Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Radar střídavě “hlídkuje” na Revoluční i Palackého
  • Miniatury jsou poděkováním Žilinských za nový zvon
  • V Novém Jičíně je exponát spojený se slavnou Sissi

Radar střídavě “hlídkuje” na Revoluční i Palackého

Dopravní situaci ve městě zklidňuje druhým rokem měření rychlosti vozidel radarem. Dalším zásahem do pohybu automobilů, respektive i do jejich odstavování, bude nový parkovací systém. Fungovat začne v srpnu.

Radar v Novém Jičíně měří střídavě rychlost vozidel na dvou místech, na ulici Revoluční a od letošního jara i na Palackého.

Daniel Rýdel, ředitel MP Nový Jičín: “Od poloviny května jsme přemístili měřící zařízení na ulici Palackého, kde radar měřil po dobu jednoho a půl měsíce. Potom, v rámci bezpečnostní strategie, jsem se domluvili, že koncem školního roku dojde opět k přesunu radaru zpět na ulici Revoluční, kde v současné době tento radar měří.”

Během měsíce a půl zaznamenal radar na Palackého ulici přes 1 500 přestupků.

Daniel Rýdel, ředitel MP Nový Jičín: “Byl jsem celkem nemile překvapen, v průměru to vycházelo přes třicet přestupků denně, většinou to bylo porušení pravidel do těch dvaceti kilometrů v hodině. Ale zaznamenali jsme i excesy, kdy jedna z těch největších překročení rychlostí byla až 115 kilometrů v hodině ve městě.”

Nejvyšší počet spáchaných přestupků je obvykle v prvních 14 dnech po přemístění radaru. Pak se počet hříšníků stabilizuje. Nejnižší pokuta je 600 korun.

Strážníci ale v oblasti dopravy řeší i další nešvary, například v souvislosti s rajónovým čištěním města, během kterého musí řidiči na několik hodin přeparkovat svá vozidla a ne všichni to udělají.

Daniel Rýdel, ředitel MP Nový Jičín: “Kdy opravdu mnoho řidičů nerespektuje přenosné dopravní značení, na místo jsou volány hlídky a musí v průměru řešit i dvacet až třicet vozidel, které parkují v rozporu s dopravním značením. Tyhle ty přestupky potom ztěžují práci technických služeb.”

Ovšem úplná novinka čeká motoristy pravděpodobně naostro od měsíce srpna, kdy začne ve městě fungovat nový moderní systém parkovacích automatů a částečně i nový režim. Městská policie bude přestupky v parkování zjišťovat a řešit prostřednictvím mobilní aplikace.
V červnu a červenci tak byl režim nových parkovacích automatů mimo provoz, z důvodu doladění funkčnosti systému a napojení na městskou policii. Po tu dobu nemuseli motoristé parkovné platit. Na to upozorňovaly informační cedulky vylepené na přístrojích. Bohužel, občas je někdo strhl a parkující řidiči nevěděli, jak reagovat.

---

Miniatury jsou poděkováním Žilinských za nový zvon

Místní část Nového Jičína - Žilina nechala vyrobit zmenšené kopie zvonu z věže zdejšího kostela. Jsou poděkováním pro všechny dárce, kteří před lety přispěli na jeho odlití. Původní zvon byl totiž jen poválečnou nekvalitní náhradou.

To je zvuk zmenšené kopie originálního zvonu z věže kostela sv. Mikuláše v Žilině. Ten velký byl odlitý v Brodku u Přerova a zní tu široko daleko teprve posledních zhruba 10 let.

Žilinský kostel je nejstarší církevní stavbou v novojičínském regionu. Ani jemu se ale nevyhnul osud válek. Jeho zvony byly v roce 1942 zabaveny a roztaveny pro potřeby armády. Dlouhá léta se tu pak zvonilo provizorním ne příliš kvalitním zvonem.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda osadního výboru v Žilině: “Tento zvon byl používaný pouze jako umíráček. Ale časem prasknul a bylo doporučeno, aby se ten zvon nepoužíval, protože to může být nebezpečné. Takže bylo období, kdy nebyl v Žilině ani zvoněn umíráček, protože nebylo na čem ho odzvonit.”

Pavel Wessely, Klub rodáků a přátel města NJ: “Žilina tím, řekněme, strádala, a naštěstí se místní rozhodli v roce 2008 tento hendikep napravit a vznikla myšlenka pořídit nový zvon, a dneska tady slyšíme zvonění žilinského zvonu i v Novém Jičíně.”

Nový zvon a moderní technologie automatického zvonění přišly na 280 tisíc korun. Přispěli farníci a například i ti ze spřátelené německé obce Malsch. Následně vznikl také nápad vytvořit jeho miniatury.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda osadního výboru v Žilině: “Ten první nápad byl asi ten nějak poděkovat těm dárcům, kteří přispěli na odlití toho nového zvonu. Znovu jsme se spojili se zvonařskou firmou a nechali jsme odlít věrnou zmenšeninu zvonu, který je nahoře.”

Mini zvonky slouží k propagaci a také jako dary pro významné návštěvy. Jsou i ve Vídni nebo na české ambasádě v Berlíně.


---

V Novém Jičíně je exponát spojený se slavnou Sissi

Expozici klobouků v Návštěvnickém centru obohatila na léto výstava vojenských čepic, přileb a dalších pokrývek hlavy. Doprovází ji i řada kuriozit, jedna z nich souvisí s císařovnou Sissi.

Uvnitř Návštěvnického centra se nacházejí výstavní prostor v přízemí a dvě stálé expozice. Jedna je věnována generálu Laudonovi, druhá kloboukům. A právě zde je i další zákoutí, které pravidelně prezentuje různé zajímavosti.

Karolína Kyšková, Návštěvnické centrum Nový Jičín: “V kloboucích se právě nacházíme a je zaměřena především na výrobu klobouků plus zkoušírnu, kde i mohou návštěvníci vyzkoušet až 300 klobouků. Plus tady také máme výstavní prostor, ve kterém se zhruba po třech měsících obměňují putovní výstavy. Od začátku června do konce srpna tuto expozici doplní výstava Ve zbrani a zbroji z Muzea Novojičínska.”

V současné době muzeum spolupořádá celkem tři výstavy mimo svou budovu, další v zámku Hradec nad Moravicí a ve Šluknovském zámku. Ta v Návštěvnickém centru prezentuje několik desítek exponátů z vojenské oblasti. I když je rozsahem menší, obsahuje několik unikátů.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Podařilo se nám určit jeden z unikátních fezů, které používaly jednotky rakousko-uherské armády, o tom se až tak moc neví, za první světové války. byli to příslušníci z Bosny a Hercegoviny. A takové podobné fezy vyráběla i zdejší novojičínská firma Johann Hückel´s Söhne. Takže Je to možná i taková místní specialita, která je i současným artiklem firmy Tonak, která je následovníkem této firmy.”

Dalším pozoruhodným exponátem výstavy je stuha z praporu vojenských veteránů z roku 1878. Vidět ji může veřejnost vůbec poprvé. Je spojen s manželkou Františka Josefa I. císařovnou Sissi.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Veteránský spolek v Novém Jičíně bylo jedno z nejvýznamnějších těles, které zde existovalo až do sklonku druhé světové války. Památkou na něj je tato pamětní stuha, která připomíná vojenské veterány. A obsahuje i jméno císařovny Alžběty Elisabeth Amalie Eugenie, která byla patronkou tohoto praporu.”

Kuriozitou, která je kromě Návštěvnického centra prezentována na státním zámku Lednice, je dětská vojenská uniforma knížat z Lichtenštejna.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Je původem z Velkých Losin, Muzeum Novojičínska ji získalo v polovině osmdesátých let. Je to unikátní doklad toho, že i vysocí štábní důstojníci, respektive majitelé pluků, jako kníže Lichtenštejn byl, i pro své děti nechával ušít uniformy, ve kterých si hráli a chodili s nám na nějaké přehlídky a další společenské události.”

To, že je Nový Jičín městem klobouků, pak dokládá exponát z produkce zdejší nejstarší kloboučnické továrny na světě - tropický klobouk z druhé světové války.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Které se používaly v letech 1941 až 1943 pro tehdejší Afrikakorps, což byli německé armádní sbory, které se účastnili bojů v Africe.”

Výstava Ve zbrani a zbroji bude v Návštěvnickém centru k vidění do 29. srpna.

---Mohlo by Vás také zajímat