spokojeni.”

Jen doplníme, že se jedná o Petra Galušku a Daniela Šimonů.

Vzhledem k dokončovacím pracím v hale zimního stadionu měl Nový Jičín naplánovaných prvních šest utkání na ledě soupeřů. Sezonu měl zahájit 19. září ve Velkém Meziříčí, to se ale ocitlo v karanténě.

Milan Urban, manažer HK Nový Jičín: “My jsme odehráli čtyři zápasy, všechny čtyři jsme hráli venku. vyhráli jsme pouze ve Valašském Meziříčí 5:3. Velmi dobré utkání jsme odehráli u největšího favorita ve Znojmě, kde jsme dlouhou dobu vedli 2:1, nakonec jsme to nezvládli. Smolné utkání jsme odehráli v Hodoníně, kde jsme vedli 1:0, byli jsme vyrovnaní, ne-li lepší, a za stavu 1:1 jsme 40 vteřin před koncem dostali gól, takže to byla smůla.”

Petr Macháček, trenér HK Nový Jičín: “Nejsem spokojený, protože ty utkání, kromě Znojma, jsme mohli a měli zvládnout, až na drobné chyby, které rozhodly v náš neprospěch. Tak z toho jsme zklamaný, protože si myslím, že jsme to měli zvládnout a měli jsme těch bodů vyhrát více.”

Rok Macuh, kapitán HK Nový Jičín: “Chtěli bychom samozřejmě zlepšit ty výsledky. Zase ta hra není špatná, ale výsledky zatím nejsou to, co chceme.”

7. října následovalo derby v Kopřivnici. Novojičínští i díky skvělému výkonu soupeřova gólmana prohráli 5:0. Od soboty 10. října čeká hokejisty 6 utkání doma, ovšem minimálně ty první dvě bez fanoušků v hledišti.

Petr Macháček, trenér HK Nový Jičín: “Vůbec si to nedovedu představit, jaké to bude. Určitě to bude pro kluky těžké, protože ten fanoušek je takový motor. Ta utkání venku jsou těžká a berou hodně sil, jak mentálních, tak fyzických.”

Rok Macuh, kapitán HK Nový Jičín: “Samozřejmě ti fanoušci udělají tu atmosféru. Neříkám, že tady chodí hodně lidí, ale je to lepší než nic. I když to bude před prázdnými tribunami, musíme to zvládnout.”

Milan Urban, manažer HK Nový Jičín: “Připravujeme z těchto utkání televizní přenosy. Jak v tom budeme úspěšní, o tom budeme naše fanoušky informovat. Je to našim cílem nejen v této situaci, ale i do budoucna, protože je to trend.”

První fanoušky, pokud se nezmění vládní opatření, by měli na domácím stadionu hokejisté přivítat ve středu 28. října, v 18 hodin začne utkání s Valašským Meziříčím.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry