Opavský expres

  • Zpravodajství z Opavy od reportérky K. Gerykové a kameramana M. Lyska
  • Vánoční trhy – skromný počet stánků i návštěvníků
  • V připravovaném rozpočtu chybí 130 mil. Kč z daní
  • Jediný bod jednání zastupitelstva: prodej Dukelských kasáren
  • Skončila rekonstrukce konkatedrály v Opavě

Vánoční trhy – skromný počet stánků i návštěvníků

Nastal adventní čas. Tentokrát ale tolik jiný, než v předešlých letech. Tradiční vánoční atmosféru, ke které patří ozdobený strom i trhy poznamenala koronavirová pandemie. Vláda si dávala na čas s opatřeními, která mají pro předvánoční akce platit. A tady je výsledek

Pár prodejních stánků a poloprázdné náměstí. Koronavirus se vklínil i do předvánoční atmosféry. Pravidla pro pořádání akcí vláda neustále měnila. Dlouho nebylo jasné, zda se budou moci lidé vůbec vypravit na tradiční Vánoční trhy, které s adventem začínají.

nakupující na Vánočních trzích v Opavě: „Jsem ráda, že aspoň něco tady je.“


Martin Žižlavský, organizátor Vánočních trhů, Opava: „Byli jsme rozhodnutí, že do trhů půjdeme. Samozřejmě jsme očekávali nějaká omezení, která stále trvají. Do poslední chvíle jsme si nebyli jistí, zda to vůbec povolí.“


Proto pořadatelé raději připravili poloviční počet prodejních stánků, než obvykle. I ten ale museli zredukovat na pouhých 7, aby mezi nimi dodrželi nařízené 4 metrové rozestupy. Pohled je to smutný: mezi osamělými krámky se proplétá hrstka zákazníků.

prodejce vánočních ozdob na Vánočních trzích v Opavě: „Život si běží svými kolejemi. Je to jiné a je třeba se s tím nějak srovnat.“


prodejce ručně vyráběných mýdel na Vánočních trzích v Opavě: „Doufáme, že se lidé půjdou projít a nasát tu vánoční atmosféru. A podpořit nás, co jsme tady pro ně zůstali.“


Dva majestátní vánoční stromy už shlížejí na centrum Opavy, aby připomněly, že Vánoce se blíží. Sváteční atmosféru připomíná i dřevěný betlém nebo také zvonička splněných přání.

Koncerty a vystoupení budou muset Opavané oželet. Letos je zkrátka všechno jinak. Tradiční rozsvícení vánočního stromu, na které se přicházejí podívat každý rok tisíce lidí, se přesunulo na Facebook.

Jana Foltysová, ved. kanceláře primátora, Magistrát města Opavy: Letos jsme bohužel veřejně nemohli stromeček rozsvítit kvůli pandemii koronaviru a také jsme nechtěli, aby se nám sešlo najednou hodně lidí na náměstí. Takže jsme natočili video.

Zmíněný videozáznam je dostupný na facebookovém profilu města Opavy. Naživo ale můžete vidět oba zářící stromy i světelnou výzdobu každý den po stmění.
---

V připravovaném rozpočtu chybí 130 mil. Kč z daní

Opavská radnice připravila na příští rok rozpočet ve výši 1,6 miliardy korun. Koronavirová krize v něm snížila příjmy z daní. A tak bude nutné šetřit. Komentář k navrhovanému rozpočtu, který musí ještě schválit zastupitelé, nám poskytnul primátor Opavy Tomáš Navrátil.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Struktura rozpočtu zůstala stejná, jako v předchozích letech, nicméně jsme v některých oblastech, zejm. V našich organizacích definovali tzv. směrná čísla. Takže jsme definovali, kolik peněz půjde na provoz těchto institucí.


Kateřina Geryková, redaktorka, TV Polar: V roce 2021 by mělo město hospodařit s 1,6 mld. korun. Počítýte také se 400 mil. schodkem. Proč je tak vysoký a jak jej dorovnáte?


Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Jedná se o schodek 400 mil. korun, který budeme dorovnávat úvěrem. Jedná se o předfinancování dotačních investic, které předfinancujeme a potom dostaneme peníze zpět a můžeme s nimi dále hospodařit.“


Kateřina Geryková, redaktorka, TV Polar: Máte propad asi 130 mil. korun na sdílených daní, o které město připravila koronavirová krize. Počítali jste s tak vysokou ztrátou?


Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Nebylo to jednoduché sestavit rozpočet s tímto snížením výběrových daní. Museli jsme výrazně šetřit. Nicméně držíme všechny základní provozy, které ve městě máme. Nebudeme nic zavírat, ani výrazně propouštět.“


Kateřina Geryková, redaktorka, TV Polar: Pojďme si říct ještě něco k investicím. S jakou částkou počítáte a museli jste nějaké projekty odložit do dalších let?


Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „V této chvíli včetně úvěru je to částka 492 mil. korun. Čekáme na zůstatek závěrečného účtu, který bude asi 120 – 130 mil. korun. Tyto peníze bychom použili na připravované investice. Samozřejmě nejsme schopni realizovat všechny naplánované investice. A tak je rozkládáme v čase tak, abychom je byli schopni realizovat v budoucnu, příp. si pomoci úvěrovými penězi.“Návrh rozpočtu města Opavy pro rok 2021
příjmy: .190.337.300 Kč                                                                                                                                                                                  výdaje: 1.586.205.750 Kč

schodek: 395.868.450 Kč

---

Jediný bod jednání zastupitelstva: prodej Dukelských kasáren

Zasedání opavského zastupitelstva s jediným bodem v programu, který se týkal prodeje Dukelských kasáren vyvolala opozice. Podle ní byl prodej pozemku developerovi, který tady má stavět byty, netransparentní. Vedení města to odmítá.

Prodej 38 ha plochy v areálu Dukelských kasáren ostravské stavební společnosti za 51 mil. korun odhlasovali opavští zastupitelé už v září. Opozice s tím ale nesouhlasila. Podle ní nebyl prodej zcela v pořádku. Na listopadovém zasedání žádala vysvětlení.

Marek Veselý (ODS), opoziční člen Zastupitelstva města Opavy: „Ten proces byl netransparentní. Komunikovalo se přednostně s jedním z uchazečů jiným způsobem.“


 Vedení města opozičním zastupitelům okolnosti prodeje kasáren vysvětlovalo a také připravilo všechny podklady, které se jej týkaly. Na jejich nekompletnost opozice poukazovala. Připravené materiály obsahovaly téměř 80 příloh.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Ano, to byla naše chyba. V čase, který jsme měli, jsme neposkytli všechny dostupné materiály. Protože těch podkladů bylo skutečně hodně. Příště raději připravíme podklady včas tak, aby byly dostupné zastupitelům.“


Představám vedení města o proměně části areálu bývalých vojenských kasáren na byty více vyhovovala nábídka ostravské stavební společnosti JTA. Druhý zájemce, teplická firma JTH, s tím ale nesouhlasil a obrátil se na soud.

Marek Andrášek, právní zástupce firmy JTH Holding: „Žaloba už podána byla. Je to žaloba na určení, že kupní smlouva, kterou uzavřelo město s druhým zájemcem je neplatná.


Procesem prodeje Dukelských kasáren se zabývalo i Ministerstvo vnitra, které už dvakrát potvrdilo jeho správnost.
---

Skončila rekonstrukce konkatedrály v Opavě

Oprava opavské Konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie , druhého sídelního kostela biskupa, je hotová. Rozsáhlá rekonstrukce za 77 mil. korun trvala rok a půl. Zatím ale přístupná kvůli vládním opatřením nebude. Opavský děkan chce slavnostní otevření nechat na příhodnější dobu.

Rekonstrukce Konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie v Opavě se chýlí ke konci. Prokoukla vyčištěná fasáda, vyměněna byla rozbitá okna i nefunkční elektrické rozvody. Vlhkosti zbavila budovu izolace. Opravy odkryly spoustu zajímavostí, které teď budou moci návštěvníci spatřit.

Dalibor Halátek, památkář, Národní památkový ústav v Ostravě: Jsme v podvěží severní věže. Při odhalování omítek se objevily původní gotické oblouky, předcházející r. 1300.

Ty zůstanou pro návštěvníky kostela viditelné, stejně jako části původních gotických sloupů, které jsou ukryty pod novými. Na stropě jedné z bočních kaplí je restaurovaná část výmalby z 19. století. Návštěvníci si tak budou moci udělat obrázek o tom, jak se uplynulých 700 let podepsalo na podobě tohoto svatostánku.

Dalibor Halátek, památkář, Národní památkový ústav v Ostravě: „Bohužel barokní přestavba spoustu zajímavých věcí překryla. Při rekonstrukci se podařilo odhalit některé detaily.

Přestože už je vše hotové, věřící se do chrámu budou moci vrátit až poté, co vláda uvolní protikoronavirová opatření.

Jan Czudek, opavský děkan: „Určitě se na bohoslužbu těšíme, i když nevíme, kdy bude. Zatím se soustředíme na dokončovací práce.

Pravděpodobně ani vánoční půlnoční mši, kterou si věřící připomínají narození Ježíše Krista, tady opavský děkan ještě sloužit nebude. Pokud to podmínky dovolí, sejdou se tady věřící na první slavnostní mši nejspíš až v příštím roce.

---Mohlo by Vás také zajímat