Opavský expres

  • Zpravodajství z Opavy od reportérky K. Gerykové a kameramana M. Lyska
  • Rekonstrukce ZŠ Komárov
  • Očkovací centrum se stěhuje
  • Téma festivalu Bezručova Opava: Síla ženy
  • Slezské divadlo chystá na sezónu 10 premiér

Rekonstrukce ZŠ Komárov

Základní škola v Komárově na Opavsku prochází totální rekonstrukcí. Kvůli rozsáhlým stavebním pracím zůstane i po prázdninách zavřená. A tak se děti v září sejdou v improvizovaných třídách. Učit se budou třeba na obecním úřadě, v hasičárně či na faře.

Omšelá fasáda, dosluhující elektroinstalace, netěsnící okna či špatný stav střechy byly důvodem celkové rekonstrukce téměř 150 let staré školní budovy. Opravy mají přinést také více prostoru pro výuku.

Po dobu stavebních prací zůstane komárovská základní škola pro žáky zavřená. Děti se teď budou muset učit v náhradních prostorách. Jedna třída bude třeba na faře. Lavice zaplnily také místnost, kde zasedá obecní zastupitelstvo. Dočasně se ve školu promění také hasičská zbrojnice.

Sedmdesát  žáků prvního stupně zdejší školy stráví nadcházející měsíce v náhradních třídách, kde učitelky připravily školní atmosféru. Zdobily zdi, okna, ukládaly pomůcky. Někde to šlo jednoduše, jinde se jen těžko hledalo místo pro tabuli, která je pro školní výuku už od dob Marie Terezie nezbytná.

Kateřina Dumbrovská, učitelka 4. třídy, ZŠ Komárov: „V rámci možného už to zútulněné máme.“

Eva Ballová, učitelka 1. třídy, ZŠ Komárov: „Tady tato místnost se chystala jednoduše, protože dříve tady byla školní družina.“

Uskromnit se budou muset také učitelé. Jako sborovna jim bude sloužit jedna z tříd, ale až poté, co v ní skončí výuka. Počítače zatím nefungují, protože vázne internetové pokrytí jednotlivých učeben.

Tomáš Weicht, ředitel, ZŠ Komárov: „Problém je se zasíťováním tak, aby ve všech třídách byl internet. Protože běžně tyto místnosti neslouží k těmto účelům výuky.“

V náhradních třídách budou muset žáci strávit nadcházejících 10 měsíců.

Petr Orieščík (ČSSD), náměstek primátora Opavy: „Rekonstrukce ZŠ v Komárově je tak náročná, že se děti do lavic základní školy vrátí až v září 2022.

Do oprav se během prázdnin pustily také další opavské školy. Většina prací ale nebyla časově náročná, takže je dělníci do konce srpna stihli. Kromě komárovské základní školy zůstane zavřená ještě MŠ v Podvihově.
OPRAVY ŠKOL V OPAVĚ

léto 2021

                                                                                         v mil. Kč

ZŠ Komárov                                                                      36

- celková rekonstrukce


MŠ Podvihov                                                                  18

- celková rekonstrukce


ZŠ a MŠ Malé Hoštice                                                 9,5

- oprava pláště budovy


Zařízení šk. stravování                                              2,4

- venkovní úpravy


MŠ Mostní                                                                      2,2

- výměna oken, zateplení, nový plášť budovy


odborné učebny                                                             15

ZŠ Riegrova, ZŠ Englišova, ZŠ Otická,

ZŠ Šrámkova, ZŠ E. Beneše

---

Očkovací centrum se stěhuje

Očkovací centrum opavské Slezské nemocnice se přestěhovalo. Původně totiž sídlilo v jedné z budov Slezské univerzity. To ale bylo ještě v době, kdy školství vládla distanční výuka. Teď se vysokoškoláci vracejí zpět do učeben a očkovací centrum se přesouvá do Obecního domu.

Očkovací centrum vzniklo ve Slezské nemocnici v Opavě na začátku roku. Jako první si sem pro vakcínu proti koronaviru přišli zdravotníci a senioři, denně jich bylo na 400. Stísněné prostory v jednom z nemocničních pavilonů ale takovému zájmu nestačily. A tak se od února centrum přesunulo do prostor Slezské univerzity. Teď se znovu stěhuje.

Karel Sieber, ředitel Slezské nemocnice: „My jsme po dohodě s vedením univerzity přestěhovali očkovací centrum, abychom uvolnili místa pro studenty.

Nové očkovací centrum vzniklo v jednom ze salonků Obecního domu, který slouží primárně kultuře.

Dominik Beneš, OKO Opava: „Sál purkmistrů využíváme pro svatební obřady či přednášky a festivaly. Teď tyto aktivity budeme přesouvat do Domu umění a nebo pro ně budeme hledat nové prostory.“

Očkovací centrum je hned u vstupu do budovy. Bezbariérový přístup je z boční ulice. Místnost je rozdělená přepážkami. Na čekárnu a místo pro aplikaci vakcíny.

Lumíra Galvasová, koordinátorka očkovacího centra, Slezské nemocnice: „Ladíme, zkoušíme, jak ten provoz bude vypadat. Zatím co jsme zjistili je nevyhovující. Ani ta akustika tady není nejlepší.“

V současné době zájem o vakcinaci opadá. Denní kapacita centra je nyní 250 klientů. To je ve srovnání s lednovými čísly asi polovina. Provozní doba centra bude zachována. Novinkou je, že každý čtvrtek se budou moci přijít naočkovat zájemci bez předchozí rezervace.

---

Téma festivalu Bezručova Opava: Síla ženy

Opava je připravená na svůj kulturní svátek. Září už tradičně patří multižánrovému pořadu Bezručova Opava. Připraveno je na sedm desítek pořadů, které spojuje téma „Síla ženy.“ Poslechněte si pozvánku dramaturga festivalu Petra Rotrekla.

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Tématem letošního festivalu je žena. Kterými ženami se tedy budou moci návštěvníci festivalu nechat inspirovat?

Petr Rotrekl, dramaturg festivalu Bezručova Opava: „Téma „Síla ženy“ podle mne je věčné, stále aktuální a krásné. Jsou to především ženy nebojácné, silné, milující a pečující. Zkrátka ženy, které posunovaly běh světa kupředu.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR Po 64 nese festival jméno podle slezského básníka Petra Bezruče. Ovšem co „bezručovského“ tady dnes ještě je?

Petr Rotrekl, dramaturg festivalu Bezručova Opava: „Už v genech toho festivalu bylo míšení žánrů. První festivalové podoby (festival byl založený v r. 1958, pozn. red.) byly kombinací literatury, výtvarného umění a hudby. Šlo především o literaturu slezského básníka a barda Petra Bezruče a odraz jeho literatury v hudbě a výtvarném umění. Teprve po r. 1996 vznikl multižánrový festival v podobě, jaké ho známe dnes. A co „bezručovského“ na něm je? Je tam samozřejmě vždycky vzpomínkový akt u hrobu P. Bezruče. Jsou tady literární pořady. A letos budeme na Městském hřbitově u hrobu P. Bezruče odhalovat nový epitaf.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Připraveny jsou nejrůznější druhy pořadů: divadlo, kino, výstavy, besedy, koncerty....atd. Řekněte, které z nich by si návštevníci neměli nechat ujít?

Petr Rotrekl, dramaturg festivalu Bezručova Opava: „Jsem strašně rád, že v rámci toho literárního odkazu máme unikátní pořad Femislam, kde budou mezi sebou soupeřit mladé básnířky z Čech i ze Slovenska. Je to pořad připravený přímo pro letošní ročník festivalu. Určitě bych pozval na tabuizované filmy do kina Odboj, kde M. Lukáčová představí svůj projekt Vagina fantasy a zároveň budeme promítat dokumenty Dilema touhy a dokument o srbské performerce Marině Abramović. Vystoupí také madý profesor brněnské Masarykovy univerzity Ivan Foletti, ktrerý bude hovořit o ženách v církvi v době středověku. Těch unikátních pořadů postavených přímo pro náš festival je ale ještě víc.“

---

Slezské divadlo chystá na sezónu 10 premiér

Slezské divadlo se s očekáváním vyhlíží novou sezónu, kterou navzdory důsledným plánům může změnit, stejně jako dva roky předtím, koronavirus. Zdejší soubory chystají, 10 premiér. Ještě předtím ale odehrají pro předplatitele tituly, které kvůli lockdownu nemohli vidět.

Slezské divadlo se po prázdninové pauze otevírá divákům. Ovšem koronavirová pandemie změnila roky zavedený začátek sezóny. Už vloni namísto v září, startovala v lednu. A stejně tomu bude i letos.

Alžběta Matoušková, dramaturgyně činohry, Slezské divadlo: „Na podzim budeme dohrávat tituly, které jsme předplatitelům nestihli dohrát v minulé sezóně. A od ledna spouštíme novou sezonu.“

Se zpožděním se na řadu dostane třeba činohra Edmond, muzikál Funny girl nebo taneční show Action man.

Kamila Srubková, herečka, Slezské divadlo: „Já doufám, že ta situace to dovolí a lidé se vrátit do divadla.“

Daniel Volný, herec, Slezské divadlo: „Těšíme se moc!“

Na příští rok je připraveno představení Cyrano z Bergeracu, které už mělo předpremiéru. Dohromady čeká na milovníky divadelního umění 10 premiérových činoherních a operních kusů.

Ilja Racek, ředitel Slezského divadla: „My plánujeme jakoby bylo všechno v pořádku. Jakobychom mohli všechno, co připravujeme nabídnout, což také činíme.“

Diváci se mohou těšit třeba na Gogolova Revizora, Mozartova Dona Giovanniho nebo na hru současné dramatičky Lenky Lagronové Jako břitva o Boženě Němcové.

Prodej předplatného na novou sezonu stále ještě trvá. S koupí abonmá ale lidé otálejí. A to přesto, že divadlo nechalo cenu předplatného stejnou, jako v minulých letech. Zatímco před koronakrizí mělo divadlo víc jak 2 000 předplatitelů, nyní to bude zřejmě míň.

Kristýna Formánková, obchodní odd., Slezské divadlo: „Věříme, že se k nám diváci vrátí. Hlad po kultuře, za tu dobu, co byla divadla uzavřená, tady je. Nicméně počítáme s poklesem.“

Přestože podle aktuálních hygienických opatření mohou být divadelní sály zaplněné ze 100%, je slavnostní zahájení sezóny naplánováno do venkovního prostoru před divadlem. A to na 9. září od 20,00 hodin.


---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry