Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Podnikatelské prostory v centru nezůstaly prázdné
  • Jarní cyklojízda otevřela Koleje
  • Hückelovy vily vysychají a odkrývají novinky

Podnikatelské prostory v centru nezůstaly prázdné

Městu se podařilo pronajmout některé uvolněné nebytové prostory v centru. Například bývalou pekárnu u radniční věže obsadila žena, kterou přiměla vymyslet nový podnikatelský záměr právě koronavirová krize.

Počátkem letošního roku skončily některé dlouhodobé nájmy v nebytových prostorách města. Podnikatelské aktivity ukončilo třeba jedno ze zlatnictví na náměstí nebo pekárna v centru. Zdálo se, že krize spojená s koronavirovým nouzovým stavem a omezováním podnikání se projeví i v Novém Jičíně.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Nicméně podařilo se se znovu pronajmout tento prostor, opět za účelem zlatnictví, hodinářství, prodej a servis. Je zajímavé, že na tento nebytový prostor byly podána v rámci nabídkového řízení podány tři nabídky, z toho dvě byly z oblasti gastro, tedy provozovna bistra a rychlého občerstvení. Ale komise rady města pro správu majetku i samotná rada města zhodnotily, že je vhodné zachovat účel prostoru, čili zlatnictví.”

Nová firma, která tu bude obchod provozovat, dostala po dobu dvou prvních měsíců nulové nájemné, vzhledem k tomu, že na své náklady prostor zrekonstruuje.

A také na ulici Lidická už pekárnu vystřídal nový podnikatelský záměr - dámská móda. Ženu, která zde prodejnu otevřela, v podstatě přiměla takto začít podnikat právě situace spojená s koronavirem.

Ivana Tomanová, nájemce městských prostor: “Zjistila jsem, že jsou tyto prostory k pronajmutí, a tím, že jsme po 22 letech byla odejita s Varrocu, tedy z našeho Autopalu, jak se říkalo, a dělal jsem tedy u toho také koncerty na Skalkách, určitě mne mnozí znají, a bohužel covid nám zastavil všechno, tak jsme prostě něco musela dělat. Do důchodu daleko a pracovat musíme.”

Prvotní nápad provozovat dámské oděvy se zaměřením i na větší míry měla Iva Tomanová už dříve po roce 1989.

Ivana Tomanová, nájemce městských prostor: “Už v té době, když to bylo po revoluci, tak jsem měla tu myšlenku nadměrných velikostí. Prostě to, že na ty boubelky je hrozně málo pěkného, tak se mi ta myšlenka vrátila a šla jsem do toho. Místo jsem hledala, prostě se to tak nějak vyvrbilo. Byly nějaké volné prostory, ale tohle bylo pro mě ideální.”

Kromě pronájmu podnikatelských prostor přímo v centru řeší města i obsazení dalších míst, například v tzv. bývalém Domu složek.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Nyní rada města například schválila pronájem jednoho z nebytových prostor v budově na ulici Sokolovská devět, za účelem zřízení provozovny manikúry, pedikúry a dalších služeb péče o tělo.”

Tuto historickou budovu město už dva roky postupně rekonstruuje, vyměněna jsou okna, opravena je střecha a v plánu je i nová fasáda.

---

Jarní cyklojízda otevřela Koleje

Zdravé město Nový Jičín vyzvalo k tradiční jarní vyjížďce po cyklostezce Koleje. Start byl v areálu bývalého vlakového nádraží. Právě tento prostor město loni vykoupilo a plánuje prodloužení cyklotrasy.

Cyklistická sezóna už sice pro řadu vyznavačů tohoto sportu začala před více týdny, ale jejím oficiálním startem na stezce Koleje je vždy Jarní cyklojízda pořádaná Zdravým městem Nový Jičín.

Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “Letos jsme tu akci asi o měsíc odložili a spojili i s realizaci kampaně Do práce na kole. Takže pro účastníky cyklojízdy jsem si připravili i nějaké překvapení v podobě menších dárků.”

účastníci akce: 

“Jedeme letos poprvé, i když tu akci registrujeme už spoustu let, ale letos konečně vyšlo, takže celá rodina se všemi třemi dětmi vyrážíme.”

“Jsme pravidelní účastníci už několik let, vlastně co to začalo.”

“Když to počasí dovolí, snažíme se jezdit pravidelně.”

“Na cyklostezku jezdím často, ale této akce se účastním poprvé.”

“Jezdím na kole každý den, tak proč ne dneska.”

Zdeněk Kelnar (SNK pro rozvoj obce), starosta Hostašovic: “Je vidět, že tady lidi o to zájem mají. Pomalou jízdou se přesuneme na Zrzávky, tam bude cíl, vylosujeme tam malou tombolu, bude tam hudba, děti si zatančí, zahrají si nějaké hry. to je smysl dnešní akce, abychom se projeli a pobavili se.”

Rostislav Čubok, strážník MP Nový Jičín: “Pokud je cyklostezka označena dopravní značkou cyklostezka, tak se na ní může pohybovat osoba, která jede na kole, na kolečkových bruslích nebo na skateboardu a tak dále. To, co má kolečka. Maminka, která tlačí kočárek, má na nohou kolečkové brusle, může použít cyklostezku. Pokud nemá kolečkové brusle na nohou, nesmí cyklostezku použít. Takže žádáme občany, aby nám neběhali po cyklostezkách, nechodili pěšky, nevenčili pejsky nebo po nich dokonce nejezdili na koních.”

Organizátoři pak využili Jarní vyjížďku také jako příležitost oznámit další plány města s rozvojem cyklostezky. K tomu posloužily připravené informační panely.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Je tam popsáno, jak dojde k prodloužení cyklostezky k tomuto areálu, protože městu se podařilo vykoupit to bývalé těleso železnice až po bývalé nádraží. Momentálně je zpracována projektová dokumentace a na přelomu letošního a příštího roku by mělo dojít k realizaci.”

Do budoucna by v prostorách bývalého nádraží mohlo být zázemí pro cyklisty a pumptrack. Další informační zastávka cyklojízdy byla naplánovaná v místě odbočky, odkud se přes viadukt trasa rozvětví směrem na Čerťák. I zde se městu podařilo vykoupit pozemky od ministerstva obrany.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Dokonce už je vysoutěžena firma, která by měla v červnu začít stavět tento návazný úsek cyklostezky. Hotov by mělo být zhruba za pět měsíc, takže v říjnu. Předpokládáme, že na podzim bude možné se svézt přes tento most směrem na Čerťák a přes Skalky do Nového Jičína.”

Navázání cyklotrasy na viadukt tak nebude přímo prodloužením samotné trasy, ale spíše vytvořením její, pro Novojičíňáky příznivé, alternativy.
---

Hückelovy vily vysychají a odkrývají novinky

Před půl rokem odborníci provedli sanační práce v památkově chráněných Hückelových vilách. Stavby jsou nyní zproštěny dřevokazné houby. Po demontáži dřevěných prvků odhalila jedna z vil dvě překvapení.

Od loňského podzimu doznal interiér vily Augusta Huckela některých výrazných změn, zmizely veškeré dřevěné podlahy, odstraněno bylo i jejich podloží a odhaleny jsou nyní obloukovité prvky.

Radek Polách, koordinátor záchrany Hückelových vil: “Prostory se změnily velice razantně, byl odstraněn veškerý nábytek, veškeré obložení, vše za participace odborných restaurátorů. Prostory jsou vysušené a byla zlikvidována dřevomorka, která byla hlavním problémem této vily Augusta Hückela.”

Dřevokazná houba napadla v této vile podlahy, obložení a nábytek jídelny a rozšířila se i do zdiva. Ze stěn ji odborníci loni na podzim likvidovali mikrovlnným zářením.

Radek Polách, koordinátor záchrany Hückelových vil: “Velká část, asi 90 procent dřevěných prvků, byly naimpregnovány a dřevomorka odstraněna. Probíhá tu pravidelné větrání a kontrola klimatu, máme správce, který se o vily stará.”

Loňské sanační práce za 3 miliony 700 tisíc korun z větší části pokryla dotace Moravskoslezského kraje. Problém ale stále dělá spodní voda, která zde při dešti zatéká ze svahů směrem od Skalek a má tendenci znovu vzlínat zdivem.

Radek Polách, koordinátor záchrany Hückelových vil: “V letošním roce je naplánována další část realizace sanačních prací, které výrazně omezí právě vzlínání a prostupování vody do těchto významných kulturních památek.”

Úplné odhalení vnitřních prostor této Augustovy vily odkrylo i drobnou zajímavost, která něco vypovídá o životě v tomto kdysi honosném domě.

Radek Polách, koordinátor záchrany Hückelových vil: “Jedná se o tajný otvor, o kterém historikové a kunsthistorikové nevěděli, který jsme objevili právě při demontáži jídelny. Tento otvor je stále funkční. Je to zajímavá záležitost v rámci historického nábytku. něco podobného lze nalézt na některých zámcích, které měly šlechtické majitele.”

Tímto okýnkem mohl personál domu naservírovat do jídelního sálu třeba kávu, a to přímo z chodby, a nerušit tak soukromá jednání.

Druhým, ale už naopak nepříjemným překvapením, bylo odhalení uhnilých nosných trámů v jedné z místnosti v horním patře vily. Zatékalo na ně dlouhodobě přes balkon. Z bezpečnostních důvodů musela být dole podepřena část stropů.

---Mohlo by Vás také zajímat