Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Stadion je znovu zelený, olemuje ho tartan
  • Vydatný déšť postrašil, ale výrazně neublížil
  • Poslední žádaný chodník v Loučce je hotov

Stadion je znovu zelený, olemuje ho tartan

Téměř šedesát let starý fotbalový stadion se mění v moderní sportoviště. Položena už je nová travnatá plocha a škváru v atletických sektorech nahradí tartan. Rekonstrukci tělovýchovná jednota financuje z dotace státu a z peněz města.

Přestavba areálu letního stadionu v Novém Jičíně začala v červnu. Teď už je zhruba z 80 procent hotova. Uprostřed je položen nový přírodní trávník, pod kterým je navezeno kamenité podloží a vybudována drenáž včetně umělého zavlažovacího systému. Škvárová atletická dráha, která místy připomínala oraniště, je také pryč, a přestavba se týká rovněž atletických sektorů.

Jiří Hrachovec, předseda TJ Nový Jičín: “Travnatá plocha je ve finální podobě. Další stavbou je atletická dráha a sektory. Ta je momentálně v jedné vrstvě asfaltové směsi, na ni bude položena ještě jedna vrstva a pak položen tartan.”

Rekonstrukce areálu, který je majetkem tělovýchovné jednoty, přijde na 36 a půl milionu korun. 70 procent částky pokryje dotace ministerstva školství, zbytek prostředků, 13 a půl milionu korun, platí město.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Byť je tělovýchovná jednota spolkem, který nezřizuje město Nový Jičín, tak jsme si vědomi té situace, že spousta sportovišť je ve vlastnictví právě tělovýchovné jednoty, ale sportují na nich nejen členové sportovních oddílů, ale i neorganizovaná sportovní veřejnost.”

V areálu ještě zbývá dokončit terénní úpravy, výměnu oplocení a nainstalovat část zastřešeného sezení. Hlavní divácká zóna prochází jen kosmetickým zásahem.

Jiří Hrachovec, předseda TJ Nový Jičín: “Došlo ke strhání těch původních šedesát let starých lavic. I na tribunu budou po zednické vysprávce namontovány právě stejné sedačky, které budou na těch menších tribunách.”

Hotovou stavbu má tělovýchovná jednota převzít nejpozději 15. prosince. Tím ale starost o funkčnost areálu nekončí. Za zenitem už je také vedlejší plocha s umělým povrchem.

Jiří Hrachovec, předseda TJ Nový Jičín: “Nemá certifikát, je určena pouze ke trénování, nesmí se na ni hrát žádné mistrovské zápasy."

Tělovýchovná jednota už nechala zpracovat na výměnu umělého koberce a také světel za LED osvětlení okolo menšího hřiště projektovou dokumentaci. Nyní čeká, až Národní sportovní agentura vypíše dotační tituly na příští rok, aby požádala o finanční podporu.

---

Vydatný déšť postrašil, ale výrazně neublížil

Vydatné deště v minulém týdnu rozvodnily Jičínku, pozornost povodňové komise se zaměřila především na Žilinu. Voda ale větší škody nenapáchala.

Hladina toků na Novojičínsku se začala zvedat minulý týden v pondělí, v týž den městská policie preventivně zvedla most v Žilině. Srážky neustávaly a ve středu v deset hodin večer byla v Novém Jičíně svolána povodňová komise.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Výhoda je, že už s tím máme bohaté zkušenosti, každý ví, co má dělat. Já konkrétně jsem objížděl v noci Žilinu, díval jsem se na kritická místa. Potom jsme všichni zprávu předali zpět a vyhodnotili jsme to tak, že přestože vod a na některých místech kolísá i na úrovni třetího stupně, tak ta situace by se měla vyvíjet lépe. O půlnoci jsme se rozešli a byli jsme v pohotovosti. Voda naštěstí dále stoupat nezačala.”

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: “Minulý týden byl pro nás zase takový stresový. Díky počasí se hladina Jičínky pořád zvedala. Hlídali jsme tok, byli jsme v kontaktu s povodňovou komisí i s lidmi, kteří v Žilině bývají nejvíce ohroženi.”

Pytle s pískem měli obyvatelé Žiliny, které obvykle voda potrápí nejčastěji, připraveny už z letošního června, kdy díky dešťům zažívali podobnou situaci.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: “My už jsme zvyklí na to, že ten potok se tady zvedá, ale nejhorší je, a to se ukázalo hlavně v letošním roce, že pozemky, které s tím nikdy neměly problém, tak jsou zaplavené, Voda stéká z kopců, sklepy a garáže jsou vyplavovány z těch kopců. To je nový problém, který budeme muset řešit a nemovitosti ochránit.”

Trvalým problémem, kdykoliv více naprší, je laguna vody u bytových domů v Žilině a zatopení sklepa sousední mateřské školy na ulici Beskydská.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Před několika dny jsme tam byli na výzkumu v terénu, otevřeli jsme kanály, abychom zjistili, kudy tam přesně voda teče. Zásadní pro školku je kanál dešťové kanalizace, který se nachází kousek od bytových domů, které také bývají zaplavovány. Tam jsme zjistili, že to je dešťová kanalizace, nikoliv splašková, takže je tam tu vodu odpouštět. Problém je, že tam je nyní plné víko, které musíme vyměnit za to, které bude vodu vypouštět průběžně.”

Jak pamětníci v Žilině uvádějí, před několika desítkami let tu bylo dno potoka asi o metr hlubší a Jičína tak dokázal pojmout více vody. Ta do ní v poslední době v také v daleko větší míře stéká právě z nově zastavěných kopců.

---

Poslední žádaný chodník v Loučce je hotov

Bezpečnost chodců v Loučce zvýšil nový chodník. Vede kolem hlavní frekventované silnice Císařská. Místní na něj čekali deset let. Město teď do konce roku očekává informaci, zda na jeho stavbu získá dotaci.

Chodníky jsou v místní části Loučce všude, kde je to dle osadního výboru potřeba. Ten poslední, v délce zhruba 100 metrů, byl kolaudován před pár dny. Vede podél hlavní ulice Císařská mezi křižovatkami s ulicemi Křenovou a Na Drážkách. Jeho stavbu žádali místní od roku 2010. Začala letos v létě.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Je pravdou, že tato akce byla dlouho žádaná ze strany občanů místní části Loučka. Byly s tím spojeny i majetkoprávní problémy, výkupy pozemků, proto i to povolovací řízení trvalo tak dlouho. Nicméně v uplynulých dnech byla ukončena tato investiční akce. Hodnota této stavby je 2,6 milionů korun s tím, že v srpnu byla podána žádost o dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu v rámci programu bezpečnost dopravě. Koncem roku bychom měli vědět, jestli jsme úspěšní. Pokud bychom byli, tak až 95 procent uznatelných výdajů by bylo možné hradit z této dotace.”

Jaroslav Kotas (KSČM), předseda osadního výboru v Loučce: “Loučka v podstatě je zachodníkovaná celá a o tento chodník jsme usilovali, protože je to velmi nebezpečné inkriminované místo, deset roků. Pro nás, pro Loučku je velmi důležitý. Děti tady chodí do školky, je tu rušná křižovatka, benzinka a tak dále.”

Nový chodník, který je důležitý i proto, že vede k autobusové zastávce, má na povrchu vodící linie pro nevidomé a slabozraké. Součástí stavby bylo posunutí příkopu, vytvoření opěrné zídky a vydláždění kontejnerových stání na odpadní nádoby.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry