Stáhnout video

Opavský expres

  • Zpravodajství z Opavy od reportérky K. Gerykové a kameramana M. Lyska
  • Děti jsou zpátky ve škole
  • Koalice v Opavě bude bez Pirátů
  • Opavské ulice brázdí Senior taxi
  • Homesharing = dobrovolníci pomáhají rodičům autistů

Děti jsou zpátky ve škole

Do lavic se po prázdninách vrátili opět školáci. Mnozí přišli do školy téměř po šesti měsících kvůli koronavirové krizi, která školy uzavřela. Nejvíce se do školy těšili jistě prvňáčci. V Opavě jich do škol nastoupila necelá pětistovka.

Letošní první září doprovázel děti do školy nejen déšť, ale také očekávání, jak se jejich škola během koronavirové přestávky změnila. A bylo to patrné hned u vchodu – desinfekce rukou byla pro vstup do budovy nezbytná. Pak už ale bylo vše při starém: do prvních tříd odvedli své děti podle tradice jejich rodiče.

Simona Horáková, ředitelka ZŠ E. Beneše, Opava:

“Nechtěli jsme se v žádném případě vzdát toho, abychom překazili krásný den prvňáčkům. Proto jsme povolili vstup rodičům do školy.“


Na základní školu E. Beneše zamířilo v Opavě zamířilo v Opavě nejvíce prvňáčků - 57. Letos tady dokonce otevřeli tři třídy.


Starší žáci se do školy vraceli bohatší o zkušenost s výukou na dálku. Není vyloučené, že ji budou muset vzhledem k stále trvající epidemii koronaviru podstoupit znovu.


Žákyně 7.B, ZŠ E. Beneše, Opava:

„Určitě mi to učení půjde líp ve škole, než doma.“


Hana Farská, třídní učitelka 7.B, ZŠ E. Beneše, Opava:

„K době výuky v koronaviru jsme se ještě vrátili a povídali jsme si o ní. Je to důležité pro každého žáka, aby řekl, co potřebuje, zhodnotil uplynulé období, aby nám řekl, na co se těší nebo z čeho má strach.“


Roušky ve školních budovách děti mít nemusí. Jejich učitelé je ale poučili o dodržování důsledné hygieny.

Karel Frýdl, zástupce ředitelky ZŠ E. Beneše, Opava:

„Samozřejmě musíme přijmout opatření o přestávkách, aby děti nepřebíhaly z jedné budovy do druhé, aby se drželi tzv. ve svých sektorech.“


Zavedená hygienická opatření, by měla směřovat k tomu, aby se v případě výskytu nákazy nemusela uzavírat celá škola. Pokud by to bylo nutné, přecházely by na distanční výuku pouze jednotlivé třídy.

---

Koalice v Opavě bude bez Pirátů

Opavská koalice se rozpadla. Po necelých dvou letech opouštějí vedení města Piráti a míří do opozice. S největší pravděpodobností je nahradí sociální demokraté.

Jako důvod ukončení svého setrvání v koalici uvádějí Piráti ve svém prohlášení porušování koaliční smlouvy a nedodržování principů spolupráce. Neshody podle nich trvají už půl roku. Proto se z vední města chystá odejít náměstkyně Hana Brňáková.

Hana Brňáková (Piráti a Opavané), 1. náměstkyně primátora Opavy:

Jedna varianta je rezignační dopis k rukou primátora. Druhou variantou je to, že využijeme jednacího řádu tak, jak je platný, a necháme se na jednání zastupitelstva odvolat.“

Uskupení Piráti a Opavané mají v zastupitelstvu celkem 5 mandátů. A ty budou při prosazování návrhů chybět. K dosažení minimální většiny je v 39 členném zastupitelstvu potřeba nejméně 20 hlasů. A tak zbylí členové koalice (ANO, KDU-ČSL, OMČO, Zelení pro Opavu) potřebují pro prosazování svých zájmů nejméně další tři další ruce.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy:

"Mám mandát od současné koalice, která trvá, abych vyjednával doplnění. Protože nechceme být menšinová vláda s podporou."

Už nyní je jasné, že se k současné koalici přidají zastupitelé sociální demokracie. V zastupitelstvu mají 4 mandáty.

Petr Orieščík (ČSSD), předseda Klubu zastupitelů ČSSD:

"Každopádně, ten průnik tam je, řekněme, že je to na dobré cestě. "

ČSSD přestupuje z opozice do koalice stejně, jako před 5 lety. Tehdy došlo k rozkolu uvnitř hnutí ANO, které následně přišlo o post primátora ve prospěch sociálních demokratů. Ti mohou tentokrát počítat pouze s funkcí náměstka primátora.


ZASTUPITELSTVO MĚSTA OPAVY (zvoleno ve volbách v r. 2018)

Koalice (do 28.8.2020): 

ANO, Piráti a Opavané, KDU - ČSL, Zelená pro Opavu + SZ + Nezávislí, OMČO

Opozice  (do 28.8.2020):

ODS + TOP 09+ Soukromníci, ČSSD, Změna pro Opavu, KSČM, SPD

---

Opavské ulice brázdí Senior taxi

Také Opava se zařadila k městům, které pro starší či hendikepované občany zajistí odvoz k lékaři či na úřady. Do ulic vyjelo Senior taxi, které bude rozvážet klienty za zvýhodněnou cenu. Službu bude provozovat opavský dopravní podnik.

Červené vozidlo určené pro individuální přepravu lidí nad 70 let a také hedikepovaných osob mělo být k dispozici už od dubna. Vše ale zhatila koronavirová pandemie. A tak Senior taxi vyjelo slavnostně do ulic až nyní. Zájemci jej mohou využít pro cestu k lékaři či na úřad. První pasažérkou Senior taxi byla Anna Knoppová. Po autonehodě špatně chodí, a tak jí tato služba přišla vhod.

Anna Knoppová, první klientka Senior taxi:Na jaře jsem se zaregistrovala, všechno to fajn šlo. maličká administrativa. Dostala jsem kartičku.“

Protože přepravu má na starosti opavský dopravní podnik, pasažéři, kteří budou chtit služby využít a svézt se za zvýhodněnou cenu 30 korun kamkoliv po městě, se musí nejprve registrovat v předprodeji jízdenek.

Pavel Gebauer, ředitel MDPO: Máme 200 zaregistrovaných seniorů, takže kapacita na jedno vozidlo je momentálně přečerpaná.

Prozatím bude k dispozici pouze jedno auto, a to v pracovních dnech od 6 do 16 hodin. Každou jízdu si musí zájemce dopředu objednat. Využít Senior taxi mohou klienti pouze 4x do měsíce. Služba bude půl roku fungovat v pilotním provozu. Pokud se osvědčí, mohou přibýt i další vozy. 

Michal Jedlička (KDU-ČSL), náměstek primátora Opavy: „Zpočátku jsme se rozhodli nabízet tuto službu pouze seniorům v centru města, bez městských částí. Logickým způsobem budeme pokračovat dál v rozšiřování této služby i do městských částí, pokud bude o tuto službu zájem.“


Do konce roku bude město dotovat individuální přepravu občanů za zvýhodněnou cenu částkou 500 000 korun. V příštím roce může být částka podle potřeby navýšena.

---

Homesharing = dobrovolníci pomáhají rodičům autistů

Nezisková organizace Mikasa hledá dobrovolníky pro projekt Homesharing. V rámci něj budou pomáhat rodinám s autistickými dětmi nebo i dospělými s hlídáním. Lidé, kteří chtějí pomoci, projdou speciálním školením a alespoň na chvíli se budou moci podělit o náročnou péči o takto hendikepované děti s jejich rodiči.

Péče o děti, které trpí poruchou autistického spektra je velmi náročná. Rodičům zabere veškerý jejich čas. Rodinám, které se starají o takovéto děti, by mohlo pomoci sdílené hlídání – Homesahring. Získat by tak mohli čas pro odpočinek i zábavu, které jdou často kvůli nepřetržité péči stranou. Nezisková organizace Mikasa hledá dobrovolníky, kteří by byli ochotni s péčí o děti pomoci.

Ivana Malcharová, koordinátorka projektu, Mikasa:

„Máme pro ně základní školení o tom, co poruchy autistického spektra znamenají, co tyto osoby potřebují, jak s nimi mohou komunikovat, jak s nimi zvládat problémové a zátěžové situace.“


Tyto osoby mají mnohdy specifický způsob komunikace – třeba gesty či piktogramy, mají problém s navazováním vztahů a mohou také přehnaně reagovat. Proto budou zkušení pracovníci stále k dispozici zájemcům o hlídání. Jak často se tzv. hostitelé budou o dítě starat je věcí dohody.

Jednou z těch, kteří se rozhodli podat pomocnou ruku je také 55 letá Hana Klímová. Děti už má odrostlé, a tak má prostor pomáhat jiným.

Hana Klímová, budoucí hostitelka:

„Děti s tohle poruchou vám mohou něco dát a něco vás naučit a někam dál posunout. Mohou vás naučit, aby se člověk zklidnil.“


Prozatím je přihlášeno 15 zájemců – tzv. hostitelů. Rodin, které o pomoc stojí, je ale více. V Moravskollezském kraji posudkoví lékaři přiznali diagnózu poruchy autistického spektra víc jak tisícovce osob. Těch, kteří ale tímto onemocněním trpí, může být i trojnásobek.---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry