Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Moderní parkovací systém umožní i platbu kartou
  • Školáci se testují méně často PCR metodou ze slin
  • Potápěči vyčistili dno a zdokumentovali ryby

Moderní parkovací systém umožní i platbu kartou

Město modernizuje zastaralý parkovací systém. Provází jej nejen instalace nových automatů, které umožní i jiné platby, než mincemi, ale také změna režimu. Úpravou projde i ceník parkovného.

Z ulic kolem centra Nového Jičína postupně mizí zastaralé parkovací automaty, ve kterých šlo uhradit taxu za stání nebo vjezd na náměstí pouze mincemi. Nahradí je moderní přístroje s rozšířenými možnostmi platby.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Nově by mělo jít parkování uhradit i bezkontaktní platební kartou nebo přes mobilní aplikaci. Ta také umožní dálkově prodloužit parkovací dobu.”

Součástí zásahu do parkovacího systému je také výměna závory a celého zařízení na největším centrálním parkovišti na Valech, která, dle provozovatele parkovacího systému - technických služeb - už často ani nefunguje.

Pavel Tichý, ředitel TSM Nový Jičín: “Ty výpadky byly na denní až týdenní bázi, takže jednak to nebylo komfortní pro přijíždějící řidiče, a taktéž z hlediska výnosu v rámci parkovného. Raději jsme provedli to, že jsme závory otevřeli, než abychom zdržovali dopravu.”

Modernizace přístrojů a zařízení závory přijde na více než 2 miliony korun a doprovodí ji také změny parkovacího režimu.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: ”Vycházeli jsme ze zpracované koncepce statické dopravy města. Na některých místech budou přístroje zcela zrušeny, například ty, které zpoplatňovaly vjezd na Masarykovo náměstí a nebo na parkovišti na ulici Revoluční. Naopak na Tyršově ulic, naproti bývalé tiskárně, a na parkovišti pod Komerční bankou nové automaty přibydou. Původně bylo v ulicích města jedenáct automatů, nyní jich bude devět.”

Pavel Tichý, ředitel TSM Nový Jičín: “Ta stavba byla předána, realizační firma pracuje, takže předpokládáme, že v průběhu května by měly být všechny parkovací automaty nainstalovány a měl by být dokončen zkušební provoz tak, abychom v průběhu měsíce června mohli tento nový parkovací systém začít běžně provozovat.”

Jeho součástí bude i nové dopravní značení a upravený ceník, který ještě musí projednat rada města. Ta rovněž přehodnotí režim na parkovišti Na Valech, kde v současné době mohou řidiči odstavit vozidlo na dvě hodiny zdarma.

---

Školáci se testují méně často PCR metodou ze slin

Na novojičínských základních školách se od tohoto týdne testuje pomocí PCR testů ze slin. Ty jsou odebírány šetrnou, tzv. “žvýkací metodou”. Děti ji musí absolvovat jen jedenkrát za 14 dnů.

Od skončení nouzového stavu musí školáci dvakrát týdně absolvovat antigenní testy. Zhruba před 14 dny stát oznámil, že bude školám financovat i kvalitnější PCR testy, po kterých volali i rodiče.

Oldřiška Navrátilová, vedoucí Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín: “Naše novojičínské školy se k tomu přihlásily a téměř všechny ode dneška, mimo základní školu Tyršova, budou testovat PCR testy. Základní škola Tyršova od dalšího týdne.”

Na základní škole Komenského 68 na nic nečekali a o státní dotaci, která činí 200 korun na test, se ihned přihlásili. Už z kraje roku tu spolupracovali na pilotním projektu tzv. žvýkacích PCR testů. Přišla s nimi laboratoř SPADIA, která má v Novém Jičíně svou pobočku.

Svatava Hajdová, ředitelka ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: “My jsme využili a zprostředkovali nabídku laboratoře Spadia v únoru na možnost ověřování PCR testu ze slin, právě formou tamponku ze zkumavky. Prvňáčci a druháčci to zvládali bez potíží, proto jsme vyhodnotili, že tento způsob testování bude pro žáky komfortnější i v tom, že se mohou dělat jednou za 14 dnů.”

Tito páťáci mohli po zkušenost porovnat průběh antigenního testu stěrem z kraje nosu a žvýkací metody.

žáci 5.C, ZŠ Komenského 68, Nový Jičín:

“Pro mně bylo lepší šimrání v nose.”

“To do nosu, to bylo takové nepříjemné, my z toho vždycky slzely oči. A to cumlání, to byla taková nepříjemná chuť.”

“To cumlání bylo fakt hnusné. Prostě takové nové. To tyčinkové, to mě zase strašně šimralo v nose, takže mi to bylo nepříjemné pak asi půl hodiny.”

“Pro mně bylo lepší rozhodně to do toho nosu, protože jak jsem byla malá, tak jsem to zažívala pořád strkat něco do nosu.”

“Do toho nosu bylo lepší, protože to nijak nesmrdělo. To do do té pusy má takovou nemocniční chuť.”

Vyhodnocení PCR testu se dozví rodiče sms zprávou a k informacím laboratoře bude mít přístup také daná škola.

Oldřiška Navrátilová, vedoucí Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín: “Co se týče těch antigenních testů, tak byl velmi malý záchyt jak v mateřských, tak v základních školách. Tak doufáme, že opravdu jsme všichni zdraví a není to jen o nekvalitě těch testů.”

Novojičínská radnice bude dále pokračovat i v distribuci antigenních testů zajišťovaných státem. Jako obec s rozšířenou působností je dodává do 35 různých zařízení ve svém obvodu. Těmito testy se nadále diagnostikují třeba středoškolští studenti nebo i žáci základních škol, kteří nemohou být ve škole přítomni v den PCR testu a další.

---

Potápěči vyčistili dno a zdokumentovali ryby

Umělé jezírko v bývalém letním kině se stalo cílem ponoru několika potápěčů. Ti zde propojili svůj koníček s ekologickou aktivitou. Vyčistili dno vodního prvku a obdivovali překvapivé množství ryb

Bývalé letní kino se v odpočinkový areál proměnilo před dvěma lety. Jeho ústředním prvkem je vodní plocha o velikosti asi 600 metrů čtverečních. I když je její maximální hloubka pouhé tři metry, zlákala k ponoru místní potápěče.

Radka Církvová, Potápěčské Centrum Trigger Divers Nový Jičín: “Napadlo nás, že bychom se mohli podívat na ryby a současně to spojit s jistou ekologickou aktivitou, vyčistit to jezírko od předmětů, které tam nepatří. Ponořili se tady čtyři potápěči, kteří prolustrovali to dno. Ta plocha není veliká, takže jim to trvalo asi tři čtvrtě hodinky.”

Vít Blažek, Potápěčské Centrum Trigger Divers Nový Jičín: “Čekali jsme trošku větší znečištění. Podobné akce jsme dělali na lomech tady v okolí a je fakt, že tam se toho odpadu vytáhlo podstatně více.”

Součástí aktivity byl i dobrovolnický úklid na souši. Ten už skončil s větším úlovkem.

Radka Církvová, Potápěčské Centrum Trigger Divers Nový Jičín: “Posbírali okolí parku od plastových věcí a ti už byli úspěšnější, ti nasbírali poměrně velký pytel odpadků.”

Ema Církvová, dobrovolnice: “Lidé by to neměli házet do přírody, ta příroda to neumí sama spotřebovat. Měli by to sbírat a házet do koše.”

Překvapením ve vodě bylo naopak až velké množství ryb, pro jejich výskyt v podstatě není tento okrasný prvek určený.

Vít Blažek, Potápěčské Centrum Trigger Divers Nový Jičín: “Byli jsme překvapeni, jak je to jezírko zarybněné. Potkali jsme tam docela velkou štiku, také nějaké okouny, viděli jsme tam candáta.”

Potápěči se do jezírka vnořili po dohodě s městem. Jinak je zde koupání zakázáno, jak hlásá i nainstalované cedule.

Vít Blažek, Potápěčské Centrum Trigger Divers Nový Jičín: “Samozřejmě ze začátku ta voda byla mnohem čistší, než na konci. To jezírko je poměrně malé, takže čtyři potápěči si ho během několik minut zakalí, protože se rozkope ten sediment. Nicméně ta voda měla kolem 15 stupňů. Můžeme to brát tak, že jsme trošku odsolili výstroj a připravili se na novou sezonu, protože počasí už začíná přát potápění v našich studených lomech.”

Výcviku rekreačního potápění s přístrojem, který předchází standardnímu kurzu, se tato skupina z Nového Jičína věnuje v bazénu v Kopřivnici.

Ema Církvová, dobrovolnice: “Lokality, kde se potápíme, to jsou například u Výkleky u Lipníku nad Bečvou, Svobodné Heřmanice u Opavy nebo jezdíme do Polska, kde je u Katovic lom s velkými zatopenými bagry.”

Po základním kurzu se potápěči se získaným certifikátem mohou ponořit do hloubky 18 metrů, limit rekreačního potápění je 40 metrů pod hladinou.

---Mohlo by Vás také zajímat