Novojičínský expres
- Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
- Hmyzí domečky v parku jsou skrýší pro včely samotářky
- Čtvrtky v knihovně jsou o zábavě, tvoření a hrách
- Hobby Čerťák triatlon provázela rekordní účast
Ve Smetanových sadech přibylo několik hmyzích domečků. Rozmístění těchto umělých skrýší, vhodných třeba pro včely samotářky, je součástí souboru návrhů na zlepšení biodiverzity ve městě.
Domečky nebo i jeden hotel jako úkryty pro drobné živočichy byly v červenci rozmístěny ve Smetanových sadech čtyři.
Markéta Cichá, ekoložka: “V naší přírodě máme včely samotářky. Jsou to včely, které žijí úplně jiným způsobem, než včely medonosné, které známe. Včelky samotářky žijí samostatným životem, nemají žádné kasty a protože je jich 500 až 600 druhů v naší přírodě, tak my je můžeme podpořit tím, že pro ně vytvoříme hmyzí domeček. Jako například tady v městských sadech a nebo popřípadě v celém Novém Jičíně. Momentálně jsem vytvořila tady hmyzí domeček, který má různé prvky a nejvíce pro včelky samotářky slouží otvory, které jsou vyvrtané buď do špalků nebo do různých dřevěných čtverhranných hranolů, které jsou připravené, nebo můžeme v přírodě sbírat například černý bez, po případě můžeme nasbírat i lísku a do ní vyvrtat díry.”
Markéta Cichá doporučuje díry vytvořit vrtákem velikosti 4 až 6 do hloubky 9 až 11 centimetrů.
Markéta Cichá, ekoložka: “Můžeme ten hmyzí hotel obohatit i o různé další prvky. Já někdy používám třeba i mech pro čmeláky, kteří se tam mohou schovat, nebo popřípadě i pro hmyz, který nám pomáhá na zahrádkách proti škůdcům, takže tam dávám i kůru nebo slámu. Ale nejvíce včely samotářky podpoříme těmito krásnými dírami. Můžeme to samozřejmě udělat i s rodinou, s dětmi, protože je to velmi baví a tím učíme nejenom to, že pro nás je příroda důležitá, ale hlavně jim budujeme ten vztah.”
Kdo by si netroufl na klasický domeček, může skrýš jednoduše vyrobit i ze špalku dřeva.
Lucie Tovaryšová, předsedkyně Komise živ. prostředí Rady města: “V rámci komise životního prostředí v roce 2024 vznikl projekt na podporu biodiverzity, kdy jsme se domluvili s inženýrkou Markétou Cichou, která vlastně pro město vymyslela opatření, která se postupně právě realizují. V městském parku už máme nainstalované nové ptač budky a netopýrníky a teďka dnes právě tady instalujeme hmyzí domečky.”
Zmíněné ptačí budky vyráběli před časem místní lidé v rámci přednášky o ptácích, kterou rovněž vedla ekoložka Markéta Cichá.
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Jsou to takové drobné krůčky, které jako město děláme na podporu biodiverzity, což znamená, aby co nejvíce různých živočichů mohlo i v tom městském prostředí žít. Konkrétně tady ty hmyzí domečky přispívají k tomu, že užitečný hmyz si najde místa v těch otvorek, které tam jsou vytvořeny a naopak zase potom pomáhá třeba udržovat zdravé to životní prostředí v tom městě. Ale děláme spoustu dalších věcí. Kromě ptačích budek jsou to například mozaikové seče, které zase se dělají tak, že se třeba, když je nějaká plocha travnatá, tak se neposeče úplně celá. Nechá se tam část, kde je vyšší tráva, která zase právě přispívá k tomu, že ten užitečný hmyz může přežívat, ale zároveň také pomáhá zadržovat vláhu.”
V posledních letech také ve městě vyrostly nové trvalkové záhony, třeba na ulici Generála Hlaďo nebo mezi novými parkovacími místy na Dlouhé.
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Ty trvalkové záhony mají tu výhodu, že je není potřeba příliš udržovat, ale zároveň jednak vypadá hezky esteticky a zároveň zase udrží v tom městě nějakou váhu a příjemnější klima.”
V rámci opatření na podporu biodiverzity je pak ještě letos v plánu polep průhledných ploch autobusových zastávek, aby do nich nenaráželi ptáci.
---
Tvořivou dílnu, při které byly hlavním materiálem vyřazené knihy, připravila pro děti městská knihovna. Aktivita byla součástí série programů, které se konají pod názvem “Prázdninové čtvrtky”.
Vytrhat listy z knížky a rozstříhat je nůžkama bylo tentokrát v městské knihovně povoleno. Konala se tu kreativní dílna, která ze starých publikací umožnila dětem vytvořit svůj originální výrobek.
Petra Vrbová, městská knihovna: “Dneska tvoří vlastní knihu, nebo to můžeme říkat prázdninový deníček, kdy si ze starých knížek a časopisů samolepek pomocí techniky koláže vytvoří svoji vlastní knihu. Tím dáváme další život starým knížkám, které bychom jinak museli zlikvidovat, které jsou poškozené, které bychom vyřadili, které už se nám rozsypaly z vazby.”
účastníci akce:
“Já si vyrábím knížku nebo jako by deníček na prázdniny a budu mít kroužek, takže tam chci vyrobit nějaký deníček, do které se můžu zapsat zážitky.”
“Vyrábím si takový zápisník deníček na prázdniny a bavím se u toho hodně.”
“Je to určitě super, protože kolikrát člověk musí vymýšlet tu aktivitu pro ty děti a tady tohle se nabízí samozřejmě. Určitě jsme rádi, že něco takového tady je.”
“Do knihovny chodím pravidelně i na tyto prázdninové čtvrtky.”
“Je to fajn, vyrobím si asi deník.”
“Nám se tady moc líbí, děkujeme za to a určitě se příště zase zúčastníme.”
Akce se uskutečnila v rámci pravidelných “Prázdninových čtvrtků”, které městská knihovna připravila pro děti i na toto léto. Obvykle se jedná o dopolední dvouhodinové programy. Na většinu je vstup zdarma nebo je poplatek v řádu několika desetikorun.
Dosud už proběhly aktivity věnované hravé angličtině a deskovým hrám.
Petra Vrbová, městská knihovna: “Další bude potom na řadě Olympiáda se Spejblem a Hurvínkem, kteří letos slaví 100 let od svého prvního vystoupení, tak se jimi budeme inspirovat. Potom máme dva týdny zavřeno a následují další čtvrtky, které jsou v programu.”
13. srpna to bude FIFA cup, tedy soutěžní klání v počítačové sportovní hře a následovat bude 20. srpna workshop malování na textil.
Petra Vrbová, městská knihovna: “ Zájem je větší než jsme čekali. Kapacitu máme omezenou na 15 dětí, což už jsme překročili asi deset minut po tom, co jsme otevřeli, ale zvládáme to a určitě můžou přijít. Je lepší mít rezervaci, ale zvládáme to i bez nich.”
Určitě ale bude dobré si rezervací zajistit místo na poslední letní akci. Tou bude 27. srpna atraktivní Únikovka naruby aneb dostaň se do knihovny s Medvídkem PÚ. I tato legendární postava slaví 100. výročí od svého prvního knižního vydání. Tato akce bude probíhat odpoledne od 16 do 20 hodin.
---
Vodní nádrž Čerťák a její okolí se počtvrté staly dějištěm Hobby triatlonu. Na start všestranného závodu se postavili zkušení sportovci i ti, kteří chtěli jen prověřit svou fyzickou kondici.
První start vyslal do 4. ročníku Hobby Čerťák triatlon nejpočetnější skupinu 93 závodníků, kteří se vydali na nejdelší závod - 400 metrů plavání, 15 kilometrů na kole a 4 kilometry běh. Následovala kategorie short i s dorostenci a juniory na poloviční trati a štafety.
Darina Krausová, ředitelka závodu, Atletika Nový Jičín: “Tak čtvrtý ročník Hobby Triatlonu je za krásného počasí. Zachovali jsme původní trasy, i plavecké, i cyklistické, i běžecké. Je to osvědčené, lidé se mohou porovnat, závodníci jsou rádi, když mají to srovnání s loňským ročníkem, můžou udělat rekordy, takže je to původní, jak to bylo loni.”
Darina Krausová, ředitelka závodu, Atletika Nový Jičín: “Běžecká trať je směrem na Skalky, je to terén, je to takové zajímavé klesání a stoupání, každý si přijde na své. Není to úplně jednoduché, technicky náročné, ale není to dlouhé, tak doufám, že to nebude dělat nikomu žádný velký problém. Tak oblíbený Čerťák, jaká je kvalita vody? Kvalita vody je taková průměrná, dá se plavat, není to úplně na vyskakování, ale je to hygienicky v normě.”
Michaela Zetochová, účastnice závodu: “Tohoto Hobby Čerťák triatlonu se účastním po druhé, po druhé za sebou. Úžasné, trať je nachystaná perfektně, do posledních detailů, není možnost zabloudit, je to super. Z těch tří disciplín je pro mně nejoblíbenější to plavání.”
Ivan Bielik, účastník závodu: “To plavání je boj, to je jasné, protože tak je to na startu mela, tam každý šlape a šplíchá. Kolo, to je takové brutální, protože to je takové nevyzpytatelné, ale ten běh už je takový příjemnější, takže na ten běh se nejvíce těším. Ten je takový fajn.”
Ivan Bielik ze slovenského Martina se nakonec stal v long variantě vítězem své věkové kategorie, v celkovém hodnocení proběhl cílem na druhém místě.
Po poledni pak Hobby triatlon ve zkrácených tratích nebo ve verzi duatlon absolvovaly i děti. Celkový počet závodníků byl letos rekordní - více než dvě stě.
Darina Krausová, ředitelka závodu, Atletika Nový Jičín: “Je to velká radost mít tolik lidí, kteří mají radit sport a tuto komunitu pohromadě, ale je to i náročné pro pořadatelé, tak doufám, že všechno zvládneme.”
A jak bylo vidět - zvládnout se toho dá hodně. Darina Krausová s týmem novojičínských atletů a dalších dobrovolníků závod nejen zorganizovala, ale v kategorii ženy v kratší trati short v čase 45 minut a 15 vteřin i vyhrála.
---
Ve Smetanových sadech přibylo několik hmyzích domečků. Rozmístění těchto umělých skrýší, vhodných třeba pro včely samotářky, je součástí souboru návrhů na zlepšení biodiverzity ve městě.
Domečky nebo i jeden hotel jako úkryty pro drobné živočichy byly v červenci rozmístěny ve Smetanových sadech čtyři.
Markéta Cichá, ekoložka: “V naší přírodě máme včely samotářky. Jsou to včely, které žijí úplně jiným způsobem, než včely medonosné, které známe. Včelky samotářky žijí samostatným životem, nemají žádné kasty a protože je jich 500 až 600 druhů v naší přírodě, tak my je můžeme podpořit tím, že pro ně vytvoříme hmyzí domeček. Jako například tady v městských sadech a nebo popřípadě v celém Novém Jičíně. Momentálně jsem vytvořila tady hmyzí domeček, který má různé prvky a nejvíce pro včelky samotářky slouží otvory, které jsou vyvrtané buď do špalků nebo do různých dřevěných čtverhranných hranolů, které jsou připravené, nebo můžeme v přírodě sbírat například černý bez, po případě můžeme nasbírat i lísku a do ní vyvrtat díry.”
Markéta Cichá doporučuje díry vytvořit vrtákem velikosti 4 až 6 do hloubky 9 až 11 centimetrů.
Markéta Cichá, ekoložka: “Můžeme ten hmyzí hotel obohatit i o různé další prvky. Já někdy používám třeba i mech pro čmeláky, kteří se tam mohou schovat, nebo popřípadě i pro hmyz, který nám pomáhá na zahrádkách proti škůdcům, takže tam dávám i kůru nebo slámu. Ale nejvíce včely samotářky podpoříme těmito krásnými dírami. Můžeme to samozřejmě udělat i s rodinou, s dětmi, protože je to velmi baví a tím učíme nejenom to, že pro nás je příroda důležitá, ale hlavně jim budujeme ten vztah.”
Kdo by si netroufl na klasický domeček, může skrýš jednoduše vyrobit i ze špalku dřeva.
Lucie Tovaryšová, předsedkyně Komise živ. prostředí Rady města: “V rámci komise životního prostředí v roce 2024 vznikl projekt na podporu biodiverzity, kdy jsme se domluvili s inženýrkou Markétou Cichou, která vlastně pro město vymyslela opatření, která se postupně právě realizují. V městském parku už máme nainstalované nové ptač budky a netopýrníky a teďka dnes právě tady instalujeme hmyzí domečky.”
Zmíněné ptačí budky vyráběli před časem místní lidé v rámci přednášky o ptácích, kterou rovněž vedla ekoložka Markéta Cichá.
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Jsou to takové drobné krůčky, které jako město děláme na podporu biodiverzity, což znamená, aby co nejvíce různých živočichů mohlo i v tom městském prostředí žít. Konkrétně tady ty hmyzí domečky přispívají k tomu, že užitečný hmyz si najde místa v těch otvorek, které tam jsou vytvořeny a naopak zase potom pomáhá třeba udržovat zdravé to životní prostředí v tom městě. Ale děláme spoustu dalších věcí. Kromě ptačích budek jsou to například mozaikové seče, které zase se dělají tak, že se třeba, když je nějaká plocha travnatá, tak se neposeče úplně celá. Nechá se tam část, kde je vyšší tráva, která zase právě přispívá k tomu, že ten užitečný hmyz může přežívat, ale zároveň také pomáhá zadržovat vláhu.”
V posledních letech také ve městě vyrostly nové trvalkové záhony, třeba na ulici Generála Hlaďo nebo mezi novými parkovacími místy na Dlouhé.
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Ty trvalkové záhony mají tu výhodu, že je není potřeba příliš udržovat, ale zároveň jednak vypadá hezky esteticky a zároveň zase udrží v tom městě nějakou váhu a příjemnější klima.”
V rámci opatření na podporu biodiverzity je pak ještě letos v plánu polep průhledných ploch autobusových zastávek, aby do nich nenaráželi ptáci.
---
Tvořivou dílnu, při které byly hlavním materiálem vyřazené knihy, připravila pro děti městská knihovna. Aktivita byla součástí série programů, které se konají pod názvem “Prázdninové čtvrtky”.
Vytrhat listy z knížky a rozstříhat je nůžkama bylo tentokrát v městské knihovně povoleno. Konala se tu kreativní dílna, která ze starých publikací umožnila dětem vytvořit svůj originální výrobek.
Petra Vrbová, městská knihovna: “Dneska tvoří vlastní knihu, nebo to můžeme říkat prázdninový deníček, kdy si ze starých knížek a časopisů samolepek pomocí techniky koláže vytvoří svoji vlastní knihu. Tím dáváme další život starým knížkám, které bychom jinak museli zlikvidovat, které jsou poškozené, které bychom vyřadili, které už se nám rozsypaly z vazby.”
účastníci akce:
“Já si vyrábím knížku nebo jako by deníček na prázdniny a budu mít kroužek, takže tam chci vyrobit nějaký deníček, do které se můžu zapsat zážitky.”
“Vyrábím si takový zápisník deníček na prázdniny a bavím se u toho hodně.”
“Je to určitě super, protože kolikrát člověk musí vymýšlet tu aktivitu pro ty děti a tady tohle se nabízí samozřejmě. Určitě jsme rádi, že něco takového tady je.”
“Do knihovny chodím pravidelně i na tyto prázdninové čtvrtky.”
“Je to fajn, vyrobím si asi deník.”
“Nám se tady moc líbí, děkujeme za to a určitě se příště zase zúčastníme.”
Akce se uskutečnila v rámci pravidelných “Prázdninových čtvrtků”, které městská knihovna připravila pro děti i na toto léto. Obvykle se jedná o dopolední dvouhodinové programy. Na většinu je vstup zdarma nebo je poplatek v řádu několika desetikorun.
Dosud už proběhly aktivity věnované hravé angličtině a deskovým hrám.
Petra Vrbová, městská knihovna: “Další bude potom na řadě Olympiáda se Spejblem a Hurvínkem, kteří letos slaví 100 let od svého prvního vystoupení, tak se jimi budeme inspirovat. Potom máme dva týdny zavřeno a následují další čtvrtky, které jsou v programu.”
13. srpna to bude FIFA cup, tedy soutěžní klání v počítačové sportovní hře a následovat bude 20. srpna workshop malování na textil.
Petra Vrbová, městská knihovna: “ Zájem je větší než jsme čekali. Kapacitu máme omezenou na 15 dětí, což už jsme překročili asi deset minut po tom, co jsme otevřeli, ale zvládáme to a určitě můžou přijít. Je lepší mít rezervaci, ale zvládáme to i bez nich.”
Určitě ale bude dobré si rezervací zajistit místo na poslední letní akci. Tou bude 27. srpna atraktivní Únikovka naruby aneb dostaň se do knihovny s Medvídkem PÚ. I tato legendární postava slaví 100. výročí od svého prvního knižního vydání. Tato akce bude probíhat odpoledne od 16 do 20 hodin.
---
Vodní nádrž Čerťák a její okolí se počtvrté staly dějištěm Hobby triatlonu. Na start všestranného závodu se postavili zkušení sportovci i ti, kteří chtěli jen prověřit svou fyzickou kondici.
První start vyslal do 4. ročníku Hobby Čerťák triatlon nejpočetnější skupinu 93 závodníků, kteří se vydali na nejdelší závod - 400 metrů plavání, 15 kilometrů na kole a 4 kilometry běh. Následovala kategorie short i s dorostenci a juniory na poloviční trati a štafety.
Darina Krausová, ředitelka závodu, Atletika Nový Jičín: “Tak čtvrtý ročník Hobby Triatlonu je za krásného počasí. Zachovali jsme původní trasy, i plavecké, i cyklistické, i běžecké. Je to osvědčené, lidé se mohou porovnat, závodníci jsou rádi, když mají to srovnání s loňským ročníkem, můžou udělat rekordy, takže je to původní, jak to bylo loni.”
Darina Krausová, ředitelka závodu, Atletika Nový Jičín: “Běžecká trať je směrem na Skalky, je to terén, je to takové zajímavé klesání a stoupání, každý si přijde na své. Není to úplně jednoduché, technicky náročné, ale není to dlouhé, tak doufám, že to nebude dělat nikomu žádný velký problém. Tak oblíbený Čerťák, jaká je kvalita vody? Kvalita vody je taková průměrná, dá se plavat, není to úplně na vyskakování, ale je to hygienicky v normě.”
Michaela Zetochová, účastnice závodu: “Tohoto Hobby Čerťák triatlonu se účastním po druhé, po druhé za sebou. Úžasné, trať je nachystaná perfektně, do posledních detailů, není možnost zabloudit, je to super. Z těch tří disciplín je pro mně nejoblíbenější to plavání.”
Ivan Bielik, účastník závodu: “To plavání je boj, to je jasné, protože tak je to na startu mela, tam každý šlape a šplíchá. Kolo, to je takové brutální, protože to je takové nevyzpytatelné, ale ten běh už je takový příjemnější, takže na ten běh se nejvíce těším. Ten je takový fajn.”
Ivan Bielik ze slovenského Martina se nakonec stal v long variantě vítězem své věkové kategorie, v celkovém hodnocení proběhl cílem na druhém místě.
Po poledni pak Hobby triatlon ve zkrácených tratích nebo ve verzi duatlon absolvovaly i děti. Celkový počet závodníků byl letos rekordní - více než dvě stě.
Darina Krausová, ředitelka závodu, Atletika Nový Jičín: “Je to velká radost mít tolik lidí, kteří mají radit sport a tuto komunitu pohromadě, ale je to i náročné pro pořadatelé, tak doufám, že všechno zvládneme.”
A jak bylo vidět - zvládnout se toho dá hodně. Darina Krausová s týmem novojičínských atletů a dalších dobrovolníků závod nejen zorganizovala, ale v kategorii ženy v kratší trati short v čase 45 minut a 15 vteřin i vyhrála.
---