Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Opavský expres

Opavský expres

  • Zpravodajství z Opavy od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Nové semafory zkomplikovaly průjezd Opavou
  • Kysané zelí z Otic je nejlepší v Česku
  • V Opavě se konalo MČR v orientačním běhu

Nové semafory zkomplikovaly průjezd Opavou

Vybrané křižovatky v Opavě prošly výměnou semaforů. Ty už byly hodně zastaralé a hrozil tak blackout. Výměna se ale o více než rok protáhla a město tak přišlo o část dotace, kterou na projekt s názvem Telematika získalo. Navíc nedopadla podle očekávání.

Projet ve špičku Opavou vyžaduje pevné nervy. Průjezd zkomplikovala výměna starých semaforů za nové na vybraných křižovatkách. Město zakázku převzalo s řadou výhrad a se zhotovitelem díla řeší odstranění nedostatků.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: Je to složité, protože máme dneska dva dodavatele, dva provozovatele těch systémů a hledá se způsob tak, aby řádně a správně komunikovaly ty systémy mezi sebou. Takže je tam nějaký plán, jízdní plán, který modifikuje ty křižovatky navzájem a ty semafory. Měl by nastavit lepší průjezdnost Opavou. To se zatím nedaří, musí se ty plány aktualizovat, musí tam správně fungovat načítací čidla, které načítají auta a tím říkají takové informace, hele tady je moc aut, pusť to, tady je málo aut, můžeš zastavit a dát přednost protijedoucím vozidlům.”

Špatně seřízené semafory dělají problémy i Městskému dopravnímu podniku. Trolejbusy kvůli nim nabírají i několika minutová zpoždění.

Pavel Gebauer, ředitel MDPO Opava: “Určitá úprava se teďka udělala v rámci Telematiky, ale není to všude ideální na všech křižovatkách. Nejhorší křižovatka je u východního nádraží, potom Praskova-Komenského. To jsou takové dvě nejvytíženější křižovatky, které dělají trolejbusům problémy, autobusových je samozřejmě víc. Pokud to je ve špičku, to znamená kolem té 3. hodiny, čtvrté, tak klidně i 10 minut zpoždění můžou nabrat.”

Výměna semaforů začala na jaře roku 2021 a skončit měla už loni v červenci, což se ale nestalo.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Firma byla víc než rok ve skluzu a dneska je ve velkých milionových sankcích, my jsme přišli také o dotaci v tuto chvíli v řádech zhruba 4 milionů korun a toto musíme se zhotovitelem díla dojasnit a budeme hledat možnou shodu jak bychom našli nějakou dohodu společnou a pokud tomu tak nebude, tak nám nezbyde jiná možnost než celou záležitost řešit u soudu.”

Město zakázku vysoutěžilo za 34,5 milionu korun a získalo na ni dotaci z Evropského strukturálního a investičního fondu ve výši 85 procent.

---

Kysané zelí z Otic je nejlepší v Česku

Kysané zelí z Otic se pyšní titulem Zelí roku 2023. Jeho výtečnou chuť letos ocenili na výstavě Zahrada Čech v Litoměřicích, v rámci které každoročně probíhá soutěž o nejlepší kysané zelí.

Zelinářská unie Čech a Moravy každým rokem vyhlašuje soutěž o nejlepší kysané zelí. Letos se uskutečnil už 15. ročník, ve kterém zabodovalo zelí z Otic. To se vyrábí podle tradiční receptury už od roku 1886.

Petr Ševčík, předseda představenstva, ZP Otice: “V letošním roce se nám dokonce podařil takzvaný double, že se oba naše výrobky jak otické tak kateřinské kysané zelí umístily na prvním a druhém místě. Jsme upřímně rádi a toto krásné ocenění je důkazem naší pracovitosti, píle a úsilí při výrobě otického kysaného zelí a říká nám to, že asi naši práci děláme dobře. Tímto bych chtěl poděkovat celému kolektivu ZP Otice, hlavně pracovníkům na zelárně, že se jim podařilo toto ocenění letos získat.”

Na prvním místě bylo kateřinské kysané zelí, na druhém otické.

Petr Ševčík, předseda představenstva, ZP Otice: “Receptura je stejná, výroba je stejná, jediný rozdíl je v lokaci, že kateřinské zelí děláme v Malých Hošticích a otické tady v Oticích. Vyhráli jsme zelák a krásné dva diplomy.”

Zelí se vyrábí tradičním šlapáním ve 33 kádích hlubokých dva a půl metru.

Martin Potíž, vedoucí provozu, ZP Otice: “Jednu káď plníme cirka jeden až dva dny podle obsazenosti linky krouhání nahoře, kterou jsme viděli. Takže jeden až dva dny šlapeme. Máme tam 3 až 4 pracovníky zase podle toho kolik je lidí na té lince. Dá se tam potom fólie, na tu fólii se nalije zátěžová voda, aby to zelí bylo zatížené a potom to zelí kvasí 6 až 8 týdnů.”

Sklizeň probíhá nepřetržitě zhruba od půlky srpna až do konce listopadu.

Petr Ševčík, předseda představenstva, ZP Otice: “Jedním z produktů je krouhanka, o kterou je čím dál větší zájem, protože krouhání doma je namáhavá práce. Takže lidé si to raději nechají u nás nakrouhat a doma si to už potom sami sešlapou.”

Krouhané zelí se balí do igelitových pytlů podle přání zákazníků. Nejmenší množství, co si mohou objednat je 10 kilo.

anketa: zákazníci ZP Otice: “Jedině otické zelí, jiné nejíme. Tady si jezdíme pořád, jsme patrioti, jezdíme si do Otic pro zelí.”

“Ta šťáva, ta je nejlepší. Vitamíny. Doplňujeme vitamíny a minerály.”

V Oticích ročně vyrobí až 4 tisíce tun kysaného zelí. Úroda je závislá na počasí.

Petr Ševčík, předseda představenstva, ZP Otice: “Neduhy jsou hlavně při sázení, kdy je potřeba, aby zelí vzešlo, potom můžou přijít nějaké lokální záplavy, které nám to poškodí, kroupy, no a to jak se stalo v roce 2015, 18 a 19, kdy nám to poškodilo ve velkém sucho. Pro větší stabilitu úrody jsme před dvěma lety zprovoznili závlahy v Malých Hošticích a musím říct, že to má pozitivní efekt nejenom pro nárůst zelí, ale i pro zadržování vody v krajině.”

Letos počasí vyšlo na jedničku, takže zelí bude dostatek.

---

V Opavě se konalo MČR v orientačním běhu

V Opavě vyvrcholila sprintová série významných celostátních závodů. Orientační běh Opava tady pořádal Mistrovství ČR ve sprintu a Mistrovství ČR sprintových štafet.

V Opavě se po dlouhých 16 letech uskutečnilo Mistrovství České republiky ve sprintu a MČR sprintových štafet v orientačním běhu. O medaile se bojovalo v areálu Psychiatrické a Slezské nemocnice.

Miroslav Hadač, předseda klubu OB Opava: “Teď je hlavní dospělá kategorie, teď už vybíhají ti nejlepší 4. poslední úsek a budou dobíhat do cíle. Každý z úseků má malinko jinou trať v psychiatrické nemocnici, Kdo doběhne do cíle nejdřív, je tam nejdřív, pokud všechno i technicky absolvuje správně, čili má všechny kontroly ve správném pořadí, všechny ty svoje.”

V hlavní kategorii startovalo 40 smíšených čtyřčlenných štafet a šlo o štafety, které se kvalifikovaly na nominačních závodech.

Miroslav Hadač, předseda klubu OB Opava: “Účast je stejná, protože ten počet postupujících v hlavní kategorii mužů a před nimi běží dorostenci je prostě daný, je konkrétní. Všichni nejlepší orientační běžci, reprezentanti jsou dneska tady.”

Trať byla středně náročná, jeden úsek měřil zhruba 4 kilometry a nikdo se po cestě neztratil.

anketa: orientační běžci: “Mi se teda neběželo zas tak dobře, ale nějak to šlo, užila jsem si to v domácím prostředí, hezké.”

“Těžké to bylo hlavně fyzicky pro mě. Ke konci už jsem vůbec nemohl, už jsem pletl nohama, ale moc mapových záludností jsem tam nenašel. Cíl byl si to tady užít a to se snad povedlo.”

“Trať byla podobně rychlá jako včera, takže člověk musel běžet v rychlém tempu a pořád si hlídat jestli běží dobře, dobrý postup, ale povedlo se mi to, dobrý závod.”

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Jsem rád, že máme štafetu ČR právě u nás v Opavě. Myslím, že počasí dneska vyšlo, dnes odpoledne je krásně a za chvíli už nás bude čekat vyhlášení. Takže vidím kolem, je tady spousta lidí, spousta běžců, nadšenců. takže myslím, že se závod povedl a doufám, že se bude u nás opakovat.”

Závod byl napínavý do poslední chvíle a pro diváky atraktivní. Rozhodovala zejména běžecká výkonnost. Rozdíly mezi štafetami byly malé. Mistry ČR se v kategorii dospělých nakonec stala štafeta z SK Severka Šumperk s časem 53:33.

anketa: orientační běžci SK Severka Šumperk: “Trať byla spíše jednodušší, takže jsem se snažila vzhledem k tomu, že nejsem teďka fyzicky úplně ideálně, tak neztratit tolik, aby to pak naše lepší úseky vytáhly, což se snad povedlo.”

“Trať byla rychlá, ale mi se to líbilo. Bylo potřeba si to pořád hlídat a super.”

“Věděl jsem, že jde o medaili, takže jsem si to hodně hlídal, abych to někde nepokazil, protože každá chybička se tady mohla velice projevit na špatném výsledku, takže bylo to z mé strany docela intenzivní, ale hezké. Jsem spokojený, že jsme to takhle zvládli.”

“Extra jsem si hlídala kódy, protože člověk přece jenom v té rychlosti, kdyby něco přehlédl, nějaký strom, tak možná až přehnaně. Byl to přehnaně opatrný závod z mé strany, ale věděla jsem, že jsem na čele, takže jsem věděla, že radši jít s brzdou trošku a mít to pod kontrolou.”

Štafeta OB Opava skončila na 19. místě. Lépe si vedli dorostenci, kteří se umístili na krásném devátém místě.

Barbora Holasová, OB Opava: “Já jsem šla první úsek a s výsledkem jsem spokojená i celkově z výsledku celého týmu. Neudělali jsme nějakou velkou chybu, zvládli jsme to v pohodě a jsem hrozně ráda za to, jak jsme dopadli.”

Zlaté medaile si kategorii dorostenců z Opavy odvezli orientační běžci z Turnova.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Opavský expres
04. října 2023, 16:40

Nové semafory zkomplikovaly průjezd Opavou

Vybrané křižovatky v Opavě prošly výměnou semaforů. Ty už byly hodně zastaralé a hrozil tak blackout. Výměna se ale o více než rok protáhla a město tak přišlo o část dotace, kterou na projekt s názvem Telematika získalo. Navíc nedopadla podle očekávání.

Projet ve špičku Opavou vyžaduje pevné nervy. Průjezd zkomplikovala výměna starých semaforů za nové na vybraných křižovatkách. Město zakázku převzalo s řadou výhrad a se zhotovitelem díla řeší odstranění nedostatků.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: Je to složité, protože máme dneska dva dodavatele, dva provozovatele těch systémů a hledá se způsob tak, aby řádně a správně komunikovaly ty systémy mezi sebou. Takže je tam nějaký plán, jízdní plán, který modifikuje ty křižovatky navzájem a ty semafory. Měl by nastavit lepší průjezdnost Opavou. To se zatím nedaří, musí se ty plány aktualizovat, musí tam správně fungovat načítací čidla, které načítají auta a tím říkají takové informace, hele tady je moc aut, pusť to, tady je málo aut, můžeš zastavit a dát přednost protijedoucím vozidlům.”

Špatně seřízené semafory dělají problémy i Městskému dopravnímu podniku. Trolejbusy kvůli nim nabírají i několika minutová zpoždění.

Pavel Gebauer, ředitel MDPO Opava: “Určitá úprava se teďka udělala v rámci Telematiky, ale není to všude ideální na všech křižovatkách. Nejhorší křižovatka je u východního nádraží, potom Praskova-Komenského. To jsou takové dvě nejvytíženější křižovatky, které dělají trolejbusům problémy, autobusových je samozřejmě víc. Pokud to je ve špičku, to znamená kolem té 3. hodiny, čtvrté, tak klidně i 10 minut zpoždění můžou nabrat.”

Výměna semaforů začala na jaře roku 2021 a skončit měla už loni v červenci, což se ale nestalo.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Firma byla víc než rok ve skluzu a dneska je ve velkých milionových sankcích, my jsme přišli také o dotaci v tuto chvíli v řádech zhruba 4 milionů korun a toto musíme se zhotovitelem díla dojasnit a budeme hledat možnou shodu jak bychom našli nějakou dohodu společnou a pokud tomu tak nebude, tak nám nezbyde jiná možnost než celou záležitost řešit u soudu.”

Město zakázku vysoutěžilo za 34,5 milionu korun a získalo na ni dotaci z Evropského strukturálního a investičního fondu ve výši 85 procent.

---

Kysané zelí z Otic je nejlepší v Česku

Kysané zelí z Otic se pyšní titulem Zelí roku 2023. Jeho výtečnou chuť letos ocenili na výstavě Zahrada Čech v Litoměřicích, v rámci které každoročně probíhá soutěž o nejlepší kysané zelí.

Zelinářská unie Čech a Moravy každým rokem vyhlašuje soutěž o nejlepší kysané zelí. Letos se uskutečnil už 15. ročník, ve kterém zabodovalo zelí z Otic. To se vyrábí podle tradiční receptury už od roku 1886.

Petr Ševčík, předseda představenstva, ZP Otice: “V letošním roce se nám dokonce podařil takzvaný double, že se oba naše výrobky jak otické tak kateřinské kysané zelí umístily na prvním a druhém místě. Jsme upřímně rádi a toto krásné ocenění je důkazem naší pracovitosti, píle a úsilí při výrobě otického kysaného zelí a říká nám to, že asi naši práci děláme dobře. Tímto bych chtěl poděkovat celému kolektivu ZP Otice, hlavně pracovníkům na zelárně, že se jim podařilo toto ocenění letos získat.”

Na prvním místě bylo kateřinské kysané zelí, na druhém otické.

Petr Ševčík, předseda představenstva, ZP Otice: “Receptura je stejná, výroba je stejná, jediný rozdíl je v lokaci, že kateřinské zelí děláme v Malých Hošticích a otické tady v Oticích. Vyhráli jsme zelák a krásné dva diplomy.”

Zelí se vyrábí tradičním šlapáním ve 33 kádích hlubokých dva a půl metru.

Martin Potíž, vedoucí provozu, ZP Otice: “Jednu káď plníme cirka jeden až dva dny podle obsazenosti linky krouhání nahoře, kterou jsme viděli. Takže jeden až dva dny šlapeme. Máme tam 3 až 4 pracovníky zase podle toho kolik je lidí na té lince. Dá se tam potom fólie, na tu fólii se nalije zátěžová voda, aby to zelí bylo zatížené a potom to zelí kvasí 6 až 8 týdnů.”

Sklizeň probíhá nepřetržitě zhruba od půlky srpna až do konce listopadu.

Petr Ševčík, předseda představenstva, ZP Otice: “Jedním z produktů je krouhanka, o kterou je čím dál větší zájem, protože krouhání doma je namáhavá práce. Takže lidé si to raději nechají u nás nakrouhat a doma si to už potom sami sešlapou.”

Krouhané zelí se balí do igelitových pytlů podle přání zákazníků. Nejmenší množství, co si mohou objednat je 10 kilo.

anketa: zákazníci ZP Otice: “Jedině otické zelí, jiné nejíme. Tady si jezdíme pořád, jsme patrioti, jezdíme si do Otic pro zelí.”

“Ta šťáva, ta je nejlepší. Vitamíny. Doplňujeme vitamíny a minerály.”

V Oticích ročně vyrobí až 4 tisíce tun kysaného zelí. Úroda je závislá na počasí.

Petr Ševčík, předseda představenstva, ZP Otice: “Neduhy jsou hlavně při sázení, kdy je potřeba, aby zelí vzešlo, potom můžou přijít nějaké lokální záplavy, které nám to poškodí, kroupy, no a to jak se stalo v roce 2015, 18 a 19, kdy nám to poškodilo ve velkém sucho. Pro větší stabilitu úrody jsme před dvěma lety zprovoznili závlahy v Malých Hošticích a musím říct, že to má pozitivní efekt nejenom pro nárůst zelí, ale i pro zadržování vody v krajině.”

Letos počasí vyšlo na jedničku, takže zelí bude dostatek.

---

V Opavě se konalo MČR v orientačním běhu

V Opavě vyvrcholila sprintová série významných celostátních závodů. Orientační běh Opava tady pořádal Mistrovství ČR ve sprintu a Mistrovství ČR sprintových štafet.

V Opavě se po dlouhých 16 letech uskutečnilo Mistrovství České republiky ve sprintu a MČR sprintových štafet v orientačním běhu. O medaile se bojovalo v areálu Psychiatrické a Slezské nemocnice.

Miroslav Hadač, předseda klubu OB Opava: “Teď je hlavní dospělá kategorie, teď už vybíhají ti nejlepší 4. poslední úsek a budou dobíhat do cíle. Každý z úseků má malinko jinou trať v psychiatrické nemocnici, Kdo doběhne do cíle nejdřív, je tam nejdřív, pokud všechno i technicky absolvuje správně, čili má všechny kontroly ve správném pořadí, všechny ty svoje.”

V hlavní kategorii startovalo 40 smíšených čtyřčlenných štafet a šlo o štafety, které se kvalifikovaly na nominačních závodech.

Miroslav Hadač, předseda klubu OB Opava: “Účast je stejná, protože ten počet postupujících v hlavní kategorii mužů a před nimi běží dorostenci je prostě daný, je konkrétní. Všichni nejlepší orientační běžci, reprezentanti jsou dneska tady.”

Trať byla středně náročná, jeden úsek měřil zhruba 4 kilometry a nikdo se po cestě neztratil.

anketa: orientační běžci: “Mi se teda neběželo zas tak dobře, ale nějak to šlo, užila jsem si to v domácím prostředí, hezké.”

“Těžké to bylo hlavně fyzicky pro mě. Ke konci už jsem vůbec nemohl, už jsem pletl nohama, ale moc mapových záludností jsem tam nenašel. Cíl byl si to tady užít a to se snad povedlo.”

“Trať byla podobně rychlá jako včera, takže člověk musel běžet v rychlém tempu a pořád si hlídat jestli běží dobře, dobrý postup, ale povedlo se mi to, dobrý závod.”

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Jsem rád, že máme štafetu ČR právě u nás v Opavě. Myslím, že počasí dneska vyšlo, dnes odpoledne je krásně a za chvíli už nás bude čekat vyhlášení. Takže vidím kolem, je tady spousta lidí, spousta běžců, nadšenců. takže myslím, že se závod povedl a doufám, že se bude u nás opakovat.”

Závod byl napínavý do poslední chvíle a pro diváky atraktivní. Rozhodovala zejména běžecká výkonnost. Rozdíly mezi štafetami byly malé. Mistry ČR se v kategorii dospělých nakonec stala štafeta z SK Severka Šumperk s časem 53:33.

anketa: orientační běžci SK Severka Šumperk: “Trať byla spíše jednodušší, takže jsem se snažila vzhledem k tomu, že nejsem teďka fyzicky úplně ideálně, tak neztratit tolik, aby to pak naše lepší úseky vytáhly, což se snad povedlo.”

“Trať byla rychlá, ale mi se to líbilo. Bylo potřeba si to pořád hlídat a super.”

“Věděl jsem, že jde o medaili, takže jsem si to hodně hlídal, abych to někde nepokazil, protože každá chybička se tady mohla velice projevit na špatném výsledku, takže bylo to z mé strany docela intenzivní, ale hezké. Jsem spokojený, že jsme to takhle zvládli.”

“Extra jsem si hlídala kódy, protože člověk přece jenom v té rychlosti, kdyby něco přehlédl, nějaký strom, tak možná až přehnaně. Byl to přehnaně opatrný závod z mé strany, ale věděla jsem, že jsem na čele, takže jsem věděla, že radši jít s brzdou trošku a mít to pod kontrolou.”

Štafeta OB Opava skončila na 19. místě. Lépe si vedli dorostenci, kteří se umístili na krásném devátém místě.

Barbora Holasová, OB Opava: “Já jsem šla první úsek a s výsledkem jsem spokojená i celkově z výsledku celého týmu. Neudělali jsme nějakou velkou chybu, zvládli jsme to v pohodě a jsem hrozně ráda za to, jak jsme dopadli.”

Zlaté medaile si kategorii dorostenců z Opavy odvezli orientační běžci z Turnova.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/opavsky-expres/opavsky-expres-04-10-2023-16-40